Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Přechodový nebo polarizační filtr

emu (1)|12.2.2010 21:53
Je na foto krajiny výhodnější použít přechoďák nebo polarizační filtr? Jde mi o prokreslení oblohy.
Petrbike (32)|12.2.2010 22:07
Polarizační na zvýšení kontrastu barev (lepší modrá obloha, výrazné mraky ...), přechodový na zeslabení jasu oblohy, abys mohl déle exponovat krajinu a neměl ji tmavou. Tzn, většinou polarizační a někdy přechodový na něj, někdy i samostatně, pokud není polarizák třeba.
piter (146)|13.2.2010 10:24
[quote=emu;4895]Je na foto krajiny výhodnější použít přechoďák nebo polarizační filtr? Jde mi o prokreslení oblohy.[/quote]

Pri polarizaku treba davat bacha na smer svetla, moze sa ti stat ze budes mat polovicu oblohy svetlomodru a polovicu tmavomodru (zo strany na stranu) - to uz sa potom tazko upravuje aj v PC. Na zvyraznenie mracien mam radsej prechodak, na zvyraznenie oblacikov polarizak, casto je dobra kombinacia oboch. Oplati sa kupit kvalitny polarizak, ja som kupil HAMA a stoji za h****. Teraz planujem kupit cokin polarizak aby som mohol kombinovat filtre bez problemov.
Petrbike (32)|13.2.2010 10:53
Ještě jedna poznámka - pokud se nasazuje více filtrů, hrozí nebezpečí, že se dostanou do záběru a zatmaví rohy. Je dobré koupit třeba redukci na větší průměr a nasazovat větší průměry filtrů.
busy (782)|13.2.2010 14:30
Alebo nepouzivat najsirsie ohniska a siroke zabery skusit panoramou.
pavel_p (151)|13.2.2010 19:31
[quote=piter;4901]ja som kupil HAMA a stoji za h****. Teraz planujem kupit cokin polarizak aby som mohol kombinovat filtre bez problemov.[/quote]
Jake jsou vlastně rozdíly mezi polarizákem od Hamy a dražšími (B&W,...). V množství barevných odlesků, kontrast v protisvětle, nebo něco jiného? Totiž četl jsem názory, že dražší jsou lepší, že dražší musí být lepší a že je to jedno. Nikdy nikde jsem nenašel opravdový test, jen dohady. Hamu mám u Canonu G6, ale teď si musím koupit polarizák s větším průměrem, docela mě ta problematika zajímá.
piter (146)|13.2.2010 20:26
okrem tych odleskov (prasiatok) mi pride ze malo polarizuje, a to som kupil tu 5 hviezdickovu profi hamu (beztak je za polovicu ceny ako napr. b&w). Skusal som robit fotky ako podla ucebnice - svetlo z boku, morska hladina s odleskami atd. aby som sa naucil spravne ovladat a odhadnut otocenie filtra, ale rodiel medzi otocenim 0 a 90 stupnov sa mi zdal maly. dalsia vec je, ze inu znacku som este neskusil, pretoze sa mi paci viac praca s prechodakmi cokin - preto chcem dalsi polarizak kupit od nich.
Mohol by sa vyjadrit niekto s vacsimi skusenostami, nech ma pripadne vyvedie z omylu, ale aj tak uz hamu asi nekupim.
piter (146)|13.2.2010 20:37
[quote=Petrbike;4902]Ještě jedna poznámka - pokud se nasazuje více filtrů, hrozí nebezpečí, že se dostanou do záběru a zatmaví rohy. Je dobré koupit třeba redukci na větší průměr a nasazovat větší průměry filtrů.[/quote]

toto pri cokine nehrozi, ak sa nemylim, ked ti nevinetuje s konstrukciou, nebude vinetovat ani s troma filtrami. Alebo sa mylim?
Petrbike (32)|13.2.2010 20:49
[quote=piter;4910]toto pri cokine nehrozi, ak sa nemylim, ked ti nevinetuje s konstrukciou, nebude vinetovat ani s troma filtrami. Alebo sa mylim?[/quote]

Nebezpečí hrozí u šroubovacích filtrů (navíc se širokým okrajem) a širokých sklech ... Pak se do zaběru mohou dostat.
pavel_p (151)|13.2.2010 21:03
[quote=piter;4908]ale rodiel medzi otocenim 0 a 90 stupnov sa mi zdal maly[/quote]
No právě těžko říct. Pokud to zkusíš s LCD monitorem tak rozdíl je vidím obraz nebo vidím nasvícený prach na monitoru s velmi tmavým náznakem obrazu. V horách na Dachsteinu se mi s Hamou dařila téměř černá obloha. Dalo přičíst kontrastu mezi ledovcem a oblohou, ale fotky z luk v nižších výškách vypadaly také pěkně s krásnými mraky. Ale pokud je opar, tak účinek ztmavení oblohy není takový, což byl případ dalších dovolených (Malorka, Sicílie, Bulharsko, Černá hora). Nevím jestli je to obecná vlastnost polarizáků nebo právě jen Hamy.
busy (782)|14.2.2010 11:02
[quote=pavel_p;4913]No právě těžko říct. Pokud to zkusíš s LCD monitorem tak rozdíl je vidím obraz nebo vidím nasvícený prach na monitoru s velmi tmavým náznakem obrazu. V horách na Dachsteinu se mi s Hamou dařila téměř černá obloha. Dalo přičíst kontrastu mezi ledovcem a oblohou, ale fotky z luk v nižších výškách vypadaly také pěkně s krásnými mraky. Ale pokud je opar, tak účinek ztmavení oblohy není takový, což byl případ dalších dovolených (Malorka, Sicílie, Bulharsko, Černá hora). Nevím jestli je to obecná vlastnost polarizáků nebo právě jen Hamy.[/quote]

To bude obecna vlastnost. Mam CPL znacky Fomei a sprava sa presne tak isto. Najlepsi test polarizaku je prave na LCD monitore, alebo este lepsie na LCD displeji klasickej kalkulacky - pokial pri urcitom uhle skoro vobec nie je vidno obraz, filter funguje dobre a nie je dovod sa na neho stazovat. To ze v realnych fotografickych situaciach nie je potom jeho ucinok taky aky by clovek ocakaval je dane skor tym, ze svetlo je prilis slabo polarizovane, napr. prave kvoli oparu.
piter (146)|14.2.2010 11:28
Tak som to proti tomu LCD skusil a mate pravdu, podla busyho sa nemam preco stazovat. Ten opar tam tiez bude hrat velku rolu, na polarizak som najviac nadaval na kanarskych a tam je opar furt... uz by to len chcelo porovnat dva polarizaky, co urobim ked kupim ten cokinovsky, potom tu pripojim porovnanie.
pavel_p (151)|17.2.2010 21:46
Připojuji obrázky pro porovnání (vše Canon G6+adaptér+Hama PL Circular M58. Jeden obrázek vždy s max. účinkem polarizáku, druhý s minimálním nebo bez (dá se odhadnout z času, pokud se liší trochu, je polarizák otočený o 90st, pokud se liší zhruba 3x, je jeden snímek bez polarizáku). Pokud by někoho zajímalo místo, tak první tři fotky jsou z Černé hory (Kaňon Mrtvice, Podgorica, Kotor), další Dachstein.
cpl.jpg
piter (146)|18.2.2010 00:05
[quote=pavel_p;4944]Připojuji obrázky pro porovnání (vše Canon G6+adaptér+Hama PL Circular M58. Jeden obrázek vždy s max. účinkem polarizáku, druhý s minimálním nebo bez (dá se odhadnout z času, pokud se liší trochu, je polarizák otočený o 90st, pokud se liší zhruba 3x, je jeden snímek bez polarizáku). Pokud by někoho zajímalo místo, tak první tři fotky jsou z Černé hory (Kaňon Mrtvice, Podgorica, Kotor), další Dachstein.[/quote]

tak na tych fotkach (pekne, mimochodom) som videl 2 veci:
1) velmi zalezi na smere svetla
2) ze ten hama polarizak s piatimi hviezdickami vobec nie je az taky hrozne zly.

vdaka za ukazky
busy (782)|18.2.2010 06:11
[quote=pavel_p;4944]Připojuji obrázky pro porovnání[/quote]

Presne tak ucinny je aj ten moj CPL od Fomei. A tiez velmi zalezi na smere a cistote vzduchu.
pavel_p (151)|24.4.2010 09:57
Jen tak mimochodem, povedlo se někomu někde najít relevantní porovnání různých polarizáků (hama,fomei,marumi,tiffen,hoya,b&w) ? Nanejvíš se mi daří porovnání na eshopu, kde se filtry liší tak nanejvýš v antireflexních vrstvách.
pavel_p (151)|1.5.2010 18:58
Nějakej test sem našel zde: http://www.lenstip.com/115.1-article-Polarizing_filters_test.html z čehož mi v poměru cena/kvalita jednoznačně vychází Marumi DHG Circular PL-D.
huky (19)|9.5.2010 14:11
Test polarizačních filtrů je tady.Myslím si ze je dost vypovídající o kvalitách filtrů.Mě pomohl s rozhodováním.

http://optyczne.pl/index.php?test=teleskopu&test_tel=7
pavlino_69 (7)|27.5.2010 11:46
S výměnnými objektivy teprve začínám a chtěl bych si pořídit polarizační filtr, ale mám 3 objektivy a každý má jiný rozměr:

Ohnis. průměr
30 pevné 43mm
18-55 58mm
50-200 52mm

neumím si momentálně zdůvodnit, na který objektiv ten filtr pořídit. Něco mě říká, že pro focení krajiny budu nejčastěji používat pevné ohnisko, kvůli šíři záběru, ale nevím, jestli uvažuji správně. Navíc průměr 43mm jsem v nabídce (třeba megapixelu) nenašel. Poradíte?
piter (146)|27.5.2010 13:00
ja by som kupil 58mm filter a dva redukcne kruzky. nie je to moc drahe a budes moct pouzivat polarizak na vsetkych troch objektivoch. inac na krajinku sa daju pouzit vsetky tri skla.
pavlino_69 (7)|27.5.2010 14:45
Díky za radu, největší rozměr volíš kvůli vinětaci těch redukčních kroužků?
piter (146)|27.5.2010 15:44
presne tak. keby si na 58mm primontoval 43mm polarizak, tak bude vinetovat ;) a to vela.
metol (7)|1.3.2011 21:25
[quote=emu;4895]Je na foto krajiny výhodnější použít přechoďák nebo polarizační filtr? Jde mi o prokreslení oblohy.[/quote]

Pozor na širokoúhlý objektiv, aby nedocházelo v rozích k vinětaci je dobré zakoupit tzv. slim filtr. Je tenčí a také o něco dražší.