Je na foto krajiny výhodnější použít přechoďák nebo polarizační filtr? Jde mi o prokreslení oblohy.
Je na foto krajiny výhodnější použít přechoďák nebo polarizační filtr? Jde mi o prokreslení oblohy.
Polarizační na zvýšení kontrastu barev (lepší modrá obloha, výrazné mraky ...), přechodový na zeslabení jasu oblohy, abys mohl déle exponovat krajinu a neměl ji tmavou. Tzn, většinou polarizační a někdy přechodový na něj, někdy i samostatně, pokud není polarizák třeba.
Pri polarizaku treba davat bacha na smer svetla, moze sa ti stat ze budes mat polovicu oblohy svetlomodru a polovicu tmavomodru (zo strany na stranu) - to uz sa potom tazko upravuje aj v PC. Na zvyraznenie mracien mam radsej prechodak, na zvyraznenie oblacikov polarizak, casto je dobra kombinacia oboch. Oplati sa kupit kvalitny polarizak, ja som kupil HAMA a stoji za h****. Teraz planujem kupit cokin polarizak aby som mohol kombinovat filtre bez problemov.
Ještě jedna poznámka - pokud se nasazuje více filtrů, hrozí nebezpečí, že se dostanou do záběru a zatmaví rohy. Je dobré koupit třeba redukci na větší průměr a nasazovat větší průměry filtrů.
Jake jsou vlastně rozdíly mezi polarizákem od Hamy a dražšími (B&W,...). V množství barevných odlesků, kontrast v protisvětle, nebo něco jiného? Totiž četl jsem názory, že dražší jsou lepší, že dražší musí být lepší a že je to jedno. Nikdy nikde jsem nenašel opravdový test, jen dohady. Hamu mám u Canonu G6, ale teď si musím koupit polarizák s větším průměrem, docela mě ta problematika zajímá.
okrem tych odleskov (prasiatok) mi pride ze malo polarizuje, a to som kupil tu 5 hviezdickovu profi hamu (beztak je za polovicu ceny ako napr. b&w). Skusal som robit fotky ako podla ucebnice - svetlo z boku, morska hladina s odleskami atd. aby som sa naucil spravne ovladat a odhadnut otocenie filtra, ale rodiel medzi otocenim 0 a 90 stupnov sa mi zdal maly. dalsia vec je, ze inu znacku som este neskusil, pretoze sa mi paci viac praca s prechodakmi cokin - preto chcem dalsi polarizak kupit od nich.
Mohol by sa vyjadrit niekto s vacsimi skusenostami, nech ma pripadne vyvedie z omylu, ale aj tak uz hamu asi nekupim.
No právě těžko říct. Pokud to zkusíš s LCD monitorem tak rozdíl je vidím obraz nebo vidím nasvícený prach na monitoru s velmi tmavým náznakem obrazu. V horách na Dachsteinu se mi s Hamou dařila téměř černá obloha. Dalo přičíst kontrastu mezi ledovcem a oblohou, ale fotky z luk v nižších výškách vypadaly také pěkně s krásnými mraky. Ale pokud je opar, tak účinek ztmavení oblohy není takový, což byl případ dalších dovolených (Malorka, Sicílie, Bulharsko, Černá hora). Nevím jestli je to obecná vlastnost polarizáků nebo právě jen Hamy.
To bude obecna vlastnost. Mam CPL znacky Fomei a sprava sa presne tak isto. Najlepsi test polarizaku je prave na LCD monitore, alebo este lepsie na LCD displeji klasickej kalkulacky - pokial pri urcitom uhle skoro vobec nie je vidno obraz, filter funguje dobre a nie je dovod sa na neho stazovat. To ze v realnych fotografickych situaciach nie je potom jeho ucinok taky aky by clovek ocakaval je dane skor tym, ze svetlo je prilis slabo polarizovane, napr. prave kvoli oparu.
Tak som to proti tomu LCD skusil a mate pravdu, podla busyho sa nemam preco stazovat. Ten opar tam tiez bude hrat velku rolu, na polarizak som najviac nadaval na kanarskych a tam je opar furt... uz by to len chcelo porovnat dva polarizaky, co urobim ked kupim ten cokinovsky, potom tu pripojim porovnanie.
Připojuji obrázky pro porovnání (vše Canon G6+adaptér+Hama PL Circular M58. Jeden obrázek vždy s max. účinkem polarizáku, druhý s minimálním nebo bez (dá se odhadnout z času, pokud se liší trochu, je polarizák otočený o 90st, pokud se liší zhruba 3x, je jeden snímek bez polarizáku). Pokud by někoho zajímalo místo, tak první tři fotky jsou z Černé hory (Kaňon Mrtvice, Podgorica, Kotor), další Dachstein.