Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Rozmazané závody

Belbas (5)|27.3.2010 08:47
Zdravím
Včera večer jsem se vypravil na Valašskou rally. Chtěl jsem taky něco vyfotit, jenže fotky jsou šíleně rozmazaný, asi by to chtělo nastavit kratší dobu snímání, ale muj foťák má jen režimy. Takže vzinklo tohle:

Chci se zeptat jestli je to opravdu fotoaparátem jestli sem něco neudělal špatně já?
P1100246.JPG
Petrbike (32)|27.3.2010 09:23
[quote=Belbas;5324]Zdravím
Včera večer jsem se vypravil na Valašskou rally. Chtěl jsem taky něco vyfotit, jenže fotky jsou šíleně rozmazaný, asi by to chtělo nastavit kratší dobu snímání, ale muj foťák má jen režimy. Takže vzinklo tohle:

Chci se zeptat jestli je to opravdu fotoaparátem jestli sem něco neudělal špatně já?[/quote]

...jestli nemáš plný manuál, tak to v noci lépe nevyfotíš. Pokud můžeš nastavit čas, tak zkus nějaký kolem 0,1s ale ISO ti automat zvedne na max. Rozmazané to bude také, ale auto bude trochu vidět (musíš ho během expozice sledovat). Focení za těchto situací je přesný příklad toho, kdy fotku nedělá jen fotograf, ale stejnou měrou i špičková technika.
busy (782)|27.3.2010 09:29
Podla infa z exifu, pri F2.8 a ISO400 vysiel cas 1/4 sec a to je pri foteni len tak z ruky naozaj sialeny cas, aj so stabilizatorom. Ono fotit dynamicke sceny s kompaktom v noci a a bez blesku je casto o drzku. Pokial ten LS60 nema manualne rezimy, jedinou moznostou je poriadne navysenie ISO - kludne aj na maximalne ISO3200. Fotka bude sice brutalne zasumena, ale expozicny cas to znizi na cca 1/30 sec, takze trava, okolie a stojaci ludia by uz nemali trpiet pohybovou neostrostou. Avsak na zachytenie rychlo iduceho auta je to stale vela, takze auta budu rozmazane aj tak.

Podla mna, jedina chyba je v tom, ze na taketo veci by bolo lepsie fotit nejakou, najlepsie FF zrkadlovkou s co najsvetelnejsim objektivom...
Belbas (5)|27.3.2010 09:46
Dobře díky, dá se koupit nějaký kompakt kolem tak max.6k který by to zvládal lépe? a měl nějaký to manuální nastavení? koukal jsem po Sony DSC-H20 co na něj říkáte?
Milan Šurkala (3381)|27.3.2010 12:12
Sony H20 sice nema nikterak dobrou svetelnost na sirokem ohnisku, ale manualni nastaveni tam jsou, takze si pujde trochu pohrat si. vyfotit v techto podminkach ostrou fotku se ti s kompaktem vazne nepodari. Nejblizsi vec kompaktu, ktera by neco takoveho mohla celkem dobre vyfotit, by byl Panasonic GF1 s 20mm F1,7 objektivem, coz je cca 22 tisic Kc :-D Pokud by neslo o kompaktnost, pak nejakou levnejsi zrcadlovku a 50mm F1,8 objektiv (ale to je dost dlouhe ohnisko). Jak uz rikal busy, jedinou moznosti u kompaktu je brutalne zvysit ISO, ale to zpusobi tak brutalni sum, ze ta fotka bude stejne na vyhozeni.

Ted jsem si jeste vzpomnel, tohle by z kompaktu mohl "akceptovatelne" (tzn. ostre urcite ne, ale zhruba by to auto bylo videt) zvladnout Canon PowerShot S90 a Panasonic LX3, oboji za cca 10 tisic. Oba maji velky cip a male rozliseni, takze proti obycejnym kompaktum, zhruba o jednu stopu kvalitnejsi vystup (to, co normalni kompakt udela na ISO 400, udelaji tyto dva na ISO 800 mozna jeste kvalitneji), objektiv je rovnez o stopu svetelnejsi, takze minimalne o ty dve stopy to bude lepsi nez nyni. Kazdopadne i to je stale malo.
pavel_p (151)|28.3.2010 10:26
Njn, ale GF1 nemá hledáček (jen jako nadstandardní příslušenství), takže je to zas blbý na panning (sledování auta během expozice). V podstatě souhlasím s Petrem, že výsledek bude úměrný ceně (a vlastně i velikosti).
Špatně jsi udělal to, že jsi s foťákem nesledoval auto, ale držel ho pořád v jednom směru.
Milan Šurkala (3381)|28.3.2010 16:08
[quote=pavel_p;5347]Njn, ale GF1 nemá hledáček (jen jako nadstandardní příslušenství), takže je to zas blbý na panning (sledování auta během expozice). V podstatě souhlasím s Petrem, že výsledek bude úměrný ceně (a vlastně i velikosti).
Špatně jsi udělal to, že jsi s foťákem nesledoval auto, ale držel ho pořád v jednom směru.[/quote]

Nemyslim si, ze hledacek je pro panning nejak dulezity. Ono zalezi na cloveku, mne osobne se panning lip foti pres displej. Tady je napr. ukazka z Canonu G11 (1/8 s, ISO 1600). Ten jako skoro jedina vyjimka v kompaktech hledacek ma, fotil jsem to ale pres displej.
5_irisbuscitelis12m.jpg
pavel_p (151)|28.3.2010 22:03
1/8s + panning z ruky a ostrá fotka? Dobrý, jaká je v tom finta? Brzdil u zastávky? Při 1/13 jsem to zkoušel teď 10x s auty pod oknem a nevyšlo. Zase tady mám letadlo (Beechcraft B200 King Air) focené IXUSem 55 na snad i na plném zoomu při 1/50s přes úplně mizerný hledáček a to se pohybuje výrazně rychleji.
2006-08-10_07-28-07s.jpg
Milan Šurkala (3381)|28.3.2010 22:54
Ta fotka neni prave nejostrejsi. Preci jen je z 3648 pixelu zmensena na 800 px, pak je trochu doostrena. Finta se jmenuje "100 pokusu, jeden vyjde :-D" Ale ne, ono jde hodne o naladu, nektere dny se dari moc dobre, jindy zase vubec. Ten cerverny bus je focen na 676mm ohnisko a cas 1/25 s, ten Superb pak na 319mm s 1/20 s.
4_sorbn.jpg gallery2_sx1_big1.jpg
stalak (162)|28.3.2010 23:04
[quote=Milan Šurkala;5361]Ta fotka neni prave nejostrejsi. Preci jen je z 3648 pixelu zmensena na 800 px, pak je trochu doostrena. Finta se jmenuje "100 pokusu, jeden vyjde :-D" Ale ne, ono jde hodne o naladu, nektere dny se dari moc dobre, jindy zase vubec. Ten cerverny bus je focen na 676mm ohnisko a cas 1/25 s, ten Superb pak na 319mm s 1/20 s.[/quote]

Tak mám malinký dotaz :) ty časy nastavujete podle jakého kritéria,čím vyšší rychlost předmětu vyšší čas? A zvládl by podobnou fotku třeba Samsung WB 500 nebo WB 5000,určitě záleží v jakou dobu,noc-den.
Milan Šurkala (3381)|28.3.2010 23:37
Nejvetsi cas, ktery jde :-D Ale ne, ono zalezi na ohnisku a na tom, co fotak pri danem svetle muze nastavit. Pri cca 140mm ohnisku je potreba cas tak 1/30 s, aby to slo nejak dobre videt. Pri 300mm+ ohnisku staci i mene, napr. cca 1/60 s. Samsung WB500 i WB5000 to urcite zvladne. V noci se to fotit skoro neda. Tu nocni fotku jsem mohl udelat jen proto, ze Canon G11 ma prijatelny obraz na ISO 1600 a dobrou svetelnost F4,5 (naopak ve dne je nutno ISO dat co nejniz a co nejvice priclonit).
stalak (162)|29.3.2010 20:27
[quote=Milan Šurkala;5364]Nejvetsi cas, ktery jde :-D Ale ne, ono zalezi na ohnisku a na tom, co fotak pri danem svetle muze nastavit. Pri cca 140mm ohnisku je potreba cas tak 1/30 s, aby to slo nejak dobre videt. Pri 300mm+ ohnisku staci i mene, napr. cca 1/60 s. Samsung WB500 i WB5000 to urcite zvladne. V noci se to fotit skoro neda. Tu nocni fotku jsem mohl udelat jen proto, ze Canon G11 ma prijatelny obraz na ISO 1600 a dobrou svetelnost F4,5 (naopak ve dne je nutno ISO dat co nejniz a co nejvice priclonit).[/quote]

Díky Milane za odpověď,je mi jasné že asi jen tak s nějakým foťákem můžu zapomenout na podobnou fotku v noci,ale ve dne se o něco podobného pokusím ;)