Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Hmotnost nade vše?

Petr S. (328)|25.6.2010 12:08
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Hmotnost nade vše?

Hmotnost jednotlivých zařízení se odvíjí nejen od použitého materiálu, ale často i od jejich funkcí. Vyhovuje vám spíše lehčí fotoaparát, nebo jste ochotni za více funkcí obětovat i nějaký ten gram navíc? Ať už preferujete to či ono - zapojte se do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
denySK (26)|25.6.2010 13:28
Pri prechode z kompaktu na amatersku zrkadlovku (k-x + setak) som si na vyssiu hmotnost zvykol okamzite a neprekaza mi fotit s pristrojom o hmotnosti cca 750g (telo + setak). Naopak ked som po par dnoch fotenia so zrkadlom zobral do ruky kompakt, tak mam pri foteni pocit, ze v ruke nic nedrzim :)
Osobne sa mi lepsie foti s tazsim fotakom (s dslr a objektivmi vyssej triedy (tazsie) nemam skusenosti tak nemam ako porovnat)
Milan Šurkala (3381)|25.6.2010 13:31
Zalezi :-) Mou oblibenou skupinou pristroju jsou male ultrazoomy (Panasonic TZ10, Samsung WB650, Sony HX5 a podobne) prave proto, ze nabidnou hodne funkci a muzu si je vzit kdykoli. Takze malou hmotnost vitam, nicmene i zde byly pristroje, ktere byly lehke az moc :-) Vyssi hmotnost mi vetsinou nevadi, ono se s tim obecne opravdu foti trochu lepe, takze zrcadlovky taky muzu.
busy (782)|25.6.2010 21:03
Ja osobne uprednostnujem viac funkcii aj za cenu vecsej hmotnosti. Viac ako hmotnost mi vadi velkost - rad nosim fotak vsade so sebou vo vacku. Ked som so sebou nosil svoj C-2, nebol problem, ten sa vosiel aj do vrecka na koseli. S ultrazoomom je to uz horsiie - v zimnej bunde alebo v mikine to este ide, ale do nohavic alebo do kosele sa uz nevojde :(
rousini (738)|25.6.2010 22:02
Tady asi není o čem debatovat. Na nošení co nejlehčí, na focení je lepší vyšší hmotnost. Takové těleso má větší setrvačnost, takže se do něj nepřenáší chvění ruky, cuknutí spouště. No a protože se těžká zrcadlovka nedá teleportovat a naopak v moment focení kompaktem znásobit gravitace, tak si musí každy vybrat...
busy (782)|25.6.2010 22:58
[quote=rousini;6295]Tady asi není o čem debatovat. Na nošení co nejlehčí, na focení je lepší vyšší hmotnost. Takové těleso má větší setrvačnost, takže se do něj nepřenáší chvění ruky, [/quote]

O tom by sa dalo polemizovat. Zase ked je fotak tazky, tak treba vecsiu silu na jeho udrzanie v rukach, a vecsia sila znamena aj to ze sa ruky budu viac triast.
Milan Šurkala (3381)|26.6.2010 01:05
[quote=busy;6296]O tom by sa dalo polemizovat. Zase ked je fotak tazky, tak treba vecsiu silu na jeho udrzanie v rukach, a vecsia sila znamena aj to ze sa ruky budu viac triast.[/quote]

Tak pokud nemas silu, tak ano :-) Nicmene z vlastni zkusenosti mohu rici, ze pro foceni mi vyhovuje hmotnost tak 700-1000 gramu. Pro noseni u sebe tech 150 :-D
busy (782)|26.6.2010 08:36
[quote=Milan Šurkala;6297]Tak pokud nemas silu, tak ano :-) Nicmene z vlastni zkusenosti mohu rici, ze pro foceni mi vyhovuje hmotnost tak 700-1000 gramu. Pro noseni u sebe tech 150 :-D[/quote]

Noooo, sila by aj bola, ale ked clovek cely den foti nejaku velku akciu tak nejaka ta unava sa dostavi :) Ale je pravda ze do toho kila sa to da zvladnut, a pokial si to mozem medzi fotkami nechat zavesene na krku tak je to v pohode.
zemekf (21)|26.6.2010 09:55
dělám na E-3,
větší hmotnost a funkce, to je velice diskutabilní.
Např. profi mašiny nemaj žádné kreativní programy, žádné přednastavené portréty, krajinky, sporty a podobně.
maj jenom P, A, S, M a Bulb.
Takže nějakou souvislost s množstvím programů nevidím.
Želbohu je to tak, s gripem je to cihla na krku, když k tomu připočítám 3-4 skla tak po hodině se bez batohu ozývaj záda a batoh je neohrabaná záležitost.
Nedaj bože, vypravit se s plnou palbou do kraje nebo na akci jako svatba či report na objednávku a to teprv je řehole, každý sklo svůj cirkulák, teď filtry, stativy, rezervní tělo a blesky, no do patnásti kil tomu moc nechybí. A to nepočítám noťas, když chce zákazník do dvaceti minut CD-čko.
Takže, vobyč kompakt a kašlat na ,,umění,, případně nasadit univerzál a ono to nějak dopadne.
fotozemek.cz
busy (782)|26.6.2010 13:53
[quote=zemekf;6299]Např. profi mašiny nemaj žádné kreativní programy, žádné přednastavené portréty, krajinky, sporty a podobně. maj jenom P, A, S, M a Bulb.
Takže nějakou souvislost s množstvím programů nevidím.[/quote]

Vsetky tie rezimy a PASM su v podstate len softwerova zalezitost,
takze na hmotnosti sa to ani prejavit nemoze :)

A ak tak len nepriamo a minimalne (napr. nejake ovladacie prvky na ich nastavovanie).

Ale napriklad take vlastnosti ako lepsia svetelnost, dlhsie ohniska, stabilizator, hladacik... sa uz na hmotnosti uz nezanedbatelne podielaju...
pavel_p (151)|26.6.2010 15:48
Spíš mi vadí objem, takže preferuju "bezzrcadlovku". Dá se to ještě vzít i s větším objektivem na kolo nebo výlet, nezabere to až tak místa a s pancake objektivem se dá tahat v tašce přes rameno furt. V hospodě se s tím dá fotit ještě relativně nenápadně.
stalak (162)|27.6.2010 19:31
Na focení je pro mě lepší určitě větší hmotnost přístroje.Takže zrcadlo by pro mě nebyl problém a fotit s ním od rána do večera také ne,proti mé práci by to byla oddychovka jako hrom :).Velikost už ale problém je,tahat zrcadlo a několik objektivů na kole je nesmysl,nebo každý den do práce také.Takže preferuji rozumnou váhu a hlavně velikost.Jak tu psal Milan,malé ultrazomy vítězí i u mě.(Určitě bych k nějakému ale časem zrcadlo vzal,jezdím fotit i autem a tam se uveze)Včera jsem si osahal třeba Samsung WB650,dá se ještě pohodlně připnou k opasku a vyrazit na kole na kterém jezdím často a nebo ho šoupnout do batohu a jít do práce.A netajím se tím,že mi WB650 hodně padl do oka i tím že má plný manuál a také perfektní displej.Trochu zamrzí že se musí chodit při nastavování pořád do menu,ale je to o zvyku.Do ruky mi padnul skvěle.Takže něco takového vím,že užiju naplno a nebude mi to ležet doma ;)
Tchutcho (186)|27.6.2010 23:01
Ze zkušenosti preferuji přeci jen větší hmotnost.Je to něco jinýho,když člověk drží v ruce pořádnej foťák,než nějakou hračku.Nicméně,pravda je i ta,že celej den tahat a neustále celej den držet v ruce skoro kylovej aparát,není žádnej med.Mě ale osobně víc sedí v ruce a líp se mi ostří a fotí vůbec s větší váhou,než nějaký pidimidi,který mám strach,že mi z ruky vypadne,páč je to jak pírko.
Neregistrovaný (0)|28.6.2010 20:19
Nejraději bych ultrazum, ale s trochu větším čipem než 1/2,33. Jasně, větší čip potřebuje větší objektivy, ale nějaký kompromis by se sand mohl udělat. Prostě foťák "téměř" do kapsy, s větším čipem a slušným zoomem, tak od 26 mm do 10x. Nevím zda se takového modelu někdy dočkám.
Jirka
busy (782)|28.6.2010 21:02
[quote=Neregistrovaný;6329]Nejraději bych ultrazum, ale s trochu větším čipem než 1/2,33. Jasně, větší čip potřebuje větší objektivy, ale nějaký kompromis by se sand mohl udělat. Prostě foťák "téměř" do kapsy, s větším čipem a slušným zoomem, tak od 26 mm do 10x. Nevím zda se takového modelu někdy dočkám.
Jirka[/quote]

A co napriklad taky Fujifilm FinePix S200EXR ? Ten ma cip 1/1.6" a 12x zoom od 30.5 mm.
Neregistrovaný (0)|7.7.2010 19:57
[quote=busy;6331]A co napriklad taky Fujifilm FinePix S200EXR ? Ten ma cip 1/1.6" a 12x zoom od 30.5 mm.[/quote]


Díky za tip. Ale nevím zdali tento foťák je stále ještě "kompakt". Váhou a rozměry.je spíše menší zrcadlovka (cituji z aktuality: Fotoaparát není žádný drobeček, s rozměry 133×97×145 mm a hmotností 835 gramů je téměř nejtěžším a největším kompaktem na trhu).
Jirka