Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt, zrcadlovka nebo kompakt s výměnnými objektivy na focení dětí, zvířat, přírody

allbii (22)|17.12.2015 22:08
Dobrý den, už několik týdnů pročítám různá diskusní fóra, porovnávám fotoaparáty a stále tápu.
Chci si koupit buď kompakt, zrcadlovku nebo kompakt s výměnnými objektivy.
Fotit chci hlavně děti, zvířata, krajiny, detaily přírody. Je pro mě priorita dobré focení v interiéru, mám malé mimi, které je strašně rychlé a u momentálního kompaktu Canon G10 máme všechny fotky rozmazané, to už iPhone fotí lépe :-(
Nicméně ráda bych do budoucna pronikla více do možností focení a různého nastavení. Chci fotit i venku, na dovolené apod.. nechci jen "cvakat" nějaké fotky, ale i z dovolené chci mít pěkné a vyfotit tam jak nás, tak krajinu apod.
Chtěla bych, aby měl i video.
Mám doporučení na kompakt Canon G16 - dobrý poměr cena-výkon a hlavně světelnost. Jenže pak mi většina lidí, co více fotí říká, že budu s kompaktem akorát zklamaná, že pokud chci opravdu rychlé fotky, tak jedině se zrcadlovkou. Pokud nebude nějak monstrózní, tak mi ani nevadí ji nosit na krku/v kočárku.
Není pak místo kompaktu s výměnnými objektivy lepší rovnou zrcadlovka, která za stejné peníze bude výkonnější?
Nebo když nechci být profesionální fotograf, tak opravdu kompakt stačí a je na takové úrovni jako zrcadlovka pro začátečníky? Mám na mysli třeba Canon D1100.. Co myste mi prosím doporučili? Opravdu tápu, každý mi říká něco jiného..
S cenou bych se ráda vešla do 15-tis, pokud by bylo něco zajímavějšího mohu něco přihodit, ale ráda bych se pohybovala kolem 15tis.
Komo (840)|17.12.2015 22:24
Ak chces prenikat do moznosti fotenia a rozneho nastavenia,zacni s Canonom g 10 , ktory vlastnis. Tie najlepsie fotky sa fakt daju spravit,len ked clovek tomu rozumie.
allbii (22)|17.12.2015 22:51
Děkuji, ale právě G10 je velice špatná v interiéru, venku jsem s ní nikdy neměla problém, ale dcera je hodně kační a i když jí je necelých 7měsíců, tak mám všechny fotky rozmazané.. dále nenabízí možnost s rozostřeným pozadím apod.
kultus (1295)|18.12.2015 07:53
No chtelo by dat nejake ukazkove rozmazane foto s exifem at se da podivat na nastaveni fotaku...pak se treba pohnem dal. Tato problematika je na dlouho a rekl bych, ze se za 15K da sehnat i kompakt s vym.objektivy co bude umet rychle fotit i zaostrit a nebudes muset nosit takove padlo jako zrcadlo.
Komo (840)|18.12.2015 08:41
Ja myslim,ze ani netreba 15K. Aj toto by zrejme stacilo. http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-pen-e-pl6/
Ale aby fotky neboli rozmazane,treba fotak vediet i nadstavit. Urcite by to slo aj s G10.
Ghork (13)|18.12.2015 14:49
Dobrý den, na vašem místě bych zkusil bezzrcátko (neboli kompakt s vyměnitelnými objektivy). Kvalitou výstupu se často může rovnat se zrcadlovkou, oproti ní je ale výrazně lehčí. A díky možnosti vyměňovat objektivy si ho "vyladíte" podle svých potřeb podobně jako zrcadlovku. Pro začátek bych asi taky doporučil Olympus PEN E-PL6. Ideálně v setu se dvěma objektivy, jako je tady http://www.aaron.cz/produkty/olympus-pen-e-pl5-doublezoom-kit-bila. Do 15K se přitom vejdete s rezervou.
rousini (738)|18.12.2015 16:30
E-PL6 bych nedoporučoval, protože nemá ani jeden roler. S tím kolotočem bych se trápit nechtěl. Myslím si, že nemá smysl řešit model, když nevíme jak vypadá to "rozmazané". Možná bude potřeba něco s fázovým ostřením, možná bude potřeba ručně nastavit čas anebo bude možná potřeba uchopit foťák dvěma rukama...
allbii (22)|18.12.2015 16:39
Byl mi dnes doporučen Olympus M10... oproti tomu Olympus PEN má hledáček, jinak prý je stejný jen má digitální zoom. Samozřejmě prý pro portréty bych si musela dokoupit speciální objektiv za cca 7tis Kč. Jen by mě zajímala třeba světelnost toho základního objektivu, který je s ním dodáván.. třeba ta G16 má 1.8, ale u toho Olympusu nevím, jak to dohledat, nejsem v tom tak zběhlá.. Prakticky prý tento Olympus M10 je prý lepší než Zrcadlovka Canon 1100D nebo Nikon 3300 či 5100.. Jak říkám, nechci být zklamaná a mít rozmazané fotky, bylo mi řečeno od profi fotografa, že jestli ji budu mít mázlou, když se mi malá hýbe, tak záleží na světelnosti objektivu.. je tedy tak??? taky mi zase říkali, že i záleží jaký má čim.. každopádně komplakt Canon G16 prý určitě nééé.. že prý budu zklamaná, že iPhone mi udělá lepší fotky a že kdyby stál prý 5-6tis tak je to odpovídající cena..
rousini (738)|18.12.2015 16:50
Světelnost, čip, čas... vše to spolu souvisí. Postni fotku s exifem.
allbii (22)|18.12.2015 18:13
bohužel mi u toho Olympusu nejde najít na internetu fotky s tím základním dodávaným objektivem, vždy jsou fotky tělo a nějaký jiný objektiv :( Zajímala by mě také fotka s rozostřeným pozadím..
Hanse (206)|18.12.2015 18:31
Světelnost u objektivu je udávána f/x, u setového Olympus je to f/3.5-5.6 (tady platí, že čím delší ohnisková vzdálenost tím horší světelnost)

Tady jsem našel fotky toho levnějšího setového objektivu (opticky by měl být na tom podobně, možná trošku líp, jako ten menší, kde připlácíš za velikost) + když zaskroluješ dolu, tak je tam vyfocenej i ten menší setový objektiv
http://www.imaging-resource.com/PRODS/olympus-e-m10/olympus-e-m10A.HTM#
allbii (22)|18.12.2015 18:46
F/3.5 - 5.6 ???? tak to je hodně špatné ne??? ten Canon G16 má 1.8 :(
janfran (48)|18.12.2015 19:01
Když to ujednodušim - pro focení ve špatném světle jsou klíčové hlavně dvě vlastnosti: velikost čipu a světelnost objektivu.
Dražší kompakty bez výměnných objektivů mají dobrou světelnost, ale malé čipy.
Zrcadlovky a kompakty s výměnnými objektivy mají naopak větší čipy, ale jejich základní objektivy mají špatnou světelnost.
Obě možnosti tedy mají slabinu, ale pořád na tom budeš líp než s G10.
Pokud si chceš polepšit opravdu výrazně, budeš potřebovat jak větší čip, tak lepší světelnost. To znamená koupit kompakt s výměnnými objektivy nebo zrcadlovku a k nim světelný objektiv - tyto objektivy však neumožňují zoomovat a když ano, tak jsou většinou drahé. Se světelnými objektivy si navíc musíš dávat větší pozor na správné zaostření.

K možnostem, které dosud padly:
Olympus E-PL6: Dobrá volba, za ušetřený peníze můžeš přikoupit světelnější objektiv, byť třeba bazarovej.
Olympus E-M10: Sice je to poměrně vyspělé tělo, které ergonomií a hledáčkem převyšuje E-PL6, ale obrazově jsou na tom oba prakticky stejně.
Canon G16: Že by fotil hůř než iphone je s prominutím blábol, sice má menší snímač než zmíněné Olympusy, ale zase podstatně lepší světelnost a praktičtější (větší) zoom pro venkovní focení.
Levné zrcadlovky (Canon, Nikon): Pro tvé účely příliš nedoporučuju- zrcadlovky jsou primárně uzpůsobeny k focení přes hledáček, zatímco u dítěte se ti často bude hodit focení přes display, aby sis nemusela sedat (klekat, ohýbat se...). Při focení přes display kompakty ostří rychleji než zrcadlovky a obecně pokročilé kompakty už vzládají i v horším světle zaostřovat poměrně dobře (ještě před pár lety měly v tomto zrcadlovky značný náskok).

Tipy co ještě nepadly a osobně bych je považoval za vhodnější: Sony RX100 II, Canon G7X, Canon G1X II.
Jde o kompakty bez výměnných objektivů, které mají velikost snímače někde mezi tradičními kompakty (jako třeba G16) a světelností jsou na tom velmi dobře, přitom mají větší rozsah zoomu, než základní výměnné objektivy.
Nebo: http://www.megapixel.cz/sony-alpha-a5100-16-50-mm
Je to stejná kategorie foťáku jako E-PL6, ale s lepším snímačem pro focení ve špatném světle. Na druhou stranu je základní objektiv horší (méně ostrý) než u Olympusu, ale při prohlížení na monitoru a tisku do A4 bych v tom neviděl problém.

EDIT: Kromě techniky samozřejmě záleží i na fotografických dovednostech- i papírově dobrý foťák může na automatiku někdy zvolit nesmyslné hodnoty a je proto užitečné ovládnout nastavení. Navíc je v interiérech často tak špatné světlo, že to na nějaký divočejší pohyb ani při dobrém snímači a světelnosti nestačí a je potřeba fotit s bleskem- a zase je rozdíl mezi bleskem při focení na automatiku a mezi jeho uváženým použitím v kombinaci s dalším nastavením.
joeh (3352)|18.12.2015 19:02
[QUOTE=allbii;40372]F/3.5 - 5.6 ???? tak to je hodně špatné ne??? ten Canon G16 má 1.8 :([/QUOTE]

G16 má hodne menší snímač, takže u Olyho stačí "špatné"
joeh (3352)|18.12.2015 19:46
[QUOTE=joeh;40374]Canon G16: Že by fotil hůř než iphone je s prominutím blábol,[/QUOTE]

janfran, v podstate máš pravdu v celom príspevku, ale môžu nastať situácie, kde za určitých okolností budú fotky z top modelov mobilov ostrejšie a nemusí to byť priamo iPhone. Vtip je vo velkej hlbke ostrosti. Pokial sa bude mimino rýchlo pohybovať mimo hl. ostrosti Canonu G16, autofocus nemusí stíhat, mobil to bude mať " zaostrené " furt.
Komo (840)|18.12.2015 21:07
allbii chce prosto fotoaparat,na ktorom bude len mackat spust a vsetky fotky budu dokonale. Taky ale nejestvuje.
allbii (22)|19.12.2015 10:31
Velice děkuji za skvělé vysvětlení!!! konečně to chápu, protože každý mi stále tvrdil něco jiného... Já se pořád nějak nechci vzdát toho Olympuse :D je mi jasné, že pokud budu fotit ve špatném světle nemůžu čekat zázraky ostrých fotek, jen jsem tím chtěla přeci jen vylepšit podmínky, které mám doma, fotoaparátem. Bylo by tedy případně řešení dokoupení světelnějšího objektivu od Olympusu f/1.8 portrétovka? http://www.megapixel.cz/olympus-m-zuiko-45mm-f-1-8-et-m4518-cerny

---------- Doplněno v 10:31 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:29 ----------

[QUOTE=Komo;40378]allbii chce prosto fotoaparat,na ktorom bude len mackat spust a vsetky fotky budu dokonale. Taky ale nejestvuje.[/QUOTE]

ne to opravdu nechci :D na mačkání mám iPhone :D a nebo svůj asi 12 let starý Olympus MJU :D :D :D
Komo (840)|19.12.2015 12:10
[QUOTE=allbii;40387]je mi jasné, že pokud budu fotit ve špatném světle nemůžu čekat zázraky ostrých fotek[/QUOTE]
Nie,nemôžeš, .. ty musíš! Preto si predsa kupuješ lepší fotoaparát a objektív! Ale k tomu je potrebné ešte ten foťák vedieť spravne nastaviť a naucit sa ho spravne pouzivat. G10 si sa pouzivat nenaucila,teraz to bude ine? Aj s lepsim fotakom tie fotky totiz nemusia byt dobre.
Komo (840)|19.12.2015 13:14
Objektiv 4518 co si postla je sice vyborny,rozostris nim pekne pozadie,ale do interieru je to uz velka ohniskova vzdialenost. Toto je taky univerzal. http://www.megapixel.cz/olympus-m-zuiko-17mm-f-1-8-cerny
Ani siroky,ani dlhy a trocha aj maže:-) .
joeh (3352)|19.12.2015 13:57
allbii, rád by som upozornil na jednu vec - ohnisko 45mm u vybraného objektívu bude na Olympuse vlastne 90mm. Na Canone G10 je uvádzaný zoom v rozsahu 28 - 140mm. Skuste zazoomovat G10 na 90mm a zistíte, či vám tento uhol záberu bude vyhovovať na pevnom objektíve.
kultus (1295)|19.12.2015 15:12
Tady se uz pomalu kupuje novy fotak, ale porad jsem nevidel zadnou "rozmazanou" fotku z toho stareho...pak si treba muze koupit i fullframe zrcadlovku s prime objektivem a fotky budou porad na houby. Takze bych se byt kupujicim zamyslel i nad tim, nez vyhodi prachy za neco noveho. K tomu iphone a jinym telefonum, fotky muzou byt ostre jak chcou, ale taky porad vypadaji jako "mobilove" vycvaky. Jak ale ukazuji zdejsi mistri portretisti, i s mnohem vyspelejsi technikou muzou fotky vypadat az podezrele podobne jako z mobilu. Chce to si o foceni taky neco nastudovat, staci zaklady a vyuzit na to stavajici fotak aby se zjistilo kde je chyba a vymackat z nej maximum. Az to bude porad vypadat spatne, zvazovat novy fotak. Jak uz bylo receno, fotak sam za tebe fotku neudela.
allbii (22)|19.12.2015 21:02
G10 se používala bezvadně. odfotila jsem s ní spoustu věcí, ale převážně to byla příroda, (která se nehýbe) a lidé, když člověk fotí, tak se také moc nehýbou, takže v momentě, kdy chci fotit pohyb a udělat s foťákem o něco víc, tak bohužel nestačí.
Ale souhlas, je to i o nastavení foťáku, kdyby ne, stačil by program auto u všech foťáků :D :D

---------- Doplněno v 21:00 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:59 ----------

děkuji!!

---------- Doplněno v 21:02 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:59 ----------

Momentálně zkouším zrcadlovku Canon 1100 a z fotek jsem nadšená, prakticky s G10 neporovnatelné, i když je to jen základ od Canonu.. má stejný objektiv jako Olympus v základu..
allbii (22)|19.12.2015 21:09
napadá mě, jestli nekoupit jen tělo Olympusu a k tomu tento objektiv http://www.megapixel.cz/olympus-m-zuiko-17mm-f-1-8-cerny nebo ten pak bude pro běžné focení např. přírody krajin nepoužitelný?
janfran (48)|19.12.2015 23:34
Ten 17mm objektiv je dobrý např. na focení celé postavy v interiéru, ale na portrét třeba jenom hlavy má příliš široký úhel záběru a z něj vyplývá i nízké přiblížení, což by ti zase mohlo vadit venku, musela bys fotky často a hodně ořezávat. Navíc je ten objektiv poměrně drahý, což samo o sobě není závadou, ale ty peníze jdou myslím utratit efektivněji.
Zuiko 45mm je naopak dobrý na ty portréty, ale jak už psal Komo, pro focení celé postavy v interiéru má úzký úhel záběru, často by se ti stávalo, že se postava do záběru zkrátka nevejde.
Osobně bych volil pro pevný objektiv nějaké střední ohnisko http://www.megapixel.cz/olympus-m-zuiko-25mm-f-1-8 http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dg-25mm-f-1-7-cerny a foťák koupil i s tím základním seťákem. Když budeš potřebovat široký záběr, vezmeš seťák, který nemá na nejkratším ohnisku až tak špatnou světelnost. Na zbytek záběrů v interiéru a běžné focení venku pak použiješ ten pevný objektiv. A když si budeš potřebovat venku něco přizoomovat, tak zase nasadíš seťák- venku nebude vadit, že má po vyzoomování špatnou světelnost 5,6.
Podobná sestava tělo + seťák + pevný objektiv jde v rozumné ceně najít taky u jiných výrobců, třeba i mezi zrcadlovkami, kdyby tě nějak zvlášť uchvátil ten Canon.
Bukovec (132)|19.12.2015 23:53
[QUOTE=Momentálně zkouším zrcadlovku Canon 1100 a z fotek jsem nadšená, prakticky s G10 neporovnatelné, i když je to jen základ od Canonu.. má stejný objektiv jako Olympus v základu..[/QUOTE]

Tak co se týče rychlosti ostření, tak tam bude Olympus lepší volbou. Co se týče rozmazání způsobeného dlouhým časem, tam už to bude(při stejné světelnosti) fifty-fifty, jelikož snímač na Olym je menší, ale zase v Canonu 1100D je zase starší čip, takže výkonově na tom budou přinejmenším na stejno. Plus Oly m ještě poměrně efektivní stabilizaci, která pomůže s delšími časy u statických záběrů.

Co se týče volby objektivů, tam je to na Vás, pokuz koupíte pevné sklo, tak v daném rozsahu dostanete bezkonkurenční fotky, ale ve chvíli, kdy budete potřbovat přizoomovat, nebo odzoomovat, budete v koncích. Máte ale Váš kompakt, takže můžete použít jej. Pak je ale otázka, jestli máte možnost investovat tolik peněz do jednoúčelového zařízení. Když už byste chtěla používat jen Olyho, ta Vám nezbue, než koupit nějaký seťák, a v dané cenové relaci to bud něco s špatnou světelností, takže pokud Vám v interiéru dělalo problém světlo(a ne ostření) tak si moc nepomůžete.

Pokud tedy chcete posunout techniku dál, ale přitom zachovat univerzálnost zařízení, doporučil bych Canon G7X, který nabídne jak dobrou světelnost, tak větší či, tak i kompaktnost.

To byly takové návrhy, kterýma jsem se snažil pokrýt možnosti Vašich problémů, jak ale řekl Kultus... chtělo by to ukázkovou fotografii, podle které se dá vše posoudit...
allbii (22)|20.12.2015 18:50
Děkuji... moc!! Děkuji.... čím dál nad tím přemýšlím, tak se prostě díky velikosti čipu obávám, že Olympus nebude tou správnou volbou :( Zrovna se mi docela líbil Canon eos M10, ale recenze na M3 není zrovna lichotivá – respektive v rychlosti . o kterou mi jde, díky rychlosti pohybu mé dcery :D. .tak nevím.. M10 bude možná podobné?? Samozřejmě mínus je hledáček, ale líbí se mi průběžné ostření pohybujícího se objektu, to tuším Olympus nemá.. Jen nevím, když na M3 jsou potřeba speciální objektivy, jestli už se pak koupě opět neprodraží.. klasický portrétový na Canon stojí pouze cca 3500 K
Momentálně tím, že zkouším tu zrcadlovku Canon 1100, zatím jsem spokojená.. na program sport nemám ani jednu rozmazanou fotku a to i za horších světelných podmínek a to i s tím, že je na něm základní objektiv.. Může se případně Canon M10 rovnat této základní zrcadlovce??
janfran (48)|21.12.2015 11:02
Ty "malé" čipy v Olympusech jsou asi o třetinu menší, než čipy v Canonech. Pořád jsou dvojnásobné oproti největším běžně používaným snímačům v kompaktech (např. RX100, G7X), a cca 5x větší, než v G16 nebo tvé G10. Navíc jsou modernější, než ty v levných zrcadlovkách od Canonu, což výsledný rozdíl prakticky nuluje, viz: http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare?utm_campaign=internal-link&utm_source=mainmenu&utm_medium=text&ref=mainmenu#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&masterCamera=canon_eos1100d&masterSample=canoneos1100d_nrstand_iso%203200&slotsCount=4&slot0Camera=canon_eos1100d&slot0Sample=canoneos1100d_nrstand_iso%203200&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=oly_em5&slot1Sample=p1010013&x=-0.3050537903427571&y=-1.4687310680748953
Olympus průběžné ostření má - mají ho všichni, ale otázka je, jak dobře funguje. Pokud jsou bezzrcadlovky Canonu pomalé i při normálním ostření, při průběžném ostření na pohyblivý objekt to bude jen horší. Jestli to u M10 zlepšili, to nevím- teoreticky podle specifikací jo, ale je otázka, jak to funguje v reálu, zvlášť v horším světle.
Speciální objektivy jsou potřeba na každý systém, jedno jaké značky- rozdíl je ve výběru, který je pro bezzrcadlovky Canonu velmi omezený, v tomhle ohledu opět vychází Olympus (+ kompatibilní objektivy od Panasonicu) mnohem líp.
allbii (22)|21.12.2015 13:03
Rozumím.. já prostě stále tápu... uvažuji i o zrcadlovce Canon eos100D nebo eos 700D, Olympus mi opravdu sedí.. jen prostě nevím, jestli jsem s ním schopna udělat takové fotky jako s touto základní zrcadlovkou.. Teď mám zrcadlovku Canon 1100D k půjčení a i když použiju scénu Sport na auto.. nic nenastavuji, tak to udělá super ostrou fotku (v interiéru a bez blesku) pokud si pak přenastavím clonu a dělám portrét, tak i se základním objektivem je to ucházející.. TAkže ideálně, kdyby to Olympus uměl stejně, né-li lépe :D pak už by mi tolik nevadilo koupit k tomu světelnější portrétový objektiv..
Samozřejm díky velikosti čipu by byla asi nejlepší sony alpha a6000, jenže ta už je trochu nad rozpočet... takže otázka je, jestli já jako neprofesionální fotograf, dokážu vůbec takové nuance mezi Olympusem a základní zrcadlovkou vůbec poznat :D
Hanse (206)|21.12.2015 13:35
U Sony bývá hodnocen setový objektiv poměrně špatně, Na druhou stranu teď je na fotoškodě akce na Sony A6000 - objektiv 50mm zdarma
https://www.fotoskoda.cz/sony-a6000-cerny-16-50mm/
joeh (3352)|21.12.2015 14:03
[QUOTE=Hanse;40436]U Sony bývá hodnocen setový objektiv poměrně špatně, Na druhou stranu teď je na fotoškodě akce na Sony A6000 - objektiv 50mm zdarma
https://www.fotoskoda.cz/sony-a6000-cerny-16-50mm/[/QUOTE]

- fíha, skvelý tip, allbii, pre vás ideálny set.
kultus (1295)|21.12.2015 14:22
Set je to urcite vyhodny, ale kdyz jsem mel NEXe tak mi uz prisla padesatka v interieru (byt) nekdy trochu dlouha. Dalsi duvod proc jsem chtel videt nejakou vzorovou fotku...
joeh (3352)|21.12.2015 14:27
[QUOTE=kultus;40439]Set je to urcite vyhodny, ale kdyz jsem mel NEXe tak mi uz prisla padesatka v interieru (byt) nekdy trochu dlouha. Dalsi duvod proc jsem chtel videt nejakou vzorovou fotku...[/QUOTE]

- však tam sú dve sklá 16-50mm + svetelná 50mm. Na všeobecné použitie prvý, na parádne portréty druhý.
allbii (22)|21.12.2015 14:37
panejo!!!! tak to koukám... TU 50 bych totiž dokupovala jak u Olympuse, tak u alphy... Každopádně díky za tip.. budu o tom vážně uvažovat!
kultus (1295)|21.12.2015 14:43
Ano cist umim, ale pokud vim, svetelna padesatka ma byt hlavne kvuli foceni v interieru kde je mene svetla a vyssi tlak na pouzitelne rychle casy pro zachyceni "letajiciho" decka. Bez dostatku svetla, coz byva casto pripad prave interieru, bude setak nanic fotak pujde s ISO rychle nahoru. Pokud ma rozmernejsi pokoje tak neni s padinou problem, ale nikdo to tady neresil...jiste behajici decko muze fotit i s bleskem a setakem, ale to si pak nemusi kupovat takovou masinu a postaci profikompakt za 10K...

edit: padesatku bys u olympuse asi nedokupovala, po prepoctu by dala 100mm a to se do interieru moc nehodi ;)
allbii (22)|21.12.2015 15:25
Pardon, to jsem nejspíš spletla.. doporučován mi byl Zuiko 45mm F/1.8 na toho Olympuse do interiéru. Momentálně mi vyhovuje, že na zrcadlovku Canon 1100D fotím bez blesku na režim sport ono "oběhající děcko" . Nechci miminku neustále cvakat bleskem do očí.... fotky jsou parádní a ostré a postačí přednastavený režim.. nicméně i po nastavení clony je to na portréty málo
joeh (3352)|21.12.2015 15:34
[QUOTE=allbii;40435]Teď mám zrcadlovku Canon 1100D k půjčení a i když použiju scénu Sport na auto.. nic nenastavuji, tak to udělá super ostrou fotku (v interiéru a bez blesku) pokud si pak přenastavím clonu a dělám portrét, tak i se základním objektivem je to ucházející.. [/QUOTE]

- kultus, to je naprosto jasne definované. Žiadny "profi" kompakt za 10tisíc s malým čipom to nevyrieši.
allbii (22)|21.12.2015 15:44
tím bylo myšleno za dobrých světelných podmínek... Pokud nastavím clonu za horších, tak setový objektiv Canonu nestačí
joeh (3352)|21.12.2015 16:02
Ano, na to bude tá svetelná 50-tka.
Bukovec (132)|21.12.2015 18:08
[QUOTE=allbii;40435]Rozumím.. já prostě stále tápu... uvažuji i o zrcadlovce Canon eos100D nebo eos 700D, Olympus mi opravdu sedí.. jen prostě nevím, jestli jsem s ním schopna udělat takové fotky jako s touto základní zrcadlovkou.. Teď mám zrcadlovku Canon 1100D k půjčení a i když použiju scénu Sport na auto.. nic nenastavuji, tak to udělá super ostrou fotku (v interiéru a bez blesku) pokud si pak přenastavím clonu a dělám portrét, tak i se základním objektivem je to ucházející.. TAkže ideálně, kdyby to Olympus uměl stejně, né-li lépe :D pak už by mi tolik nevadilo koupit k tomu světelnější portrétový objektiv..
Samozřejm díky velikosti čipu by byla asi nejlepší sony alpha a6000, jenže ta už je trochu nad rozpočet... takže otázka je, jestli já jako neprofesionální fotograf, dokážu vůbec takové nuance mezi Olympusem a základní zrcadlovkou vůbec poznat :D[/QUOTE]

ANO, to co zvládne canon(Vaše potřeby) a řekl bych ještě něco navíc(natáčení videa přes hledáček...).

Co se týče velikosti snímače, tak přímá úměra velikosti snímací plochy, a kvality snímku tady není. Ačkoli je pravda, že ten SONY lepší snímač má.
allbii (22)|21.12.2015 19:01
Takže prostě Sony se Canonu eos100D nemůže rovnat?? :( je horší?
Komo (840)|21.12.2015 19:09
allbii, vyjadrujes sa akosi zahadne. S tou clonou je to nejake divne. "Pokud nastavím clonu za horších, tak setový objektiv Canonu nestačí". Mam dojem,ze tomu vobec nerozumies. Co to podla teba znamena"nastavit clonu"? A preco sem nedas nejake fotky?
kultus (1295)|21.12.2015 19:16
To by mne taky zajimalo! Nahodit jednu typickou fotku s deckem v interieru, klidne zacernit hlavy jestli se bojis o soukromi. At je videt co kde a jak se bude v realu fotit. Treba se hned prijde i na duvod rozmazanych fotek, ale tohle se tahne uz od zacatku, kdy jsem to navrhl...treba bude nakonec stacit i levnejsi stroj. To si myslim, ze stoji za vyzkouseni a eventuuelne usetrene penize.
allbii (22)|21.12.2015 20:48
Zkoušela jsem teď nahrát fotky, ale nejde mi to.. nejdřív to bylo moc velké, teď zase chyba serveru... Nemám problém je sem dát.. tak snad to během večera půjde..

Jinak nastavením té clony myslím , hloubku ostrosti.., ale používám to většinou poloautomaticky, kdy mi sám foťák dopočítá čas a iso.. někdy nastavuji čas a zkouším k tomu ISO..
Ale psala jsem, že za horších podmínek to moc nefunguje že to není dostačující..
kultus (1295)|21.12.2015 20:53
Doporucuji nahrat jednu-dve fotky v plnem rozliseni s exifem na nektere uloziste a hodit sem link...
allbii (22)|21.12.2015 21:14
nikdyj sem nedávala nikam nic s efixem.. takže nevím, jak se to dělá :D


Takže tato fotka je z Canon G10 na program Sport ISO 800, 3.2, 1/15

---------- Doplněno v 21:14 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:10 ----------


tato je: 1/15, 2.8, Iso 400

toto je: 1/10,4.0, ISO 800

u těchto fotek ani té první jsem nic nenastavovala
allbii (22)|21.12.2015 21:23

toto je fotka ze zrcadlovky - za stejných světelných podmínek.. .. je to nastavené jen na portrét : 1/60, 4.0 a ISO 800

tady je nastavená clona 3.5, čas a iso automaticky 1/40, a iso 2500 , bez blesku
Dan7 (411)|21.12.2015 21:53
To nemám rád. Za takových podmínek se fotí špatně - málo světla a umělé světlo. Chtělo by to spíš denní světlo, někde u okna. Světlo je při focení hodně důležité. Jinak si fotograf musí pomáhat bleskem - proto jsou i fotky bleskem ostřejší - zmrazí to pohyb.
Jak bych to tak nějak laicky podal .... hlavním důvodem rozmazání fotek je ten použitý čas tzn. foťák je špatně nastaven fotografem. U fotek z G10 je to opravdu na hranici únosnosti i pro statické fotky. Pro pohybující se dítě je čas okolo 1/15 naprosto nedostatečný.
Rada pro nováčky (pokročilejší by to měli fotit už na manuál): nastavit Canon kolečkem na Tv (priorita času - foťák si sám zvolí clonu) a nastavit si potřebný minimální čas, ponechat automatické ISO. Potřebný čas na dítě nedokážu odhadnout - asi bych začal 1/100 nebo i 1/200. A pak doufat, že to ten foťák za podobných podmínek zvládne vyfotit s potřebnou kvalitou. Na takové podmínky je opravdu lepší kombinace: zrcadlovka nebo CSC s větším senzorem (např. APS-C), světelný objektiv (cca. 35mm 1.8, 50mm 1.8) a případně externí blesk.
kultus (1295)|21.12.2015 22:20
Tak to vidis, kdybys poslechla hned na zacatku, stacila jedna fotka a je hnedka jasne kde je problem ;) problem je tedy prilis dlouhy cas. Zkraceni casu dopomuze nastavit co nejnizsi clonove cislo nebo zvysit citlivost nebo pouzit blesk...nebo vykonnejsi zarovky ;)
Dan7 (411)|21.12.2015 22:35
To jsem chtěl taky ještě navrhnout ..... pořádnou lampu nebo radši víc :). Podle posledních dvou fotek by to těžko dávala i zrcadlovka se světelným objektivem. Ta poslední fotka s časem 1/40 a ISO 2500 je už taky technicky dost hraniční.
allbii (22)|21.12.2015 22:48
Já vím, že za ideálního světla se fotí lépe, ale fotím i v takových podmínkách a proto to zkouším.. zkouším různé nastavování, zrcadlovka mi v tomto přišla nejlepší..

Takže radši koupit další 4 lampy :D :D :D S tou zrcadlovkou fotky prakticky rozmazané nejsou..
u G10 nejde fotka s rozmazaným pozadím.. neříkám, že mi jde jen o to, ale přeci jen, portrétovky tak mají svoje kouzlo.. Nastavovat se hodně učím, takže spíše dělám chyby..

každopádně se už rozhoduji mezi Sony Alphou a6000 s APS-C (to mě láká nejvíce) jinak designově se mi moc nelíbí nebo právě Olympus omd M10

---------- Doplněno v 22:48 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:44 ----------


fotka za denního světla (oblačno) - nemáme moc slunný byt :D 1/40, 3.5, ISO1250