Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Večná dilema - vyberám fotoaparát do 400€

lofofor (2)|2.7.2010 12:07
Zdravím ľudkovia.

Hned na začiatok ma prosím vás nebite :) Je mi jasné, že podobná téma je tu snad 1000x a novú určite nevidíte moc radi. Prečítal som však snad všetko a posledný mesiac nerobím nič iné, len prechádzam rôzne fóra a snažím sa ako tak zorientovať. Mám však pocit, že čím viac to sledujem, tým väčší mám v tom chaos a nikam sa neposúvam :) Neočakávam ani od tejto témy nejaké zázraky, len by som potreboval trošku nakopnúť správnym smerom.

Takže aká je situácia. Doteraz som fotil najobyčajnejším kompaktom Olympus FE-220, ktorý ako tušíte kvalitné výstupy moc neprodukuje :) Naškrábal som teba nejaké financie a začal sa obzerať po novom stroji. Čoskoro som zistil, že som si to predstavoval moc jednoducho a výber správneho foťáku je snad najzložitejšia vec široko ďaleko.

Najväčším problémom je fakt, že môj rozpočet sa pohybuje na úrovni 400€ a do tohto stropu sa už vojdú aj najlacnejšie zrkadlovky. Na začiatku som o nich takmer neuvažoval, ale na internete sa to len hemží vetami ako: "aj najlacnejšia zrkadlovka poskytuje ďaleko kvalitnejšie výstupy ako najdrahší kompakt"... a na druhej strane sa potom môžeme stretnúť s názormi, že ten rozdiel ani zďaleka nie je taký výrazný. Chcel by som podotknúť, že s manuálnym režimom fotenia nemám prakticky žiadne skúsenosti. Na mojom doterajšom aparáte som si maximálne nastavoval expozíciu a tým to skončilo. Obavám sa teda, či by som na zrkadlovku nepozeral ako teľa na nové vráta.

Čo fotím:
- krajinky a príroda, také tie veci ako scenérie, polia, lúky, stromy a podobne
- mestskú architektúru
- železničnú techniku - hlavne pohybujúce sa vlaky priamo na trati
- MHD - to isté čo vlaky

Čo nefotím:
- ludí a portréty všeobecne
- interiéry
- makro naozaj len príležitostne

Je mi jasné, že hlavne tie vlaky a MHD ako pohyblivé subjekty sú dosť náročnou kategóriou. Ešte dodám, že fotky nikdy netlačím na väčší formát a prezerám si ich len na obrazovke PC.

Rád by som zdôraznil, že strop 400€ je naozaj maximum čo som ochotný investovať do prístroja. Celkový rozpočet mám na hranici 500€, tých 100€ určite zožerie nejaké príslušenstvo (hlavne pri zrkadlovke teda - absolútnu väčšinu fotiek spravím pri cyklovýletoch, takže by to chcelo aj nejaký fotobatoh a pod.). Možnosť dokupovania nových objektívov v blízkej budúcnosti je tak pre mňa absolútne nereálnou záležitosťou a musím si vystačiť so seťákmi, ktoré sa vo fórach veľkej obľube netešia. Bazár pre mňa nie je riešením, veľkú dôveru k nim nechovám...

V rámci kompaktov medzi favoritov patria najmä Panasonic FZ38, LX3, Canon S90 alebo Samsung EX-1. Zrkadlovky potom Canon EOS 1000d, Sony Alpha 200 alebo 230 a Olympus E-450. Mám v tom však veľký zmätok, hlavne čo sa týka zrkadloviek - Canonu 1000d je vytýkané plastové telo, ktoré je vraj po krátkom čase značne rozhegané a objektív sa doporučuje kupovať len so stabilizáciou. Na Sony sú asi najkontroverznejšie reakcie. Jeden ju vychvaľuje a podľa druhého je to to najhoršie na trhu....

Sorry že je to také dlhé, budem vám veľmi vďačný za každú radu.
stalak (162)|2.7.2010 22:07
Ani sebelepší aparát v rukou packala neudělá pěknou fotku i když je tomu po stránce parametrů a tím pádem i cenově předurčen.(Tím packalem nemyslím Tebe!)jen tak všeobecně;)
Já se s volbou aparátu také peru a trápím.Také hodně jezdím na kole a tak chci něco menšího,kompaktnějšího.Ty fotoaparáty co jsi tu napsal,včetně zrcadlovek jsem měl také na mušce.Samsung EX-1 je podle mého super foťáček,ale ještě víc se mi líbí Samsung NX10,jenom čekám jak dopadne makro objektiv,protože já zrovna makro fotím.Bohužel pro tento Samsung ještě není a tak musím čekat:rolleyes:
Milan Šurkala (3381)|2.7.2010 23:35
No, volbu Olympusu E-450 vidim jako temer nesmyslnou (uz sem to tady nekde vysvetloval, kvalita obrazu z ruznych duvodu nebude o moc lepsi nez treba u LX3 nebo EX1, pokud tedy nepocitam hloubku ostrosti, kde Olympus nabizi preci jen vice). Canon EOS 1000D s 18-55mm IS objektivem je uz docela zajimave nadobicko a nabidne toho hodne. Kvalita obrazu je urcite o neco lepsi nez u dobrych kompaktu, ale samozrejme je nutno pocitat s vetsimy rozmery a obecne vlastnostmi neprilis kvalitniho objektivu (vinetace, neostrost v rozich a podobne)... Sony Alpha je ve tride zrcadlovek spise podprumer, ma nedotazenou ergonomii a pomerne velke mnozstvi sumu na ISO 800 a vyssich. Stejne jako E-450, i zde diky absence stabilizace nelze vzdy cekat nejak vyrazne lepsi snimky nez z kompaktu (obecne ale lepsi jsou, to je samozrejme).

Obecne ale na fotky vlaku a MHD bych volil delsi ohniska (sam tato temata dost casto fotim, takze vim, ze pro toto je idealni manualni zoomovani a delsi ohniska). Jenze to se v rozumne cene da tezko sehnat a LX3 a EX1 jsou v tomhle docela slabe pristroje. Stalak dobre navrhnul Samsung NX10. Nevim proc, ale i s pomerne malymi ohnisky se s nim foti doprava bajecne, zejmena panning. Zkusim o tematu jeste popremyslet, co by bylo nejvhodnejsi.
414741.jpg SAM_0997.jpg
busy (782)|5.7.2010 08:22
S tymi dlhsimi ohniskami suhlasim, ono sa to pri foteni prirody a architektury velmi hodi. Asi by som najskor pomyslal na nejaky ultrazoom. FZ38 je podla mna velmi dobra volba.

Pokial nemas v plane v kratkom case investovat dalsich minimalne 400-500 euro do dalsich objektivov, urcite zrkadlovku nekupuj. Hlavne objektivy s vecsimi ohniskami pri dobrej svetelnosti byvaju hodne drahe (a tiez velke a tazke).

Dalsi dovod preco by som uprednostnil ultazoom pred zrkadlovkou: Krajinky, prirodne scenerie, architektury su vecsinou nehybne objekty kde je dost casu na zoom a spravne zaostrenie, takze mensia rychlost u kompaktov by nemusela vadit. Navyse v kompaktoch uz standartne byvaju aj rozne "vychytavky" typu tracking - zaostris na prichadzajuci vlak, a kompakt ho stale sleduje a drzi v rovine ostrosti aj ked sa vlak priblizuje.
lofofor (2)|5.7.2010 18:42
Ďakujem všetkým za cenné rady, vyzerá to tak, že voľba padne na nejaký kompakt... Spomínaný Samsung NX10 vyzerá veľmi zaujímavo, bohužial je však nad moje finančné možnosti.

Ak by som sa rozhodol pre Panasonic FZ38 chcem sa spýtať, či by radšej nebolo vhodnejšie zaobstarať si starší model FZ28, ktorý niektoré internetové obchody stále ponúkajú. Má síce horší LCD displej, ale 10Mpx v porovnaní s 12MPx u FZ38...

V poslednej dobe sa tiež hodne diskutuje o TZ10 a Sony HX5, na to som v mojom prvom príspevku zabudol. Je to v porovnaní s FZ28/38 lepšia a horšia voľba? A opäť, nie je v prípade TZ10 lepšie siahnuť po staršom modeli TZ7?
busy (782)|6.7.2010 07:28
[quote=lofofor;6401]Ďakujem všetkým za cenné rady, vyzerá to tak, že voľba padne na nejaký kompakt... Spomínaný Samsung NX10 vyzerá veľmi zaujímavo, bohužial je však nad moje finančné možnosti.[/quote]

Urcite, ale tam plati to co u zrkadloviek - casom to bude chciet dalsie investicie do objektivov :)

[quote=lofofor;6401]Ak by som sa rozhodol pre Panasonic FZ38 chcem sa spýtať, či by radšej nebolo vhodnejšie zaobstarať si starší model FZ28, ktorý niektoré internetové obchody stále ponúkajú. Má síce horší LCD displej, ale 10Mpx v porovnaní s 12MPx u FZ38...[/quote]

Zalezi, ci chces lepsiu kvalitu u videa alebo u statickych fotiek. FZ28 ma menej megapixelov a preto pri rovnakom ISO menej sumi => nutnost mensieho odsumovania => lepsia reprodukcia detailov. Ale ma dost nekvalitny mikrofon, takze video je sice po obrazovej stranke vyborne, ale zvuk nic moc. FZ38 ma kvalitne stereo mikrofony takze tam je zvuk pri videu ovela lepsi.

[quote=lofofor;6401]V poslednej dobe sa tiež hodne diskutuje o TZ10 a Sony HX5, na to som v mojom prvom príspevku zabudol. Je to v porovnaní s FZ28/38 lepšia a horšia voľba? A opäť, nie je v prípade TZ10 lepšie siahnuť po staršom modeli TZ7?[/quote]

TZ10 ma voci TZ7 navyse tusim iba GPS a manuale rezimy, inak je to v podstate to iste. Takze treba si zvazit, ci ten cenovy rozdiel za GPS a manual stoji za to.