Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Používáte GPS?

Petr S. (328)|2.4.2010 10:24
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Používáte GPS?

Pomalu začíná přibývat fotoaparátů s podporou pro využití pozičního systému GPS, ale ne všichni ji využívají. Jak jste na tom právě vy? Používáte autonavigaci, lovíte tzv. "kešky" nebo ji využíváte nějak úplně jinak? Ať už GPS (ne)používáte jakkoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
petnek (75)|2.4.2010 11:26
GPS používám velmi často. Při geolovu, pro navigaci, jako "tachometr" na kole a když nechci zapomenout místo focení, použiju nejprve HTC, kde se mi ke snímku přidají souřadnice a pak až DSLR :D
busy (782)|2.4.2010 13:57
Mam take starsie Canyon CN-GPS1 ktore zial uz nefunguje (nevie chytit signal) ale pokym fungovalo, pouzival som ho.
pavel_p (151)|2.4.2010 18:50
Příležitostný geocaching, záznam tras na kole a výletech..geotagging jen občas, ale gpx soubor k fotkám většinou přihodím.
lumika (0)|2.4.2010 20:26
GPS (v mobilním telefonu, dříve datalogger i-GotU) využívám při fotografování velmi intenzivně. Zaznamenávám prošlé (pěšky, na sněžnicích) či projeté (na kole, na běžkách) trasy a po exportu gpx dat do počítače je páruji s pořízenými fotografiemi (Zoner PS). S mapovými podklady v GPS se také nesnadno zabloudí v lesích.
stalak (162)|2.4.2010 20:49
nepoužívám vůbec,ani v autě,jednoduše mi tato vymoženost nechybí ;)
Neregistrovaný (0)|3.4.2010 14:41
občas, keď sa na bicykli nachádzam v teréne ktorý mi je neznámy. alebo ak idem na pešiu turistiku a trochu poblúdim, tak si nechám od navi poradiť.
Neregistrovaný (0)|3.4.2010 17:47
Rozhodně ano, hlavně u fotek architektury je to prakticky nezbytný doplněk. Používám WMMiniGPS v PDA pro záznam trasy do GPX. Pak to v PC sesynchronizuji pomocí GeoSetteru. Dokáže celkem rychle zpracovat i zápis do RAWů vož je výhoda.
Jose
zemekf (21)|4.4.2010 08:28
mám, nepoužívám.
A co se toho cestování týče, tak si myslím, že ,,bloudění,, je to co mi jej aj zpříjenmí.
piter (146)|4.4.2010 10:36
na fotkach nepouzivam, nezalezi mi az tak kde som spravil tu ci onu fotku ked to tam nie je vyslovene vidiet. na cestovanie pouzivam len v aute a len pri cestach nad 400km plusminus. na motorke mam rad bludenie, ako pise zemekf.
agilka (0)|5.4.2010 20:17
Gps​-ku ve formě PDA s patřičnými sw používám úspěšně již několik let snad úplně na vše.
Nejprve k autonavigaci do dané lokace, poté topo navi pro pohyb v terénu, občas i k nalezení nějaké té kešky, ale hlavně pak používám Gps údajů ze zaznamenané trasy k otaggování pořízených fotografií souřadnicemi.
To je asi všeobecně výhodné neb si mohu jakoukoliv fotku nechat zobrazit v mapě na místě jejího pořízení.
Ale pro mě je ta výhoda hlavně asi i proto, že hodně fotek umisťuji na mapové servery a tím pádem je s nimi pak polovina práce.
Jinak Gps​-ku pokládám za velkou vymoženost současné doby. Kdysi jsem používal výhradně papírové mapy, ale s možnostmi pořádné Gps​-ky s kvalitními mapami se to opravdu nedá srovnat...samozřejmě zejména pak v terénu jenom nesmí dojít baterky......Gps​-ku ve formě PDA s patřičnými sw používám úspěšně již několik let snad úplně na vše.
Nejprve k autonavigaci do dané lokace, poté topo navi pro pohyb v terénu, občas i k nalezení nějaké té kešky, ale hlavně pak používám Gps údajů ze zaznamenané trasy k otaggování pořízených fotografií souřadnicemi.
To je asi všeobecně výhodné neb si mohu jakoukoliv fotku nechat zobrazit v mapě na místě jejího pořízení.
Ale pro mě je ta výhoda hlavně asi i proto, že hodně fotek umisťuji na mapové servery a tím pádem je s nimi pak polovina práce.
Jinak Gps​-ku pokládám za velkou vymoženost současné doby. Kdysi jsem používal výhradně papírové mapy, ale s možnostmi pořádné Gps​-ky s kvalitními mapami se to opravdu nedá srovnat...samozřejmě zejména pak v terénu jenom nesmí dojít baterky......
abuka (2)|4.2.2013 12:13
Řada fotografů amatérů - cestovatelů používá možnosti záznamu pozice GPS pro pořízené fotografie a využívá možnosti prezentace pomocí např. GPS PHOTO TAGGER-u. Ne každý však má přístroj GPS, nebo telefon s modulem GPS a řada z nich si vystačí s jednoduchým GPS dataloggerem. Tady nastává tak trochu problém, jaký GPS logger ? Na trhu je řada značek s různými vlastnostmi. Když hledáte reference jsou většinou rozporuplné a prodejce většinou není schopen kvalifikovaně fotografovi poradit (převládá snaha prodat). Uvítal bych proto vyjádření majitelů GPS loggerů, kteří je aktivně používají při mapování svých toulek za fotografiemi nebo mapují svoje dovolené. Majitelé loggerů, napiště prosím své zkušenosti, pomůžete ostatním, kteří se nemohou rozhodnout a přitom by rádi využívali možnosti spojovat fotografie s informacemi GPS. Rozhodně by ostatní zajímalo např:
-typ logeru
-druh a výdrž napájení
-množství zaznamenaných bodů (je to rozhodující kritérium ?)
-citlivost, možnost nosit logger např. v kapse, baťohu....
případně další zkušenosti, vše určitě bude vítáno a hlavně pomůžete ostatním se orientovat v množství mnohdy nepřehledných informací.
Děkuji za sebe i všechny další.
didrik (75)|4.2.2013 22:22
Ja externe GPS zariadenie pouzivam, mozno pomozem svojim tipom. Pouzivam ho sice nie na logovanie trasy (a nasledne geotagovanie fotiek), ale ako nahradu relativne slabeho GPS v smartfone, ktore je vhodne akurat tak na navigaciu na cestach a v terene uz velmi nie - pri geocachingu. Ide o HOLUX M-1000C, ktory sa velmi rychlo chyta (tzv. fix na satelity po zapnuti), je citlivy a vydrzi bezat aj 20 hodin. Co by bolo pre Vas zaujimave: ma 4MB pamat na logovanie (na stranke pisu 200 000 log zaznamov). http://www.holux.com/JCore/en/products/products_content.jsp?pno=351. Zda sa mi, ze som pocul aj o holuxe s tlacidlom, kt. po stlaceni ulozi aktualne suradnice do pamate (netreba ich vytahovat zo zaznamu celej trasy), ale nechce sa mi to teraz dohladavat (:
abuka (2)|5.2.2013 10:52
Velmi dobrý tip, podívám se po něm na netu. Já osobně mám GEKO 201 - starší bezmapová gps, má spoustu funkcí a možností zaznamenávat trasy, body, je kompatibilní s MapSource , bohužel citlivost pro příjem signálu je hodně nízká, pokud chci aby mapovala trasu, musím držet v ruce, v lesním porostu se ztrácí, v městské zástavbě také, problémem je také jen 20 tisíc bodů záznamů. To např. na dovolenou nemusí vystačit. Takže jsem začal pošilhávat po http://dx.com/p/4-in-1-travel-honey-gps-receiver-location-finder-photo-tracker-data-logger-34824, bohužel, reference v česku jsem prozatím nenašel.