Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Úpravy fotek - jsou vlastně nutné?

Petr S. (328)|7.5.2010 18:52
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Úpravy fotek - jsou vlastně nutné?

Nedílnou součástí pořizování fotografií je také jejich následná úprava. Ne pro každého je práce s PC jednoduchou, jak jste na tom ale vy? Do jaké míry fotografie upravujete? Nebo si vystačíte jen s úpravami, která vám nabízí přímo fotoaparát? Vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
stalak (162)|7.5.2010 22:33
V editoru minimálně zmenšuji a ořezávám fotky kvůli lepšímu kompu,rámeček je u mne samozřejmostí u mobilu i odšumuji,hlavně když je horší počasí,občas užiju funkci vylepšení expozice a klonovací razítko,když ale není třeba tak jen zmenším a orámuji.Určitě i záleží jak fotku použiji a kde ;)
stalak (162)|7.5.2010 22:43
[quote=stalak;5836]V editoru minimálně zmenšuji a ořezávám fotky kvůli lepšímu kompu,rámeček je u mne samozřejmostí u mobilu i odšumuji,hlavně když je horší počasí,občas užiju funkci vylepšení expozice a klonovací razítko,když ale není třeba tak jen zmenším a orámuji.Určitě i záleží jak fotku použiji a kde ;)[/quote]

dodatek- u kompaktů co mám ani ne když mám pevnou ruku u mobilů ty úpravy v editoru zapotřebí většinou jsou,ale netvrdím že se občas nepodaří fotka na kterou se sahat nemusí ;)
Milan Šurkala (3381)|7.5.2010 23:06
Nutne? Tezka otazka. Osobne snimky upravuju, orezy, upravy jasu, lehke upravy barvicek, doostreni u nekterych fotoaparatu je nutne doostreni,... Samozrejme ze spatne fotky to dobrou neudela, ale s nekterymi fotaky treba dana fotka dobre ani udelat nejde a je nutno ji fotit tak, ze clovek uz pocita s tim, jake upravy pouzije, aby dosahl toho ceho puvodne chtel.
piter (146)|8.5.2010 13:17
ak sa foti do RAW (moj pripad), tak sa bez uprav neda zaobist. otocenie a orez su casto nutnost, tak pri fotke na film ako pri digitalnej.
RadekG (37)|8.5.2010 16:21
Nemám fotku kterou bych neupravoval. Tedy rodinné foto neupravuju(krom těch co jdou na papír) to bych nedělal nic jiného :)
Rellik (1136)|8.5.2010 19:30
[quote=RadekG;5844]Nemám fotku kterou bych neupravoval. Tedy rodinné foto neupravuju(krom těch co jdou na papír) to bych nedělal nic jiného :)[/quote]
Tak tak... Fotky které zůstanou někde na DVD nebo CD nemá moc cenu upravovat a ztrácet tak čas. Max nějaké malé úpravy - doostření a ořez. Ty co jdou na papír tak už se s tím trochu hraju.
huky (19)|9.5.2010 14:05
Já moc úprav fotek nedělám protože se mě zdají dost dobré tak jak lezou z fotáku.Samozřejmě fotím do raw.Takže pokud se mě fotka líbí tak ji jenom převedu do tif nebo jpg podle toho co s ní mám v úmylu dělat dál.Ale u některých je opravdu nutné trochu upravit aby se na ni dalo dívat ;)
Neregistrovaný (0)|9.5.2010 20:20
Zdravím. No já fotím jenom do rawu a úpravy dělám skoro pokaždý. Foťák nechávám na plný automat a při focení se snažím, aby fotka nebyla rozhejbaná, rozmazaná, aby tam bylo, co tam má bejt a zároveň se do záběru nedostalo, co nemá. Úpravy sou pro mě důležitý: díky korekcím jasu, kontrastu, sytosti dávám fotce atmosféru. Samozřejmě v klidu doma u počítače. Samozřejmě se cení možnost doupravit, doostřit a tak. Náladový fotky, fotky v noci a fotky za neobvyklých podmínek dělám dost a tam se bez úprav neobejdu, během focení třeba na barvu světla není čas. (eos450D)
Ganec (0)|11.5.2010 00:04
Ja sa snazim co najlepsie nastavit fotak pred fotenim (zvycajne WB, kedze fotim najcastejsie v horsich podmienkach bez blesku), no pre istotu vzdy fotim do RAW (ak nahodou nevypnem).
Ak sa mi nezda WB pri pozerani v PC, tak ho doladim a pregenerujem z RAW-ov.
Expoziciu menit netreba (mam PEN, takze to vidim/nastavim pred odfotenim), JPG z Olympusov mi vyhovuje (skusal som ine RAW prevodniky, zmeny kontrastu/jasu/RGB/... no nebolo to lepsie).

Len malokedy orezavam. Vysledne zabery hromadne zmensim a rozposlem kamosom.

No existuje finta na znizenie sumu: ak je maly DR snimanej sceny, tak podla histogramu preexponujem co to da aby este nenastavali prepaly a pri vyvolavani z RAW-u naspat podexponujem. Takto ma zaber omnoho mensi sum ako by mal pri normalnom foteni.
No to sa mi moc casto nechce...