Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Vyrobte si vlastní fotoaparát

Petr S. (328)|13.8.2010 11:58
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Vyrobte si vlastní fotoaparát

Výrobci vymýšlejí stále něco nového, ale je to určitě to pravé ořechové, co zákazník chce? Nejsou to někdy jen těžko využitelné věci? Když byste si sami mohli složit fotoaparát, jaký by byl? Jaké součásti byste použili? Zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Milan Šurkala (3381)|13.8.2010 12:17
Muj idealni fotoaparat se predstavi do mesice a bude to Panasonic GF3 (mozna GF2) s 12-75mm F2,5-3,3 objektivem :-) Teda idealni by bylo, kdyby mela hledacek, coz jeste nevim jiste.

Jinak me porad stve, ze vyrobci navysuji rozliseni. Kdyz se clovek podiva, jak se prodavaji kompakty s 10MPx CMOS BSI cipy, tak asi to rozliseni nebude az tak kriticke, alespon u tech vyssich modelu. Jeden priklad za vsechny, Kdyz muze byt sileny zajem o 10MPx Fujifilm HS10, proc nema 10MPx napr. Panasonic FZ45/FZ100?

Kdybych si tedy mel slozit svuj vlastni kompakt, pouzil bych 1/1,6" Super CCD EXR cip s 12 MPx z Fuji a k tomu nejaky pekny objektiv s ohniskem od 24 mm (ideal se mi jevi ten z LX5). Kdyby to mel byt ultrazoom, tak je to Fuji S100FS s EXR cipem z modelu S200EXR. Tezko rici, co je idealni. Libi se mi male ultrazoomy, libi se mi i male profesionalni kompakty, libi se mi i kompakty s vymennymi objektivy a v kazde kategorii bych si dokazal predstavit neco zajimaveho.
piter (146)|13.8.2010 18:27
Canon 5dmkII s nikonackym ostrenim.
FotoZemek (77)|14.8.2010 07:15
má nožičky, abych za těma fotkama nemusel zas tak chodit. a ještě si sám shání kšeftíčky.
Tchutcho (186)|14.8.2010 08:46
Je to na tom světě stejně perfektně zařízený,že není nic ideálního a dokonalýho.Je dobře,že takovej aparát neexistuje,páč pak by z toho krámu lezly jen nejlepší a nejkrásnější fotky,nebylo by to samozřejmě až tak špatný,ale uznejte,mělo by to fotografování potom nějakou cenu?;)Myslím,že by ani pak nemusela existovat Digimanie a uznejte,nebyla by to škoda?;)
kerschb (2)|14.8.2010 10:34
Vyrábět dnes doma fotoaparát asi není moc rozumné, koupit lze skoro vše, je to jen otázka peněz.
Několik desítek roků zpět jsem se tím ale bavil. Použil jsem zadní část starého 6x9 aparátu, závěrku z 9x12 a pomocí pilníku, vrtačky, kladiva a pod. vyrobil nástavbu s primitivním bajonetem. Objektiv byl 4/50 Flektogon z P-sixtu. Při velké cloně to vykreslilo skoro celých 6x9. A že to nebylo nejhorší je vidět na zimní fotce Z Vysoké, je v galerii Digimanie. S pomocí podobných nástrojů jsem vyrobil něco jako Horizont, jen negativ byl 4x9. Otočný objektiv byl ze Smeny a poháněla to hodinová pružina. Dnes to už ukazuju kamarádům při třetím pivu.
Tchutcho (186)|14.8.2010 11:39
[quote=kerschb;6760]Vyrábět dnes doma fotoaparát asi není moc rozumné, koupit lze skoro vše, je to jen otázka peněz.
Několik desítek roků zpět jsem se tím ale bavil. Použil jsem zadní část starého 6x9 aparátu, závěrku z 9x12 a pomocí pilníku, vrtačky, kladiva a pod. vyrobil nástavbu s primitivním bajonetem. Objektiv byl 4/50 Flektogon z P-sixtu. Při velké cloně to vykreslilo skoro celých 6x9. A že to nebylo nejhorší je vidět na zimní fotce Z Vysoké, je v galerii Digimanie. S pomocí podobných nástrojů jsem vyrobil něco jako Horizont, jen negativ byl 4x9. Otočný objektiv byl ze Smeny a poháněla to hodinová pružina. Dnes to už ukazuju kamarádům při třetím pivu.[/quote]

Musím se smát:D.To bych taky rád viděl,jak to vypadá.Každopádně ode mne uznání a obdiv,nad šikovnými českými ručičkami:thumb;)
Milan Šurkala (3381)|14.8.2010 12:36
Tak vlastni fotoaparaty jsem si uz zkonstruoval :-) Byly to dva pinholy. Prvni byl z krabice od bot a fotil 10x15cm snimky na fotograficky papir (v pocitaci to je tedy treba invertovat) s ohniskem asi 20 mm, druhy pak byl z krabicky od zapalek a fotil na kinofilm. Ten mel dokonce "opticky zoom" cca 28-46 mm. Prilis ostre fotky ale nedela :-)

To cervene je na 10x15 snimky a bylo s tim vyfoceno sidliste, meandr reky a ty stroje. To cerne je pinhole na kinofilm ve stavu na nejsirsi i nejdelsi ohnisko. S tim jsem vyfotil ten snimek pod mostem :-)
1368_pinhole_hotovo.jpg SAM_0444.JPG SAM_0437.jpg 1335_sidliste.jpg 1380_meandr_luciny.jpg 1501_vyslouzilec.jpg 1400_pod_mostem_pinhole.jpg
piter (146)|14.8.2010 14:03
[quote=Milan Šurkala;6762]Tak vlastni fotoaparaty jsem si uz zkonstruoval :-) Byly to dva pinholy. Prvni byl z krabice od bot a fotil 10x15cm snimky na fotograficky papir (v pocitaci to je tedy treba invertovat) s ohniskem asi 20 mm, druhy pak byl z krabicky od zapalek a fotil na kinofilm. Ten mel dokonce "opticky zoom" cca 28-46 mm. Prilis ostre fotky ale nedela :-)

To cervene je na 10x15 snimky a bylo s tim vyfoceno sidliste, meandr reky a ty stroje. To cerne je pinhole na kinofilm ve stavu na nejsirsi i nejdelsi ohnisko. S tim jsem vyfotil ten snimek pod mostem :-)[/quote]

vysluzilec (ten stroj) je paradna fotka :)
pavel_p (151)|14.8.2010 16:43
[quote=Milan Šurkala;6755]Muj idealni fotoaparat se predstavi do mesice a bude to Panasonic GF3 (mozna GF2) s 12-75mm F2,5-3,3 objektivem :-)[/quote]
Tak mě stačí ten objektiv, doufám nebude šíleně drahý a že 14-45 bude prodejný bez větší ztráty (k srdci mi narozdíl od 20mm/f1,7 nějak nepřirostl). Jinak se mému ideálu GF1 dost blíží (trochu chybí výklopný display a právě ten objektiv co zmiňuješ)
Tony V (1)|16.8.2010 10:48
S obrovským rozvojem fotografické digitální techniky bohužel vymizel i zájem výrobců o potřeby uživatelů. Dávná praxe, kdy výrobci pořádali ankety s fotografy, nebo těm významějším zapůjčovali přístroje s požadavkem na vyzkoušení a posouzení, je už dávno pryč. V současnosti mají rozhodování o vzhledu a funkcích na starosti marketingoví manažeři, kteří mají vlastní představy o požadavcích uživatelů. Tato strategie často vítězí nad zdravým rozumem. Jinak by se nemohlo stát, aby se výrobci fotopřístrojů předháněli v rozlišení (bez ohledu na kvalitu), v rozsahu zoomu (bez ohledu na kvalitu), v nejvyšší nastavitelné citlivosti (bez ohledu na kvalitu), atd. S trochou nadsázky se dá říci, že při vhodné marketingové kampani půjde nejvíc na odbyt auto s "fantasticky a neuvěřitelně vysokou spotřebou!!!", nebo "největší, nejtěžší a nejrychlejší!!!" hodinky. To se týká i hledáčků fotopřístrojů. Přesto, že EVF lze snadno vyrobit ve velikosti krychle o hraně 2 cm, předhánějí se výrobci ve velikosti LCD displeje na zadní stěně, na kterém většínou při zdoji světla za zády není téměř nic vidět. Snad "do toho praští" až Panasonic se slibovaným modelem GF-2.
Druhá poznámka se týká malé nabídky objektivů. A přitom právě podle toho si mnoho fotografů pořizuje značku a tím i celý systém. Dnes jeden výrobce objektivů vyrobí objektiv s rozsahem 28 - 300 mm (ekv.)a přidá bajonet Canon, Nikon, Pentax, Sigma, Sony, Tamron, atd. Ale oblíbený objektiv s rozsahem 24 - 200 mm, který se vyskytoval už v 80-tých létech, sehnat nelze. Stejně jako "pancake" s parametry F:2/35 mm (Ekv.). Přesto, že tato konstrukce existovala už u mnoha kompaktů před více než 20 lety.
Tony V.
Neregistrovaný (0)|27.8.2010 22:30
dal bych malý kompaktní tělo, aps-c snímač, objektiv 5x zoom 18až90 eq35 27až135, 10MPx foveon, fullHD video 30 obr/s, všechno možný manuálně nastavit,výklopný lcd 1MPx a chtěl bych aby snímač měl hodně vysoký dynamický rozsah. a možnost nastavit samočinné focení např 1 fotka za 5 minut po dobu 5 hodin. a histogram
Neregistrovaný (0)|27.8.2010 22:44
gps údaje do více druhů fotáků a možnost vidět souřadnice na displeji
Neregistrovaný (0)|27.8.2010 22:50
[quote=Neregistrovaný;6862]gps údaje do více druhů fotáků a možnost vidět souřadnice na displeji[/quote]

plus nadmořská výška, tu by měl gps přijímač být taky schopný zjistit, u focení krajiny docela zajímavý údaj.
Milan Šurkala (3381)|27.8.2010 23:56
[quote=Neregistrovaný;6863]plus nadmořská výška, tu by měl gps přijímač být taky schopný zjistit, u focení krajiny docela zajímavý údaj.[/quote]

Nejsem si jist, ale myslim, ze Panasonic TZ10 dle polohy zjistoval i nadmorskou vysku, ale dvakrat presne to zrovna nebylo :-(
busy (782)|28.8.2010 07:59
[quote=Neregistrovaný;6863]plus nadmořská výška, tu by měl gps přijímač být taky schopný zjistit, u focení krajiny docela zajímavý údaj.[/quote]

Plus digitalny kompas, t.j. v ramci GPS suradnic by bola aj nadmorska vyska a azimut s ktorym to bolo fotene.
Neregistrovaný (0)|28.8.2010 14:02
v exifu mám všechny údaje o nastavení fotáku ale já tam chci taky všechny údaje o tom kde jakým směrem fotím.
souřadnice + nadmořská výška
čas focení - ten je, to je ok
směr focení - to znamená aby to mělo v sobě elektronický kompas
úhel náklonu - jestli fotím vodorovně, nebo pod jakým úhlem
úhel záběru ve stupních
a ještě bych chtěl na displeji obousměrnou vodováhu jako maj některý mobily.
ale jinak jsem celkem skromnej :-))
Neregistrovaný (0)|28.8.2010 14:05
aha ted jsme tady dva psali o kompasu nezávisle na sobě, to je dobrý :-))