Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon SX1 IS-Potřebuji poradit pár věcí-Baterie,Data,....

jkmaxfli (18)|20.5.2010 18:27
Zdravím
Krátce vlastním sx1 is a potřebuji od Vás radu:
1.Kde najdu na foťáku indikátor stavu baterií,jak zjistím jejich stav?
2.Jde nějakým způsobem foťák připojit k pc,aby se paměťová karta hlásila jako samostatný disk např. v Totalcommanderu?
3.Mám nejnovější firmware a nemohu najít přepínání RAW a JPG formátů
4.Nemohu za boha najít možnosti rozlišení ,jak při focení,tak při natáčení videa.

Všem děkuji za reakce.:thumb
Milan Šurkala (3381)|20.5.2010 18:57
1, Nikde. Baterky se ohlásí, až budou téměř vybité, resp. když se budou blížit ke svému konci.
2, Nejde. Canon zásadně nepodporuje Mass Storage, takže se s tímto rozluč. Vítej mezi desítkami milionů naštvaných zákazníků, kterým Canon pořád ne a ne Mass Storage dopřát :-)
3, Verzi s RAW jsem neměl, nicméně mám dojem, že odpověď bude stejná jako u bodu č. 4.
4, Tys ještě nikdy nebyl v rychlém menu? To se spouští tlačítkem FUNC.SET, zobrazí se toto (https://www.digimanie.cz/digimanie/media.nsf/0c97cd6cabb1398ec1256cc50082f4bf/7d94d46a046f7fd2c125755d007ad7d4/Body/128.4682?OpenElement&FieldElemFormat=jpg) Proklikáš se úplně dolů, a tam máš volbu rozlišení. Na tamtom obrázku je to to LW. Máš tam hodnoty jako L, M, S, LW a kdo ví co ještě... což je Large (3648×2736 pixelů), Medium (rozlišení přesně nevím) a Small. Takže tolik k tomu rozlišení, přesnou hodnotu fotoaparát tuším píše. Předpokládám, že úplně poslední volba bude právě RAW.
jkmaxfli (18)|20.5.2010 20:01
tak mass storage vyrobím dokoupením čtečky karet (stejně se lépe vyjímá karta z foťáku než tam strkat pod tu ubohou krytku stále USB)

Rozlišení už jsem našel,ale zkoušel jsem vyfotit postupně ve všech rozlišeních a RAW prostě není,tak nevím kde to mám najít.

...a ktěm bateriím,to se objeví na displeji nějaká upozorňovací ikona,že je třeba vyměnit baterie?Díky za odpovědi i za ty předešlé.

Stejně je pro mě takový foťák úplná novinka a prosekávám se pojmama a nastevením a zatím jsem nedošel k ničemu kloudnému,je toho hodně v nastavení,hlavně ty funkce na otočném kolečku,vůbec nevím na co vše jsou,pak mě ještě zarazila jedna věc a to:v návodu píšou,že když po namáčknutí bliká červený foťáček v levo dole,je potřeba použít blesk,použiju tedy blesk,ale foťáček se nezobrazí pouze pokud nezoomuji,pokud jen trošičku nazoomuji,tak je tam ten červený foťáček opět,ale ve všech možnostech to dvakrát zapípá,což by mělo být správně zaostřené a mohu fotit,ale červený foťáček je mi opět záhadou.Navíc nevím co mám konkrétně nastavit za režim na kolečku,abych mohl fotit makro.

Edit:děkuji za správné zařazení tématu a omluva
Milan Šurkala (3381)|20.5.2010 21:37
Zatim vsechny Canony s RAWem mely ten RAW jako posledni volbu rozliseni v tom menu. Predpokladam, ze i zde by to tak melo byt. Pokud ne, tak manual to jisti.
Fotoaparat s nabitymi bateriemi nic neukazuje. Pokud uz se blizi k vybiti, ukaze ikonku baterie. Klidne fotte, je to jen signalizace toho, ze uz se blizi konec (je ale mozne, ze vyfotit klidne pres 100 fotek). Kdy vymenit baterie, to je jednoduche. Proste az se fotak vybije :-)
Cerveny fotacek je ikonka roztreseni, resp. signalizace toho, ze je pouzity prilis dlouhy expozicni cas. Pripomenme, ze cas by mel byt roven nebo byt kratsi nez prevracena hodnota ohniska. Tedy na 28mm ohnisku by cas mel byt 1/28 s a kratsi, na 560mm ohnisku pak jen 1/560s a kratsi.
Rekneme, ze s bleskem fotoaparat voli expozici 1/60 s (vetsinou to tak je). Rekneme, ze fotime na nejsirsim 28mm ohnisku, pokud bude bez blesku cas treba 1/30 s, je vse v poradku. Pokud je ale mene svetla, je potreba cas treba 1/10 s, uz je to delsi nez prevracena hodnota ohniska a cerveny fotacek se objevi. Aktivujeme blesk, fotoaparat tedy zvoli tech 1/60 s (opet je to jen predpoklad, fotoaparat tady nemam, takze nemohu rict presne hodnoty). 1/60 s je kratsi cas nez prevracena hodnota 28mm ohniska, takze s bleskem cerveny fotacek zmizi. Jakmile ale zazoomujete pres 60mm, opet 1/60 s "nestaci" a cerveny fotacek se objevi. Cerveny fotacek je jen signalizace toho, ze hrozi rozmazani (ze to v ruce asi ostre neudrzite), ale nicemu to jinak nevadi.
Makro se zapina kvetinkou na otocnem ovladaci vzadu (makro na hornim kolecku mel snad jediny kompakt na svete, a to je Panasonic FZ7 :-))). Samozrejme trochu prehanim, ale standardne je to na ctyrsmernem ovladaci. Zmacknout, najet na kvetinku a je to :-)
jkmaxfli (18)|21.5.2010 07:24
Už jsem našel ten raw,funguje pouze při nastavení určitého šumu,ve formátu 4:3,a v určitém rozlišení,ano je to poslední kolonka.
Jinak k těm bateriím,vůbec se neukázala žádná ikona,že je baterie vybitá,ale foťák se vypnul a na displeji se objevil pouze nápis-baterie vybité,vyměntě za nové.
jkmaxfli (18)|24.5.2010 23:32
Tak s tou baterií je to vyřešené,ikonka se objeví pouze těsně před koncem vyhasnutí bat.článků,poté se aparát vypne.

Mám ale ještě jednu otázku:
Za boha nemohu přijít na to,jak nastavit delší závěrku při focení ve dne?I když mám ISO na 80,tak závěrka je stále dosti rychlá,vyzkoušel jsem všechny módy a ne a ne na to přijít,kdo poradí?Děkuji.:eek:
Milan Šurkala (3381)|25.5.2010 00:04
Co si predstavujes pod pojmem delsi zaverka? Kolik ti to hazi a kolik bys chtel? Nejnizsi ISO je 80, nejvyssi clona je F8, vic z toho proste nevytahnes. Leda pouzit ND filtr.
jkmaxfli (18)|25.5.2010 08:15
Šlo mi o to,něco vyblejsknout ve dne (pohybující se tráva,blesky ve dne,tekoucí potok,atd.)
ISO mám nejmenší 80 a clona F8 maximum,bude to muset nejspíš stačit,o filtru ND uvažuji.