Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pomůžete s výběrem foťáku?

AdamWe (4)|10.4.2010 19:41
Dobrý den,
v létě se chystám do Itálie a při té příležitosti bych chtěl zakouopit nový foťák. Jsem takový ten amatér, kterého baví fotit, ale spíš takové ty fotky rodinného charakteru, žádné umění, či tak něco... takže děti na pláži :) apod., ale předpokládám, že v Itálii bude co fotit i co se týká památek a zajímavé architektury vůbec.
Můj rozpočet mi nedovoluje investovat víc, než deset tisíc. Takže jsem zúžil výběr na tyto modely, jak ze skupiny kompaktů nebo ultrazoomů, tak i dig. zrcadlovek.

1) Panasonic Lumix DMC-FZ38 (musím říct, že mi je zatím nejsympatičtější, i skrze různé reference a video...
2) FujiFilm FinePix S200EXR
3)Canon PowerShot SX120 IS (spíš ze zajímavosti, trošku z jiného soudku, ale zaujala mně chvála na
tento model)
a zrcadlovky

4) Olympus E-420
5) Olympus E-520
6) SONY Alpha DSLR-A230L
7) Nikon d60 (nevím, nečetl jsem zrovna pozitivní odezvy)
8) Nikon D3000 (lehce nad rozpočet, ale jestli by se to vyplatilo ... :) )

Tak zkuste poradit, co by bylo pro mne tak nejoptimálnější ...
Děkuji
stalak (162)|10.4.2010 20:38
Ono záleží na preferencích ,každý toto může vidět jinak.Já za sebe bych si na "cvakání" a běhání po pláži a památkách asi jako turista nebral zrcadlovku,nechtěl bych ten "bágl"vláčet od rána do večera a potažmo téměř celou dovolenou.
Jinak z toho trojlístku kompaktů bych si já na 1.místě vybral velmi dobře fotící FinePix S200EXR (malinký a výkonný)
Na 2. místě Panasonic FZ38 a jako poslední Canon SX120 IS.
Takže takto bych se rozhdl já,ten tak a další onak,poradit někomu co by bylo pro něj nejlepší je problém.Chce si to udělat priority,zoom,váha,velikost atd.Ty kompakty všeobecně fotí pěkně všechny na to,na co mají být použity.Zrcadlovky jsou už spíš na to umění a já bych se s nimi netahal na dovolenou kvůli cvakání dětí a památek do alba.Tak asi bych to viděl u sebe ;)
focusx (76)|10.4.2010 21:40
Já bych doporučil jen zrcadlovku. Kompakty jsou opravdu jen nouzovka se slitými detaily a velkým šumem. Do Itálie by to chtělo kvalitní foťák. Z vlastní zkušenosti doporučuju Sony A230. Navíc je Sony značka budoucnosti. Tady je pár fotek Sony A200:
https://www.digimanie.cz/galerie/files/2/8/8/7/9/5/m_ste_ko_naece.jpg
https://www.digimanie.cz/galerie/files/2/8/8/7/9/5/vltava_na_vltav.jpg
https://www.digimanie.cz/galerie/files/2/8/8/7/9/5/vltava_na_vltav.jpg
https://www.digimanie.cz/galerie/files/2/8/8/7/9/5/dyne.jpg
Milan Šurkala (3381)|10.4.2010 23:23
Na dovolenou pro bezne cvakani bych zrcadlovku nebral. Moc fotek v noci asi delat nebudes, takze vyhoda nizsiho sumu pri vyssich citlivostech nebude tak vyrazna a kvalita dennich fotek bude i u kompaktu velmi dobra. S focusxem stale preme o kvality Sony A230, osobne tvrdim, ze to je jedna z nejhorsich zrcadlovek na trhu, on zas tvrdi, ze nejlepsi. Kazdopadne dnes je uz konecne za zajimavou cenu. Zrcadlovkam Olympus bych se spise vyhnul.
Takze k tem kompaktum. Fuji S200EXR je velmi velky fotak s velikosti a vahou zrcadlovky, takze si nejsem jist, zda je to ta spravna volba. Kazdopadne ultrazoom je to povedeny. Osobne bych bral Panasonic FZ38, je pomerne maly, dobre foti, objektiv je velmi kvalitni a ma nejlepsi svetelnost. Proc celodenni foceni je to tak akorat. Canon SX120 IS je jeste mensi, rovnez ma velmi dobrou svetelnost, ale chybi mu siroke ohnisko, coz se u foceni pamatek muze hodit. Dale take dost aberuje. Jinak je ale dosti dobry. Takze hlasuji pro FZ38.
busy (782)|11.4.2010 08:01
S200EXR je skoro kilove hebedo, to by sa mi na dovolenke vsade so sebou nechcelo tahat :) FZ38 vazi cca iba polovicu a ma lepsi rozsah ohnisiek pri lepsej svetelnosti, takze aj ja sa priklanam k FZ38.
Petrbike (32)|11.4.2010 10:19
[quote=AdamWe;5514]Dobrý den,
v létě se chystám do Itálie a při té příležitosti bych chtěl zakouopit nový foťák. Jsem takový ten amatér, kterého baví fotit, ale spíš takové ty fotky rodinného charakteru, žádné umění, či tak něco... takže děti na pláži :) apod.[/quote]

Pokud se nechceš zabývat ani elementárníma základama dobré fotografie, doporučuju na děti nejlevnější kompakt, ktery udělá také fotky - a z památek si koupit pohlednice, protože by fota byla nekoukatelná. A za ušetřené peníze si užít vodních nebo kulinářských radovánek ...
stalak (162)|11.4.2010 12:33
[quote=stalak;5515]Ono záleží na preferencích ,každý toto může vidět jinak.Já za sebe bych si na "cvakání" a běhání po pláži a památkách asi jako turista nebral zrcadlovku,nechtěl bych ten "bágl"vláčet od rána do večera a potažmo téměř celou dovolenou.
Jinak z toho trojlístku kompaktů bych si já na 1.místě vybral velmi dobře fotící FinePix S200EXR (malinký a výkonný)
Na 2. místě Panasonic FZ38 a jako poslední Canon SX120 IS.
Takže takto bych se rozhdl já,ten tak a další onak,poradit někomu co by bylo pro něj nejlepší je problém.Chce si to udělat priority,zoom,váha,velikost atd.Ty kompakty všeobecně fotí pěkně všechny na to,na co mají být použity.Zrcadlovky jsou už spíš na to umění a já bych se s nimi netahal na dovolenou kvůli cvakání dětí a památek do alba.Tak asi bych to viděl u sebe ;)[/quote]

Oprava!!! a omluva,místo S200EXR jsem chtěl napsat F200EXR!!! jsou to jen začáteční písmenka ale změna veliká ;)
AdamWe (4)|11.4.2010 16:15
[quote=Petrbike;5531]Pokud se nechceš zabývat ani elementárníma základama dobré fotografie, doporučuju na děti nejlevnější kompakt, ktery udělá také fotky - a z památek si koupit pohlednice, protože by fota byla nekoukatelná. A za ušetřené peníze si užít vodních nebo kulinářských radovánek ...[/quote]

S těma pohlednicema, celkem dobrý fór. I když to bylo asi myšleno vážně ...:) Tak především, kdybych se nechtěl zabývat, jak píšeš, základama toho, jak udělat ucházející fotografii, zůstal bych u svého dsc-w40, s kterým mám spousty celkem hezkých fotek dětí z pláže...:)
Chtěl jsem spíš však pořídit něco, co by to mé focení posunulo trošku dál. O ty elemantární základy focení se zajímám spíš krátce, ale nechci zůstat jen jako teoretik, ale spíš bych nabité znalosti zkoušel v praxi... :D
Akorát prostě nevím, jestli skočit hned po zrcadlovce, navíc když teď nemám dostatek financí ke koupi nějaké kvalitnější, řekněme blížící se nějaké střední třídě.
Zatím se mi teda pořád asi nejvíc zamlouvá ta fz38, ale další náměty a diskuzní příspěvky vítány... :)
AdamWe (4)|11.4.2010 17:36
A co ta d3000 ? Nikdo se k ní nevyjádřil. Teď jsem ji našel v tomto setu Nikon D3000 + 18-55 AF-S DX II za cenu 10.000Kč...
Petrbike (32)|11.4.2010 17:57
[quote=AdamWe;5539]A co ta d3000 ? Nikdo se k ní nevyjádřil. Teď jsem ji našel v tomto setu Nikon D3000 + 18-55 AF-S DX II za cenu 10.000Kč...[/quote]
... no pokud se chceš zabývat vážněji focením, je určitě ten Nikon dobrá volba, neboť si můžeš poté dokoupit nějakou levnou padesátku objektiv s dobrou světelností na focení doma (a kdekoliv uvnitř) a zároven využít focení s regulovanou DOF. (A pak nějaké pěkné zoom sklo). Setový objektiv je dobrý, pro cestu do It. a obecně všude, kde je hodně slunce to bude chtít polarizační a šedý filtr.
Rúzné Nikony používám léta a jsem spokojen.
focusx (76)|11.4.2010 18:38
[quote=Petrbike;5531]Pokud se nechceš zabývat ani elementárníma základama dobré fotografie, doporučuju na děti nejlevnější kompakt, ktery udělá také fotky - a z památek si koupit pohlednice, protože by fota byla nekoukatelná. A za ušetřené peníze si užít vodních nebo kulinářských radovánek ...[/quote]

Prožrat foťák, to je barbarství :D:D:D
AdamWe (4)|12.4.2010 20:41
Tak jsem tedy svůj výběr tak nějak vyselektoval na dva (rozdílné) fotoaparáty a to fz38 a d3000. Oba jsem měl dnes možnost držet v ruce. S fz38 jsem zkoušel i fotit. No ale musím říct, že mě to začíná čím dál víc táhnout k té zrcadlovce, ale... ten rozdíl ve váze a velikosti je fakt značný, fz38 mě nějak moc nepřekvapila, je to dobrý foťák. S nikonem jsem bohužel nemohl fotit, i když nevím, jestli by to stejně k něčemu bylo. Rád bych třeba přímo konfrontoval fotky obou přístrojů, ale to bych se s tou zrcadlovkou stejně nejdřív musel naučit... Co mně trošku vadilo z takových těch uživ. věcí po prvním seznámení, tak že nevidím to co fotím na lcd, ale tak třeba to jen na zvyku a co možná ještě víc, režim guide v eng. Ne že bych neuměl anglicky ani žblechtnout, ale myslím že jako začátečník bych ho určitě využil a čeština by tomu docela pomohla. A taky ta velikost, nejsem si uplně jistý, jestli mě bude bavit se pořád tahat s takovou "krávou" (ve srovnání s fz38). Na druhou stranu, se mně líbilo, že sis tím člověk může doslova hrát, narozdíl od fz38, kde bych to tak asi viděl na to, že sklouznu stejně na cvakání s automatikou.
Takový blbý dotaz, ale myslíte, že by byl znatelný rozdíl, já nevím, třeba v portrétu mezi fotkama těchto dvou aparátů? rozumějte, stejné místo, stejné podmínky a čas, stejný předmět...
No stále se nějak nemohu rozhodnout a příjde mi to čím dál horší...:)
busy (782)|12.4.2010 20:57
[quote=AdamWe;5566]Takový blbý dotaz, ale myslíte, že by byl znatelný rozdíl, já nevím, třeba v portrétu mezi fotkama těchto dvou aparátů? rozumějte, stejné místo, stejné podmínky a čas, stejný předmět...[/quote]

Pokial bude dobre svetlo a bude stacit pouzivat najnizsie ISO, a foteny objekt/subjekt bude mat dost trpezlivosti na fotenie, tak medzi nimi nebude ziadny rozdiel. A ak, tak velmi zanedbatelny...
focusx (76)|12.4.2010 21:05
Já si myslím, že rozdíl bude a to dost podstatný. FZ38 má mini čip a v barevném podání, přepalech, slití detailů do kaše atd. bude zrcadlovka daleko lepší.
Milan Šurkala (3381)|12.4.2010 21:39
[quote=AdamWe;5566]
Takový blbý dotaz, ale myslíte, že by byl znatelný rozdíl, já nevím, třeba v portrétu mezi fotkama těchto dvou aparátů? rozumějte, stejné místo, stejné podmínky a čas, stejný předmět...
No stále se nějak nemohu rozhodnout a příjde mi to čím dál horší...:)[/quote]

Prave portrety kompaktum moc nejdou, casto se honosi specialnimi portretnimi rezimy, ktere vyhlazuji pokozku, ale jde jen o brutal odsumeni, takze vysledkem je spise nepekna neprirozena rozpatlana a rozmazana fotka. FZ38 nastesti neni tento pripad, portrety ma ostrejsi. Bude-li normalni svetlo, tak portrety z FZ38 nebudou o mnoho horsi nez z D3000, zde ale zalezi na objektivu. Kdyz pouzijes setovy 18-55mm objektiv nebo pevnou padesatku, uvidis velky rozdil.
Vetsi hloubku ostrosti muzes dohnat tim, ze budes fotit na trochu vetsi ohnisko, nicmene i tak je zde vyhoda urcite na strane zrcadlovky. Pri beznych dennich fotkach temer nemas sanci poznat, zda byly foceny zrcadlovkou nebo FZ38. Netvrdim, ze nepoznas rozdil mezi zrcadlovkou a kompaktem, to uz by byla pitomost, spousta dnesnich kompaktu totiz silne odsumuje. FZ38 to na nejnizsich citlivostech nedela tak moc. D3000 navic ohledne sumu ve sve kategorii zrovna nekraluje, kazdopadne proti FZ38 ma stale tak 2-3 EV naskok (ISO 400-800 u D3000 bude srovnatelne s cca ISO 100 u FZ38). A to je dost. Tezky vyber.
piter (146)|12.4.2010 21:52
moc sa vo fotakoch nevyznam, ale jedna skusenost z praxe: ja mam canon450d, kamarat nejaky starsi fuji UZ. na svojom canone som sa naucil celkom rychlo (2 mesiace?) pouzivat ho v manualnom mode, ktory podla mna da najvecsiu kontrolu nad vyslednou fotografiou. ked som chytil kamaratov UZ a skusil urobit nieco v manuali, bolo to tazkopadne hladanie v menu a mackanie tlacitok, kdezto pri zrkadlovkach je to po troche cviku sekunda, dve. moze byt, ze je to len sila zvyku, ale myslim, ze ergonomia a uzivatelska privetivost zrkadloviek je daleko pred ultrazoomami a kompaktami. ja by som siel do d3000, velkost a vaha, co sa udava ako nevyhoda mi dokonale vyvazi ergonomia, pohoda a kontrola pri foteni.
tot moj nazor - ber to tak ze som s ultrazoomom fotil len parkrat a kompaktom sice viac, ale davno.