Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

FinePix F200EXR - problem

duracer (3)|27.4.2010 10:56
Vlastnim tento fotak uz od novembra 2009, avsak pre zdravotne problemy som ho bol poriadne prevetrat len minulu nedelu v Nizkych Tatrach. Ocakaval som foty bliziace sa kvalitou zrkadlovke no vysledok je taky, ze fotky nedosahuju uroven ani len fotaku z mobilu.:cry Farby na nich su nesyte, vyblednute, sneh je sivo-modry, chyba dostatocny jas a kontrast. Celkovo fotky posobia akoby boli fotene za sumraku alebo pred burkou resp. bol pred objektivom nejaky sivy zavoj.:thumbdown
Pride mi to, akoby fotak nespravne spocital expozicny cas a volil ho prilis maly. Pri foteni bol nastaveny poploautomaticky rezimm (P), pricom ISO som nastavil na 100, kedze svetelne podmienky boli vyborne. Neskor som nastavil EXR rezim s prioritou dynamickeho rozsahu (posledna fotka), avsak vysledok bol rovnako zly. Vedel by mi niekto povedat v com to moze byt? :notsure

Prikladam par illustracnych fotiek. Prva z dvojice je vzdy ta, co urobil fotak, druha je po uprave v ACDSee pomocou volby "Prispusobeni expozice obrazku".























Milan Šurkala (3381)|27.4.2010 11:56
Zadny problem neexistuje, toto je naprosto standardni a normalni chovani. Fotaky vetsinou nedelaji uplne vysperkovanou fotku, zejmena na rezim P, ktery je urcen pro dalsi upravy.
1, Mas asi nastaveno celoplosne mereni expozice. Kdyz fotak zmeri kupu bileho snehu a tam maleho clovicka, bere skoro celou scenu jako bilou a ponevadz podstatou mereni expozice je nastavit expozici tak, aby fotka mela stredni jas, pochopitelne to vyfoti sede. Schvalne si zkus vyfotit bily a cerny papir, obe fotky budou ve vysledku stejne ;-) Muzu-li tedy radit, zkus zapnout mereni expozice s prioritou stredu, pak by se okolnimu snehu nedavala takova vaha. Jinak prave z techto duvodu je vseobecne znamy fakt, ze na snehu se pridava korekce expozice asi tak na hodnote 2/3 EV.
2, Muzes zkusit automaticky rezim vyberu sceny, pripadne si svenu vybrat sam. Pokud fotak rozpozna krajina, nastavi expozici trochu jinak a zvysi ji kontrast. Pak budou ty snimky podobne tomu, cos dostal z ACDSee.
3, Jednoduse rezim P je pro ty, kteri si s fotkou chteji dale hrat, je vyfocena na stredni nastaveni se strednimi hodnotami (pokud to nezmenis). Teprve automaticke a scenicke rezimy se snazi prijit na to, co na snimku je a dle toho upravovat expozici a kontrast. Jestli toto bylo foceno na rezim P, jde o normalni chovani prakticky jakehokoli fotaku.
duracer (3)|27.4.2010 17:06
Dik za rady. Skusim sa s tym fotakom este pohrat. Mam doma aj stary Olympus F-250 s ktroreho vysledkom som bol vzdy spokojny. Skusim urobit ten isty zaber oboma fotakmi a potom to sem mozem zavesit. S tym bielym a ciernym papierom si to myslel ako? :rolleyes:
Milan Šurkala (3381)|27.4.2010 17:34
[quote=duracer;5737]Dik za rady. Skusim sa s tym fotakom este pohrat. Mam doma aj stary Olympus F-250 s ktroreho vysledkom som bol vzdy spokojny. Skusim urobit ten isty zaber oboma fotakmi a potom to sem mozem zavesit. S tym bielym a ciernym papierom si to myslel ako? :rolleyes:[/quote]

Nastav rezim P, zadnou korekci expozice. Proste jako bys fotil normalne. Vem bily papir a vyfot ho tak, at vyplni celou plochu displeje. Fotka bude seda, ale ne bila. Pak vem cerny papir (pripadne cernou latku) a uplne stejnym zpusobem ji vyfot taky. Fotka nebude cerna, ale seda. Kdyz se pak na displeji budes preklikavat mezi obema fotkami, ktere jsi takto udelal, skoro nepoznas, kdys fotil bily papir a kdy cerny. Abys videl, co presne myslim, zkusil jsem to. Na prvni fotce je fotka bileho papiru a cerne slozky (cerny papir jsem nemel po ruce). Na tentyz rezim jsem tu cernou slozku vyfotil a svete div se :-), je to ta prostredni svetle seda fotka. Fotka bileho papiru je pak ta posledni a jak vidis, obe jsou stejne. A tojsem fotil jednou naprosto cernou a podruhe naprosto bilou vec :-) Ja vim, nechce se tomu verit, ale je to tak. Proto take vetsina fotoaparatu dela na snehu tak tmave fotky.
DSCN1878.JPG DSCN1879.JPG DSCN1880.JPG
duracer (3)|27.4.2010 19:48
...cez weekend to skusim ale zatial to mu neverim;)...pride mi to tak, ze si dva krat fotil ten biely papier :)