Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Canon včera i dnes - Vrací se jeho sláva?

Petr S. (328)|28.8.2009 12:04
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Canon včera i dnes - Vrací se jeho sláva?

Canon poslední rok upadal a jeho kompakty se ocitly v šedi nezajímavého průměru. Najednou však představil kompaktní fotoaparáty G11 a S90 IS, které mají oproti předchůdcům např. podstatně menší rozlišení, nižší šum, výklopný displej nebo i lepší světelnost. Dá se tak oprávněně očekávat podstatně vyšší kvalita obrazu. Jak vy vítáte tento marketingově velmi odvážný krok? Vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
hzv (0)|28.8.2009 14:25
Doufam, ze tyhle kroky Canon marketingove ustoji. Navic, co si budeme, nalhavat G11 ani S90 IS nejsou zrovna masovky. Tyhle spickovy kompakty jsou pro ty, kdo vi co od fotaku chtit.
Beznej turista si na foceni dovoleny spis poridi nejakyho IXUSe.

Podle me je to krok spravnym smerem! A drzim Canonu s touhle taktikou pesti. Meli uz s tim prijit driv!
relais (23)|28.8.2009 16:28
Canon není zrovna moje značka to ale není tecnické ale "srdeční" rozhodnutí a i věk. Canon se vydal velmi sympatickou a logickou cestou a já bych rád věřil, že bude úspěšný. Úspěšný bude zcela jistě u poučených fotografů ať uz amatérů nebo profi. Ti po takovém kroku již dlouho volají. Ti, kteří ke své DSLR potřebují (nebo by rádi) cokoliv "příručního". Z kompaktího světa Canon nejméně przní data ze snímače i za cenu (údajně) vyššího šumu a finiš ponechává víc na fotgrafovi v PC. U této vyšší třídy je to velmi správné. Nakonec i já jsem si k DSLR pořídil UZ Canon (S5is), protože nemá tak šílený zoom a počet pxelů a zejména má botičku na blesk. Prsty se mně kroutí, ale přji Canonu úspěch :-)
Hirogen (33)|28.8.2009 20:52
Problém nevidím v tom, že by Canon byl za uplynulý rok špatný. Problém byl v tom, že se nějakou dobu držel v podstatě ve vytyčených kolejích (A60/70/75/85, A5xxx a pod), kdy fotoaparáty měly zaběhnutá pravidla. Jako třeba grip a podobně. A80/95/6xx zase odklápěcí displej.
Loni se z nich pokusil vybočit. Z různých důvodů. Odklápěcí navyšuje cenu, když měl 5MPx a ostatní 7MPx, zákazníky to zaráželo.
Tak se pokusili jít s dobou. Více barev, více cinkrlátek, aby se přizpůsobili.
Canon si snad ale sám uvědomil, že je to více technologická, než módní značka. Fotoaparáty typu E1 se sice náctiletým holkám líbily, ale obecně to byl krok vedle. Odklápěcí displej na A6xx a G byl vnímán jako Canon image. Grip na všech ačkách byl vnímán povětšinou pozitivně. Přesto ale chodili zákazníci, že Oly je hezčí, placatější. Nezajímalo je jak to fotí. Tak proto loni ta změna.
Obecně mohu říct, že prodej pokles nezaznamenal. Pořád chtějí něco jiného lidi co o tom čtou, třeba zde a něco jiného rodina, co fotí akorát na dovolené. A věřte nebo ne, těch je pořád víc. Alespoň, jak to vidím na obchodě.
Milan Šurkala (3381)|28.8.2009 22:01
[quote=Hirogen;3508] Přesto ale chodili zákazníci, že Oly je hezčí, placatější. Nezajímalo je jak to fotí. Tak proto loni ta změna.
Obecně mohu říct, že prodej pokles nezaznamenal. Pořád chtějí něco jiného lidi co o tom čtou, třeba zde a něco jiného rodina, co fotí akorát na dovolené. A věřte nebo ne, těch je pořád víc. Alespoň, jak to vidím na obchodě.[/quote]

No pro tuto skupinu lidí jsou zde zejména IXUSy, tak proč to všecko cpali i do klasických řad? Ještě kdyby znovu začali se světelnými objektivy, kterými byli proslulí (proč dnes nejde F2,8-4,1, když jsou dnes na trhu fotoaparáty v podstatě se stejně velkým čipem i rozsahem ohnisek?). Každopádně G11 a S90 IS vnímán jako velmi pozitivní krok. Těším se na test.
Hirogen (33)|28.8.2009 22:31
Já s tím souhlasím, zkuste ale BFU vysvětlit, co to je světelný objektiv. Snažím se vysvětlit, že je dobrý si třeba zapamatovat 2-3 scénické režimy, aby měli lepší fotky a oni pak stejně fotí všechno na automat, protože toho po nich chci moc. Pak jsou unešeni z hroznecj fotek, který si nechaj vyolat a já jim to musím odkejvat, aby se neurazili, protože hrozí riziko, že už nepříjdou.
Pak to dopadne třeba tak, kdy si zákazník koupil Canon S2, protože to dělá fotky samo. Tenkrát asi za 12000,- Pak si přišel stěžovat, že fotil jeřabiny a má je nějaký rozmazaný. Z EXIFu jsem zjistil, že to fotil za soumraku půl vteřinovou závěrkou na automat. :-(((
Nebo když mi zákazník řekne, že za 3 roky nafotil 25000 fotek!!!
Jsem zastánce lepších objektivů, většího dynamického rozsahu, méně zašuměných fotek, ale tohle všechno BFU bohužel nedocení. Bohužel.
G11 a S90 přijímám velmi pozitivně, ještě by to chtělo upravit design na Axxxx řadě a IXUSy opět hranatější a celokovové. Červenej IXUS nemá styl, jako původní z roku 1996, kdy japonský designér vhodně zkombinoval obdélník a kruh. Ještě nedávno toto pravidlo IXUSy dodržovaly.
A470 byla teké hezčí, než A480.
busy (782)|28.8.2009 22:58
[quote=Hirogen;3510]Nebo když mi zákazník řekne, že za 3 roky nafotil 25000 fotek!!![/quote]

Co je zle na tom ked clovek za 3 roky nafoti 25000 fotiek ? Ja som ich len za posledneho pol roka stihol vyse 15000...
Hirogen (33)|29.8.2009 08:21
[quote=busy;3511]Co je zle na tom ked clovek za 3 roky nafoti 25000 fotiek ? Ja som ich len za posledneho pol roka stihol vyse 15000...[/quote]

Otázka je, jestli jsou všechny koukatelné a jestli všechny schováváš. On ano. Ale téma dnešní diskuse je trochu jiné, tak už to víc rozebírat nebudu.
Chtěl jsem jen poukázat na to, že BFU je mnohdy jedno, čím fotí. Dokonce si dost často pletou i Kodak s Canonem!
Opravdu, už se mi to stalo hodněkrát. Chtěli kartu do Canonu a po vytažení z pouzdra měli Kodak. "Jéje, já jsem se splet".
...a nebo se za ten Kodak stydí, tak tvrdí, že mají Canon... :-)
Neregistrovaný (0)|30.8.2009 12:26
Novy S90 je urcite vyborny pokus konkurovat Panasonicu LX3, kazdopadne novy G11 podla mna az tak vela noviniek neprinasa. Zakladny problem u Canonu je pre mna z nepochopitelneho dovodu absencia HD videa (aspon 720p), predsa len VGA video je tu uz od roku 2003...
Toto si myslim vela potencialnych zakaznikov odradi (vcetne mna).
Naviac je G11 na moj vkus (a na kompakt s stale miniaturnym chipom) prilis velky a tazky.
Nechajme sa prekvapit "novym" senzorom, snad bude jeho nizky sum stat za to..
Hirogen (33)|30.8.2009 13:54
Video v HD Canon umí, jen to dává do konzumnějších kompaktních fotoaparátů - viz SX200.
Proč to nedal i do S90/G11 ale netuším.
Neregistrovaný (0)|30.8.2009 17:56
podľa mňa ide o krok správnym smerom. čo sa týka rozlíšenia videa,tak to mi je úplne fuk, ja kupujem foťák na fotenie a nie na natáčanie videa. jednoducho video ako také ma vôbec nezaujma. u g11 by som privítal trochu väčší zoom, tak okolo 7, škoda,že objektív ostal rovnaký. som zvedavý na kvalitu obrazu aj u ostatných noviniek od canonu.
Neregistrovaný (0)|30.8.2009 18:35
[quote=Neregistrovaný;3521]podľa mňa ide o krok správnym smerom. čo sa týka rozlíšenia videa,tak to mi je úplne fuk, ja kupujem foťák na fotenie a nie na natáčanie videa. jednoducho video ako také ma vôbec nezaujma. u g11 by som privítal trochu väčší zoom, tak okolo 7, škoda,že objektív ostal rovnaký. som zvedavý na kvalitu obrazu aj u ostatných noviniek od canonu.[/quote]žiaľ musím citovať sám seba, ale chcem dodať ešte pár poznámok. trochu odbočím k značke olympus. aj oni vykročili správnym smerom modelom ep1, ale slušnú kvalitu obrazu zabili pomalým a miestami nepresným ostrením. a klincom do rakvy je cena. za viac ako 700 eur už kúpim slušnú zrkadlovku od canonu, nikonu aj samotného olympusu. tak dúfam,že u nových canonov sa nedočkám nejakého podobného nepríjemného prekvapenia. niekedy mám taký dojem, že výrobcovia robia takéto nedokonalosti úmyselne, aby mohli vyrobiť za pár mesiacov akože novší, dokonalejší model a samozrejme drahší. a čo ostáva chudákovi fotografovi? len si ten lepší model kúpiť. k predchádzajúcim príspevkom len toľko,že je žiaľ veľmi veľa ľudí, čo fototechnike vôbec nerozumejú a kupujú lentak od brucha, čo sa im páči bez ohľadu na kvalitu.
Hirogen (33)|31.8.2009 07:58
[quote=Neregistrovaný;3521]podľa mňa ide o krok správnym smerom. čo sa týka rozlíšenia videa,tak to mi je úplne fuk, ja kupujem foťák na fotenie a nie na natáčanie videa. jednoducho video ako také ma vôbec nezaujma. u g11 by som privítal trochu väčší zoom, tak okolo 7, škoda,že objektív ostal rovnaký. som zvedavý na kvalitu obrazu aj u ostatných noviniek od canonu.[/quote]

objektiv:
Ten spolkne dost pěněz a času ve vývoji, proto Canon vždy (až na pár výjimek) stejný objektiv dává alespoň na 2 generace fotoaparátů.
pavel_p (151)|5.9.2009 14:44
G11ku vítám, má vše co chci, nemá zbytečně velké rozlišení, líbí se mi výklopný display a zvažuju její koupi až doslouží G6. Ale hlodá mě i myšlenka koupit nějaký vyšší kompakt od Panasonicu, který má dnes v řadě "profesionálních kompaktů" také co nabídnout (příp. mikro4/3 dle ceny). Zrcadlovku nechci z prostého důvodu: velikost.