Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Reverzním objektivem

petnek (75)|27.4.2010 13:27
Zkoušeli jste někdo fotit tímto způsobem?

Můj první pokus se setovým objektivem nedopadl nejhůře, předčil mé očekávání, ale nic jednoduchého to nebylo, bez reverzního kroužku... Namlsala mě tato fotka. Doporučuji kliknout na "All sizes"...

piter (146)|27.4.2010 16:56
nerozumiem... ty si fotil s otocenym objektivom bez reverzneho kruzku?
inac, do makra sa moc nehrniem, ale o otacani objektivu uz som pocul...
ta fotka je paradna :)
petnek (75)|27.4.2010 17:40
Ano, zkouším fotit bez reverzního kroužku s otočeným objektivem. Bylo by fajn mít na to aspoň 3 ruce, ale jde to. Jen mě trápí hloubka ostrosti. Odhaduji ji na slabých 0,5mm, to nejde udržet, natož zaostřit :runaway:D
petnek (75)|27.4.2010 17:54
Jeden z nejlepších prvních výsledků. Výřez trochu změnšený, bez jakýchkoli úprav. Bez reverzního kroužku, s bleskem (zataženo), ISO 400, 1/160. Clona párátky dokořán :D. Použit setový 18-70mm.



Na to, že to jsou první pokusy jsem s tím naprosto spokojen.
piter (146)|28.4.2010 23:05
nie je to zle... skusim to teda aj ja :cool:
petnek (75)|29.4.2010 13:15
Neříkám že fotka co jsem přiložil nějak super, ale vzhledem k podmínkám a tomu, že to je první pokus, jsem nadšen. :)

Zkus to, pak sem dej výsledek, jsem zvědav ;)

Při focení jsem měl docela problém se světlem. Jak jsem psal, ISO 400 a čas 1/160, ale i tak se mi zdálo, že je to rozostřeno vlivem nedostatečně krátkého času. Bezpečný čas pro neroztřesený snímek se asi u reverzních objektivů počítá jinak... Když jsem fotil venku, tak jedině na režim M a časy jsem musel měnit od 1/100 až 1/200 podle intenzity slunečního svitu.
snejdy (15)|22.5.2011 20:19
jejda tohodle tématu jsem si vůbec nevšim, a založil jsem duplicitní :-D je skoro nahoře kdybyste se chtěli podivat na pár výsledků ode mě stejnou technikou focení.

Co jsem svými pokusy zatím vypozoroval tak je nejlepší mít clonu někde napůl cesty (f11 - f13) a časy opravdu tak nejvýš 1/200 ale už i tak je skoro problém to udržet, já osobně jsem hmyz který chci fotit chytil, zmrazil a poté fotil na stole s fotoaparátem na stativu a s dálkovou spouští a bleskem umístěným mimo fotoaparát v bezdrátovém režimu. Zatím jsem ale nafotil pouze pár pokusů, takže nic moc zvlášntího jsem nevyplodil.

tip na to jak zavřít elektronickou clonu na otočeném objektivu: nasadit nejprve objektiv normálně, nastavit clonu, podržet tlačítko náhledu hloubky ostrosti a v tu chvíl objektiv odpojit.

Jinak ta fotka úplně nahoře, profifotografové ještě používají makrosáňky a foťák po desetinách milimetru posouvají dopředu a dozadu a z výsledných několika desítek fotek vytvoří výslednou s mnohem větší hloubkou ostrosti.