Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pomoc při výběru fotoaparátu

mrkvousek (4)|27.6.2010 18:22
Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu jaký fotoaparát vybrat ke koupi. Nyní mám stařičký digitál Sony Cyber-shot DSC S 600 a už byl i opravován. Bohužel se mi s ním nedaří pořizovat kvalitní fotky a každá druhá je rozmazaná. Je to možná i mým špatným používáním. Přesto jsem se rozhodl pro nový foťák. Nejdříve na co jej budu používat. Především jej potřebuji na kvalitní fotky zahrad a obecně zeleně, což je moje práce. Chci fotky prezentovat na webu a potřebuju, aby byly kvalitní. Dále taky na rodinné oslavy, dovolené, párty apod. Proto bych chtěl i slušné video i když jen spíše jako momentku nějaké zajímavé akce s kamarády. Na moje focení tedy potřebuji dle mého názoru hlavně kvalitní zoom, ostré fotky při focení venku a slušný dosah blesku pro občasné focení při horších světelných podmínkách. Proto ač jako laik už týden studuji různé recenze. U mého starého foťáku jsou taky strašákem baterky. Nabíjecí sou furt vybité, takže bych rád AA baterky nebo třeba dokoupit akumulátor. Nechci složitý foťák s množstvím nastavování. Také nechci malý kompakt. Preferuji spíše tzv. falešné zrcadlovky (Canon se mu blíží). Su také limitován cenou. Měla by být v rozmezí 5000-5500 Kč. Vybral jsem těchto pět kandidátů:

1. Fujifilm FinePix S2500 HD
2. Nikon Coolpix L100
3. Olympus SP-600 UltraZoom
4. Canon PowerShot SX120 IS (tam mi vadí jen dvě baterie)
5. Fujifilm FinePix S1800

Můžete mi prosím poradit. Předem děkuji.
Milan Šurkala (3381)|27.6.2010 18:49
Takze, utikej od Nikonu L100 a Olympusu SP-600UZ. To jsou opravdu velmi solidni prusvihy, to nejhorsi, co muzes v dane kategorii najit. Obe fujiny budou takovi nenarocni pracanti, kteri sice nijak prijemne neprekvapi, ale take ani nezklamou. Recenzi jsem ne na ale nedelal, takze blize nemohu hovorit. Canon SX120 IS je maly kompakt, na dve baterie preci jen neco vydrzi. U AA baterii je kriticky nutne koupit kvalitni clanky a take se o ne poradne starat. Pak se odmeni nechutne vynikajici vydrzi (napr. vetsi Canon SX1 IS mel na 4 AA baterie vydrzet 420 snimku, ja se dostal pres 1000 fotografii s bateriemi Varta PowerAccu 2700 mAh). Je tedy nutno je poradne vybit a nabit doplna. Sam jsem si proto vyrobil vybijecku baterii, ktera baterie vybije jeste vice, nez to dokaze fotak (pokud se fotak uz nespusti, stale je v bateriich vic nez dost energie).
Pokud nevadi maly kompakt jako Canon SX120 IS, tak bych doporucil jeste Fujifilm F70EXR. Nicmene na nejak ostre fotky u kompaktu zapomen, a to predevsim u Olympusu (skutecne rozliseni jejich 12MPx snimace jsou asi dva megapixely, vic detailu tam proste neni) a Nikonu, kde to plati zejmena u nejdelsiho ohniska. Tam jsou ty fotky dost neostre a silne trpi na aberaci.
mrkvousek (4)|27.6.2010 23:00
Děkuji za rady. Ale pořád nesu rozhodnuté. Od falešných zrcadlovek jsem si právě sliboval solidnější objektiv než u malých kompaktů Ale asi to tak úplně neplatí. Canon jsem chtěl úplně od začátku, protože je to něco mezi. Ale opravdu dvě baterky mě odrazují. Právě s nabíjením, vybíjením a péčí o nabíjecí baterky mám problém už nyní. Nevím, kdy budu potřebovat fotit, takže foták lapnu pod paž a baterky sou ko, protože jsem je nabíjel před týdnem. To je ten problém. Pro mě by bylo nejlepší hodit foták jak mobily na nabíječku a hotovo. Ale to asi není možné v této cenové kategorii. Kdyby se to dalo alespon dodatečně dokoupit. Je nějaká možnost? Díky za odpověď.
Milan Šurkala (3381)|28.6.2010 00:36
Tak je mozne si koupit nahradni baterku (originalni i casto neoriginalni) a tu mit vzdy do zalohy nabitou (Li-Ion akumulator kapacitu ztraci jen minimalne). Nabijet to lze kdykoli, nemusi byt vybity, take se nemusi dobit na max. Co se tyce napr. nabijeni baterie primo ve fotoaparatu (tedy ze to clovek nabiji jak mobil), maji to dnes napr. fotoaparaty Nikon, Olympus (tedy ty obecne horsi) a Samsung. Ne vsechny, ale u novejsich je to docela bezne. A dokonce to nemusi byt pichnute do site, ale staci to pichnout do USB portu pocitace. Pak clovek potrebuje jen USB kabel a nemusi s tim tahat i adapter. A nabije to kdekoli.
busy (782)|28.6.2010 20:13
[quote=mrkvousek;6314]Ale opravdu dvě baterky mě odrazují. Právě s nabíjením, vybíjením a péčí o nabíjecí baterky mám problém už nyní. Nevím, kdy budu potřebovat fotit, takže foták lapnu pod paž a baterky sou ko, protože jsem je nabíjel před týdnem. To je ten problém. Pro mě by bylo nejlepší hodit foták jak mobily na nabíječku a hotovo.[/quote]

Mne sa dokonca dostali do ruk NiMH akumulatory (Sanyo 2500 mAh), ktore nevydrzali nabite ani len do druheho dna. Ked som s nimi fotil hned po nabiti, tak vydrz plne zodpovedala kapacite, ale ked som si ich nabil a chcel s nimi fotit na druhy den, fotak sa uz ani nezapol.

V tejto diskusii som sa pokusil urobit take zhrnutie vyhod a nevyhod Li-Ion a NiMH baterii:
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/768-aa-baterie-nebo-lithiova-baterie-co-je-celkove-lepsi
Mozno to pomoze pri rozhodovani :)

Ja sa rozhodol, ze moj dalsi fotak bude mat Li-Ion baterku, pretoze pre mna osobne je najdolezitejsie nizke samovybijanie a moznost okamziteho nabijania kedykolvek bez nutnosti uplneho vybitia.
mrkvousek (4)|28.6.2010 21:40
Díky za odkaz na diskuzi i odpověď. Vrátil bych se k tomu foťáku. Jestli to správně chápu, tak by pro mě bylo nejlepší koupit foťák a přikoupit akumulátor. Ten se prodává i se zdrojem. Nevyžaduji nabíjení jak u mobilu a nabízí jej jen značky, které jsou u mě mimo hru. Jestli jsem se správně díval, tak akumulátor určitě nekoupím do canonu SX120 IS. U těch Fuji by to asi šlo. cituji z alzi:
Napájení:
Alkalické baterie 4×AA (součást dodávky) / nabíjecí baterie 4×AA Ni-MH (prodáváno zvlášť) / lithiové baterie 4×AA (prodáváno zvlášť) / stejnosměrný adaptér CP-04 se síťovým napájecím adaptérem AC-5VX (prodáváno zvlášť).
Ta poslední možnost je asi ten akumulátor. Mají ho oba fujifilmy. Navíc oba mají hledáček, což se mi líbí. Takže asi výběr mezi nimi. Akorád nevím jaký v nich vlastně rozdíl. Ještě jsem se chtěl zeptat. Kde se vlastně dá koupit ten akumulátor a kolik stojí asi? Na alze o něm píší, ale nenašel jsem ho tam. nebo to radči koupit v obchodě a oni mi to dají již s tím? Děkuji za odpovědi.
Milan Šurkala (3381)|28.6.2010 22:12
Kdyz je fotak na AA baterky, tak je na AA baterky a ne na akumulator (aspon dnes). Ten adapter, to je proste jen kabel+trafo, ktery se pichne do zasuvky a fotak pak bezi na stavu ze site (zhruba tohle http://p.gzhls.at/159008.jpg). Podobne jako notebook, kdyz nebezi na baterku. Ty Fujiny bezi na AA baterky, zadny akumulator pro to neexistuje.
mrkvousek (4)|28.6.2010 22:28
Díky za odpověď. Ale už se v tom ztrácím. Jen jsem reagoval na Vás. Cituji:
Tak je mozne si koupit nahradni baterku (originalni i casto neoriginalni) a tu mit vzdy do zalohy nabitou (Li-Ion akumulator kapacitu ztraci jen minimalne). Nabijet to lze kdykoli, nemusi byt vybity, take se nemusi dobit na max. Co se tyce napr. nabijeni baterie primo ve fotoaparatu (tedy ze to clovek nabiji jak mobil), maji to dnes napr. fotoaparaty Nikon, Olympus (tedy ty obecne horsi) a Samsung. Ne vsechny, ale u novejsich je to docela bezne. A dokonce to nemusi byt pichnute do site, ale staci to pichnout do USB portu pocitace. Pak clovek potrebuje jen USB kabel a nemusi s tim tahat i adapter. A nabije to kdekoli.
Takže s akumulátorem nekoupím foták za 5 tisíc nebo které to umožňují? Nebo to prostě vzdát, smířit se s tím a koupit kvalitní nabíječku s vybíjením, kvalitní baterky a doufat, že to bude ok. Ty fujiny tedy ne? nebo ten canon? Nebo něco úplně jiného? Už fakt nevím. Jo a jaký prosím rozdíl v těch fujifilmech 1800 a 2500? Díky.
Milan Šurkala (3381)|28.6.2010 22:41
Li-Ion akumulator - umoznuje nabiti i nevybiteho akumulatoru, ma minimalni samovybijeni,... Nabiji se bud 1) ve specialni nabijecce, ktera je vzdy dodavana s fotoaparatem (nabijecka se pichne do site a tam se to nabije - naprosto standardni zpusob vetsiny kompaktu i zrcadlovek), nebo 2) je nabijen ve fotoaparatu. To je mozno provest za 2a) pomoci adapteru, ktery je tvoren adapterem (zastrckou do site) + USB kabelem nebo za 2b) jenom tim USB kabelem, ktery pichnete do USB portu pocitace. Tenhle rezim 2a,2b podporuji zminene pristroje Nikon (novejsi modely), Olympus (novejsi modely), Samsung prakticky vsech cenovych kategorii.
AA baterky trpi samovybijenim a je nutno je nabijet i vybijet uplne. Vyhodou je moznost je sehnat kdekoli, take casto podstatne vyssi vydrz nez na Li-Ion akumulator.
Sitovy adapter je neco naprosto jineho, ten mohou vyuzit jak Li-Ion, tak i AA akumulatory. A to prave proto, ze jde o nemobilni zdroj energie, tedy klasicka elektricka sit. V podstate fotoaparat jede na elektrinu uplne stejne jako pocitac, televize, lampa,...
Rozdil mezi 1800 a 2500 je pouze v pritomnosti HDMI vystupu u 2500. Nic jineho tam tusim neni.
pidan (72)|30.6.2010 21:29
Ahoj,ja bych se nabijeni treba o dovolene nebal.A to myslim jak akumulatoru,tak baterek.Ted jsem se vratil s dovci z Francie a v kazdem normalnim kempu jsou bezne i u stanu rozvody proudu,prave na tyto a jine ucely.Lidove receno...se stavou uz jsou malokde problemy(krome divociny).
stalak (162)|1.7.2010 16:59
[quote=pidan;6351]Ahoj,ja bych se nabijeni treba o dovolene nebal.A to myslim jak akumulatoru,tak baterek.Ted jsem se vratil s dovci z Francie a v kazdem normalnim kempu jsou bezne i u stanu rozvody proudu,prave na tyto a jine ucely.Lidove receno...se stavou uz jsou malokde problemy(krome divociny).[/quote]
to je pravda,ale když vyjedu na kole trochu mimo civilizaci a začnu fotit,tak za dvě hodiny je po baterii,náhradní zatím nemám :(
Neowo (3)|8.9.2010 13:34
Každej nirmání člověk co víc fotí má u sebe vždy minimálně jednu náhradní sadu baterií nebo náhradní aku. A pokud se fotí přes hledáček a ne přes displej tak je výdrž naprosto v pohodě.
Jinak AA dopručuji SANYO tuším ENELOOP používám je do blesku.
Neowo (3)|8.9.2010 13:47
oprava - normální
busy (782)|8.9.2010 21:03
[quote=Neowo;6971]A pokud se fotí přes hledáček a ne přes displej tak je výdrž naprosto v pohodě.
Jinak AA dopručuji SANYO tuším ENELOOP používám je do blesku.[/quote]

Vecsia vydrz baterii u kompaktov pri foteni cez hladacik nemusi byt tak celkom pravda. Zmeral som spotrebu mojho Olympusu C2 - pri foteni cez hladacik z baterii bral 1.3 A, pri foteni cez displej sa odber zvysil na 1.5 A. Takze ten rozdiel je nie vzdy taky aby to nejak vyznamne predlzilo vydrz baterii.

A u niektorych modernych EVF som si dokonca vsimol, ze vydrz pri foteni cez EVF je este nizsia ako cez displej.

Ina situacia je u pravych zrkadloviek, tam sa pri komponovani sceny cez hladacik v podstate nic nedeje (cip aj procesor si "valaju sunky"), na rozdiel od liveview kedy procesor aj cip musia makat skoro naplno (snimanie a prenos obrazu v realnom case), takze tam ten rozdiel vo vydrzi moze byt velmi vyznamny.

Inak, ak NiMH, tak jedine Eneloop, tie maju ovela nizsie samovybijanie ako klasicke NiMH.