Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Výběr fotoaparátu

Neregistrovaný (0)|23.6.2010 22:10
Tazatel: Helena

Znění dotazu: Prosím poradit, jaký kompakt je vhodný pro fotografování sportovce v pohybu. Potřebuji rychlé snímání bez prodlevy. Podle recenze mi připadá nejvhodnější Casio FH 100, ale moc nedůvěřuji značce. V ceně do 7 tis. Kč.
Děkuji. Helena
Milan Šurkala (3381)|23.6.2010 22:21
No, Casio FH100 bude asi nejlepsi kandidat. Casia bych se nebal, spatna znacka to neni. Kazdopadne je nutno mit hodne rychlou pametovou kartu, jinak po sekvencnim snimani bude nutno velmi dlouho cekat na ulozeni velkeho mnozstvi snimku.
Neregistrovaný (0)|23.6.2010 22:49
Děkuji za Váš názor.
Helena
Neregistrovaný (0)|24.6.2010 22:20
Dovolím se ještě zeptat na Váš názor k aparátu FUJIFilm FINEPIX JZ 300. Zjistila jsem, že je také vhodný na snímání pohybu. Podle Vašeho odborného hlediska je vhodnější pro mne tento aparát nebo Casio FH 100? Podle Vašich článků jsem se zorientovala v aparátech, ale paměťová karta je pro mne něco moc vzdáleného. Když mi doporučujete rychlou paměťovou kartu, tak jakou si mám koupit? Existuje taková, která se hodí do všech aparátů? Promiňte moji laickou otázku a děkuji za pochopení a radu.
Helena
Milan Šurkala (3381)|25.6.2010 09:51
Fuji JZ30 ma velmi pomale sekvencni snimani, ten bude naopak jeden z nejmene vhodnych. Casio FH100 je vhodne napr. pro zaznam pohybu ve videu, kdy je i v solidnim rozliseni 640×480 pixelu schopen zaznamenavat 120 snimku ze sekundu, te 4krat zpomalene. Takova videa vypadaji uzasne. V nizsich rozlisenich je mozne dosahnout i 240 fps (stale dobre pouzitelne), pripadne 480 fps a 1000 fps, ale to uz je rozliseni natolik malicke, ze to moc smysl nema. Za dalsi, v rozliseni 9 megapixelu, coz je stale vynikajici rozliseni, dokaze snimat az 40 snimku za sekundu! Osobne bych doporucil tech 15 fps, protoze takto je mozne v jedne sekvenci poridit maximalne 30 fotografii. Pri 40 fps tak nevyfotite ani jednu sekundu, pri 15 fps prave dve sekundy, coz jde.
Problem je ale v tom, ze ukladani na kartu trva velmi dlouho (pres 10 sekund). Casio FH100 podporuje standardni SD a SDHC karty. Dulezita bude co nejvyssi prenosova rychlost. Casto je zminovana pouze rychlost cteni, ktera je vyssi nez rychlost zapisu. Pritom prave rychlost zapisu je stezejni. Me napr. zaujala karta A-Data (http://www.megapixel.cz/a-data-sdhc-4-gb-class-6) s kapacitou 4 GB a prenosovou rychlosti 20 MB/s. Pro takove snimani sekvenci bych ale asi volil vyssi kapcitu, tak 8 GB nebo 16 GB (http://www.megapixel.cz/a-data-sdhc-16-gb-class-6). Ono preci jen ulozit 30 fotek v 9MPx rozliseni je hned 150 MB.
Neregistrovaný (0)|25.6.2010 10:53
Vážený pane Šurkalo, obdivuji Vás za rychlé vyřizování odpovědí tazatelů. Děkuji Vám za rady, odkazy si prostuduji. Ještě se ale vrátím ke Casiu FH 100. Já video nebudu tak často používat jako snímky, které chci ukádat v PC a na webové stránce. Takže rychlost Casia odpovídá i snímání snímků? Možná Vás nutím stále přemýšlet o Casiu FH 100 (které jsem si sama jako laik našla na internetu), možná byste mi doporučil úplně jiný foťák pro moje účely. Já nejvíce fotím gymnastky na závodě. Samozřejmě také fotím na dovolené v Alpách v létě, v zimě a osoby v interiéru.
Co byste mi doporučil za jiný aparát kolem 7 tis. Kč nebo bez ohledu na cenu.
Přeji pěkný den a děkuji. Helena
Milan Šurkala (3381)|25.6.2010 12:28
Tech 120 fps a vice plati pro videosekvence (zpomalene), normalni video muze mit maximalne 30 fps a pokud zoomujete, pravdepodobne bude bez zvuku (alespon jine Casio to delalo, ted nevim jak FH100, to by se clovek musel podivat do manualu).
Nicmene jak jsem hovoril o rozliseni 9 megapixelu a az 40 snimcich za sekundu, tak to jsou staticke snimky, tedy JPEG soubory a zadne video :-) Za necelou sekundu tak dostanete 40 fotek a uz si staci jen vybrat tu nejlepsi. Samozrejme neni nutno pouzivat tak vysokou rychlost, na vyber mate 1, 3, 5, 10, 15, 30 a 40 fps (pro predstavu konkurence ma obvykle tak 0,7 az 1,5 fps, nektere pokrocile pristroje pak 4 - 10 fps). Muzete si navolit, kolik snimku ma takto poridit (5, 10, 20 nebo 30 fotografii) a rovnez to, zda bude snimat fotografie i pred zmacknutim spouste. Tzn. namacknete spoust (ale nezmacknete), fotoaparat snima, ale neuklada na kartu, jen do sve pameti a az se objevi ta scena, na kterou cekate, domacknete spoust. V tom okamziku ulozi na kartu nekolik snimku pred namacknutim spouste (tam bude pravdepodobne i okamzik, na ktery jste cekala) a par snimku po domacknuti. Pocet snimku, ktere fotoaparat ulozi pred namacknutim spouste muze byt az 29. Takze pro sport jsou Casia s CMOS snimaci asi opravdu nejlepsi pristroje, ktere existuji.
Velmi dobre by mohly byt i nektere pristroje od Sony (WX1, HX1), ktere maji rovnez rychle sekvencni snimani (az 10 fps), ale ty serepeticky okolo temer ne. Sony WX1 je do interieru bez blesku velmi dobry, s bleskem uz ne (dela stiny v levem spodnim rohu). Kazdopadne at zvolite kompakt jakykoli, budete muet pocitat s tim, ze po vyfoceni dane serie snimku se to bude tak 10 sekund ukladat a v teto dobe neni mozne cokoli jineho delat.
Pokud se bavime o cene 7 tisic korun, musime uvazovat o kompaktech a zde na tom budou Casia pro sport asi opravdu nejlepe. Fotil jsem s nimi nedavno volejbal a az na to neprijemne dlouhe ukladani se s tim fotilo bajecne (jeste vyzkousim jine pametove karty, prestoze mi pripada, ze ta na rychlost ukladani nema moc vliv - mam dost rychlou kartu na to, aby to ukladalo kolem 10 sekund). Domu jsem z pouheho jednoho setu pritahl 300 fotografii (porizenych prave sekvencnim snimanim) a kupodivu nebylo tezke neco malo pouzitelneho vybrat.
Neregistrovaný (0)|25.6.2010 12:58
Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Helena