Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon vs. Nikon

zeloi (79)|19.11.2013 16:25
Zdravím.... pokukuju po nějaké té zrcadlovce a mám tak nějak dva favority. jsou to CANON 600D a NIKON D5100. Mohli byste mi poradit který je "lepší" nebo uvést nějaké pro a proti u obou strojků? moc díííky.
Rellik (1136)|19.11.2013 18:22
No myslím, že pokud shlédneš souboj těchto aparátů na stránkách http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D5100/outdoor_results.shtml tak určitě zjistíš, že nikon je na tom líp. Pokud budeš teda fotit do rawu, tak budou asi na podobné úrovni, pokud ale chceš fotit víceméně rovnou do jpg, tak nikon vyhrává na plné čáře. Co se pak šumu týká, tak nikon pohledově šumí víc než canon, ale canon to zase více "rozpatlává" a vyhlazuje, díky čemuž přichází o část detajlů. Navíc nikon, jak je vidět, po celém rozsahu drží stejnou barevnost snímku. U canonu je vidět že s rostoucím isem se mění barevnost snímku. Koukat u této třídy na ISO větší než je 3200 nemá moc cenu. Maximálně v nouzových případech... Takže asi tak. ;)
donpedro39 (7)|19.11.2013 20:32
Z tohohle výběru bych šel do Nikona.

Sám taky pokukuju po nějaké té lepší zrcadlovce, ale spíš koukám na nějaký dostupnější FF. V merku mám něco jako Canon 6D (ale to mě zas tak neláká) nebo Nikon D610 (zatím favorit). Ještě teda nějaký čas počkám, co se vyvrbí z těch nových Sony A7/A7R (ač to není zrcadlo). U toho Sony je dosti otázka s objektivama. Pro Nikon je nabídka výborných skel celkem široká.
zeloi (79)|19.11.2013 20:40
Díky moc za odpovědi.... Nějak se v tom zatím moc neorientuju, takže proto se tak blbě ptám. Ještě asi budu budu hledat a zjišťovat co a jak.... Určitě do toho nechci vrážet moc peněz, jelikož to mám a asi i dál budu mít pro zábavu. Jen chci, aby to umělo solidní fotky. Zatí cvakám kompaktem. Určitě budu přihlížet i k tomu jak je to s cenou objektivů atd.... na CANON jdou prý pořídit levně a různé náhrady.... ale nevím...
Sakini (1174)|19.11.2013 22:00
[QUOTE=donpedro39;28166]U toho Sony je dosti otázka s objektivama.[/QUOTE] No tak to už je dost zodpovězená otázka - bude to opravdu nákladné. Pětatřicítka a pětapadesátka tak za dvacet, 24-70/4 za cca třicet tisíc, a jelikož i další skla budou buď Zeiss nebo G třídy, nižších cen se bát nemusíme. Bude to kvalitní systém s kvalitní optikou a super výsledky, ovšem za svou cenu, přece jen to je FF. A troufám si tvrdit že pokrýt D610 nebude tak finančně náročné (v lednu si ho pravděpodobně pořídím, ten senzor je přece jen už dál než starý 12 MPx FF).

Jinak co se hlavního dotazu týče, tak to nejsou generálně moc odlišné přístroje co se schopností týče, ale v jednotlivých částech se výrazné rozdíly najdou. D5100 ti nabídne opravdu znatelně lepší senzor, má taky lepší barvy, a co se objektivů týče Nikon je na tom s nabídkou pro low-end přece jen líp (dostupné a kvalitní objektivy pro různé potřeby - Canon má taky širokou nabídku, ale některé nejsou tak dobré a některé dražší). V případě těchhle dvou modelů má převahu Nikon.
donpedro39 (7)|19.11.2013 23:03
[QUOTE=Sakini;28170]No tak to už je dost zodpovězená otázka - bude to opravdu nákladné. Pětatřicítka a pětapadesátka tak za dvacet, 24-70/4 za cca třicet tisíc, a jelikož i další skla budou buď Zeiss nebo G třídy, nižších cen se bát nemusíme. Bude to kvalitní systém s kvalitní optikou a super výsledky, ovšem za svou cenu, přece jen to je FF. A troufám si tvrdit že pokrýt D610 nebude tak finančně náročné (v lednu si ho pravděpodobně pořídím, ten senzor je přece jen už dál než starý 12 MPx FF).[/QUOTE]

Uvidíme s čím vylezou a jak moc budou chtít přilákat lidi. Samotné tělo je cenově celkem v zajímavé hladině (o dost levnější než D610). Pětatřicítka je zatím na cenové hladině cca 800$ přičemž nová Sigma pro Nikon se pohybuje kolem 900$. 24-70/4 Zeiss je 1200$ a 24-70/2.8 Tamron u Nikona za 1300$. Pokud bych měl nějaká použitelná nikonní skla, tak by určitě nebylo o čem přemýšlet, ale takhle červíček hlodá :-) (když stejně bude potřeba shánět objektivy pro tu či onu variantu). Každopádně zatím pořád vítězí ve výběru D610.
Sakini (1174)|20.11.2013 06:25
Tak těch sedm tisíc rozdíl docela odpovídá rozdílu v technických možnostech - A7 má víc elektronických schopností, D610 zase výrazně schopnější autofokus, každý foťák je na něco jiného a má svou skupinu zájemců. Co se výstupu týče, zajímavější je A7R která díky tomu mega senzoru prostě musí dávat masivní výkony. Opravdu cenově výhodná může být ta další FF bezzrcadlovka bez hledáčku, která bude muset být pod A7 a stane se nejdostupnějším novým fullframem na trhu, pak by to ještě chtělo dostupnější kategorii skel - ale jak se ukázalo po zahájení prodeje, nebude třeba se podbízet. V Koreji na ně lidi stáli fronty jak na nový iPhone.
Zajímavější bude jak se do cen objektivů projeví středoevropská přirážka, dolarové ceny jsou jedno a přtažení šroubů pro český trh druhé. A další faktor je obsazení systému objektivů, u Sony si na specializované ještě počkáme. Pro Nikon je řada možností, hlavně když není potřeba jen to nejlepší z nejlepšího. Tamron 24-70/2.8 v setu už je po přepočtu pod úrovní tisíc dolarů, nová Sigma 24-105/4 vypadá opravdu zajímavě, a co se týče pevné padesátky ta levná 50/1.8 udělá nečekaně dobrou službu i na šestsetdesítce. Stejně tak pevná 24ka, vynikající 60 mm makro, nebo brilantní 85/1.8 - všechno za rozumné ceny (na FF poměry). Přesila bude ještě nějakou dobu na straně Nikonu.
zeloi (79)|20.11.2013 08:41
Když budu úplně drzej.... mohli by jste mi kdyžtak i nějaký jiný rozumný přístroj doporučit tak nějak v této cenové relaci jako je ten 600D a D5100 ? Díky moc.
Nenasyta (1)|20.11.2013 09:25
U mě jako u neprofesionálního fotografa vítězí digitální zrcadlovky Nikon. Za mě tedy Nikon D5100. Jinak souhlasím s Rellikem. Jinak Dík rallikovi za odkaz na Cameralabs...hodně dobré stránky, které jsem neznal.
donpedro39 (7)|20.11.2013 09:31
[QUOTE=zeloi;28175]Když budu úplně drzej.... mohli by jste mi kdyžtak i nějaký jiný rozumný přístroj doporučit tak nějak v této cenové relaci jako je ten 600D a D5100 ? Díky moc.[/QUOTE]

V týhle cenový hladině mi vychází pořád nejlepší volba ta D5100. Nová se dá sehnat za cca 10 tisíc, v bazaru za 7. Něco lepšího pak třeba bazarová D7000, ale tam už se to bude pohybovat tak kolem těch 13 tisíc. Osobně bych spíš šel cestou, kdy ušetřený peníz investovat raději do kvalitnějších skel.
zeloi (79)|20.11.2013 13:34
Děkuji všem zúčastněným za pomoc a rady. :)
ICEBOSS (19)|20.11.2013 20:28
[QUOTE=zeloi;28175]Když budu úplně drzej.... mohli by jste mi kdyžtak i nějaký jiný rozumný přístroj doporučit tak nějak v této cenové relaci jako je ten 600D a D5100 ? Díky moc.[/QUOTE]
Jeste by mohl byt zajimava volba Pentax K-30. Co se tyka tela tak bude lepsi nez D5100, vybava je dobra, vodeodolny telo, stabilizovanej chip, kratsi cas 1/6000 oproti 1/4000... a jsou i lidi co ho pri vyberu uprednostnili pred D5100 :), stejne jako jsem ja uprednostil K-5 II pred D7000.
zeloi (79)|23.11.2013 07:46
Díky za další tip, ale jsem tu zase. Jak se tak probírám různými recenzemi atd., tak jsem narazil na to, že ten NIKON D5100 nemá ostřící motůrek, takže to je potom problém co se týče objektivů. Takže mě zajímá, zda je to opravdu problém nebo jestli je dneska už běžné, že tento ostřící motůrek již běžně obsahují objektivy.... Předem díky.:notsure:notsure:notsure
Pavel Matějka (394)|23.11.2013 08:22
Pokud půjdete koupit nový objektiv, motorek mít bude, a to i Sigma nebo Tamron. Pokud budete chtít sáhnout po bazarovém kusu, můžete narazit u skel, starších čtyř až pěti let.
Rellik (1136)|23.11.2013 08:46
[QUOTE=zeloi;28200]Takže mě zajímá, zda je to opravdu problém nebo jestli je dneska už běžné, že tento ostřící motůrek již běžně obsahují objektivy[/QUOTE]
Ano nové objektivy mají své vlastní motorky. Jejich použití není zpětně kompatibilní se staršími zrcadlovkami, naopak starší objektivy se dají použít pokud má nové tělo navíc ostřící motorek pro tyto starší objektivy. Takže pokud se rozhoduješ zejména u Nikonu, doporučuju takové tělo, který tento motorek má. Můžeš pak mimo nové objektivy používat také levné a kvalitní objektivy ze starších zrcadlovek ;) Já třeba používám sigmu 28-80 HF, které mě velmi mile překvapuje co se optické kvality týká. Stála mě pouhých 1500,-
ICEBOSS (19)|23.11.2013 10:32
[QUOTE=zeloi;28200]Díky za další tip, ale jsem tu zase. Jak se tak probírám různými recenzemi atd., tak jsem narazil na to, že ten NIKON D5100 nemá ostřící motůrek, takže to je potom problém co se týče objektivů. Takže mě zajímá, zda je to opravdu problém nebo jestli je dneska už běžné, že tento ostřící motůrek již běžně obsahují objektivy.... Předem díky.:notsure:notsure:notsure[/QUOTE]

Tak kup K30, motorek ma ;), stejne je to vymakanejsi fotak nez 5100 ;) a Pentax jako znacka je starsi nez Canon i Nikon. Jinak jsem to taky resil - jestli motorek nebo ne - a je to celkem jedno. Skel si stejne koupis par co bude potrebovat aby sedly k fotaku at uz motor bude nebo ne.
nephilim (353)|23.11.2013 14:32
Na DIGITÁLNÍ foťák nepatří objektiv konstruovaný pro KINOFILM. Kdo si plánuje, že takto degraduje digitální zrcadlovku, mohl zůstat u kompaktu. Mohl bych se tu sáhodlouze rozepisovat o rozdílech, ale především důvodech rozdílů v konstrukci objektivů pro kinofilm a digitální snímač. Bylo by to ale nošení dříví do lesa, neboť net je plný těchto zdůvodnění. Lepší bude, pokud přidám osobní zkušenost. Když jsem si pořídil svou D300, řekl jsem si, že když hoši od Nikonu dali do profesionální D300 motorek pro staré objektivy, tak si asi mysleli, že by to bylo vhodné takové objektivy na něm provozovat. Jako každý, i já jsem zatoužil mít 50ku a tak jsem si koupil Nikkor 50/1.8D. Pěkné provedení, malý, lehký, na první pohled tedy uspokojivý. Před koupí jsem byl srozuměný s tím, že cena převažuje nad optickými nedostatky, které jsou nemalé. Spokojenost skončila ve chvíli, kdy jsem jej nasadil na tělo a chtěl fotit. Stále jsem nebyl schopný udělat správně exponovanou fotku. Hlubším testováním se ukázalo, že objektiv má tendenci mást systém měření, takže nezřídka jsem měl fotku přeexponovanou o 2EV!!! Měsíc jsem se s tím snažil naučit žít, naučit se odhadnout kdy to udělá a o kolik zmate foťák. Nešlo to. Odzkoušel jsem, že se takto chová i na kamarádově D90. Po měsíci tedy šel z domu. Namísto něj jsem si pořídil Nikkor 50/1.8G. Od prvního nasazení se popsaný problém neprojevil ani jednou. Takto poučen jsem si pak vyzkoušel 28/2.8D a 85/1.8D s velmi podobnými výsledky jaké podával jejich konstrukčně shodný bratříček 50/1.8D.

Abych se vrátil ke svému kategorickému tvrzení, které jsem vyslovil hned v první větě. Je to podobné, jako kdybych si na BMW nasadil kola z žebřiňáku. Není pochyb o tom, že by auto s dřevěnými loukoťovými koly jelo. Otázkou ale je, proč si kupovat nové auto, když bych mohl jezdit žebřiňákem.
Takže, skutečnost, že nějaký objektiv lze nasadit na tělo neznamená, že je to dobrý nápad.

Jsem smutný z toho, kolik lidí podceňuje skutečnost, že technickou stránku fotky dělá víc než z 50% objektiv. Všechny diskuse jsou plné otázek: "Jakou zrcadlovku si koupit, když chci lepší obrazovou kvalitu?" Z 90% se ale řeší tělo, případně druhořadé vlastnosti typu jak umí točit video, ale málokdo se zajímá o nabídku objektivů, blesků a dalšího příslušenství. Přitom priorita výběru by měla být přesně opačná. Kdekdo je připravený dát patnáct dvacet tisíc do těla, ale nechce slyšet, že tělo by měla být ta nejmenší investice do foto výbavy. Ano ta NEJMENŠÍ. Netvrdím, že 18-55, 18-105, 55-300, obecně setové objektivy, dělají špatné fotky, ale stačí na stejné tělo nasadit lepší objektiv a rázem je po diskusích zda je lepší investovat do těla nebo objektivu. Takhle jsem kamarádovi otevřel oči, když si chtěl koupit "lepší" tělo, protože měl pocit, že fotky z jeho D3100 nejsou ono. Půjčil jsem mu svůj 70-200/2.8 VR a 35/1.8G. Rozdíl byl viditelný již na displayi foťáku a na monitoru PC už nebylo vůbec o čem diskutovat. Rázem si vzpomněl na nadšení, jaké zažil když si po kompaktu pořídil set D3100 + 18-55VR + 55-300VR, a také uznal, že k lepší obrazové kvalitě mu nepomůže nové tělo, ale nové objektivy. Mnohý z nás toto zažil, ale zdá se, že málokdo má odvahu se k tomu přiznat a pokusit se poradit někomu, kdo chce vstoupit do světa DSLR, aby se stejné chyby nedopustil.
Jak tedy naložíš s mou radou je pochopitelně na tobě. Pokud ale půjdeš do "levných" objektivů z éry kinofilmu, raději se velkým obloukem vyhni těm, kteří by ti půjčili "drahý" objektiv. Hrozilo by, že si rozbiješ hlavu o nejbližší zeď. ;)
A teď do mě. Přibijte mě na kříž, polijte mě napalmem.
Rellik (1136)|23.11.2013 15:11
nephilim: Nikdo tady nepsal o objektivech ze kinofilmu. A pokud narážíš na mou sigmu o které jsem psal, tak není zase tak stará (cca 2007) a opticky je na tom líp než základní nikkor 18-55. Co si kdo dá na tělo za objektiv je jen na něm. Já si tam klidně lupnu i 30 let starý ruský HELIOS. Kvalita objektivu se totiž projeví až u velkoformátového tisku většího než A4 ;)
Sakini (1174)|23.11.2013 15:39
Tohle se opravdu nedá generalizovat, že všechny kinofilmové objektivy jsou špatné. Záleží na použití, a na kvalitě - stačí se podívat na současné rozsáhlé testy nových FF Sony A7 a A7R, kde na ně nasazují nejrůznější desetiletí staré špičkové objektivy a ty to naprosto s přehledem zvládají. Samozřejmě je i velká řada objektivů které byly mizerné už tehdy a jsou mizerné dnes, a pak jsou objektivy které fungují jak kdy. Rellik třeba má štěstí že má Sigmu verze HF která ujde - její předchozí verze je přímo katastrofální, nic víc než těžítko na stůl. A třeba Nikkor 28/2.8D i na současných FF dobře funguje, ale na APS-C je úplně naprd. Je to holt každého rozhodnutí, co použije a co mu sedne. Taky nemám rád chronické šetření za každou cenu, jen proto že ten kinoflimový objektiv je o tisícovku levnější než pro digitál, a proto radši ať jsou fotky horší. Ale některé staré kousky bych klidně kdykoliv použil, protože jsou nadčasově brilantní (třeba právě sovětské Heliosy jsou dodnes vynikající, o Leicách nemluvě).

A ty kola z žebřiňáku - možná to tak nejede, ale každý se otočí... ;-)
zeloi (79)|23.11.2013 20:32
Děkuji vám velice, pánové. Takže když to shrnu jako laik, tak si můžu klidně koupit d3100 a investovat do lepšího objektivu motorkem než zbytečně utrácet za dražší tělo se setovými objektivy. Pokukoval jsem právě po setu tělo D5100 a dva objektivy 18-55 a 55-200 popřípadě 300.
Rellik (1136)|23.11.2013 21:49
No myslím, že zrovna ten nikkor 18-55 není nějak extra výkonný. To spíš kup tu D3100 (D3200) a k tomu nějaký "lepší" objektiv. Například Nikkor 16-85 nebo sigma 17-70 C. U těchto dvou objektivů jsou protichůdné zkušenosti. Jedna skupina chválí Nikkor, druhá Sigmu. Když projdeš u obou komentáře na megapixelu, tak zjistíš je samotný rádce onoho servru píše u obou protichůdné informace. U Nikkoru chválí nikkor a u sigmy sigmu. Řekl bych, že oba objektivy jsou na tom dost podobně. Každý má možná lepší výsledky u jiného ohniska než ten druhý a tak se navzájem kryjí. Pokud bych to bral i s cenou, tak jasně vítězí Sigma - je o cca 4000,- levnější. Co vezmeš je už na tobě. ;)
nephilim (353)|23.11.2013 23:07
[QUOTE=Rellik;28208]nephilim: Nikdo tady nepsal o objektivech ze kinofilmu. A pokud narážíš na mou sigmu o které jsem psal, tak není zase tak stará (cca 2007) a opticky je na tom líp než základní nikkor 18-55. Co si kdo dá na tělo za objektiv je jen na něm. Já si tam klidně lupnu i 30 let starý ruský HELIOS. Kvalita objektivu se totiž projeví až u velkoformátového tisku většího než A4 ;)[/QUOTE]

Nač jsem reagoval je snad z kontextu diskuse zřejmé. Tvá Sigma to rozhodně nebyla. Jasně jsem se zaobíral objektivy Nikkor.
nephilim (353)|23.11.2013 23:30
[QUOTE=zeloi;28213]Děkuji vám velice, pánové. Takže když to shrnu jako laik, tak si můžu klidně koupit d3100 a investovat do lepšího objektivu motorkem než zbytečně utrácet za dražší tělo se setovými objektivy. Pokukoval jsem právě po setu tělo D5100 a dva objektivy 18-55 a 55-200 popřípadě 300.[/QUOTE]

Pokud jde o volbu těla, pak bych se přece jen přikláněl k D5100. Technologický rozdíl a výklopný display za to stojí. Co považuji za nevhodnou investici, tak to jsou oba zmíněné objektivy. V dobách D40 až D60 měly své opodstatnění, ale dnes bych šel spíš do 18-105VR. Je to dobrý základ pro seznámení se s DSLR a v setu je za pŕijemnou cenu. Až si uděláš jasno v tom co ti na něm schází, tak si to buďto dokoupíš nebo jej vyměníš za "lepší". Pro začátek s ním ale užiješ hodně zábavy. Sigma 17-70/2.8-4.0 je sice fajn, ale cenou je někde úplně jinde (na což zatím asi nemáš finance) a jednak se to chce naučit s takovými clonami fotit. Ještě těžší je pak práce s objektivy s clonou F1.2 až F1.8. Při focení na plně odcloněný objektiv vychází hloubka ostrosti často několik milimetrů, takže portrétovat s takovým 35/1.8G je dobré za pomoci AF-C. Na to le jednou přijdeš sám, až se budeš ptát sám sebe proč ten objektiv špatně ostří. Objektiv v tom bude nevinně. Nejčastěji je problém mezi foťákem a podložkou. ;) Dnešní foťáky jsou oproti kinofilmovým suprově nadupané, ale když lidé nic nevědí o focení a ve všem spoléhají na inteligenci foťáku, tak to pak také tak dopadá.
Pokud mohu poradit a nákupem, tak Vodafone nabízí svým zákazníkům velmi zajímavé slevy. Jsou na SlevoParku. Sám jsem odtamtud koupil několik setů svým kamarádům a kamarádkám. Set D5100 + 18-105VR tam mají za 14 153,-Kč plus 90Kč poštovné. Krabice přijde přímo z Nikon ČR.
nephilim (353)|30.11.2013 02:39
A je to tu zpět. Od Pá 29.11.2013 do Ne 1.12.2013 má Electroworld opět akci v rámci které nabízí set 5100+18-105VR za 13 999,-. Za ty peníze to určitě stojí.
Další možností jak přijít levně k zajímavému setu je E-PL3 + 14-42 + 42-150 za 9 490,- (http://www.mall.cz/bezzrcadlovky/olympus-pen-e-pl3-black-14-42mm-black-40-150-black) a v červené barvě dokonce o 1 000,-Kč!!! levnější (http://www.mall.cz/bezzrcadlovky/olympus-pen-e-pl3-red-14-42mm-silver-40-150-silver).