Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Koupě foťáku - tak to bude něco

Smeli (13)|22.10.2008 13:24
Protože bych si rád na Vánoce udělal radost koupí nějakého foťáku tak bych chtěl poradit. A protože sem, co se týče foťáků, lajk a amatér, rád bych nějaké obecné rady.

Co od něj čekám - žádné zázraky, co nejnižší cenu (řekněme max kolem 4k s daní), chci abych s ním dokázal vyfotit pěknou krajinku ale i malé věci (viz. obrázek níže - předpokládám tady jde o makro režimy), nejlíp aby nebyl nijak extra velký (aby se dal přenášet normálně v batohu nebo v ruce v malé taštičce), s vlastní baterií a nabíječkou, video nemusí být nijak extra a imho ani nevím, co pořádně ještě chtít.

dkas (154)|22.10.2008 14:45
No, zkusim ti "něco" doporučit. Podle mého názoru s každým foťákem uděláš pěknou fotku, když máš trochu cit a štěstí. Ale u tebou preferovaných foťáků to budeš mít trochu ztížené, protože většina jich má né moc široký ohnisko, tedy na krajinky to zase až tak moc nebude. Nicméně, dá se s tím naučit žít. Teď se zkusím podívat na značku nebo neznačku. Určitě bys neměl udělat krok špatným směrem, když koupíš něco od Canon/Nikon. U ostatních je to někdy loterie. Co vím, tak třeba Sony taky fotí pěkně, hodně lidí si pochvaluje Panasonic, ale když vidím jak je na tom se šumem... Fuj!

Zkusím tedy ještě něco konkrétněji, sám mám Canon, takže to bude od Canonu :)

http://www.megapixel.cz/canon-powershot-a590-is
http://www.megapixel.cz/canon-powershot-e1-modry
http://www.megapixel.cz/canon-powershot-a1000-is-hnedy

No a jeden Nikon ;)
http://www.megapixel.cz/nikon-coolpix-s520
dkas (154)|22.10.2008 14:49
Ještě takový obecný rady:

U těhle kompaktů je dobrý vidět fotky, protože ty malý snímače často dost šumí. U těhle konkrétních je ISO 1600 (2000 i Nikonu), ale počítej s tím, že to je jen marketing. Někde jsem viděl malý kompakt s ISO 10000 :mistake :stupid

Takže bacha na to. Použitelný bude max ISO 400 (v některých případech možná i 800). Tedy všechno to jsou marketingový "kecy" :shut
Smeli (13)|22.10.2008 14:57
To je sice pěkné, ale ISO vím akorát že bylo vždy lepší když sem kdysi kupoval ještě obyč film do foťáku mechanického (pár let). K čemu co a jak je to dobré, to sem nikdy nekoumal :notsure

Z těch co si mi poslal se mi celkem zamlouvá ta A1000 IS.
Karel Polívka (315)|22.10.2008 16:03
Ta cenová hranice je dost limitující, nicméně pokud by bylo možné ji trochu přesáhnout (podle aktuálních cen cca o 1000,- Kč), tak z vlastní zkušenosti mohu doporučit vzhledem k požadavkům Panasonic Lumix LZ10, což je malý skladný kompakt s širokoúhlým ohniskem (30mm; díky čemuž je kvůli širokému úhlu záběru vhodný i na krajinky), s povedeným makrem, rychlým ostřením, dobrou mechanickou stabilizací obrazu i natáčením videosekvencí. Jeho největší slabinou je podprůměrná světelnost, ale na druhou stranu jsem to v praxi při běžném focení v terénu díky dobré stabilizaci jako nějaké mínus ani nevnímal.

Doporučuji naši recenzi od Milana Šurkaly, případně jsem jej měl s sebou na poslední návštěvě Taiwanu, díky čemuž jsem pomocí něho nafotil skutečně velké množství fotografií v různých podmínkách (počínaje pralesem uprostřed ostrova a končíce zábavným centrem v Taipei :-)), mohu v případě zájmu nějaké ukázat, pokud by ilustrační snímky ve zmíněné recenzi nestačily. Na základě mého týdenního používání jej hodnotím pozitivně vzhledem k tomu, o jak levný a malý kompakt se jedná. Ovšem vzhledem k velikosti objektivu a snímače od něj nelze čekat čistý obraz v plném rozlišení - jelikož má ale 10 MPix (3648×2736), nevidím to pro běžné nebo rekreační "foťákování" jako problém, protože po určitém zmenšení přestane být šum znatelný.
Smeli (13)|22.10.2008 16:19
Myslíte teď zmenšení jako následnou editaci nebo jako že rovnou nastavím focení s nižší rozlišením a budu vysmátý? :angel
Karel Polívka (315)|22.10.2008 16:24
Vyfotit v plném rozlišení a fotografii pak zmenšit v nějakém grafickém editoru :-). Pochybuji, že by někdo od fotoaparátů v této cenové kategorii požadoval použitelnost fotografií v jejich plném rozlišení (které je například pro účely webu stejně nepoužitelné, protože je moc velké - soubor pak má typicky přes 2 MB, v závislosti na scéně třeba i 3 nebo 4 MB) bez jakýchkoli úprav.

Důvod, proč nefotit u kompaktů na jejich plné rozlišení v plné kvalitě, už vzhledem k dnešním cenám paměťových karet nějak nevidím, případně mě někdo pls doplňte/opravte.
Smeli (13)|22.10.2008 16:37
Dobře a co kdybych nepoužil maximální rozlišení (jako, příjde mi zbytečné fotit v tak velkém rozlišení třeba normální rodinné/přátelské a podobné fotky). Jako, jediná má zkušenost s digitálem, se kterým sem něco fotil, byl Olympus C350 s čímž se žádné zázraky dělat nedali...
dkas (154)|22.10.2008 16:55
Takže, ISO je citlivost. Dříve to byla citlivost filmu, dnes je to citlivost snímače. Někde se dají najít o tom články, myslím že i tady na Digimanii. Problém u digitálů je, že čím vyšší ISO, tím více "nečistot" se v nich objevuje a pak ta fotka bývá zpravidla nepoužitelná.
Ten Canon 1000IS máme v práci, takže sem můžu postnout nějaký zkušební fotky, kdyby byl zájem. Jen je potřeba počítat s tužkovýma bateriema, tedy koupit si nějakou nabíječku. Zase to má výhodu, že ti dojdou třeba někde baterky, zaběhneš do trafiky a jedeš dál :)

Jo a když fotíš na vyšší ISO a snížíš rozlišení ve foťáku, tak ten šum je menší. Ale zase přicházíš o detaily ;)
Karel Polívka (315)|22.10.2008 17:00
Doporučuji projít tento seriál od Romana Pihana: https://www.digimanie.cz/theme_doc-C160431FBED42905C125746C00429CAB.html

Článků je to sice hodně, ale každý má vždy jen jednu kapitolu, takže to není čtení na dlouho, přičemž zejména pro nováčka je nabitý užitečnými informacemi, které jsou velmi dobře zpracovány.
Smeli (13)|22.10.2008 18:03
No, to bude počteníčko... :runaway

Ale děkuju Vám oběma, mám v tom teď trošku jasněji :)

@dkas: pokud bys byl tak hodný, dvě tři fotečky (něco s makrem, nějakou krajinku) by potěšili :angel
Milan Šurkala (3381)|22.10.2008 19:34
Takovou fotku hlemýřdě s kompaktem nevyfotíš :-( Na to mají tyto fotoaparáty příliš malý čip. Aby měl takový fotoaparát klasický rozsah ohnisek, reálná ohniska musí být velmi malá (obvykle se začíná někde u 6 mm), což je pro rozostření pozadí velmi málo. Na delší ohnisko je to pochopitelně o mnoho lepší, ale tam zase brání špatná světelnost (je příliš cloněno) a opět se to nedá dobře rozostřit. Resp. ne tak snadno. Jinak do 4 tisíc moc dobrých foťák neseženše, ale zkusím ti poradit.
Jak tady již byl zmíněn Canon A590 IS, tak to je fakt foťák, který mě nadchnul. Malinký, rychlý, s velkou nabídkou funkcí a stabilizací. Dnes jej už jen těžko seženeš. Nahradil jej také zmiňovaný Canon A1000 IS. Co se dívám, tak má pouze větší čip s vyšším rozlišením, jinak je to totéž. Jen makro se posunulo z 5 cm na 3cm. Nemá však široký úhel záběru, není tedy ideální na krajinky.
Karel tu už hovořil o Panasonicu LZ10. Mě ten fotoaparát naopak příliš nenadchnul. Papírově je na tom kromě špatné světelnosti (což vynahrazuje dobrou stabilizací) velmi dobře, rychle a poměrně dobře fotí, na delších ohniscích však špatně ostří (mimo). Měl jsem pocit, že to občas nějak nedává stabilizace, ale to se nepotvrdilo. Prostě většina fotografií na nejdelší ohnisko je mírně rozmazaná. Výhodou je široké ohnisko.
To má například i Fujfi F150W (28mm), bohužel mu chybí optická stabilizace. Jinak vypadá poměrně schopně.
relais (23)|22.10.2008 20:16
Při vší (ne)úctě ke kompaktům takovou fotku hlemýždě s kompaktem samozřejmě vyfotím. Jen vědět jak na to.
Deee-aN (97)|22.10.2008 20:20
Jestli k tomu můžu, z těch navržených bych vzal toho Canona 590. Má už totiž kromě automatického epozičního režimu i manuální, prioritu času a clony. Obzvlášť ten poslední by tě mohl zajímat, pokud chceš dělat makra ve stylu toho šneka (otevřeš clonu na max, dále viz Pihana). Něco podobného se dá dosáhnout i s plnou automatikou, ale tam musíš mít pozadí hodně daleko. Na krajinky není úplně ideální, že ohnisko začíná až na 35mm, ale to se dá IMHO kompaktu za cca 3400,- odpustit. Stabilizace by se taky hodila...
Milan Šurkala (3381)|22.10.2008 20:38
[QUOTE=relais;145]Při vší (ne)úctě ke kompaktům takovou fotku hlemýždě s kompaktem samozřejmě vyfotím. Jen vědět jak na to.[/QUOTE]

Takto silně rozmazané pozadí budeš mít s komapktem dost těžko. Pochopitelně, pozadí jde u kompaktů rozmazat slušně, máš-li dobrý fotoaparát a víš, co dělat. Problémem je, že kompakty na delších ohniscích mají špatnou světelnost (hodně cloní a tedy zvětšují hloubku ostrosti) a rovněž vyžadují obrovskou vzdálenost pro zaostření (často více než metr). To je silně znevýhodňuje. Na krátké ohnisko je to o něco lepší, pokud mají supermakro a dobrou světelnost.
Příjemným překvapení v tomto ohledu je Panasonic FZ28, který má na nejdelším ohnisku dobrou světelnost F4,4, reálné ohnisko činí 86 mm a ostří zhruba od 85 cm. Když trochu uběreš zoom (na cca reálných 70 mm - tedy kolem 400 mm přepočtených), můžeš mít dokonce nižší clonu F4,0 a ostřit od cca 60 cm. Což už není na makro snímky s masivně rozostřeným pozadím tak špatné.
dkas (154)|22.10.2008 23:49
[QUOTE=Smeli;141]No, to bude počteníčko... :runaway

Ale děkuju Vám oběma, mám v tom teď trošku jasněji :)

@dkas: pokud bys byl tak hodný, dvě tři fotečky (něco s makrem, nějakou krajinku) by potěšili :angel[/QUOTE]

Zkusím něco nafotit :) Budu to muset ukrást kolegyni :inlove
Smeli (13)|23.10.2008 08:31
[QUOTE=dkas;154]Zkusím něco nafotit :) Budu to muset ukrást kolegyni :inlove[/QUOTE]

Můžeš vyfotit kolegyni :angel
dkas (154)|23.10.2008 11:45
Chachá :D Ta by mě hnala svinským krokem, předpokládám :D
dkas (154)|23.10.2008 16:06
Tak ,tady je pár fotek stylu vystrč foťák z okna a zmáčkni :D z Canonu PowerShot A1000IS. Foceno na druhé nejlepší vyhlazení a 10MPix

Akorát koukám, že ta mrcha ImageShack to ořezal... Kdyby měl zájem o FULL size, tak PM
noegoncz (5)|23.10.2008 21:33
Kdybych měl doporučit něco ze standartních digitálů, tak bych jistě doporučil CANON S2 IS. V tuto chvílu tuším je již i S5 IS (novější). Nicměně je to tak cca 2 roky ,co jsem si S2 IS koupil jakožto novinku (no možná 3roky :) ), ale užil jsem si s ním fakt hodně. Makro vychytával opravdu luxusně (tedy podle papírů od 0mm,ale opravdu to od cca 2mm fungovalo) a zoom tuším 12x opticky šel v ruce taky jakš takš vyfotit. Dnes si myslím,že ta ,,stará,, S2 IS, bude tak do 5000,- kč možná i míň a když nebudu počítat tehdy slušné video v 640x480 30fps a 44khz zvuk ve stereu,tak to bylo bezkonkurenční. Dnes je to samozřejmně už nejspíš jinak,ale i tak kdybych měl tu možnost si něco takového koupit,šel bych raději do tohodle, než do standartního kompatku.Ale každej jinak. Já jsem samozřejmně rád,že jsem přešel na zrcadlovku. (tedy jen 350D + 18+55 3,5-5,6 + 50 1,8 + 35-105 3,5-6,3 + 17-40 L4)Jen mi ale stále chybí ty světelné objektivy :)
pavel_p (151)|24.10.2008 00:13
[QUOTE=Milan Šurkala;148]Takto silně rozmazané pozadí budeš mít s komapktem dost těžko. Pochopitelně, pozadí jde u kompaktů rozmazat slušně, máš-li dobrý fotoaparát a víš, co dělat. Problémem je, že kompakty na delších ohniscích mají špatnou světelnost (hodně cloní a tedy zvětšují hloubku ostrosti) a rovněž vyžadují obrovskou vzdálenost pro zaostření (často více než metr). To je silně znevýhodňuje. Na krátké ohnisko je to o něco lepší, pokud mají supermakro a dobrou světelnost.
Příjemným překvapení v tomto ohledu je Panasonic FZ28, který má na nejdelším ohnisku dobrou světelnost F4,4, reálné ohnisko činí 86 mm a ostří zhruba od 85 cm. Když trochu uběreš zoom (na cca reálných 70 mm - tedy kolem 400 mm přepočtených), můžeš mít dokonce nižší clonu F4,0 a ostřit od cca 60 cm. Což už není na makro snímky s masivně rozostřeným pozadím tak špatné.[/QUOTE]
No nevím. Moje zkušenost je, že kompakty při makrorežimu ostří tak od 2-5cm (aspoň běžné od Canonu vč. Ixusů) a nedá se moc použit jiné než nejširší ohnisko.
dkas (154)|24.10.2008 09:24
[QUOTE=noegoncz;190]Kdybych měl doporučit něco ze standartních digitálů, tak bych jistě doporučil CANON S2 IS. V tuto chvílu tuším je již i S5 IS (novější). Nicměně je to tak cca 2 roky ,co jsem si S2 IS koupil jakožto novinku (no možná 3roky :) ), ale užil jsem si s ním fakt hodně. Makro vychytával opravdu luxusně (tedy podle papírů od 0mm,ale opravdu to od cca 2mm fungovalo) a zoom tuším 12x opticky šel v ruce taky jakš takš vyfotit. Dnes si myslím,že ta ,,stará,, S2 IS, bude tak do 5000,- kč možná i míň a když nebudu počítat tehdy slušné video v 640x480 30fps a 44khz zvuk ve stereu,tak to bylo bezkonkurenční. Dnes je to samozřejmně už nejspíš jinak,ale i tak kdybych měl tu možnost si něco takového koupit,šel bych raději do tohodle, než do standartního kompatku.Ale každej jinak. Já jsem samozřejmně rád,že jsem přešel na zrcadlovku. (tedy jen 350D + 18+55 3,5-5,6 + 50 1,8 + 35-105 3,5-6,3 + 17-40 L4)Jen mi ale stále chybí ty světelné objektivy :)[/QUOTE]

Problém staršího foťáku. Já osobně bych ho asni nebral... V zásadě nezjistíš, kolik toho má nafoceno a čím víc, tím hůř. Navíc ne každý se k tomu chová stejně a pak ho nějak opráší a je to. Můj názor tedy je, starší nebrat, ale samo se může padnout na dobrý kus...
relais (23)|24.10.2008 10:02
Jestli se nemýlím, kompakty mají při při dlouhých ohniscích velmi nízkou světelnost. V rychlost jsem chytil nejbližší - Kodak Z7590 a ten má při 380mm světelnost 3,7. A to je velmi starý aparát a na makro nepříliš vhodný, ale jsou jiné a lepší (S5is).
relais (23)|24.10.2008 10:02
Resp. vysokou světelnost, jak se to vezme :-)
Karlos5573 (269)|25.10.2008 23:11
http://fuji.novefoto.cz/digitalni-fotoaparaty/Fujifilm-FinePix-S1000fd-Black/
Mohu doporučit mám ho doma. Výborně fotí za ty peníze neznám lepší. V balení dostanete i 2GB kartu.
Smeli (13)|27.10.2008 15:04
Vypadá pěkně a má celkem hodně pěknou cenu - má s ním zkušenost i někdo jiný?

Edit: teď koukám na tu fotku v galerii - moc pěkné :thumb
Karlos5573 (269)|28.10.2008 09:24
No zatím jsem ho jen zkoušel žádné vážné focení sním konáno nebylo. Ale postřehy nějaké mám.
1) stabilizátor který tomu chybí se v praxi nijak neprojevil. Protože na děním světle prostě fotíš s rychlou žávěrkou takže tady problém nevidím.
2) O proti porovnávanému Lumixu Lumix FZ7 má lepší blesk, lepší optiku poznáš rozdíl při zoomu,je sice o něco málo menší ale působí robustněji (kvalitnejší materiál) A celkově je rychlejší.
3) zatím jsem zkoušel jen alkalické baterie které jak známo mají menší "výdrž" než nabíjecí a i tak jsem vyfotil na jedny alkalické baterie cca 500 snímků z toho asi 50 s bleskem. Na to že na kartu 2GB se jich vleze cca 400 je to dobrý výsledek a při použití nabíjecích počítám že bude výsledek ještě lepší.
4) ISO u FZ7 víc jak 100vka nepoužitelná Fuji je na tom o poznání lépe.
Dobře se ovládá a celkově k němu nemám nějaké výhrady. Jediná věc mě mrzí nemá RAW ale upřímně si myslím že to až tak moc nevadí. Pohled nějakého profi fotografa bude asi jiný ale mám zkušenosti s tím že i z Jpegu se dají vytiksnout pěkné velké fotky.

Jinak ta fotka je jen výřez kdybych býval fotoaparát dal blíž k objektu tak nemusím dělat výžez a fotka bude ještě lepší :) Jinak neupraveno jen ořezáno zmenšeno + rámeček. Je pravda že počasí nebylo nic moc a tak sem fotil s nastavením pro "živější" barvy.

Ještě bych dodal že nestačí mít super fotoaparát aby člověk dělal kársné fotky. Má známá vyhrála celostátní soutěž 2 místo s malým 4mpix kopaktem :) A ti co měli lepší stroje byli pod ní.
dkas (154)|28.10.2008 11:06
Jo, to Fuji vypadá fakt docela dobře. Za tu cenu :thumb
Co já mám zkušenosti s Panasonicama, tak vždycky to šumělo naprosto příšerně. Pak jsem slyšel tak ubohou výmluvu, že prý maj tak kvalitní optiku, že tam je všechno vidět :stupid Nechci tvrdit, že tak šumí všechny, na to mi jich prošlo rukama moc málo, ale nemám k tý značce důvěru :notsure
Deee-aN (97)|28.10.2008 11:31
Ano, za tu cenu ta Fujina vypadá dobře.
Ano, Panáky obecně víc šumí... Zato má prakticky každý optickou stabilizaci a super objektiv Leica. IMHO takovou chromatickou aberaci, jakou předvádí ta Fuji, bys u Panasonicu hledal marně. Ta Fuji má jedinou výhodu - cenu. A za tu bych bral spíš ten Canon 590.
Karlos5573 (269)|28.10.2008 12:09
Myslím že s tím Canonem chybu neuděláš, ten fuji má minimálně tu výhodu že se mi osobně lépe drží.Ale zase není tak skladný jako Canon atd.. každý má své pro a proti. Nejlepší se bude rozhodnout sám.

Ten Fuji sem sehnal přes net za 3500 Kč i s poštou a kartou 2GB. V jednom obchodě na netu ho maj v akci :)

Ještě je prý Samsung NV7 OPS slušný ale je dost "extravagantní".

Tohle jsou asi nejzajímavější foťáky v dané cenové hladině.
Smeli (13)|29.10.2008 08:29
Tak teď nevím, jestli tu A1000 nebo tu Fujinu :cry:notsure
dkas (154)|29.10.2008 10:57
Stabilizace není vše ;) S tím Canonem se shodnu, na tom se snad vedle nešlápne, i když, kdo ví :)
Deee-aN (97)|29.10.2008 11:19
To je pravda, že stabilizace není vše, ale v mezní světelné situaci někdy může znamenat rozdíl mezi použitelnou a nepoužitelnou fotkou. U kompaktů s minimální možností nastavení parametrů (clona, čas, ...) to platí obzvlášť.
A ještě ten šum u Panáků... Při focení na ISO 100-200 je to velice slušné a na větší bych stejně nefotil ani s jiným kompaktem. Při velikosti jejich čipů budou prostě šumět všechny a rozdíl na finálním snímku bude daný spíš SW přístroje. BTW, četl jsem, že vyšší šum u Panasonicu je daný tím, že SW odšumování v přístroji je omezené na minimum. Ale beru to s rezervou;). Kdysi, když jsem vybíral EVF, rozhodoval jsem se mezi vyšším šumem (Panasonic) a chromatickou aberací a rozostřením do stran (Fuji). Kompakty jsou o kompromisech...
dkas (154)|29.10.2008 12:14
Jo, s kompromisem se shodneme :) Proto sem si pořídil zrcadlovku :D S tím Panasonikem jsem už psal, že jsem slyšel něco podobnýho. Jenže to pak zase zavání tím, že neumí udělat kvalitní odšumovací algoritmus ;) A co jsem viděl fotky z DCM-TZ2 (nebo 3, už nevim, co to bylo), tak to byla skoro až katastrofa...

Našel jsem jednu takovou "tipickou" Panasonic DMC-TZ2 fotku :D
http://www.pbase.com/image/96945289
Smeli (13)|29.10.2008 13:38
Tak sem si to tak nějak prošel, shopy a tak, ještě si musím projít ten seriál, a teda sem zabrusil k těmto:

Canon PowerShot A590 IS - http://www.megapixel.cz/canon-powershot-a590-is
Canon PowerShot A1000 IS - http://www.megapixel.cz/canon-powershot-a1000-is-hnedy
Fujifilm Finepix S5800 - http://www.fotoexpert.cz/kompaktni-digitalni-fotoaparaty/fujifilm-finepix-s5800
Fujifilm Finepix S1000fd - http://fuji.novefoto.cz/digitalni-fotoaparaty/Fujifilm-FinePix-S1000fd-Black/
Karlos5573 (269)|29.10.2008 13:54
Já bych si vybral tu S1000fd :D je to blbé psát když jí mám doma ale pokud tě baví fotit a třeba se vydáš s někým společně fotit tak se ti bude hodit víc ultrazoom s popruhem na krk větším tělem který se dobře drží než malý Canon s popruhem kolem ruky. Pokud se takto nechystáš fotit a máš to jen na občasné focení tak si klidně vem ten Canon bude kompaktnější. Stejně fotka se dá vždy upravit a vylepšit v PC :)
Ještě bych chtěl dodat že ten fuji taky není malý kompakt :)
Smeli (13)|29.10.2008 14:08
[QUOTE=Karlos5573;310]Já bych si vybral tu S1000fd :D je to blbé psát když jí mám doma ale pokud tě baví fotit a třeba se vydáš s někým společně fotit tak se ti bude hodit víc ultrazoom s popruhem na krk větším tělem který se dobře drží než malý Canon s popruhem kolem ruky. Pokud se takto nechystáš fotit a máš to jen na občasné focení tak si klidně vem ten Canon bude kompaktnější. Stejně fotka se dá vždy upravit a vylepšit v PC :)
Ještě bych chtěl dodat že ten fuji taky není malý kompakt :)[/QUOTE]


Právě focení mě vždycky bavilo, jenže nikdy nebylo dost peněz na pořádný foťák a plus další komplikace... no a teď ybch si rád udělal radost, sem tam vyrazil do přírody a něco pěkného vyfotil. Koukal sem na galerii Karlose a ty fotky mi přišli hodně pěkné (předpokládám ale, že všechny byly krapet upravené?)
Karlos5573 (269)|29.10.2008 14:34
[QUOTE=Smeli;311]Právě focení mě vždycky bavilo, jenže nikdy nebylo dost peněz na pořádný foťák a plus další komplikace... no a teď ybch si rád udělal radost, sem tam vyrazil do přírody a něco pěkného vyfotil. Koukal sem na galerii Karlose a ty fotky mi přišli hodně pěkné (předpokládám ale, že všechny byly krapet upravené?)[/QUOTE]

Fotky z té galerie jsou hrozné :) Fotky ve složce podzim nejsou upravené vůbec jen zmenšené. Nebylo dobré počasí foukal vítr a špatně jsem ostřil :) a já se teprv učil s tím fujim (první den co jsem ho měl) a tak jem ho měl špatně nastavený a fotky se mi moc nelibí až na nějakou výjimku. V sobotu jedem s kámošem fotit někam úplně mimo Ostravu , beru i stativ takže jsem schopen ti pak ukázat povedné fotky. Protože už fujinu umím ovládat.
Dá se sní dosáhnout lepších výsledků než co jsem zatím vyfotil já. Jinak pokud se ti fotky zdají "hodně barevné" tak je to tím že jsem si to tak nastavil ve fuji možná je to trošku přehnané ale bylo zataženo a navíc jsem fotil v lese pod stromy kde nebylo moc světla a barvy byly takové "fuj" takže tak :)

Nechci tě přemlouvat zrovna na fuji ale myslím si že pokud tě focení baví tak by si měl držet v ruce radši nějaký ultrazoom než klasický malý kompakt s průhledovým hledáčkem. A je to jedno jestli si koupíš Lumix,Canon,Fuji apod.....
Taky mě baví fotit a tak jsem koupil S1000fd protože jak sem ho kupoval tak stál všude cca 5000kč a jen jeden obchod ho měl za 3500kč a myslím že S1000fd je úplné minimum pokud někdo chce fotit. Jinak časem možná koupím něco lepšího ale focení není můj hlavní koníček můj hlavní koníček stojí už tak dost peněz :) Ještě bych dodal před rokem jsem měl kopakt Lumix a vůbec mě nebavilo sním fotit protže to byla malá krabička a kamarád se vedle mě oháněl FZ7 ultrazomem :) Takže můj malý lumix po cca 2 mesicích letěl oknem :) (prodal jsem ho)
Smeli (13)|29.10.2008 14:45
Právě ten podzim se mi zamlouvá v tom, že ty barvy jsou hodně živé a to i k podzimu patří. Podle mě to vypadá hodně efektivně :) Takže, zatím sem nejvíc přikloněn k té S1000fd, pak vyrazím do běláku a uvidíme, co dokážu :D
Karlos5573 (269)|29.10.2008 15:02
Jakože jestli jsi z Ostravy tak se můžeš stavit se podívat na ten můj fuji aji si ho zkusit není problém.
dkas (154)|29.10.2008 15:54
Co koukám na fotky, přijde mi u toho S1000fd, že to nemá možnost přidat nějaký filtry. Nebo se pletu? Když už vybíráš něco lepčího, zkus zauvažovat i nad tímhle, abys tam moh přidat nějakej filtr ;)
Karlos5573 (269)|29.10.2008 16:03
No ale tohle myslím nemá žádný levnější ultrazoom :) Nevím je pravda že je tam závit a nějaká příprava a nevím k čemu to.
Smeli (13)|29.10.2008 16:15
[QUOTE=dkas;317]Co koukám na fotky, přijde mi u toho S1000fd, že to nemá možnost přidat nějaký filtry. Nebo se pletu? Když už vybíráš něco lepčího, zkus zauvažovat i nad tímhle, abys tam moh přidat nějakej filtr ;)[/QUOTE]

Filtry k čemu? :eek:
Deee-aN (97)|29.10.2008 16:19
[quote=Smeli;320]Filtry k čemu? :eek:[/quote]
Polarizák k odrušení odlesků, UV hlavně IMHO jako ochrana objektivu, třeba (pokud se k němu vyrábí) makropředsádku, atd.
Smeli (13)|29.10.2008 16:31
[QUOTE=deeean;322]Polarizák k odrušení odlesků, UV hlavně IMHO jako ochrana objektivu, třeba (pokud se k němu vyrábí) makropředsádku, atd.[/QUOTE]

Pěkně, rozumím ještě míň :D

Pochopte... nepotřebuju namakaný a brutálně vymyšlený stroj s nechutnýma možnostma rozšíření, fotit si bude víceméně pro vlastní potřebu (spíš uspokojení). A právě ta S1000fd mi v porovnání s jinýma kompaktama příjde výhodnější (subjektivní dojem).
Karlos5573 (269)|29.10.2008 16:34
No tak filtry se hodí, ale nevím jestli se dělaj foťáky do 4000kč na které se dá přidělat filtr :) Jinak ten fuji bude asi takový nejlepší kompromis do 4000kč. Větší tělo ultrazoom manuál slušne fotí na tu cenu dobrá výdrž baterek dobře se drží. Nevím no já sem se díval na levé kompakty hodně dlouho původně jsem chtěl tuhle fuji koupit za 5000kč ale pak jsem ji viděl za 3500kč i s poštou a 2GB kartou tak sem neváhal. Rozhodně to není špatný kup. Jo pokud by bylo více peněz tak bych se nebránil Canonu,Lumixu atd...


Ještě dodám že na tu S5800 filtry jdou dát.
dkas (154)|30.10.2008 10:52
UV filtr snad ani nepotřebuješ, nový objektivy by ho měly mít už v sobě. Max jako ochranu, třeba když prší. Ale polarizační filtr, ten je k nezaplacení :D Dokud jsem ho neměl, tak sem netušil ty možnosti. A pak jsem s polarizákem vyrazil k moři a nestačil sem se divit. Prostě když svítí sluníčko, je modrá obloha, tak dosáhneš krásnejch výsledků.

A ty filtry se tam dávaj přes nějakou redukci, míval jsem to na Minoltě Z1. A nemusíš to kupovat hned, ale určitě se vyplatí :D
Milan Šurkala (3381)|30.10.2008 14:51
Na filtry není třeba redukce téměř u žádného kompaktu, pokud jej dokážete přidržet ručně těsně před objektivem. Někdy to tak dělám, ale chce si to dát pozor, ať se nepoškrábe a nestínit si rukou.
Karlos5573 (269)|30.10.2008 15:16
No není problém vymyslet sytém uchycení :) Akorát nevím jestli váha několik málo pár gramů nemůže poničit mechanizmus motoru objektivu aby to na něj nebylo moc. Stačí to vymyslet jak :) Ono prví bych musel ten filtr mít v ruce. Třeba moje krytka objektivu drží pevně a drží pouze nasunutím protože má takový filc který drží na mém objektivu.