Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Micro Four Thirds vs. Samsung NX

Petr S. (328)|25.3.2010 20:07
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Micro Four Thirds vs. Samsung NX

Samsung útočí! Jeho systém NX má konkurovat již existujícímu Micro Four Thirds, tedy systému kompaktních fotoaparátů bez zrcadla, ale s výměnnými objektivy. Který systém má podle vás lepší budoucnost, který je lepší? Ať už má vyhrát jakýkoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
pavel_p (151)|25.3.2010 20:41
Čekám, že díky menším snímačům má MFT šanci mít celkově menší foťáky a objektivy. Zatím je proti nim to, že nativních objektivů moc není, výrobní kapacity tuším neodpovídají poptávce a cena je vysoká.
Samsung nebude dlouho jedinou konkurecí...navíc přímo konkuruje asi jen Panasonicu G1/G2, ostatní MFT mohou nabídnout menší velikost (Olympusy,GF1) nebo lepší video (GH1).
Podle mě stejně nemá debata moc smysl, je to takové laciné téma na flame ... asi jako Canon nebo Nikon, fullframe vs. APS, atd.
stalak (162)|25.3.2010 21:30
Bude hodně podle mého záležet na množství nabízených objektivů,jejich ceně a kvalitě,pak určitě na kvalitě přístrojů samotných.Ve velikosti až zase tak veliký rozdíl nebude,ale i na to mnoho potenciálních zákazníků bude hledět.Čas myslím ukáže nejlépe který systém bude úspěšnější ;)
Milan Šurkala (3381)|26.3.2010 01:22
Samsung mimo jine chysta NX5, o neco levnejsi variantu (nebude AMOLED, v kitu bude bez stabilizace,...)
focusx (76)|26.3.2010 17:23
Tak tady asi není co řešit. Systém s malý čipem 4/3 končí a nové bezzrcadlové toťáky jako Samsung NX10 atd. je vyprovodí z trhu.
Neregistrovaný (0)|27.3.2010 08:51
A že už to trvá let, co se systém 4/3 stahuje z trhu a končí... :-)
busy (782)|27.3.2010 09:33
[quote=Neregistrovaný;5325]A že už to trvá let, co se systém 4/3 stahuje z trhu a končí... :-)[/quote]

Focusx myslel micro 4/3, a to je nieco ine ako klasicky system 4/3 co pouzivaju napr. zrkadlovky Olympus uz vela rokov. Aj ked cip je to rovnako velky a moze sa to pliest...
Milan Šurkala (3381)|27.3.2010 12:16
[quote=focusx;5317]Tak tady asi není co řešit. Systém s malý čipem 4/3 končí a nové bezzrcadlové toťáky jako Samsung NX10 atd. je vyprovodí z trhu.[/quote]

Ten cip zas neni tak maly. Kdyz si porovname 17,3x13 mm proti cca 23x15 mm, ty rozdily nejsou zas tak brutalni, aby to Micro 4/3 nejak vyrazne znevyhodnovalo. Spis tu bude pro ty, kteri chteji opravdu kompaktni pristroj s dobrou kvalitou obrazu. Proc by tady nemohl byt "mezistupen" mezi obycejnymi kompakty a kompakty s APS-C cipem a vymennymi objektivy? Nevidim duvod, proc by Micro 4/3 mel mizet z trhu (chce to ale mensi kompakty jako GF1 nebo E-PL1). Kazdopadne to bude mit stale horsi, Samsung a Sony budou mit hodne zajimave pristroje.
pavel_p (151)|28.3.2010 10:47
Já si zas myslím, že správnou cestu zvolil Nikon, jestli se opravdu dočká života. Je více kompromisní, chip s úhlopříčkou 17mm je o něco menší než 4/3 a pořád brutálně větší než u kompaktů, umožní menší objektivy a pak mohou být poměrně slušné foťáky o velikosti ultrazoomu. Pokud to dorovná světlejšími objektivy, než nabízí u4/3, tak to bude opravdová konkurence. Dělat kompromis mezi kompromisem (u4/3) a zrcadlovkou, kde mezera není tak velká, se mi nezdá šťastné.
Amoled by se hodil, ještě jsem neviděl nic, co by se dalo použít na ostrém jarním slunci v kombinaci se sněhem.
Milan Šurkala (3381)|28.3.2010 16:04
[quote=pavel_p;5348]Já si zas myslím, že správnou cestu zvolil Nikon, jestli se opravdu dočká života. Je více kompromisní, chip s úhlopříčkou 17mm je o něco menší než 4/3 a pořád brutálně větší než u kompaktů, umožní menší objektivy a pak mohou být poměrně slušné foťáky o velikosti ultrazoomu. Pokud to dorovná světlejšími objektivy, než nabízí u4/3, tak to bude opravdová konkurence. Dělat kompromis mezi kompromisem (u4/3) a zrcadlovkou, kde mezera není tak velká, se mi nezdá šťastné.
Amoled by se hodil, ještě jsem neviděl nic, co by se dalo použít na ostrém jarním slunci v kombinaci se sněhem.[/quote]

Souhlasim, cokoli, co bude mit cip vetsi nez 1/2,3", uvitam. Vzdyt se staci podivat, jaky obrovsky rozdil ve kvalite je uz mezi 10MPx cipem 1/2,3" a 1/1,7". Ono by klidne stacilo udelat treba 2/3" kompakty.