Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Kodak Easyshare Z950 vs Kanon Powershot SX120 IS

Neregistrovaný (0)|11.7.2010 23:59
Tazatel: Wulfie

Znění dotazu: Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na porovnání těchto dvou fotoaparátu, které jsem si vybral do cenové hranice Ultrazoom Compaktů do 4 tisíc.

Jakožto amatér bych je chtěl mít na takové běžné venkovní focení, případně abych se s touto problematikou naučil trošku pokročileji pracovat.

Kodak Easyshare Z950 jsem si vybral hlavně kvůli 10x optickému zoomu, příjemnému interfacu, manuálnímu nastavování expozice a možnosti nahravání v HD kvalitě. Poté jsem našel v podobném/lepším hodnoceni i Canon Powershot SX120 IS, který má taktéž 10x Zoom, manuální nastavení expozice, video pouze v rozlišení 640x480, ale podle recenzí poměrně kvalitnější fotky.

Takže mám teď dilema, který z nich si vybrat. Rád bych si vybral Kodak, ale znervozňuje mě fakt, že při nahrávání videa má značné problémy se zaostřováním, což by mělo podle komentářů vyřešit přepnutí Auto-Focusu na Manual, ale nebylo to potvrzené a nerad bych si kupoval zajíce v pytli už jen proto, že HD video je jeden z hlavních důvodů, proč bych si zrovna jej rád vybral. Kanon, už jen jako osvědčená značka, se mi jako foťák také hodně líbí i jeho kvalita fotek, jen mi tu schází to kvalitnější video.

Případně bych potřeboval nějaké Pro, Proti nebo který foťák by jste mi doporučili? Při mém pátrání jsem vycházel z různých testu přes Google, servry TestFreaks.com a TrustedReviews.com a nahraných videí na Youtube. Často jsem narážel i na foťáky Panasonic (myslím, že Lumix), ale vzhledově jim nejsem moc přikloněn. Každopádně otevřen budu všem názorům.

Předem děkuju a omlouvám se za trošku delší popis.
busy (782)|12.7.2010 07:55
[quote=Neregistrovaný;6455]Kanon, už jen jako osvědčená značka, ...[/quote]

Canon je mozno osvedcena znacka, ale (hadam ako jediny posledny ?) stale ignoruje standart USB mass storage, to znamena ze fotak sa po pripojeni k pocitacu s windowsami neobjavi ako vymenitelny disk a na stahovanie fotiek treba pouzit nejaky proprietarny software. Pokial ale pracujes pod linuxom, situacia je lepsia, linux ho dokaze namontovat ako dalsi disk a nasledne je s nim mozne pracovat standartnym sposobom.

Ale sposob stahovania fotiek do pocitaca je druhorady, v najhorsom pripade sa vzdy karta z Canona da dat do citacky kariet a fotky stiahnut tak.
Milan Šurkala (3381)|13.7.2010 16:22
A to, ze Canon SX120 IS pri videu vubec nepodporuje opticky zoom ti nevadi? Jestli je HD video prioritou, tak si hlavne nekupuj ten Canon! 640×480 pixelu by bylo jeste v pohode, ale bez optickeho zoomu je to vazne na nic. Trochu digitalne zazoomujes a kvalita je uplne v pytli (rozumej, po digitalnim zazoomovani mas video 160x120 pixelu!, jen zvetsene na VGA rozliseni). A osobne si myslim, ze 160x120 a 1280x720 je sakra rozdil. Nicmene, zda Kodak podporuje opticky zoom u videa, to take nevim :-) Urcite si to zjisti, protoze HD video bez optickeho zoomu je rovnez pekne na nic.
Wulfie (0)|13.7.2010 18:04
Aha, děkuji, to jsem třeba ani nevěděl a proto jsem psal s naději zde. S tim Massstorage standartem bych to neviděl až tak černě, ale ten Digitalní zoom.. Tož to je to teda pak pěkně zabité, dokážu si představit digitalně Zoomovat 640x480 video.. ne vlastně nedokážu :)

Ohledně Kodaku, už jen podle toho videa (), kdy jde slyšet jemný zvuk běžicího motorku při zoomování a vidět zachování kvality detailů, bych řekl, že to optický Zoom mít bude. Jen je pro mě jediná věc odrazující a to je ten neustálý Focusing (zřejmé už jen z toho videa), v podstatě je to jediná věc, která je na tom fotoaparátu kritizována, viděl jsem i videa, kde snad z 1 minuty videa 15 sekund ostřil, takže to bude třeba asi buď vychytat nebo koupit i Tripoda :) Četl jsem i radu nastavit Auto-Focus na manual, bohužel neviděl jsem to nikde v praxi.

Takže Kodak vypadá zde na jasnou volbu, děkuji moc.

PS: V předešlém příspěvku jsem Canon psal jako Kanon, za což se omlouvám, ostuda :)
Milan Šurkala (3381)|13.7.2010 19:39
Jj, tak u Kodaku je opticky zoom, podle toho, co vidim. Preostrovani je obvykly problem mnoha fotoaparatu, nekde ostri rychle a spravnym smerem, nekde proste vyzkousi pulku rozsahu a pak se rozhodne (coz je u tohoto Kodaku). Jinak video z SX120 IS si muzes stahnout tady (https://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-sx120-is-zraje-jako-vino/3178-3). S manualnim ostrenim samozrejme nemuzes prilis menit ostrici vzdalenosti (resp. natacet neco z metru a v teze scene na desitky metru), nicmene kompakty maji pomerne velkou hloubku ostrosti, takze pri zaostreni rekneme na 3 metry se bude dat natacet v solidni kvalite tak od 1,5 do 10 metru.
Wulfie (0)|13.7.2010 21:24
Ten Canon nedělá zas nejhorší videa na to, v jakém rozlišení je nahrává, proto také bylo to moje dilema. Také děkuji za informaci ohledně manualního zaostřování, nemám s tím žadnou zkušenost a rozsah, který jste napsal, nezní zase nejhůř, při nejhorším můžu pořád přepnout na Auto, že jo. Takže teď jen objednat Kodaka a tlemit se buď radostí nebo prskat zlostí :P