Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon P7000 vs. Canon PowerShot G12 vs. Olympus XZ1

kesu (5)|5.7.2011 18:58
Dobrý den,
Plánuji nakup nového fotoaparátu, v současnosti vlastním Panasonic TZ7 a rád bych se opět posunul o kousek dál. Zrcadlovku zatím nechci, jelikož potřebuji být mobilní.

Na Digimanii jsem strávil již několik dní čtením recenzí a různých příspěvků ve fóru. Nakonec jsem se dopracoval ke trojici zařízení: Nikon Coolpix P7000, Canon PowerShot G12, Olympus XZ1. I když jsem každou recenzi četl nejméně 5x stále si nemohu vybrat svého favorita. Proto bych se chtěl zeptat co byste mi poradili. Pokud by se mohl vyjádřit i pan redaktor Milan Šurkala, který má v tomto určitě celou řadu praktických poznatků, byl bych velice vděčný.

Ještě je dobré také zmínit co vlastně budu fotit. Kromě takového běžného "spotřební" focení (rodina, dovolené apod.) je v převážné většině případů cílem mého fotoaparátu přítelkyně. Proto bych rád, aby nový fotoaparát splňoval požadavky na focení portrétů, focení v interieru, glamour apod.

S výše zmíněným požadavky je i spojena moje současná nespokojenost s Panasonicem TZ7, který trpí pro mě dost zásadní vadou (možná je to pouze chyba na straně fotografa - uvítám jakékoliv postřehy), že při focení zejména na výšku (při nejširším ohnisku) z cca. z 1-3 metrů dochází u okrajů (poměrně širokých) k "roztažení" snímané osoby. Přikládám odkaz na fotografii, která popisovaný problém vyjadřuje - oblast hlavy, zejména čelo (na kvalitu ani jiné aspekty fotografie prosím nehleďte - jedná se o rychlou nepovedenou momentku)

busy (782)|5.7.2011 20:12
[quote=kesu;10613]Dobrý den, Plánuji nakup nového fotoaparátu, v současnosti vlastním Panasonic TZ7 a rád bych se opět posunul o kousek dál. Zrcadlovku zatím nechci, jelikož potřebuji být mobilní.

Na Digimanii jsem strávil již několik dní čtením recenzí a různých příspěvků ve fóru. Nakonec jsem se dopracoval ke trojici zařízení: Nikon Coolpix P7000, Canon PowerShot G12, Olympus XZ1. I když jsem každou recenzi četl nejméně 5x stále si nemohu vybrat svého favorita. Proto bych se chtěl zeptat co byste mi poradili. Pokud by se mohl vyjádřit i pan redaktor Milan Šurkala, který má v tomto určitě celou řadu praktických poznatků, byl bych velice vděčný.[/quote]

Tak TZ7 (a TZ8,TZ10) je podla mna najlepsi vreckovy ultrazoom, a bude tazke k nemu vybrat dostojneho nasledovnika.

[quote=kesu;10613]Ještě je dobré také zmínit co vlastně budu fotit. Kromě takového běžného "spotřební" focení (rodina, dovolené apod.) je v převážné většině případů cílem mého fotoaparátu přítelkyně. Proto bych rád, aby nový fotoaparát splňoval požadavky na focení portrétů, focení v interieru, glamour apod.[/quote]

Vsetky tri menovane "profikompakty" su vyborne a medzi kompaktami dokazu poskytnut spickovu kvalitu. Avsak na portrety je predsa len najlepsi Olympus XZ-1, pretoze jeho objektiv je daleko daleko svetelnejsi nez objektivy ostatnych dvoch, a dokaze najlepsie rozmazat pozadie - dokonca az tak dobre ako zrkadlovky - vid nedavny Milanov test:
https://www.digimanie.cz/recenze-profi-kompakt-nebo-low-end-zrcadlovka/3852

Vdaka vybornej svetelnosti je velmi vhodny aj do horsich svetelnych podmienok. Tu ho uz ale dohana Canon G11/G12, ktory ma sice svetelnosti len priemerne, ale vdaka kvalitnemu cipu a postprocessingu dokaze podat na kratkych ohniskach v slabsich svetelnych podmienkach temer tak dobre vysledky ako Oly XZ-1. Ale pozadie az tak rozmazavat nedokaze.

[quote=kesu;10613]S výše zmíněným požadavky je i spojena moje současná nespokojenost s Panasonicem TZ7, který trpí pro mě dost zásadní vadou (možná je to pouze chyba na straně fotografa - uvítám jakékoliv postřehy), že při focení zejména na výšku (při nejširším ohnisku) z cca. z 1-3 metrů dochází u okrajů (poměrně širokých) k "roztažení" snímané osoby. Přikládám odkaz na fotografii, která popisovaný problém vyjadřuje - oblast hlavy, zejména čelo[/quote]

Vzhladom na to ze neviem ako ta slecna vyzera normalne, ziadne roztiahnutie okrajov nevidim:)

Avsak predpokladam ze sa jedna o klasicky problem "šišaté hlavy" o ktorom som uz pisal, tak s tym sa zial nic robit neda, to je proste fyzikalna vlastnost vsetkych sirokych ohnisk a budu to robit vsetky fotoaparaty so sirokymi ohniskami. Jedna sa narovnanie linii, resp. kompenzacia sudkovej vady, aby obraz nevyzeral ako z rybieho oka (t.j. vyrazny vypukly stred a linie mimo stredu "vybulene" k okraju). Jedina moznost ako tomu predist je odist kusok dalej a malicko zazoomovat (ohniska od 32 mm uz byvaju v pohode).
Kikapu1 (71)|5.7.2011 20:30
Za cenu uvedených kompaktů se dá pořídit "bezzrcadlovka" Samsung NX, nebo Sony NEX (teď jsem to pořídil na kolo). Vzhledem k podstatně většímu čipu je to na portrét vhodnější než sebelepší kompakt - a třeba v porovnání s G12-kou to není nějak větší. Já jsem teda koupil Samsung NX100 + 20-50/3,5-5,6 - hlavně kvůli ceně, ale oni to vzali nějak hákem postupně uvádí celkem dost objektivů, třeba chystají i portréťák 85mm/f:1,4 ale to bude asi darda... Jinak můřu říct, že i když mně nejdříve velikost zarazila, tak je ve finále skladnější, než jsem čekal.
Fotka je na 50mm f:5,6 zajímavé by bylo vidět výsledek s palačinkou 30mm/f:2, ten asi bude na portréty lepší
tady tip: http://www.mall.cz/kompakty-vymenitelny-objektiv/samsung-nx11-18-55mm-30mm?v=479629
http://www.exa.cz/digitalni-fotoaparat-samsung-ev-nx100-cerny/
SAM_3137.jpg
kesu (5)|5.7.2011 22:38
[quote=busy;10614]

Vdaka vybornej svetelnosti je velmi vhodny aj do horsich svetelnych podmienok. Tu ho uz ale dohana Canon G11/G12, ktory ma sice svetelnosti len priemerne, ale vdaka kvalitnemu cipu a postprocessingu dokaze podat na kratkych ohniskach v slabsich svetelnych podmienkach temer tak dobre vysledky ako Oly XZ-1. Ale pozadie az tak rozmazavat nedokaze.[/quote]

To srovnání jsem četl několikrat, ale i v samotné recenzi a v obecných hodnoceních je ten Olympus docela kritizován za přílišné odšumování, méně kvalitní chip a obecně po strance ergonomie mi nepřijde příliš povedeny (ovladacích prvku je skutečně po skromnu). Také by mě zajímalo srovnáni s Nikonem, který je pro mě momentálně asi favoritem.

[quote=busy;10614]

Vzhladom na to ze neviem ako ta slecna vyzera normalne, ziadne roztiahnutie okrajov nevidim:)

Avsak predpokladam ze sa jedna o klasicky problem "šišaté hlavy" o ktorom som uz pisal, tak s tym sa zial nic robit neda, to je proste fyzikalna vlastnost vsetkych sirokych ohnisk a budu to robit vsetky fotoaparaty so sirokymi ohniskami. Jedna sa narovnanie linii, resp. kompenzacia sudkovej vady, aby obraz nevyzeral ako z rybieho oka (t.j. vyrazny vypukly stred a linie mimo stredu "vybulene" k okraju). Jedina moznost ako tomu predist je odist kusok dalej a malicko zazoomovat (ohniska od 32 mm uz byvaju v pohode).[/quote]

Díky za tip určitě vyzkouším

[quote=Kikapu1;10616]Za cenu uvedených kompaktů se dá pořídit "bezzrcadlovka" Samsung NX, nebo Sony NEX (teď jsem to pořídil na kolo). Vzhledem k podstatně většímu čipu je to na portrét vhodnější než sebelepší kompakt - a třeba v porovnání s G12-kou to není nějak větší. Já jsem teda koupil Samsung NX100 + 20-50/3,5-5,6 - hlavně kvůli ceně, ale oni to vzali nějak hákem postupně uvádí celkem dost objektivů, třeba chystají i portréťák 85mm/f:1,4 ale to bude asi darda... Jinak můřu říct, že i když mně nejdříve velikost zarazila, tak je ve finále skladnější, než jsem čekal.
Fotka je na 50mm f:5,6 zajímavé by bylo vidět výsledek s palačinkou 30mm/f:2, ten asi bude na portréty lepší
tady tip: http://www.mall.cz/kompakty-vymenitelny-objektiv/samsung-nx11-18-55mm-30mm?v=479629
http://www.exa.cz/digitalni-fotoaparat-samsung-ev-nx100-cerny/[/quote]

Díky za tip, ale jak jsem psal v prvním příspěvku vyžaduji značnou mobilitu a univerzálnější použití. A jak vyplývá z tohoto článku https://www.digimanie.cz/recenze-profi-kompakt-nebo-low-end-zrcadlovka/3852 není rozdíl mezi levnými zrcadlovkami a profikompakty nijak výrazný
Kikapu1 (71)|6.7.2011 15:56
Měl jsem právě za to, že NX je kompaktní dost :-) ...a jeho objektiv je trošku jinde, než seťák Canon, ten je fuj. Co se kompaktů týká, koukal jsem podrobně na recenze a dodám ještě jednoho kandidáta - Canon S95. Od těch ostatních se liší hlavně tím, že nejenom netrpí žádnou slabinou, ale je to fakt kompaktní foťák - z ostatních vždy něco čouhá a kvalitou mu těžko může cokoliv z původního výběru konkurovat. Favorizovaného Nikona Ondřej Neff sepsul za pořádné soudkové zkreslení na krátkém konci, takže to na portréty určitě nebude to vono. Osobně bych laboroval mezi Canonem S95 (skladnost) a Olympusem XZ-1 - ten má bezkonkurenční objektiv a jako jediný nabídne nějakou použitelnou míru rozostřeného pozadí - hlavně teda na dlouhém konci. V recenzi kritizovaná absence gripu se nechá vyřešit v pohodě navléknutím nějakého poutka , horší je to s odšumováním - podle Dxo marks všechny profi kompakty mají horní použitelné ISO podle měření cca 140-160, Oly jen 113 a navíc odšumuje přímo blbě, takže je nutné fotit do RAWu a odšumovat až v PC. Což já teda tak dělám furt, jenže někdo to má za zdržování. Ten Oly - v případě RAWu - je ovšem celkem dobrá náhrada zrcadlovky, bych řekl, Canon S95 zase svoje kouzlo neztratí ani po jejím pozdějším nákupu, protože je fakt prcek, jedinej mazák košiloidně kapesní. Jo, u Nikonu prý blbne ostření už za mírně blbejch podmínek...