Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vodotěsnost

jeninicicek (8)|24.5.2010 14:11
Tak jsem uvažoval o možnostech focení pod vodou, a objevil jsem několik způsobů, jak toho docílit. Od vodotěsných fotoaparátů, přes originální obaly a pouzdra, k univerzálním pouzdrům různých výrobců. Zajímal by mě váš názor na tyto jednotlivé technologie, zkušenosti s nimi atd...
johny__g (1)|10.12.2010 10:19
Záleží jak se potápíš. Jestli jen šnorchluješ, nebo s přístrojem, ve dne, v noci, kde se potápíš a tak. Na nějaké to focení korálů metr pod hladinou z lehátka stačí cokoli, třeba i ten pytlík.
Jinak bych doporučil vodotěsné pouzdro (ať už přímo od výrobce foťáku nebo od třetí strany jako třeba Ikelite) pro foťák co máš. Pokud se vyrábí. Jestli hodláš foťák kupovat, vybírej i podle dostupnosti a ceny pouzdra. Co je důležité, foťák musí umět dobře vyvažovat bílou. Nejlépe manuálně (já k tomu mám zalaminovaný bílý papír který nosím pod vodu). Nějaké automatické režimy pod vodou často selhávají.
Jestli chceš fotit v noci, zapomeň na blesk, potřebuješ speciální světlo (s rozptylkou).
Já fotím s Olympusem C765 plus toto.
kultus (1295)|22.6.2013 11:50
zdravim premyslim nad resenim podvodniho foceni. Nejsem zadny fotograf, spis nadsenec foceni mobilem (prosim nekomentovat) ;) Rad bych vyuzil svuj stavajici Samsung galaxy S4, ktery foti vyborne + univerzalni IPX8 obal pri snorchlovani (ne potapeni). Co mne trapi je kvalita/zpracovani tech pruhlednych casti kvuli zkresleslovani vysledne fotky. Kamos mel ke kompaktu pouzdro s plastovym prostorem pro objektiv a toto reseni temer nesnizovalo kvalitu fotek. Pro mobil se ale nehodi a pak jsou k dispozici ty gumovy pytliky. Bojim se ale snizeni kvality fotky, nemam bohuzel moznost to vykouset proto prosim nekoho kdo to zkousel jake s tim ma zkusenosti (delaji se i pro kompakty). Dalsi alternativy ktere jsem kvuli kvalite/cene vyloucil jsou: vodotesny kompakt nebo vodotesny mobil. Nahradni mobil by se hodil, ale obavam se kvality fotek pod vodou, kdyz ty levnejsi neumi poradne fotit ani za sluneho dne. Kupovat vodotesny kompakt za 3-4000 kvuli 10 dnum na dovolene rocne je pro mne zbytecny luxus a ty levne zrejme za moc nestoji. Diky za rady pripadne zkusenosti s pouzdrami.
Komo (840)|22.6.2013 22:57
Praveze ten obycajny pytlik stoji za hovno. Obraz skresleny, nepouzitelne. Ale video sa s tym natacat da. Myslim,ze som videl tie pytliky aj s takym plastovym vystupkom pre objektiv. To by uz mohlo byt lepsie na fotenie.
Puzdro na moj kompakt stoji asi 200€ , to by som uz kupil radsej nejaky fotak do vody, ktory sa da dobre pouzit aj na suchu.
Komo (840)|22.6.2013 23:13
Tu je nieco. Aj pre mobily. http://www.dicapac.com/main.asp
kultus (1295)|23.6.2013 13:53
Ja to nenapsal, ale tema pytlikama jsem myslel Aquapac-y je jich hodne. O tech ruznych levnych jsem ani neuvazoval :) Ale to cos poslal vypada dobre ten Dicapac WP-C1 se da sehnat za 560,- tak si jeste overim jestli se mi tam telefon vejde a objednavam takze diky snad bude ta jejich "zadni mekka cocka" jak to pisou v popisu pro foceni opravdu vhodna
Komo (840)|25.6.2013 07:06
Pochopil som to dobre. Aquapac mam a pisal som o nom. Ked vyskusas to puzdro na mobil, mohol by si dat vediet, ci je to pouzitelne.
kultus (1295)|25.6.2013 19:02
no ve vode asi nevyzkousim, ale muzu "na suchu" udelat fotku bez obalu a s nim a uploadnout vysledky, kazdy at si pak rozhodne jestli je to pouzitelne nebo ne ;)
kultus (1295)|29.6.2013 12:28
jak jsem slibil, tady jsou fotky porizene S4 kou s obalem i bez nej. Nevim jak vy ale ja zadny rozdil nevidim. Do pouzdra ale pri testu zatekalo, sice malo ale i to staci vzhledem k tomu, ze ma byt vodotesne do 10m. Uz pri vkladani do hrnce s vodou zacli ze spoje unikat bublinky vzduchu. Po otevreni jsem nasel uvnitr par kapek, ktere se tam ale nedostali rozdelavanim obalu po vytazeni z vody, pouzdro jsem ihned po vytazeni osusil. Otazka je jestli se na to da spolehnout ikdyz to mohl byt pouze vadny kus, jsem zvedav jak se k reklamaci postavi prodejce.

http://uloz.to/xTMeN7Pv/sgs4-dicapac-wp-c1-rar
Komo (840)|29.6.2013 18:55
Vyzerá to dobre, ale skutočný test prebehne až v mori. Mne Aquapac vrecko nefunguje asi preto, lebo fólia pred objektívom je dosť hrubá a po jeho vysunutí a pod tlakom vody asi rovnomerne neprilieha ku sklu, je trocha zvlnená.
kultus (1295)|29.6.2013 19:41
stve mne ale ze do toho tece to jsem necekal tak jednoduchy patent a pak tohle...snad to uznaji. Mnel jsem ale problem s ostrenim ale to bylo asi tim, ze objekt byl od telefonu cca 10cm coz je min.vzdalenost autofocusu a voda zvetsuje takze je mozne ze bude korektne ostrit az na vetsi vzdalenosti cca 15+cm coz v mori vyhovuje. samotny telefon ma velice slusne priblizeni diky uzkemu uhlu zaberu a kvalite detailu pri 100% priblizeni 13MPx, vsechno je tak trochu vetsi a vetsi min.ostrici vzdalenost tak nevadi. no nic uz to zkouset zavirat nebudu zkusim to vratit... :(
kultus (1295)|11.8.2013 17:53
takze penize mi vratili s tim, ze to vyrobce otestoval a vratil jako OK a v obchode to pry taky zkouseli a ani kapka. Ale psali, ze po predeslych zkusenostech mi radeji vrati penize tak to na mne pusobi divne. Tak alespon se tomu postavili celem. Mam tedy zkusenost a s tema pouzdrama koncim a svuj novy kompakt za 8K bych do toho uz teda nedal...
Komo (840)|11.8.2013 18:39
Fakt divne. Aj ked som ten moj Aquapac kritizoval pre nemožnost slusnych fotiek pod vodou, netecie donho ani po par sezonach pri mori.Teraz ho pouzivam len ako vrecko na ochranu fotaku a mobilu, ked vyplavam clnom na turu po mori. Mam nafukovaci kajak a vzdy ked chcem fotit, tak samozrejme odlozim veslo, utriem ruky, vyberiem fotak a fotim. Potom ho zasa schovam a tak stale dokola. Zrovna tento rok by sa ale hodil napriklad taky TG-2. Nielen na potapanie. Na mori sme stretli totiz delfinov a ked som sa k nim dostal aj pomerne blizko, kym som vytiahol fotak boli uz dalej. Takto som ich prenasledoval asi pol hodiny, ale zblizsa sa mi nepodarilo odfotit ich. Skoda.
kultus (1295)|15.8.2013 14:13
mozna jsem mel jen spatny kus, nejsem takova lama abych to neumel poradne zabalit...bohuzel duvera je pryc, mozna to jeste nekdy zkusim ale urcite ne s drahym zarizenim...bohuzel i fotak jsem si koupil docela drahy, taky ani k nemu nee...videl jsem ale nejake vrecko na magnetky (zrejme nejake neodymove) a vypada to zaujimave ikdyz bych tomu uz vubec neveril, ale borec me lakal do obchodu, ze mi to ukaze na vlastnim mobilu :)
kultus (1295)|5.9.2015 09:04
Tak jsem pred cestou na Bali koupil zase jedno pouzdro :D nejdrive Dicapac a Lg G2 se vetsinou nedal ani probudit, sam se do vteriny uspal a to to pouzdro ani nebylo pod vodou. Pouzdro jsem vratil a objednal Aquapac. S nim to taky neni nejjednodussi. Potiz je v tom, ze displej reaguje na samotny obal, takze dela casto koniny, samovolne meni nastaveni fotaku a pod. Samozrejme vim, ze pod vodou nefunguje dotykovy displej a fotit se ma tlacitkama (to jen kdyby nekdo myslel ze je to pricina, tak neni). Jestli nepujde fotit tak nevadi obal jsem kupoval hlavne jako ochranu pasu, penez a telefonu. Jen bych si rad z dovci dovezl aspon par podvodnich fotek. Takze jestli to nekdo provozuje, budu rad za kazdou radu. Zatim jsem prisel na to, ze nejlepsi je obal ohnout tak, aby byl natlaceny na zadni stranu telefonu (pomaha to taky eliminovat neostrost zpusobenou zvlnenym obalem) a co nejdal od predni strany, tak mne napadlo to tak zagumickovat. Samozrejme fotak nastavit jeste nad vodou. Zni to asi hloupe, ale zatim me nic funkcnejsiho nenapadlo. Jiny napad...?