Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 2 z 3 PrvníPrvní 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 16 až 30 z 40

Téma: AA baterie,nebo lithiová baterie-co je celkově lepší

Občasný diskutér
    Registrace
    Dec 2009
    Fotografií
    84

Citace Původně odesláno od jkmaxfli Zobrazit příspěvek
    Děkuju ti za rady,půjdu tedy do toho Canonu SX1

Ještě maličkost,kde a jaké konkrétně se dají sehnat na SX1 nějaké filtry,popřípadě objektiv,předsádky?
    A co Fujifilm HS10 ? Je to novinka na trhu a zřejmě v současnosti ten nejrychlejší a nejdelší superzoom
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér
    Registrace
    Dec 2009
    Fotografií
    84

Citace Původně odesláno od stalak Zobrazit příspěvek
    to je pravda a v tom lepším případě se s nimi dá udělat 10 snímků,jednou jsem to zkusil u Minolty a s vypnutým displejem
    Ale, ale pánové, moderní foťáky mají přepínač optimalizující foták při použití AA aku. AA aku má totiž o 0,3 V menší napětí, než Li-ion baterie. A proto vydrží dlouho i s Ni-Mh aku dlouho. A je jedno jaká značka AA to je, výrobci jsou srovnatelní a záleží spíš na kapacitě baterie, jestli má 2000mAh, 2800mAh.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Kompatibilita: LiIon < NiMH

NiMH sa vyrabaju v jednotnom tvare klasickych tuzkovych bateriek (AA alebo AAA) takze ich mozete lubovolne striedat a menit, a ked si kupite novy pristroj na tuzkovky tak urcite viete, ze vam tam budu pasovat tuzkovky zo starsieho pristroja. LiIon si prakticky kazdy vyrobca vyraba vo svojej vlastnej velkosti a tvare, takze nie su medzi roznymi vyrobkami zamenitelne, dokonca casto ani medzi pristrojmi toho isteho vyrobcu. Existuju sice rozne LiIon nahrady tuzkovych baterii (napriklad LiIon dobijatelna bateria typu CRV3 priamo nahradzajuca 2xAA) avsak tieto nahrady zial nepasuju do uplne kazdeho pristroja urceneho na tuzkove baterie (hoci by kludne mohli, ale vyrobcovia na to kaslu). Vyrabaju sa dokonca aj LiIon akumulatory s rozmermi a kontaktami presne ako tuzkova AA bateria, avsak maju napetie 3.6V, takze ako priama nahrada tuzkoviek su aj tak nepouzitelne.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od focusx Zobrazit příspěvek
    Ale, ale pánové, moderní foťáky mají přepínač optimalizující foták při použití AA aku. AA aku má totiž o 0,3 V menší napětí, než Li-ion baterie. A proto vydrží dlouho i s Ni-Mh aku dlouho. A je jedno jaká značka AA to je, výrobci jsou srovnatelní a záleží spíš na kapacitě baterie, jestli má 2000mAh, 2800mAh.
    Ale, ale, tady zase nekdo neumi cist. My se tu nebavime o AA alkalickych, ale AA NEalkalickych bateriich, tedy tech, co sezenes kus za 5 korun a maji napeti 1,5 V. A s temi fotak opravdu moc dlouho nevydrzi :-)

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Cena: LiIon = NiMH

Zda sa, ze NiMH baterky su vo vseobecnosti velmi lacne a LiIon su hodne drahe. Avsak to sa tyka len tych menej kvalitnych NiMH. Dobre a kvalitne NiMH sa cenovo uz priblizuju k LiIon. Pri NiMH treba navyse pocitat aj s cenou nabijacky - a zase tie kvalitnejsie nabijacky, ktore nabijaju pomocou delta-U a vedia baterku pred nabitim aj vybit, nie su lacne. Ale zase nabijacku staci mat doma jednu, aj ked mame viac sad baterii do viacerych pristrojov, takze v konecnom dosledku ta cena nabijacky nie je az tak vyznamna. Naproti tomu LiIon su ako take drahsie, ale nabijacka je vzdy v cene pristroja. Kedze oba typy maju svoje pre a proti, davam k tomuto porovnaniu rovnitko.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    Take bych upozornil na to, ze do fotaku neni dobry napad kupovat AA NEalkalicke baterie :-) Uz jsem to videl na vlastni oci i nasledne zklamani, kdy se sotva rozsvitila dioda na fotaku :-D
    Tak to je sveta pravda, na ktorej som sa pekne dobehol Pred mnohymi rokmi, ked som si kupil svoj prvy plnoautomaticky este kinofilmovy fotak, dal som si do neho normalne zinko-uhlikove baterky. Fotak zo zaciatku aj fungoval, ale nejak skoro hlasil vybite baterie. Tak som kupil nove (nejake lacne vo vypredaji, asi made in china), na ktore rovno zahlasil ze su vybite. Myslel som si ze fotak je nejaky vadny, tak som letel do servisu. Servisak ako keby hned presne vedel vocogo, vzal fotak, pozrel na baterky, usmial sa a povedal, ze treba pouzivat len alkalicke baterie. Nuz a odvtedy som o kusok mudrejsi

Btw, moj Olympus C-2 pri pouziti zinko-uhlikovych baterii nehlasi ze su vybite. Pretoze sa ani vobec nezapne...
    Naposledy upraveno uživatelem busy: 28-04-2010 v 19:02 Důvod: [preklep]

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Samovybijanie: LiIon > NiMH

Toto je kategoria kde absolutne jednoznacne vitazi LiIon.
    Technologia NiMH je vseobecne znama velmi slabou schopnostou udrzat v sebe energiu dlhy cas. Kludne sa vam moze stat, ze si nabijete baterky, ale nebudete fotit, a ked po mesiaci zacnete fotit tak baterky nezvladnu spravit ani len polovicu fotiek ako by zvladli cerstvo nabite.
    Alebo napriklad mate dve sady bateriek, obe si nabijete, ale nefotite vela a ked po mesiaci - dvoch prvu sadu vybijete, vlozite do fotaku druhu sadu, ale zistite, ze aj ta je uz skoro vybita. Dokonca mal som moznost vyskusat aj take NiMH ktore sa boli schopne sami od seba uplne vybit do druheho dna (Sanyo 2500 mAh) ! Samovybijanie sa casom a opotrebovanim bateriek zvysuje. Obvykle plati, ze kvalitnejsie NiMH baterie maju mensie samovybijanie. Najmensie samovybijanie maju baterky s oznacenim ENELOOP, pri ktorych vyrobcovia slubuju ze aj po pol roku v nich zostane vecsina energie (presne percento zavisi od typu a kapacity). Avsak stale je toto samovybijanie ovela vecsie ako u LiIon. Preto pokial bude niekto fotit nepravidelne a sporadicky, je pre neho z tohto hladiska ovela vhodnejsi LiIon.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Pametovy efekt: LiIon > NiMH

NiMH a starsie NiCd maju jeden velky neduh - pametovy efekt. Ten spociva v tom,
    ze ked date nabijat bateriu, ktora este nie je uplne vybita, bateriu tym nicite.
    U NiCd sa znizuje kapacita, u NiMH sa sice neznizi kapacita, ale zvysi sa vnutorny
    odpor a rastie samovybijanie. Ako som uz vyssie pisal, samovybijanie je neprijemne,
    ale pokial sa davate baterie vzdy pred akciou nabit, tak nevadi, avsak vysoky vnutorny
    odpor je velmi zla vec - aj ked je bateria plne nabita, pri vecsom odbere (zapinanie
    fotaku, nabijanie blesku) pod vplyvom zvyseneho vnutorneho odporu poklesne napetie
    baterie, co moze pristroj vyhodnotit ako vybitu bateriu a odmietne s nou pracovat.
    Clovek si potom mysli, ze bateria je naozaj vybita a strci ju do nabijacky, cim
    len uzatvara bludny kruh nabijania a tym aj poskodzovania nevybitej baterie.
    LiIon ziadnym pametovym efektom netrpia, mozno ich nabijat kedy len chcete,
    ako dlho chcete.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Kapacita: LiIon > NiMH

Aj v tejto kategorii jednoznacne vedie LiIon. Vo vseobenosti technologia LiIon umoznuje
    uskladnit zhruba 2x viac energie na jednotku hmotnosti baterie ako NiMH. Je sice pravda,
    ze male lacne stylove kompaktiky napajane LiIon akumulatorom obvykle nedokazu spravit
    na jedno nabitie viac ako 150-200 fotiek, ale ked sa pozriete na ich bateriu, zistite,
    ze je to velmi malinka placicka ktora sa velkostou a parametrami prilis nelisi od tej
    co mate v mobile. Ak by ste do fotaku vlozili nejaku hypoteticku NiMH bateriu takej
    istej hmotnosti, neurobili by ste na jedno nabitie ani polovicu fotiek co s LiIon.
    Toto potvrdzuje aj moja prakticka skusenost - do svojho stareho fotaku Olympus C2
    som najprv pouzival dve NiMH AA baterie roznych kvalit a kapacit.
    Neskor som si kupil LiIon CRV3. A velmi ma prekvapilo, ze s jednou takouto CRV3,
    ktora ma len 1200 mAh, spravim zhruba tolko isto fotiek ako s dvomi plne nabitymi
    kvalitnymi NiMH 2400 mAh bateriami.

Mnozstvo energie ktoru je schopna bateria v sebe naakumulovat
    je dane sucinom jej napetia vo voltoch a kapacity v (mili)amperhodinach.
    Ak chcete ale porovnavat prakticku vyuzitelnost energie LiIon a NiMH
    (napr. kolko fotiek sa s tym da urobit), mali by ste energiu v pripade
    LiIon este vynasobit 1.5 az 2 krat.

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Nicmene v praxi fotaky na NiMH vydrzi vice :-) Takze ono je sice fajn, ze Li-Ion ma vetsi mernou kapacitu, ale k cemu mi to je, kdyz fotak vydrzi na 250 fotek a konkurencni pristroj na NiMH vydrzi treba 600 :-) To je samozrejme priklad, jsou i fotaky, ktere s Li-Ion vydrzi onech 600 fotek, ale takovych je malo. Rekl bych, ze co se tyce kapacity (nebo abych byl presnejsi, prakticke vydrze), docela jednoznacne vede NiMH.
    Naposledy upraveno uživatelem Milan Šurkala: 01-05-2010 v 11:20

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Ano to je pravda. Ale vinu za toto by som nepripisal technologii, ale nevhodnemu technickemu navrhu, pri ktorom sa navrhari snazia usetrit miesto a hmotnost a navrhnu do fotaku bateriu s velkostou a parametrami ako do mobilu.

Typickym prikladom je Olympus mju 840. Ten ma naozaj malicku mobilovu pidibaterku 3.7V 740mAh ktoraj vydrzi tak 150 fotiek. Naproti tomu zase napriklad taky Olympus C8080WZ ma poriadnu "dvojkopcovu" bateriu 7.2V 1500mAh a na vydrzi to naozaj aj citit - na jedno nabitie som spravil okolo 600 fotiek.

Tuzkovky maju v tomto (z hladiska uzivatela) tu vyhodu, ze tam su rozmery bateriek pevne dane a nie je mozne experimentovat so setrenim miesta a hmotnosti (maximalne pouzit iba dve namiesto styroch baterii).

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Vsak ano :-) Jde mi o to, ze pri AA mas s troskou nadsazky "jistotu" dobre vydze, zatimco u Li-Ion jsi vydan na pospas tomu, jak dobry akumulator vyrobce pouzil :-) Takze souhlasim s tim, ze Li-Ion ma v tomhle teoretickou vyhodu, ale vyrobci ji vetsinou nevyuzivaji, proto z tohoto uhlu pohledu vidim NiMH jako lepsi volbu (ale jak rikam, neplati to na 100%).

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Rychlost nabijania: LiIon > NiMH

Bezne sa uplne vybite LiIon baterie nabiju na plnu kapacitu za dve hodiny. Niektore lepsie to zvladnu aj za hodinku az hodinku a pol (drahsie mobily), ale na druhej strane aj u tych najlacnejsich lowend fotackov nikdy netrva nabijanie viac ako tri hodiny. Naproti tomu bezny nabijaci cas NiMH byva aj 8 hodin, v lacnejsich nabijackach aj viac. Takze ak zistite, ze vsetky baterie mate vybite, a rychlo-rychlo potrebujete nieco nabit, tak su LiIon vyhodnejsie. Je pravda, ze existuju specialne NiMH rychlonabijacky, ktore dokazu NiMH baterie nabit za 15 minut, avsak: tu su potrebne aj specialne drahsie NiMH, a taketo rychle nabijanie sposobuje dost znacne opotrebovanie, takze bateria sa ovela skor "zoderie". Je ale pravda, ze namiesto NiMH sa daju rychlo niekde kupit alkalicke tuzkovky. Ale - zase nie uplne vzdy je taka moznost a ak aj ano, fotenie sa vam dost nezanedbatelne predrazi.

Okrem samotneho celkoveho casu nabijania je tu este jeden velmi dolezity rozdiel. NiMH sa nabijaju konstantnym prudom, to znamena, ze mnozstvo absorbovanej energie je umerne casu nabijania. Ked vybite NiMH, ktore potrebuju na plne nabitie 8 hodin, prestanene nabijat po 4 hodinach, mozete mat istotu ze v bateriach sa nachadza polovica energie.

Avsak nabijanie LiIon pracuje uplne inak - nabijaju sa konstantnym napetim a nabijaci prud zavisi od rozdielu vnutorneho napetia baterie voci tomuto nabijaciemu napetiu. Tym padom na zaciatku nabijania do baterie tecie velky prud a bateria sa nabija ovela rychlejsie, ako na konci nabijania, kedy tecie ovela mensi prud. Z toho ale vyplyva jedna zaujimava vec - ked v polovici nabijania bateriu vyberiete z nabijacky, uz obsahuje priblizne 70-80% celkovej energie. Alebo z ineho uhla pohladu - bateriu nabitu do polovice mate uz zhruba v prvej stvrtine casu nabijania. Tento fakt je dalsou vyznamnou vyhodou LiIon baterii - ak na poslednu chvilu zistite ze mate vsetky baterie uplne vybite a nemate ich cim nahradit a ponahlate sa, staci ak aspon na chvilku LiIon bateriu date do nabijacky. Za tuto chvilku absorbuje ovela viac energie, nez by ste cakali vzhladom na dlzku tejto chvilky voci celkovemu casu potrebnemu pre uplne nabitie.

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Zajímavé povídání o nabíjení :-) Typický čas nabíjení Li-Ion je cca 2 až 3,5 hodiny (méně než dvě hodiny jsem u foťáku snad ještě neviděl, a to mi jich rukama prošlo přes 50), v průměru bych řekl lehce přes 2,5 hodiny. Co se týče nabíjení AA baterií, tak tam je to velmi závislé na nabíječce, takže souhlasím. Doma nabíjím přes nabíječku Sanyo, která má dva rychlé sloty, kde dvě AA baterie nabije asi za oněch 2,5 hodiny, takže zde NiMH = Li-Ion. Pokud ale nabíjím čtyři, tak výhoda je už na straně Li-Ionu, protože využívám i dva pomalejší sloty a nabíjení 4 AA článků zabere cca 5-6 hodin. S tím rychlým nabíjením Li-Ionu máš pravdu, a to se mi na tom líbí. Jednou jsem zapomněl na téměř vybitou baterku v zrcadlovce, tak jsem akumulátor hodil na cca deset minut do nabíječky a hned byla z téměř prázdné baterie baterie ze čtvrtiny nabitá. Ostatně podobně to jde vidět i na mobilu. Když je skoro vybitý, pět až deset minut v nabíječce mu zajistí životnost téměř na celý den.

Pravidelný diskutér Avatar uživatele stalak
    Registrace
    Dec 2009
    Fotografií
    206

Všechno to povídání je zajímavé a pravdivé,nemám ale zrovna špatnou nabíječku AA bateriií a k tomu vlastním 12ks vcelku slušných AA,nabíječku mám pulzní,nemohu si stěžovat,chybí mi jen slušný "kompaktík" s plným manuálem na AA baterie,já jsem po zkušenostech ze Samsungu a jeho lithiovky pořád pro AA (chtěl jsem si koupit rezervní včetně nabíječky,ale to je pálka) a to dnes tento Samsung s náhradní baterií a nabíječkou nabízí Fotolab za 2500,- doba nabíjení 3,5hod. a výdrž 200-250 fotek o náhradní baterii si to vyloženě říká.

Strana 2 z 3 PrvníPrvní 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Výběr kompaktu na AA baterie
    Od Radek_km v sekci Kompakty
    Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 17-02-2014, 16:32
  2. Ako sa starat o batérie
    Od roninsk v sekci Akumulátory a baterie
    Reakcí: 10
    Poslední příspěvek: 01-11-2013, 22:31
  3. Reakcí: 3