Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

EXIF v Galerii

dkas (154)|27.10.2008 10:01
Tak na přání šéfredaktora zakládám toto vlákno, snad se přidáte :)

Já bych si představoval, aby tam byly víceméně jen základní informace, dle mě stačí následující:

Výrobce fotoaparátu
Model fotoaparátu
Vytvořeno kdy
ISO
Doba expozice
Clona
Ohnisková vzdálenost
Ohnisková vzdálenost přepočet (EQ35mm)
Blesk

To by prozatím mohlo stačit, určitě se ještě někdo vyjádří...

A měl bych ještě malou prosbu, jestli by u vybrané fotky nešlo přidat avatara uživatele, který tam fotku uploadoval. Alespoň mě by to pomohlo při orientaci :)
pavel_p (151)|28.10.2008 19:22
Ještě mě napadá:
- korekce expozice
- GPS údaje jsou-li k dispozici (ale nepřikládám tomu velkou váhu)
- režim (auto, manual, av, tv) lze-li vyčíst
HimiX (187)|29.10.2008 00:30
Souhlasím, vyřadit zbytečnosti, vše přeložit, místo číslelného vyjádření režimů a nastavení použít slova. GPS, nebo nejaka mapa je super napad.
pavel_p (151)|30.10.2008 21:47
Všiml jsem si, že datum není z EXIFu, ale datum uploadu :(
pavel_p (151)|17.11.2009 15:15
Je to rok bez odezvy, ale clona by se vážně hodila víc než nějaké YResolution...
Jestli to má kvůli nám 10ti uživatelům, co ještě úplně neemigrovali na jiný server smysl...
subaru (19)|20.11.2009 07:21
Tahle věta od pavla P plně odráží můj pocit , že se tady nic neděje. Jsem tady 3 měsíce a už se rozhlížím jinde. Minulý týden jsem o tom soukromou poštou diskutoval s jedním zdejším členem. V reakcích na fotky popř. téma se tady opakuje 5-8 stále stejných jmen a ti dřívější už tady nejsou. Proč, když sem někdo dá fotku a shlédne ji třeba 300 lidí je pod ní 0 reakcí?
Proč, se někdo nezeptá: jak jsi to fotil, proč jsi to fotil ,proč jsi to nezkusil třeba takhle atd, atd.? Třeba moje poslední fotka té kočky na komíně. Pavel p se podiví, že je to do fialova a to je vše nikdo další mimo Filcky se už nepřidá. Nikdo se nezajímá třeba o to, co je v tom Exifu, že je to focený 1/15 na 178mm ohnisko a není to nijak výrazně neostré. To je jenom příklad. Tak s tím vy všichni ostatní, co jenom mlčíte zkuste něco udělat. To je moje výzva. Přece není cílem sem dávat perfektní fotky aby všichni jenom bez reakce čuměli, já to chápu tak, že cílem je sem dát nějakou fotku abychom o ní diskutovali. Nebo se pletu?
Jste všichni individualisti střežící si svá "fotoega"?
Filcka (300)|20.11.2009 21:48
Neřekl bych, že to je jinde lepší. :D :D :D Povětšinou to jsou uzavřené komunity lidí, kteří se už nějakou dobu znají, hodnotí si navzájem (pozitivně) fotky (někdy jde o dost slušné exkrementy :D :D :D), nově příchozí je považován za vetřelce, nedejbože, aby měl ještě zajímavější snímky... BTW někdy je lepší nemít pod fotkou žádný koment, než to co se děje třeba na PhotoPostu nebo Photoextractu, ty komenty od některých moderátorů to je fakt maras... :cool: Na Flickru nebo Deviantartu jsou každou minutu uploadovány stovky až tisíce fotek, to už musí být, aby si někdo všimnul zrovna tvojí fotky a komentoval ji. Na druhou stranu zas potěší, když na Flickru chválí to co na Digimanii nechválí... :D :D :D Jako zajímavý počin mně třeba přijde vernisáž, kterou si uspořádali uživatelé Fotorádce...ale tady se zase dozvíš, že nejlepší je FZ-28 a stabilizované objektivy od Canonu, proto sem tak rád chodím...
Milan Šurkala (3381)|20.11.2009 22:43
Souhlasím s Filckou, že si moc nevybereš. Občas působím na jednom serveru, ale tam si všichni dávají max. body i za úplné hovadiny, ale fakt prostě za neco takového, co bych se styděl vyfotit i jako zbytečnou fotku pro to, abych zjistil výdrž akumulátoru při testování :-) Tady je problém v tom, že fórum a galerie se stále rozjíždí a nechodí tu ještě tolik lidí. Já toho moc nenakomentuju, protože mám ještě spoustu další práce (i když ono to komentování moc nezabere).

Filcka: Zajímavý důvod oblíbenosti tohoto serveru :-D
pavel_p (151)|14.2.2010 23:30
Bump. Aspoň ta clona a opravdové datum pořízení. Opera aspoň umí zobrazit EXIF u originálu.
Karel Polívka (315)|15.2.2010 05:11
[quote=pavel_p;4924]Bump. Aspoň ta clona a opravdové datum pořízení. Opera aspoň umí zobrazit EXIF u originálu.[/quote]
  • ShutterSpeed přidáno (clona)

  • GPS údaje přidány (pokud je obsaženo, což budou spíše výjimky): GPSLatitude = zeměpisná šířka, GPSLongitude = zeměpisná délka, GPSAltitude = nadmořská výška

  • Opravdové datum pořízení - nerozumím. V hlavičce boxíku s podrobnostmi o fotce je den a čas přidání fotky do galerie, což je správně. V boxíku s EXIF informacemi je datum vytvoření fotografie, což je taky správně. Kde je chyba?

  • ApertureValue přidáno

  • Dále jsem odstranil tyto EXIF údaje, které se dosud zobrazovaly: Orientation, XResolution, ResolutionUnit, YResolution, YCbCrPositioning
pavel_p (151)|5.8.2012 18:23
Po roce se připomínám, byť to není až tak zásadní ...

Zbytečnosti:
Orientation:1, XResolution: 72, Resolution: 72, ResolutionUnit: 2

K vylepšení:
Focal Length: 45 mm - pokud by to šlo, hodil by se přepočet na 35mm (ale možná to z exifu vyčíst nejde)
Flash: 16, MeteringMode: 5 - celkem nic neříkající údaje
DateTime: 2012:08:04 23:31:38 - asi bych preferoval čas vytvoření před časem změny

Chybí:
Expoziční čas
Model objektivu (lze-li jednoduše vyčíst)

P.
didrik (75)|15.8.2012 15:08
Pripajam sa k pouzivatelovi pavel_p, expozicny cas by sa pri niektorych zaujimavych fotografiach hodil.
Milan Šurkala (3381)|16.8.2012 11:43
Jen co se týče toho přepočtu na kinofilm, ten je v EXIFu jen u některých značek. To mě dost vytáčí, když dělám recenze a musím třeba u Fuji vždycky dělat milion přepočtů na kinofilm :-)
Karel Polívka (315)|16.8.2012 20:06
Odstraněno:
  • Orientation
  • XResolution
  • YResolution
  • ResolutionUnit
Přidáno:
  • ExposureTime
Změněno:
  • DateTime (datum a čas změny) na DateTimeOriginal (datum a čas vyfocení)
jonashredblocks (129)|16.8.2012 21:11
Jsem rád, že jste konečně přidali Exposure Time, to mi tu dost chybělo. Jen u mých fotek to hází divná mnohomístná čísla, netuším proč...
Rellik (1136)|16.8.2012 21:25
Ono ty čísla jsou normální, jen si je musíš vydělit... ;) Ono by to šlo doprogramovat, ale každý program nebo foťák to zapisuje trochu jinak a exif to pak vyplivne takto...
jonashredblocks (129)|16.8.2012 21:33
Ano, mně to došlo, že při dělání to vychází, jen nevim, proč u ostatních se to zobrazuje v pohodě. I slečna, co má téže Nikona D3100, to má v pořádku...
Hupp (225)|16.8.2012 21:36
Přidaný čas expozice je fajn, díky.

jonashredblocks: je to zvláštní, používám úplně stejný fot'ák, ale čas je zobrazen normálně, tak těžko říct :)

David H.
jonashredblocks (129)|16.8.2012 21:45
Vím, právě jsem na to koukal u jiného uživatele majícího D3100. Každopádně pro mě je lepší, když to funguje u vás. :)

Každopádně jsem za to rád. A kdyby byl vidět ještě model objektivu, taky bych se nezlobil.
didrik (75)|8.12.2012 17:32
Som tu znova s navrhom :)

Neviem co znamenaju tieto polozky (napriklad)
ApertureValue: 2
Flash: 16
MeteringMode: 5

Mozno by ich bolo odstranit, minimalne ApertureValue a MeteringMode. Pri Flash by bolo najlepsie napisat Yes/No (ak sa to da vo vseobecnosti). Dalej som si vsimol, ze niektore prehliadace obrazkov vedia vytiahnut aspon zakladne udaje o objektive aj z jpg. konkretne som videl ohniskovy rozzsah.
Rellik (1136)|8.12.2012 19:05
[QUOTE=fkilla;24077]niektore prehliadace obrazkov vedia vytiahnut aspon zakladne udaje o objektive aj z jpg.[/QUOTE] Nejde o prohlížeče, ale o foťák pokud takový údaj přidává do exifu. Jinak EXIF je hlavně v souborech jpg. ;)
didrik (75)|8.12.2012 20:51
:) Chcel som len zdoraznit, ze informacia o objektive sa nachadza nielen v RAW, ale nejake zakladne udaje sa mozu nachadzat aj v jpg (teda exife). Je otazne, ako tuto polozku rozne modely fotoaparatov vyplnaju. Prave som robil maly prieskum v archive: Lightroom pri exporte z RAW do jpg vyplni toto info, zrkadlovka a takisto aj kompakt pri priamom foteni do jpg takisto. info je ale dost strohe, napriklad: "6 - 22,5 mm"
Karel Polívka (315)|16.1.2015 00:41
Jen pro info pro případ nějakého pozdějšího řešení:

U dvou ze tří nahraných fotek z Canon G1X II se nenatáhly informace z exifu:

https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=40306
https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=40304
t0ncek (35)|18.3.2016 22:10
Poslední dobou nevidím exif informace prakticky u žádné fotky. Došlo k nějaké změně?