Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Jak se učíte techniky fotografování?

Petr S. (328)|14.5.2010 11:04
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Jak se učíte techniky fotografování?

Fotografovat se můžete naučit mnoha způsoby. Různé informace můžete získat ve fotografických online magazínech, tištěných časopisech, nebo si na jednotlivé techniky přijít sám. Který způsob preferujete? Vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Neregistrovaný (0)|14.5.2010 15:23
mám dva spôsoby. jeden je ten, že si niečo prečítam a potom to skúšam, alebo sám porozmýšľam, ako by som tú ktorú scénu odfotil. výhodou digitálnej fotografie je to, že si môžem dovoliť omyly, nie je to náročné na materiál. ak niečo pokecám, jednoducho to vymažem.
bobo2sk (22)|14.5.2010 15:34
Podla mna svojpomocou... tadial cesta nevedie. Aspon nie pre mna. Aj ked videl som fotky od cloveka,pre ktoreho pojem kompozicia je neznamy pojem a podarilo sa mu spravit niektore foto priam podla poucky. Ale takych ludi je minimum a zvysok... ten sa musi ucit

Pred kupou prveho digitalu som pol roka studoval vsetky mozne fotoservery v snahe porozumiet co je to fotografovanie.
Ad. knihy vs. free clanky. Podla knih co sa mi dostali do ruk... V podstate vsetka teoria sa da naucit aj z free clankov, len to trva dlhsie.
Rellik (1136)|14.5.2010 19:44
Tak já původně fotil na kompakt na automat, kdy mi bylo celkem jedno jak to dopadne, protože digi foto můžu kdykoliv smazat a nic se neděje. Pak sem koupil "lepší" foťák EVF. Z prvu sem fotil taky na automat, pak sem si přečetl pár nějakých článků a pomalu zkoušel Manuální režim. Pak sem koupil ještě "lepší" foťák EVF a v podstatě fotil (fotím) pořád na Manuál. Občas zkusím i RAW. Jelikož je pro mě digi zrcadlovka peněžní nadstandart, tak sem si pořídil zrcadlovku na klasický kinofim. Tam už žádná automatika není, krom měření expozice a tak je nutnost vše dělat manuálně. Od výběru citlivosti ISA, přes rychlost závěrky až po clonu. Takže sem si poslední dobou přečetl hoodně informací na internetu. Bohužel ke klasické fotografii už toho psaného moc není, tak dělám kompromis z popisu k digitálu. Zatím sem ve fázi seznamování a zkoušení, ale i tak se mi už pár pěkných snímků povedlo. Mám k tomu k dispozici dva objektivy s pevným ohniskem. Jeden je 58mm/F2 druhý je 300mm/F4,5. U 58ky je nastavení celkem jednoduché, ale s 300kou už chce trochu umu. A můžu říct že po přečtení článků a celkem dlouhé praxe s M režimem na EVF mi to celkem jde. Jen chce vychytat správné zmáčknutí spouště. Takže moje metody jsou informace vs. pokus-omyl. :)
BoBo2sk-neprihlaseny (0)|15.5.2010 07:09
RAW mozem len a len odporucat.Sice je problem v casovej narocnosti spracovania raw,ale zasa nemusis az tak velmi pozorne strazit prepaly(treba skusit kolko fotak zvladne... 2/3' 8Mpix cip zvladol len -0.7EV, APS-C zvladne v poho -1.5EV)
K tomu manualu... to sa na tom evf riadne naklikas,kym sa ti podari nastavit spravny cas. Ja som sa bal o cip,lebo kym sa ti podari prejst z napr. 1/15sek na 1/2500 z tiena na slnko tak vlastne prepalujes cip.

Ja fotim v 90% na priorite clony. V spolupraci s AEL a kompenzaciou expozicie je to rychle elegantne a pohodlne... akurat to nieje "tak profesionalne" :)))

[quote=Rellik;5899]Tak já původně fotil na kompakt na automat, kdy mi bylo celkem jedno jak to dopadne, protože digi foto můžu kdykoliv smazat a nic se neděje. Pak sem koupil "lepší" foťák EVF. Z prvu sem fotil taky na automat, pak sem si přečetl pár nějakých článků a pomalu zkoušel Manuální režim. Pak sem koupil ještě "lepší" foťák EVF a v podstatě fotil (fotím) pořád na Manuál. Občas zkusím i RAW. Jelikož je pro mě digi zrcadlovka peněžní nadstandart, tak sem si pořídil zrcadlovku na klasický kinofim. Tam už žádná automatika není, krom měření expozice a tak je nutnost vše dělat manuálně. Od výběru citlivosti ISA, přes rychlost závěrky až po clonu. Takže sem si poslední dobou přečetl hoodně informací na internetu. Bohužel ke klasické fotografii už toho psaného moc není, tak dělám kompromis z popisu k digitálu. Zatím sem ve fázi seznamování a zkoušení, ale i tak se mi už pár pěkných snímků povedlo. Mám k tomu k dispozici dva objektivy s pevným ohniskem. Jeden je 58mm/F2 druhý je 300mm/F4,5. U 58ky je nastavení celkem jednoduché, ale s 300kou už chce trochu umu. A můžu říct že po přečtení článků a celkem dlouhé praxe s M režimem na EVF mi to celkem jde. Jen chce vychytat správné zmáčknutí spouště. Takže moje metody jsou informace vs. pokus-omyl. :)[/quote]
busy (782)|15.5.2010 07:49
[quote=BoBo2sk-neprihlaseny;5902]Ja som sa bal o cip,lebo kym sa ti podari prejst z napr. 1/15sek na 1/2500 z tiena na slnko tak vlastne prepalujes cip.[/quote]

Tak toho sa bat nemusis. Po zapnuti fotaku, pred stlacenim spuste, ked je obraz z cipu prenasany na displej/evf, je uzavierka otvorena trvalo, v podstate taky bulb-rezim. Myslim ze az priamy pohlad na ostre slnko, hlavne pri vecsom zoome, by mu uz mohol vadit...
Tchutcho (186)|15.5.2010 11:45
Když jsem byl malej,taťka mi občas půjčil svýho Ljubitěla a já zkoušel fotit.Teda spíše cvakat.Byla to hrůza,to si pamatuju:mistake.Taťka musel zakročit a vysvětlovat mi nastavování.Byla to pro mne vysoká a dělalo mi to problémy.Což mi občas dělá i dneska.Tenkrát mě to myslím i od fotografování odradilo a moje cvakání se zužilo jen na občasné domácí foto.Ale zpět k tématu.Dneska je to super.Jsem moc rád,že jsem se dočkal tohodle digitálního světa a můžu využívat plně jeho možnosti.Co se týče učení se techniky digitálního fotografování a vlastně fotografování vůbec,tak tohle je otevřené téma napořád.Člověk se v tomhle oboru učí neustále a neustále objevuje něco nového.Od obsluhy přístrojů,až po samotnou fotografii nevyjímaje.Přiznám se,že má škola je v tomhle taky "základka".Spíše ten pokus - omyl.Skvělý na tom je to,že to jde.Prostě uděláte fotku,kouknete a hned ji máte před sebou.Když se to nepovede,nic se neděje.Smažete,nastavíte jinak a fotíte znova.Není nic jednodužšího.Jenže já mám v sobě stále nevyřízené účty se svými fotografickými začátky a stejně mi to nedá se to nastavování,techniky a fígle stále učit.Proto nefotím vůbec automatikou.Snažím se přicházet tomu všemu na kloub.Jak říkám,ta možnost,že se to člověk naučí takš-jakš z foťáku tady dneska je,tak proč toho nevyužít,proč nevyužít plně možností dnešní doby?Ovšem někdo má to štěstí,že ho vezme za ruku nějaký profík,zkušený fotograf a takové vedení je pak štěstím.Já bohužel takové štěstí nemám a neměl jsem ho,takže jsem nucen bloumat a tápat v knihách,kterých bohužel taky zrovna moc není.Ty staré knihy o fotografování nejsou úplně k zahození.Techniku z toho člověk hltne taky,i když jsou orientované na kinofilm.Ty dnešní jsou podle mne docela omezené a skoupé něco konkrétního prozradit a hlavně parádně drahé.Přiznám se,že si raději takovou knihu půjčím,než bych si ji kupoval.To si raději koupím za ty peníze filtr,nebo něco málo do fotovýbavy.Ovšem jednou se mi zadařilo si vypůjčit od kamaráda fotografickou učebnici.Ta jedna učebnice,by mohla strčit do kapsy všecky ty knížky v regále v knihovně.Prostě v těch dnešních knížkách na pultech nic není.Tohle všecko je taky ta věc,která mě na tom fotografování nesmírně baví a přitahuje.Objevovat svět fotografování,neustále se učit,přicházet stále na nové a nové věci,fígle a techniku.Jak říkám,tohle je stále otevřené téma,člověk má před sebou otevřený široký obzor.Je v něm stále co oběvovat a stále se co učit a dnešní člověk to má o to zajímavější a i lehčí,díky digitální fotografii.;)
zemekf (21)|18.5.2010 12:53
když sem byl ,,sopel,, tak deset let. dali mi SMENU. tam sem pochopil hlobku ostrosti, bifokální vzdálenost a naučil se exponovat vod voka.
Od tý doby sem se nenaučil nic nového, protože je to nepodstatné. Sice si něco sem tam přečtu, ba, dokonce i koupím /moje fotoknihovna má kolem sta svazků a jsou mezi nimi i takové perličky jako ,,Davidův rádce fotografování z roku 1890,,
Ale jak říkám s přehledem na to kašlu.
stalak (162)|18.5.2010 20:46
samouk,nepřečetl jsem o focení z knížek ani řádku,fotím stylem zkouška - omyl v PC si pak porovnávám fotky a k těm i nastavení parametrů foťáku které použiji popřípadě příště,když se fotka povede ;) jedu na cit :)
pavel_p (151)|18.5.2010 22:09
[quote=stalak;5937]jedu na cit :)[/quote]
To je asi jediné správné řešení, i když znát úplně základní poučky, jakože horizont je nejlepší mít někde ve třetině (tím člověk nic nezkazí), předmět tatkéž, fotka působí přirozeněji pro prohlížení zprava doleva apod. není pro začátek špatné.
U tvých fotek se mi líbí, že kašleš na použitou techniku, s hloubkou ostrosti pracovat nemůžeš, dělat nějaký brutální postprocessing taky ne a přitom ve výsledku jsou velmi dobré (až na vyjímky).


Já si teda pár knížek a časopisů prolistoval a letmo pročetl, ale vidět zajímavé záběry a dělat lepší fotky se člověk nenaučí.