Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Co používáte na úpravu?

dkas (154)|22.10.2008 11:15
Tak zkusím něco obecnějšího založit...

Jakým programem upravujete svoje fotky? Snažil jsem se vypsat co nejvíce dle mě hojně používaných programů, pokud používáte něco jiného, prosím o specifikaci v příspěvku. Případně se můžete rozepsat, jak moc fotky upravujete :)

Takže, směle do toho :)
pas!k (173)|22.10.2008 12:15
Photoshop
Deee-aN (97)|22.10.2008 12:34
Photoshop
noegoncz (5)|22.10.2008 13:31
Určitě zejména Photoshop. Zkoušel jsem i Gimp, který mi přijde taky promakaný, ale bohužel jsem si nemohl zvyknout na trošku jiné rozhraní, než je v PS. Poté jsem narazil na Gimpshop, neboli předělávku Gimpu na rozhraní PS,ale to bohužel nefunguje (tedy alespoň mne né) pod Vista64bit.škoda...jinak by mi samotný GImp určitě stačil... zejména zkrze cenu... :)
Petr S. (328)|22.10.2008 13:57
Osobně používám freewarovou verzi Zoner Photo Studia, příp. Photoshop. Zkoušel jsem i GIMP, ale jeho styl ovládání nějak nemohu přenést přes srdce :(

Jinak moje úpravy zahrnují většinou jen úpravu histogramu, křivek, ořez a někdy doladění barev příp. retuš. Záleží na konkrétní fotce.
dkas (154)|22.10.2008 14:12
Zoner a free??? Žeby mi něco uniklo?
Petr S. (328)|22.10.2008 14:42
Mám speciální verzi Zoner Photo Studio Computer Edition :)
dkas (154)|22.10.2008 14:52
Aha, tak to jo :) Já si platim verzi Professional, teda do firmy :) 11 je objednaná, ale dostupnost bude kdoví kdy :rolleyes:
Petr S. (328)|22.10.2008 16:41
Aha :) Na kolik Tě to potom vyjde? Vyplatí se to? Ta moje verze je poměrně osekaná.

Jinak k úpravám obrázků (ne fotek, například na grafiku do článků) a jejich mírnou editaci používám také Paint.NET, je to vážně skvělý prográmek...
dkas (154)|22.10.2008 17:02
No, levný to zrovna neni, asi ani nepoužívám všechny možnosti, ale když to platí firma, že :D Koupil jsem první verzi 9 a pak už kupuju upgrade, navíc ve velkoobchodu, takže mě ten upgrade vyjde na nějakejch 500Kč...
komin (48)|22.10.2008 21:35
Ahoj FastStone Image Viewer
dkas (154)|22.10.2008 23:50
[QUOTE=komin;149]Ahoj FastStone Image Viewer[/QUOTE]

Hehe, původně jsem ho tam měl, ale pak jsem ho vyhodil, myslel jsem, že to nikdo na úpravu nepoužívá :)
HimiX (187)|23.10.2008 09:39
Aperture /neco jako lightroom, pro OSX/

Photoshop/Gimp, mi prijdou na foto zbytecne komplikovane na zakladni upravy jako kontrast, saturace prevod do CB atd...
pavel_p (151)|25.10.2008 10:58
Zejména RawTherapee (těším se až bude umět EXIF) a na fotky co nejsou v RAWu pak Zoner. FastStone na prohlížení, na úpravy mi moc dobrý nepříde.
r34ktor (3)|25.10.2008 13:35
Rychlé úpravy fotek - Google Picasa
Rychlé ořezy, změny velikosti a formátů - XnView
Retuše - Paint.NET, PhotoFiltre
jinryd (2)|27.10.2008 12:34
Převod z Rawu - Sylkipix (byl dodán současně s fotoaparátem)
Standartní práce - Zoner prof. 10 (nyní zkouším 11)
jantu (3)|28.10.2008 10:50
Na prezeranie, bežné úpravy - XnView. Skúsil som aj Faststone, XnView mi však viac sedí.
Na foto, čo požadujú náročnejšie zásahy, masky, vrstvy a pod, GIMP. Plne pokrýva moje nároky a s každou ďalšou verziou sa zdokonaľuje aj ovládanie. Keď si vhodne nastavím rozloženie okien na obrazovke, je to v pohode. Aj keď som chvíľu skúšal trial Photoshop, Elements a pod. nakoniec som sa vždy vrátil ku GIMPu - na ovládanie som si zvykol, niektoré postupy už zvládnem aj bez manuálu a učiť sa nanovo ovládať Photoshop sa mi nechce a ani to nepotrebujem.
A na hranie s RAW RawTherapee.
Karlos5573 (269)|28.10.2008 15:38
Používám Zoner/Photoshop/Gimp. Ještě využívám na vytváření HDR program Photomatix.
Jinak v Zoneru dělám rámečky a panoráma, Photoshop úprava fotek ořez atd... Gimp zkouším :) Děláme v něm něco ve škole.
Cejpatka (220)|29.10.2008 16:49
Rychlé úpravy - červené oči apod. - Zoner 10 (očesaná "časopisová" verze zdarma)
Větší úpravy - Gimp 2.6 - po nastavení všeho možného (vlastní kláv. zkratky, úprava oken, ikon atd.) jsem s ovládáním naprosto spokojen.
Encore1106 (5)|30.10.2008 19:19
No úpravu fotek (ve formě změny velikosti, odstranění červených očí, případně stupidní zvýšení jasu) dělám v Microsoft Office Picture Manager, jinak fotky neupravuju, nemam na to zkušenosti, ani moc "cit" :D
Janyk1 (6)|24.11.2008 21:54
Zoner časopisová verze a Gimp, podle potřeby, halvně ať je to zdarma, pro mě by bylo stejně zbytečné za cokoli platit (Photoshop...), páč bych to nevyužil a ani pořádně nevím jak...
-HoNY- (4)|7.12.2008 04:43
Řazeno dle používanosti:

Paint Shop Pro Photo X2 CS
Gimp 2.4
Photoshop CS3
Paint.NET


Paint Shop má jednoduché skripty a dávkové zpracování souborů; umí dělat jednoduše rámečky a opravovat perspektivu , hůře je na tom s vodoznakem (nenašel jsem volbu pro fixní velikost) dávkové zpracování má méně možností pro nastavení komprese.

Gimp dobře pracuje s rychlou maskou. Neumí (nebo jsem nenašel) dávkové zpracování.

Photoshop je vynikající na ořezávání.

Paint.NET rychlý a jednoduchý, vhodná náhražka Paintbrushu.
RTeo (65)|9.12.2008 02:55
Zatím Zoner, ve vyjímečných případech doplňkově (Nikon) Picture Project. Chystám se výhledově na Photoshop, popř. Nikon Capture NX 2. Nezajímají mě editory, které nepracují s RAW.
brzdak (2)|16.12.2008 09:07
Pro jednoduchou úravu Zoner. U výřezů používám taky zoner, ukazuje nám zlatý řez a rozděluje do třetin, což bohužel Phoshop neumí ale zase to umí PS elemets:)
Jinak Photoshop je nejlepší
RTeo (65)|15.1.2009 22:33
Zajímalo by mě, jek hodnotíš Photoshop Elements ve srovnání se Zonerem... Případně Elements s "dospělejšími" verzemi Photoshopu. Zajímá mě pouze kvalita a funkční vybavení editorů a také s kterým se lépe pracuje... Archivační, katalogizační, GPS a podobné funkční balasty mě nezajímají. Dík za případnou rekci.
RTeo (65)|25.1.2009 12:17
Právě jsem přešel ze Zoneru (9) na Photoshop Elements 7 a musím konstatovat, že PSE ná podstatně kvalitnější algorimy na zpracování a úpravu obrazových dat. Ve srovnání se Zonerem např. nevytváří auru při redukci šumu atd... Z11 jsem se snažil též vyzkoušet ale na rozdíl od verze 9 se mi zdá nešikovně nepřehledný, tak jsem to pro nedostatek času vzdal... :cool:
Karlos5573 (269)|25.1.2009 14:40
[QUOTE=HimiX;159]Aperture /neco jako lightroom, pro OSX/

Photoshop/Gimp, mi prijdou na foto zbytecne komplikovane na zakladni upravy jako kontrast, saturace prevod do CB atd...[/QUOTE]

Photoshop ma celkem drahé ale velmi vychytané pluginy na odšumění,převod do BW, ostření,nebo můj oblíbený na zvětšování rozlišení pomocí faktalových algoritmů pro zlepšení kvality při tisknutí větších formátů fotek. Jinak photoshop je podle mého názoru spíš na tvorbu grafiky.
Lark (31)|26.1.2009 17:38
Všechny běžné úpravy v ZPS10 a momentálně zkouším ZPS11.8. Asi ji koupím. Od 11.6 už podporuje i RAW z FZ28 a mimo jiné má i šikovně předělané retušování červených očí. Jen jsem si vyměnil ikony tlačítek za staré (jsou ke stažení u Zoneru). Ty nové omalovánky jsou dost nepřehledné.
Vyjímečně na specialitky Corel Paint Shop Pro Photo XI.
ice-man (3)|13.3.2009 23:29
Photoshop, Lightroom, ACDSee záleži jak moc jsem lenivý a co chci upravovat.
DeSur (1)|17.3.2009 06:59
1. Photoshop - na ořezy, retuše, barevné korekce
2. Thumbsplus - prohlížení, rychloúpravy
Karlos5573 (269)|17.3.2009 13:39
Photoshop,RawShooter,ZP,PTgui,Photomatix :)
Filcka (300)|25.3.2009 11:20
Zoner Photo Studio 9 na rychlé úpravy.

Micrografx Picture Publisher 8 na větší manipulace s obrazem

Silkypix Developer Studio na CD od foťáku jsem použil asi 2x, takže to nepočítám. :P
Juravsetin (3)|14.4.2009 18:55
Před dvěma lety jsem si pořídil skener Canoscan 4200F a u něj byl sw PhotoStudio 5.5; Je to velmi slušný prográmek na úpravy fotek pro amatéra (jako já) a doposud jsem si s ním vystačil. Jednoduché úpravy provádím v programu FastStone Image Viewer 3.7
Kirk1 (1)|24.5.2009 08:56
Photo Filtre Studio
johnxx (3)|25.5.2009 14:11
Ahoj.
Poradíte mi někdo, jak dodatečně dostat datum pořízení snímku na fotografii ještě před odesláním do fotolabu.
Existuje nějaký software, který to umí?

Samotný foťák tuto funkci neumí tak, jak bych chtěl. (nevyhovuje mi velikost písma).

Děkuji za radu.
FotoZemek (77)|25.5.2009 19:40
Já používám FotoFilter dnes už i FF-studio
Lidi a to aj pro mezinárodní soutěže PSA - FIAP - ISF
Je to drzost.
Sem totiž zastánce surové fotky a nedělám nic co by nešlo udělat pod zvětšovákem a na to mi FotoFilter bohatě stačí.
Jinak sem ze starší generace, vyrostl sem na filmu a ty ,,novoty,, bych řadil spíš mezi
C-art (computer-art) než do kategorie Fotografie (pro neznalé překlad - světlo kreslí)
No, ostatně, jak je ctěná libost, ale furt ve světě vyhrávající fotografie sou FOTKY. Velice málo je tam photoshop-ovek ano, sem tam tam sou. A to mám doma za loňský rok 8 katalogů.
busy (782)|25.5.2009 20:49
Microsoft Photo Editor.

Je to taky jednoduchy programcek v MS Office 2000 na zakladnu editaciu + retusovanie. Ale v novsich officoch ho nenajdete, bol (podla mna velmi nestastne) nahradeny Picture Managerom, ktory nema ani zdaleka tolko editovacich moznosti.

Nuz a doma som zastancom free / open-source programov, takze PhotoFiltre a Gimp.

Btw, vsetky fotky, co som uverejnil v tunajsej fotogalerii, nie su nijak upravovane (iba niektore su zmensene kvoli velkosti).
busy (782)|25.5.2009 20:51
[QUOTE=johnxx;2383]Ahoj.
Poradíte mi někdo, jak dodatečně dostat datum pořízení snímku na fotografii ještě před odesláním do fotolabu.
Existuje nějaký software, který to umí?
[/QUOTE]

Napriklad uplne obycajny windowsacky Paint :)
dkas (154)|26.5.2009 09:32
[QUOTE=johnxx;2383]Ahoj.
Poradíte mi někdo, jak dodatečně dostat datum pořízení snímku na fotografii ještě před odesláním do fotolabu.
Existuje nějaký software, který to umí?

Samotný foťák tuto funkci neumí tak, jak bych chtěl. (nevyhovuje mi velikost písma).

Děkuji za radu.[/QUOTE]

Nějaký lepší software umožňuje vložit do každý fotky text a pak by neměl být problém tam vytáhnout datum z EXIFu. Já to zkoušel jen se Zoner Photo Studio, ale podle mě to bude mít i třeba XnView a ten je zdarma. Určitě někdo doplní i další programy...
johnxx (3)|26.5.2009 12:44
Nevím, jestli jsem se vyjádřil přesně. Chci vkládat datum vytvoření (z EXIF info.) ale jen do fotografií, které chci nechat vytisknout (ve fotolabu). Jedná se třeba o 100-200 fotek, kde by bylo ruční vyplňování a vkládání text. pole(datumu) ke každé fotografii složité. Existuje nějaký software, který to umí u více fotek najednou, třeba tak, že si údaj vezme z (EXIF info.) a vloží je do snímku?
Filcka (300)|26.5.2009 13:19
Zadej do Google photo+date insertion+exif a pročítej odkazy. Mě se to nechce číst :D :D :D, jako první je odkaz na http://www.betterjpeg.com/stamping.htm , ale ten soft je za prachy, prý existuje exif plugin do IrfanView, který datum umí otisknout na snímek (když tiskneš z irfanu). Hledej, kdo hledá najde (někdy)... :D :D :D
johnxx (3)|26.5.2009 13:56
Děkuji za tip. Právě že hledám a zatím nic. Proto se ptám, jestli někdo náhodou nezná/nevyzkoušel/neřešil...
dkas (154)|26.5.2009 14:44
[QUOTE=johnxx;2397]Nevím, jestli jsem se vyjádřil přesně. Chci vkládat datum vytvoření (z EXIF info.) ale jen do fotografií, které chci nechat vytisknout (ve fotolabu). Jedná se třeba o 100-200 fotek, kde by bylo ruční vyplňování a vkládání text. pole(datumu) ke každé fotografii složité. Existuje nějaký software, který to umí u více fotek najednou, třeba tak, že si údaj vezme z (EXIF info.) a vloží je do snímku?[/QUOTE]

No, jak jsem zmiňoval, Zoner to umí 100%. Prostě si dáš hromadný filtr a zadáš kde se má text zobrazit a on tam zkopíruje z exifu to, co chceš. XnView by to měl umět taky...
HimiX (187)|26.5.2009 15:09
[QUOTE=FotoZemek;2385]Já používám FotoFilter dnes už i FF-studio
Jinak sem ze starší generace, vyrostl sem na filmu a ty ,,novoty,, bych řadil spíš mezi
C-art (computer-art) než do kategorie Fotografie (pro neznalé překlad - světlo kreslí)
No, ostatně, jak je ctěná libost, ale furt ve světě vyhrávající fotografie sou FOTKY. Velice málo je tam photoshop-ovek ano, sem tam tam sou. A to mám doma za loňský rok 8 katalogů.[/QUOTE]
je to dost offtopic, ale...

Ja si teda nemuzu pomoct, ale fotky tvorene klasickou cestou se taky daj dost slusne upravit, asi nejznamnejsi je cross proces, takze photoshop a jine programy povazuju jen za evoluci a rozhodne nemuzu souhlasit s tim, ze na soutezich vyhravaj spis fografie bez PC uprav. Podle me skoro kazda fotka, ktera neco vyhrava od rekneme roku 2000 prosla PC upravou, minimalne v doostreni, uprav kontrastu a barev...

A to nepisu jako odpurce klasicky fotografie, naopak ted planuju koupit Holgu :-).
Gagga (16)|4.7.2009 12:05
Ahoj, já používám GIMP (s ním jsem začínala), teď co jsem si koupila foťák, co zvládá RAW, tak jsem zkusila RawTherapee (docela fajn) a LightZone, a teď zkouším i Zoner. Jinak tu mám na HDR ještě Photomatix, nicméně vzhledem k tomu, že zatím nevedu stativ je pro mě HDR zatím poněkud nedostupnou oblastí. Snad časem. :)
iceman01 (2)|6.7.2009 12:12
Používám ZPS 11,snažím se do snímku moc nezasahovat.
Cev (5)|12.12.2009 00:34
Zoner Photo Studio 11 Extra PC Edition.
stalak (162)|14.12.2009 17:23
Ahoj všem,nejvíce upravuji fotky v Zoner Photo Studio,mám ještě desítku,stačí mi,protože upravuji pokud možno minimálně,ale tento program mi stačí i na nějaké menší experimentíky s fotkou.Občas použiji i Adobe Photoshop,ale jen zřídka.Vyzkoušel jsem i pár jiných programů,ale Zoner mi sedí nejvíce.
resy67 (10)|3.1.2010 00:13
Gimp a Picasu tak 50:50. Podle toho, co chci vytvořit.
Případně Photo Commander 7 od Ashampoo.
petnek (75)|6.2.2010 15:16
Na většinu fotografií používám Adobe Lightroom. Minimálně Adobe Photoshop CS3.