Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

bez stativu?

Tomáš T. (6)|27.4.2010 14:32
Zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti při fotografování vzdálené krajiny za výborných světelných podmínek bez použití stativu. Jak moc poznáte nějaké roztřesení když použijete krátký čas.
petnek (75)|27.4.2010 14:33
Specifikuj to trochu. Fotíš s malým ohniskem, nebo naopak s velkým? Pokud jsou bezvadné světelné podmínky, neměl by být problém nastavit takový čas závěrky, aby nebyli snímky neostré.
Tomáš T. (6)|27.4.2010 15:00
Fotím s Panasonic LX3 takže s ohniskem krátkým. Když budu fotit na vzdálnost do několika metrů, tak se stabilizátorem jsou fotky ostré i s hodně dlouhým časem. Zajímaly by mě Vaše zkušenosti. Poznáte na ostrosti vzdálených objektů když fotíte třeba s 1/250, nebo 1/500?
petnek (75)|27.4.2010 15:35
[quote=Tomáš T.;5728]Fotím s Panasonic LX3 takže s ohniskem krátkým. Když budu fotit na vzdálnost do několika metrů, tak se stabilizátorem jsou fotky ostré i s hodně dlouhým časem. Zajímaly by mě Vaše zkušenosti. Poznáte na ostrosti vzdálených objektů když fotíte třeba s 1/250, nebo 1/500?[/quote]

Váš LX3 má rozsah ohnisek po přepočtu na 35mm 24-60mm. Tedy pokud fotíte na 24mm, na ostré fotografie by měla stačit závěrka 1/40 (24 [ohnisko] * 1,63 [velikost čipu]) a při 60mm je to 1/100. S časem 1/250, nebo dokonce 1/500 by měli být fotografie maximálně ostré.

Moje zkušenosti jsou takovéto, pokud překročím bezpečné časy pro ostré snímky (převrácená hodnota ohniska vynásobená crop factorem) - ještě kratší závěrka, tak jsou stále stejně ostré, vliv to již nemá.
Milan Šurkala (3381)|27.4.2010 15:44
[quote=petnek;5731]Váš LX3 má rozsah ohnisek po přepočtu na 35mm 24-60mm. Tedy pokud fotíte na 24mm, na ostré fotografie by měla stačit závěrka 1/40 (24 [ohnisko] * 1,63 [velikost čipu]) a při 60mm je to 1/100. S časem 1/250, nebo dokonce 1/500 by měli být fotografie maximálně ostré.[/quote]

Proc to chces nasobit crop faktorem? Navic u LX3 to 1,63 urcite neni crop faktor :-) LX3 ma cip velikost 1/1,63" a crop faktor ma cca 4,7 (zhruba). Pokud uz to chces nasobit crop faktorem, tak nasob realna ohniska a ne uz ta prepoctena :-) A realne ohnisko LX3 je 5,1 milimetr, toto muzes nasobit crop faktorem (a dostanes se prave k onomu cislu 24 mm ;-))
Jinak mas pravdu, ze je dobre se drzet prevracene hodnoty ohniska, ale toho prepocteneho! Tedy pri 1/24 s by mely byt fotky ostre, diky stabilizaci by ale mohly byt i pri delsich casech.
petnek (75)|27.4.2010 16:21
[quote=Milan Šurkala;5732]Proc to chces nasobit crop faktorem? Navic u LX3 to 1,63 urcite neni crop faktor :-) LX3 ma cip velikost 1/1,63" a crop faktor ma cca 4,7 (zhruba). Pokud uz to chces nasobit crop faktorem, tak nasob realna ohniska a ne uz ta prepoctena :-) A realne ohnisko LX3 je 5,1 milimetr, toto muzes nasobit crop faktorem (a dostanes se prave k onomu cislu 24 mm ;-))
Jinak mas pravdu, ze je dobre se drzet prevracene hodnoty ohniska, ale toho prepocteneho! Tedy pri 1/24 s by mely byt fotky ostre, diky stabilizaci by ale mohly byt i pri delsich casech.[/quote]

Koukám, že jsem se do těch čísel nějak zamotal:mistake. Díky za opravu, tohle mě vůbec nenapadlo... Tomášovi T. se omlouvám.
Petrbike (32)|27.4.2010 16:52
Otázka, jestli se dá fotit krajina bez stativu, se mi zdá podobnou té, jiestli se dá řídit auto jednou rukou. Uřídíš ho, v některých okamžicích ani nikdo nic nepozná. Obecně je však lepší řídit oběma rukama.
piter (146)|27.4.2010 16:58
[quote=Petrbike;5734]Otázka, jestli se dá fotit krajina bez stativu, se mi zdá podobnou té, jiestli se dá řídit auto jednou rukou. Uřídíš ho, v některých okamžicích ani nikdo nic nepozná. Obecně je však lepší řídit oběma rukama.[/quote]

uplne suhlasim.
Tomáš T. (6)|27.4.2010 18:41
Díky všem za vyčerpávající odpověď. Je mi vcelku jasné v čem spočívají výhody stativu při focení krajiny. Často jsem v situaci, kdy nemůžu se stativem zdržovat například ostatní "účastníky zájezdu" a podobně. Takže prostě buď fotím jak nejlépe umím bez stativu, nebo mám smůlu, protože je potřeba se někam dostat atd... V takových případech spoléhám na editor a na štěstí. Jen mne zajímalo jak moc tím utrpí ostrost snímků. To že snímek takto více méně odfláknu je mi jasné. Z Vašich reakcí vyplývá, že za výborných světelných podmínek lze docílit stejně ostré fotky i bez použití stativu. Chápu dobře?
pavel_p (151)|27.4.2010 18:47
Já myslím, že s kompaktem to klidně jde. Pokud svítí slunce vyjde clona tak nejmíň 4 a čas 1/500, hloubka ostrosti bude při této cloně velká dost a čas se udržet dá s rezervou.
Pro maximální ostrost teda fotím do RAWu, za předpokladu, že objektiv není úplný šunt má fotka vždy lepší kresbu a člověk má nějakou kontrolu nad odšuměním a doostřením.