Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dražší kompakt na kvalitní focení?

LUKIN007 (9)|20.7.2010 12:59
Jaký byste doporučili lepší kompakt na kvalitní focení?
V hledáčku mám tyto modely:

Panasonic Lumix LX3
Canon PowerShot G11
Olympus E-PL1
Sony NEX-3

Který z nich?Fotilo by se vše možné.Krajina,makro,architektura...
Milan Šurkala (3381)|20.7.2010 13:48
Kazdy z nich je dobry. Ani jednim neudelas chybu, navic bych do vyberu priradil jeste Samsung EX1 (jako konkurenci LX3), Samsung NX10, Panasonic GF1. Otazkou je, jake objektivy k tem E-PL1/NEX-3 chces (predpokladam, ze 14-42, resp. 18-55mm). S koupi LX3 bych nespechal, dnes vecer/zitra rano se predstavi LX5. Mela by udajne mit 24-90mm objektiv F2,0-3,3. Ale jak rikam, vsechny jsou fajn. Je potreba si hlavne poradne utridit pozadavky (preci jen LX3, LX5, EX1 a G11 maji podstatne mensi cip a z toho vyplyvaji i omezeni).
LUKIN007 (9)|20.7.2010 16:38
Díky Milane za reakci.Určitě bych k tomu Olympusu a Sony pořídil i ty objektivy.Máš s tím Olympusem Sony osobní zkušenosti?Který těchto dvou by si bral?
Milan Šurkala (3381)|20.7.2010 18:37
[quote=LUKIN007;6530]Díky Milane za reakci.Určitě bych k tomu Olympusu a Sony pořídil i ty objektivy.Máš s tím Olympusem Sony osobní zkušenosti?Který těchto dvou by si bral?[/quote]

Bohuzel ani s jednim jsem zatim nemel tu cest (recenze je vsak v planu, a to u obou). E-PL1 je ale velmi pribuzny (co do kvality snimku) s E-P1, takze muzu rici, ze to vubec neni spatne. Ten objektiv je maly (sice se musi pocitat s jeho odjistovanim), ale opticky nadprumerny, takze Olympusu bych se zde urcite nebal. E-PL1 ma udajne kvalitu snimku jeste o trochu lepsi nez E-P1 a E-P2. Ale jak rikam, s fotoaparatem jsem zatim fotit nezkousel.
busy (782)|20.7.2010 19:16
[quote=LUKIN007;6528]
Olympus E-PL1
Sony NEX-3
[/quote]

U tychto "kompaktov" formatu micro 4/3 ale treba pocitat s tym, ze casom si budes chciet kupit dalsie objektivy, ktore (zatial) nie su zrovna lacna zalezitost. Tak isto obektivy pre nejaky konkretny ohniskovy rozsah tu budu kvoli vecsiemu cipu vecsie a tazsie ako objektivy s takym istym rozsahom u klasickych kompaktov. Ale zase mensie a lahsie ako u klasickych zrkadloviek.

Inak, este by som sem asi zaradil aj Panasonic G1/GH1/G2, tie maju vynikajuci hladacik, ktory sa moze niekedy hodit.
LUKIN007 (9)|21.7.2010 11:26
Ještě se chci zeptat na takovou pro vás znalé asi blbou otázku.U toho Olympusu a Sony se zoomuje a ostří s použitím těch objektivu jak?Zatím sme měli doma jen samý malý levný kompakty kde se zoomovalo malým kolečkem na foťáku.Na těchto foťákách se zoomuje na objektivu.Doufám,že ste moji otázku pochopili.Jsme začínající amatéři,tak se omlouvám za takový dotazy.Fotky nás ale prostě baví.
Milan Šurkala (3381)|21.7.2010 12:20
Na objektivu jsou dve okruzi (prstence, proste otocna cast objektivu, vetsinout je takova vroubkovana). Tou se toci a objektiv pak upravuje zoom, druhym okruzim pak ostreni. Zoomovani je urcite mechanicke, u ostreni si ted nejsem jist, ale mam dojem, ze je elektronicke (otaceni prstencem da informaci motorku, ktery upravi ostrici cocky).
LUKIN007 (9)|21.7.2010 13:04
Díky moc za vysvětlení.Teď se jen rozhodnout do čeho jít,jestli do čistokrevnýho kompaktu(Panák,Canon) nebo do skládačky(Olympus,Sony).Bude velký rozdíl v kvalitě fotek mezi těmahle kategoriema?Přeci jen sou ty snímací čipy velikostně hodně rozdílný.Ještě,kde jsou přednosti a slabiny u těchto dvou kategorií.Resp. co zvládaj fotit líp a co hůř.Kde vynikaj?Předpokládám,že ty kompakty asi na focení krajiny moc nebudou,tam budou asi silný ty skládačky.Nebo se pletu?
Milan Šurkala (3381)|21.7.2010 13:44
Skladacky (EVIL) maji pochopitelne lepsi kvalitu, nicmene ty male kompakty zase maji vyrazne lepsi svetelnost, takze pokud vezmeme do uvahy standardni objektivy, rozdil nebude az tak dramaticky (zatimco EVIL bude potrebovat ISO 800, kompakt si vystaci s ISO 250-320). Tam jde pak velka cast vyhod vetsiho cipu "do haje" a zustava vyhoda v mensi hloubce ostrosti. Obecne ale lze rici, ze EVIL pristroje maji lepsi detaily, jejich vetsi objektivy dokazou lepe a ostreji prenest obrazovou informaci na cip. Jinak receno, treba dnesni kompakty maji uplne zbytecne 14MPx, kdyz jejich objektivy dokazi prenest napr. jen 4 MPx obrazove informace. To samozrejme hadam, u tech lepsich kompaktu, o kterych se tu bavime, se oba udaje sblizuji (rozliseni cipu je nizsi, rozliseni objektivu vyssi). Muzete se zkusit podivat treba na recenze (LX3 -https://www.digimanie.cz/photo_doc-3BFE2939C56CF85FC125751F0082F9E2.html) a (E-P1 - https://www.digimanie.cz/photo_doc-A29CD09DCCB0E5B4C1257612003B727F.html). Prip. i na nektere dalsi kompakty, recenze tu jsou (EX1, S90 i G11)
LUKIN007 (9)|21.7.2010 16:33
Díky Milane za vysvětlení.Recenze co tu máš na kompakty mám sjetý.Teď už se jen rozhodnout.Lehce navrch má u mě zatím ta G11.U těch skládaček se trochu bojím,že se můžou poškrábat skla při nasazování a výměně různých velikostí objektivů a zaprášení.Jo,ještě jedna věc mě nějak není jasná v oblasti fotografování.Clona.Vím,že se značí F a to je asi tak vše.Vysvětlil bys mě,prosím,co to vůbec je?Kdy a jak se používá a podle jakýho návodu zvolit to či ono číslo clony.To už je snad poslední laický dotaz.Díky.
Milan Šurkala (3381)|21.7.2010 21:12
Poskrabani skla bych se bal az na poslednim miste. Na predni cocce je krytka a zadni mas pri vymenovani plne pod kontrolou. Co se tyce clony, napsal jsem k tomu clanek (https://www.digimanie.cz/jak-si-vybrat-kompakt-objektiv/3283). Zkusim to ve zkratce sepsat.
Cislo F udava velikost vstupu (clonoveho otvoru) do objektivu (pomerne k ohnisku, ale to ted neni dulezite). V podstate cim mensi vstup, tim mene svetla jde do objektivu a na cip. Rekneme, ze mame objektiv se svetelnosti F2,0 a druhy se svetelnosti F4,0. Ten s F4 ma polovicni prumer clony oproti F2, a kdyz je prumer polovicni, plocha, pres kterou prochazi svetlo, je ctvrtinova! Pro stejnou fotku tak F4 objektiv potrebuje 4x delsi cas, aby to vubec vyfotil (a tedy i 4x vice rozmazanou) nebo 4x vyssi ISO, tedy ISO 400 misto ISO 100 (a tedy i vyrazne zasumenejsi).
Pokud budeme mit napr. Panasonic LX3 s F2,0 a Olympus E-PL1 s F3,5, tak pomer je 3,5/2 = 1,75, tedy relativne* je u LX3 prumer clonoveho otvoru 1,75x vetsi. Plocha je pak 1,75x1,75 = 3,06krat vetsi. To znamena, ze zatimco LX3 bude moci fotit treba s casem 1/60 sekundy, Olympus bude potrebovat 1/20 sekundy pri stejne citlivosti! Fotka tedy bude pravdepodobne rozmazana. Resenim je zvolit 3krat ISO citlivost, tedy tam, kde LX3 voli ISO 200, E-PL1 pak cca ISO 600, aby byl cas stejny a snimek nebyl rozmazany. Nicmene velky cip Olympusu malo sumi, takze i pres vyssi ISO muze byt snimek kvalitnejsi nez z maleho kompaktu. No, je to trochu alchymie.

Kazdopadne zaverem je, ze cim mensi cislo F, tim lepe pro foceni dynamickych deju (ostatne i autofokus muze diky dostatku svetla rychleji ostrit - tzn. ani v horsim svetle neni tolik limitovan), snizuje to i hloubku ostrosti....

*cislo F se vztahuje k ohnisku, tedy F2,8 pri 5mm ohnisku a pri 100mm ohnisku je to naprosto jiny clonovy otvor (v prvnim pripade 5mm/2,8 = 1,79 mm, v druhem 100mm/2,8 = 35,7mm), nicmene nezavisle na ohnisku v obou pripadech prochazi stejne mnozstvi svetla.
LUKIN007 (9)|22.7.2010 10:03
Paráda.Díky za vysvětlení.Bude to fakt alchymie.Praxe ale naučí.
xtonda (9)|23.7.2010 11:38
Pokud ti u skládaček nevadí velikost/váha (je to sice lepší než zrcadlovky, ale pořád o dost více než kompakty), tak výsledky budou určitě lepší a já bych volil PL1 set s 14-42 a k tomu objektiv Lumix G 20mm/f1.7. Z kompaktů pak Lumix LX5.
LUKIN007 (9)|7.8.2010 11:23
Tak jsme nakonec koupili LX3.Ten G11 je přeci jen větší a těžší.O koupi jsem nerozhodoal sám.Chtěli jsme skladný kompakt a to LX3 je.Až mě to překapilo jakej to je pěknej drobek.Teď už se s ním jen naučit fotit.Až to zmáknu,tak sem nějaký fotky šoupnu.Zatím louskám náodPotěšilo mě i menu přístroje.Intuitiní.Po chvíli to má čloěk "v ruce".Pravda,za pár měsíců přijde LX5 ,ale už sme nechtěli čekat.Sou prázky a venku pěkně.Koupil jsem k němu 8 gb kartu Sandisk Extreme III za necelých 900,- takže místa dost i pro raw.Zkouším různá nastavní aby fotky byly podle mého gusta a co nejvěrnější.
Kdyby měl nějaký zkušený uživatel tohoto foťáku pro začátečníka nějakou tu dobrou radu nebo postřeh z praxe,tak uvítám.