Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Video - ano či ne?

Petr S. (328)|20.8.2010 11:25
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Video - ano či ne?

Téměř každý digitální fotoaparát dnes umožňuje natáčení videosekvencí, ty však bývají různě kvalitní. Jak je na tom v tomto ohledu právě váš přístroj a jak často využíváte tuto funkci? Nebo raději použijete digitální videokameru? Zapojte se do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Neregistrovaný (0)|20.8.2010 13:31
videosekvencie ma u foťáka nezujmajú vôbec. keby som chcel točiť video, tak si kúpim videokameru. môj už asi trojroný canon s3 robí video 640*480 so stereozvukom, ale natočil som len tak zo zvedavosti jedno video, chcel som vidieť ako to vyzerá. kvalita nebola zlá, ale jednoducho ma to nebaví.
RadekG (37)|20.8.2010 17:04
Jo přesně tak, když chceš točit video koupíš si kameru. Video ve foťáku je pro mne zbytečná věc. Prostě jako kdybych měl v kružítku ještě extra tužku
Neregistrovaný (0)|20.8.2010 20:32
Dlouho jsem si myslel, že nepotřebuji žádné fotky a stačí mi si zážitky plně prožívat a pamatovat. No a pak jsem si před lety koupil první digitál Canon A700 a dnes mě mrzí, že jsem si své zážitky nedokumentoval už dřív. Videa mi připadala nekvalitní plus zabírala hodně místa na kartě, tak jsem je netočil.
Vloni jsem pořídil své matce Panasonic TZ7 a zkusil jsem si i videa a dost se mi líbí. Pro zaznamenání některých situací je to video super. Má matka hodně cestuje a na výletech mi nahrává něco jako video pohlednice s komentáři plus zároveň udělá docela hezké fotky. Až si budu vybírat nový foťák pro sebe bude kvalita videa jedním z rozhodujících kritérií (kvalita fotek je samozřejmě na prvním místě).
Paralela s mobilními telefony. Pamatuji první kufříkové tříkilové mobily, kdy uživatel platil i příchozí hovory. Já si pořídil první mobil v roce 95 nebo 96 a šlo s ním jen volat a psát sms. Telefon z roku asi 2003 nebo 2004 už uměl alespoň nějaké fotky ale vzhledem ke kvalitě se zdálo, že je to jen marketingová zbytečnost. No a dnešní foťáky už umí docela přijatelné fotky a snesitelná videa.
Chci tím prostě říci, že je škoda nevyužívat pokrok v technologiích.
A na závěr: jsou situace kdy je lepší fotka nebo video s horší kvalitou než žádná fotka nebo video.
busy (782)|20.8.2010 20:59
Ja som toho nazoru - naco nosit so sebou dva samostatne pristroje, ked to zvladne jeden ? Podla mna je video vo fotaku celkom dobra vec, sice nie casto, ale obcas ho predsa len vyuzijem. Jasne ze kamera by to zvladla mozno lepsie, ale zase dnes uz ten rozdiel v kvalite videa z dobreho fotaku a z kamery nie je az tak vyznamny, aby som kvoli tomu musel kupovat a na dovolenku nosit aj kameru. Okrem toho, video vo fotakoch je vecsinou funkcia, ktora nema negativny vplyv na kvalitu statickych fotografii a ani nevyzaduje ziadne specialne hardwerove prvky navyse, tak preco ho nemat ?

Samozrejme pokial niekto nataca profesionalne, tak si zaobstara nejaku poriadnu kameru.

Tato otazka mi tak trosku pripomenula tie klasicke diskusie o mobiloch - je lepsie mat mobil ktory vie vsetko (a nic poriadne), alebo samostatne jednoucelove pristroje, ktore svoje funkcie zvladnu lepsie ?
Predstava, ze by som mal mat plne vrecka vseliakych pristrojov (mobil, fotak, kameru, gps prijimac, mp3 prehravac, USB flash kluc, fotoramik na kluce, ...) ma prilis velkou radostou veru nenaplna. A navyse, dnesne moderne mobily uz vecsinu funkcii zvladnu dostatocne.
stalak (162)|20.8.2010 21:11
Video ve foťáku nepoužívám a ani mě jeho parametry nezajímají,neříkám že "malou krabičkou"netočím,občas,ale když už,tak vytáhnu můj mobil LG Viewty a ten točí na mobil špičkově (i když "jen"640/480 30sn.s tak je to super koukatelné a video v mém Samsungu PL 51 mu kvalitou a to myslím vážně,nesahá ani po kotníky.Ale upřímně musím napsat že prioritou u foťáku je fotka a video je jen taková "věc mimo" tím si hlavu opravdu nelámu ;)
Neregistrovaný (0)|20.8.2010 22:14
Ano.
Používám, je to velmi praktická věc na dovolené a různých akcích zejména v kolektivu s přáteli a neumím si představit, že by to fotoaparát neuměl.
Pokud bude vývoj směřovat do budoucna k tomu, že bude umět zrcadlovka nebo nějaký pokročilý fotoaparát natočit stejně kvalitní video jako průměrná až dobrá kamera, tak to bude jedině dobře.
Pokud jde člověk na "lov", fotit nějaké scenérie nebo pořizovat umělecké fotografie, video není vůbec třeba.
busy (782)|20.8.2010 23:32
[quote=Neregistrovaný;6802]Pokud bude vývoj směřovat do budoucna k tomu, že bude umět zrcadlovka nebo nějaký pokročilý fotoaparát natočit stejně kvalitní video jako průměrná až dobrá kamera, tak to bude jedině dobře.[/quote]

Ale zrkadlovky to uz predsa davno vedia :) Napriklad:
http://www.usa.canon.com/dlc/controller?act=GetArticleAct&articleID=2326
Dokonca, trufol by som si tvrdit, ze pri takej svetelnej hladine aka je v tejto ukazke, by z beznej kamery vyslo len zasumene cosi...
Neregistrovaný (0)|22.8.2010 09:55
Já video na svém Olympusu SP590UZ občas používám.Hlavně na dovolené,kde vždy natočím zhruba 15-20 minut.Poté to sestříhám a známým pak mohu ukázat jak fotky tak krátké video.Myslím že videosekvence ve fotoaparátu jsou celkem užitečná věc,protože pokud chcete někde natočit jen pár momentů,nemusíte sebou tahat foťák a ještě kameru.Můj olympus sice umí natáčet jen v rozlišení 640x480,ale kvalita je celkem dobrá,i když se to s kamerou samozřejmě nedá srovnávat.Foťáky jsou také určené primárně k focení,video je jen takový doplněk právě pro tyto situace,kdy si chcete natočit jen nějaký krátký záběr.
Rellik (1136)|22.8.2010 10:15
Já chtěl hned při koupi prvního foťáku aby uměl točit i videa. Je to už hodně dávno a kvalita videa vyla šílená, nicméně na takové momentky stačila. Poté sem si koupil panasonic FZ7 kde kvalita videa příjemně stoupla, ale nebylo možné používat zoom - dalo se s tím ale točit video ve zhoršených světelných podmínkách, kde by fotka byla špatná nebo žádná. Pak sem koupil Canon SX10is a kvalita videa opět stoupla a navíc jde i zoomovat a má stereo zvuk - super na dovolené kdy si chci zaznamenat i nějaké to videjko - Kvalitu si dovolím srovnat s nějakou levnější videokamerou (po srovnání co má jeden známý digi kameru ca cca 30000,- musím říct že ten foťák točí líp -možná je to tím jak to zpracovává ale je to tak) Teď sem si koupil na "pořádné" focení Canona 1000D a tam už video není ale to mi vůbec nevadí na to mám toho druhého canona.. :-)

Přidal sem video přímo jak to leze z foťáku - Canon SX10is:
http://fotorellik.profitux.cz/mvi_4842.mov
Neregistrovaný (0)|22.8.2010 10:38
Byla by skoda, kdyby fotoaparaty nenabizely moznost nataceni videii, kdyz to rada z nich zvlada srovnatelne ci lepe nez dedikovane kamery. Pro radu lidi, vcetne me, je to velka vyhoda - nemusi tahat dva kramy. A nektere situace skutecne fotka nezachyti se vsim, co je treba (konkretne z me praxe -napr. tyden stare tryskajici, rehtajici a kvicici hribe, ktere se na louce snazi predbehnout cvalajici mamu :). Takze pro me je kvalita videa podstatna - fotim a tocim bez nadseni, pouze pro dokumentacni ucely a velmi ocenuji moznost delat to vse v dostacujici kvalite jednim pristrojem. Jaromir77
Capaj (1)|22.8.2010 12:47
V lednu jsem si pořídil Canon 7D. Hlavně právě kvůli videu. Budoucnost je jednozančně v konjunkci foťáků a videokamer. Podívejte se třeba na mainstreamový model Nikonu tento týden představený. Jako první Nikon nabízí Full HD video.
A mimochodem všechny dnešní kamery nabízejí i funkci foťáku. Sluší se dodat, že jako foťáky slouží mizerně, kvůli malé velikosti čipu.
Za takových 20 let už podle mě nikdo klasické "consumer" videokamery vyrábět nebude. Zůstanou jen profi kamery, protože u nich zůstane potřeba po objemných tělech s desítkami tlačítek. Ale i ty získají čipy z foťáků a výměnné objektivy.
Normální lidé budou točit všechno na foťáky.
FotoZemek (77)|22.8.2010 13:01
Video ve foťáku?
proč ne, v kompaktech určitě a ve FF Canonu mě opravdu zaujalo.
Sice to v kompaktu používám velice sporadicky, v DSL ho nemám, ale až budu měnit mašinu určitě o tom pouvažuju (pokud tadle odejde).
Zatím mi stačí to tintítko co mám v kampaktu. Jak sem řek používám je velice sporadicky - spíš zapomínám, že ho tam mám.
fotozemek.cz
peca (2)|23.8.2010 09:05
já jsem jednoznačně pro video ve foťáku - nemusím tahat sebou dva přístroje, navíc foťák má širší úhel záběru než kamera.
Tchutcho (186)|24.8.2010 22:58
Souhlasím s názorem,že foťák by měl být foťákem a ne videokamerou.Myslím,že výrobci na tomhle dost těží a je to zbytečný.Snad by i ty foťáky byly třeba i levnější,kdyby do toho necpali to video.Osobně to vůbec nepoužívám a snad jednou jsem to ze zvědavosti vyzkoušel.Nějaký fůl hádé,boco.Jako,na zadek jsem se kvůli tomu neposadil.Bych místo toho ocenil jistojistě nějakou vymakanou fotofunkci.
piter (146)|25.8.2010 09:38
[quote=Tchutcho;6829]Souhlasím s názorem,že foťák by měl být foťákem a ne videokamerou.Myslím,že výrobci na tomhle dost těží a je to zbytečný.Snad by i ty foťáky byly třeba i levnější,kdyby do toho necpali to video.Osobně to vůbec nepoužívám a snad jednou jsem to ze zvědavosti vyzkoušel.Nějaký fůl hádé,boco.Jako,na zadek jsem se kvůli tomu neposadil.Bych místo toho ocenil jistojistě nějakou vymakanou fotofunkci.[/quote]

nemyslim si ze by boli fotaky bez videa lacnejsie, je to len softverova funkcia. ale pravda je, ze nemam video vo fotaku a ani mi nijako nechyba. ale ked uz ho tam daju, tak nech, neobtazovalo by ma to... vlastne je mi to fuk.
busy (782)|25.8.2010 10:39
[quote=Tchutcho;6829]Souhlasím s názorem,že foťák by měl být foťákem a ne videokamerou.Myslím,že výrobci na tomhle dost těží a je to zbytečný.Snad by i ty foťáky byly třeba i levnější,kdyby do toho necpali to video.Osobně to vůbec nepoužívám a snad jednou jsem to ze zvědavosti vyzkoušel.Nějaký fůl hádé,boco.Jako,na zadek jsem se kvůli tomu neposadil.Bych místo toho ocenil jistojistě nějakou vymakanou fotofunkci.[/quote]

Pointa je v tom, ze u kompaktov je (z technickeho hladiska) video vlastne "zadarmo", t.j. je to iba vecou firmware, ze robi sekvencne fotenie napr. 30 fps v nejakom nizsom rozliseni a fotky seka do nejakeho napr. *.mov suboru. A vsetko ostatne je len marketing ...
j8 (0)|27.8.2010 18:34
zrcadlovky maji kvalitni snimac, kvalitni objektiv a kvalitni zpracovani obrazu, byla by skoda kdyby video neumeli, navic moznost male hloubky ostrosti.
myslim ze tato funkce zrcadlovku moc neprodrazi, rad to obcas vyuziju, kvalita je slusna i zvuk prekvapive dobry.
netocim filmy, jen kratsi videa.
busy (782)|27.8.2010 20:03
[quote=j8;6858]zrcadlovky maji kvalitni snimac, kvalitni objektiv a kvalitni zpracovani obrazu, byla by skoda kdyby video neumeli, navic moznost male hloubky ostrosti.
myslim ze tato funkce zrcadlovku moc neprodrazi, rad to obcas vyuziju, kvalita je slusna i zvuk prekvapive dobry.
netocim filmy, jen kratsi videa.[/quote]

No, ako ktore. Niektore starsie zrkadlovky vedeli fotit iba cez hladacik, a nevedeli zaostrovat kontrastom, tam by bolo video dost problematicke. Ale u modernejsich, ktore vedia uz aj typicky kompaktove veci (liveview + ostrenie kontrastom) je video tiez v podstate zadarmo ako u kompaktov. Akurat co poctive zrkadlovky nevedia, na rozdiel od akehokolvek kompaktu, a bolo by to tam dost problematicke nejak riesit, je moznost natacania videa hlavnym cipom pricom uzivatel moze natacat nie cez displej, ale cez hladacik.