Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Jaký kompakt: Olympus XZ-10 nebo Canon Ixus 255 HS

Neregistrovaný (0)|8.2.2014 21:56
Tazatel: ramar

Znění dotazu: Dobrý večer, prosím o radu při výběru kompaktu.Vlastním fotoaparát Olympus Camedia c-70 ZOOM (mám i jeho předchůdce c-50, oba funkční), asi fotí dobře, ale nemá stabilizátor a mnoho fotek je rozmazaných (možná to je mou nešikovností či nevědomostí, nevím). Světelnost má asi celkem slušnou 1:2,8-4,8 (teda podle toho, co jsem od odborných recenzí vyčetl). Upřímně, už se za něj někdy stydím :-) a tak bych si rád pořídil nějaký, abych šel s dobou a tolik nevyčníval. Rodina je velká, takže je pořád co fotit (děti, foto v interiéru, exteriéru, příroda i makro). Cenu jsem si stanovil kolem 5 tis. Kč, za výrazně kvalitnější jsem ochoten připlatit, max. 2 tis. Ikdyž bych se rád někdy naučil využívat manuální režimy a nastavení, pravděpodobně k tomu nikdy nedojde, takže preferuju automatiku (stejně jako manželka, příp. nejstarší děti, které také někdy cvaknou nějakou tu fotku). Po pročtení mnoha příspěvků a recenzí jsem zúžil výběr na Olympus XZ-10: u tohoto, ale kdosi napsal, že má slabou automatiku - fotky nic moc. Také si myslím, že spoustu funkcí nevyužiju, různým clonám, ISU, apod. vůbec nerozumím, takže stejně asi budu fotit na automat. Tak ostatně fotím i teď, ikdyž i stávající foťák má spoustu man. nastavení a režimů. Prostě tomu nerozumím a sám to ani nikdy nepochopím. Jako alternativu jsem pak zvolil jen plně automat Canon Ixus 255 HS - oba zhruba stejná cena, stejné hodnocení dle dTestu (to pro mne až tak není směrodatné). Jediné, čeho se obávám, je světelnost, která je u Canonu 3.0-6.9, tedy asi hodně podprůměrná (to jsem si donedávna myslel, že čím větší rozpětí, tím lepší fotky). Vůbec si nedokážu představit, jak se s tím bude fotit, když nebude dobrá světelnost. Na druhou stranu bych se o nic nemusel starat, jen automat. režim a focení. Vím, že pro odborníky to zní asi barbarsky - fotit jen na automat, ale když to nevyužiju, tak mi to přijde zbytečné. Na druhou stranu, co kdybych se někdy zmátořil a třeba začal experimentovat... Takže, abych to zhrnul, budu rád za jakýkoliv názor či doporučení od Vás, odborníků. Předem děkuju za Váš čas a případné poznatky, které mi pomohou se rozhodnout.
kultus (1295)|8.2.2014 22:22
Ze ma slabsi automatiku jsem psal ja, je to muj subj.nazor, spousta fotek na automat se mi nelibila proto jsem fotil radeji na P a pak na A...nemyslim si ze je tezke pochopit jak pracuji rezimy zase takova veda to neni. Uz na P se da nechat clona a zaverka na automatice a nastavovat si jen ISO, vyv.bile pripadne korekci expozice. Proste jenom ty zakladni funkce, nic sloziteho pak je XZ-10 to nejlepsi co za ty prachy koupis...
Pavel Matějka (394)|9.2.2014 09:14
Antivir123 (81)|9.2.2014 09:25
Za mě Olympus a bacha na recenze-jsou subjektivní:)
Begy_cz (537)|9.2.2014 09:47
třeba takový Olympus E-PM1 se dá sehnat kolem 6tis a XZ-10 dle mého názoru poráží s přehledem.

jinak očekávat že z foťáku budou padat pěkný fotky jen při focení na automat není barbarské ale spíše dětinské. Věnuj jedno odpoledne tomu, že si něco přečteš. Otevře ti to oči a dobrých fotek budeš mít o poznání víc

přečti si tohle: https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou/
kultus (1295)|9.2.2014 10:55
Nerekl bych ze je to detinske spousta fotaku i pokrocilych ma supr automatiku a fotky z nich se spouste lidem muzou libit a nevidim zadny duvod proc je shazovat takovyma recma, at si sam prijde na to co je pro nej lepsi. Pro kazdeho znamena pekna fotka neco jineho...XZ10 ma vetsi rozsah zoomu a mnohem lepsi svetelnost a pokud dobre ctu vybira mezi kompaktama...
Antivir123 (81)|9.2.2014 11:15
[QUOTE=Begy_cz;29263]třeba takový Olympus E-PM1 se dá sehnat kolem 6tis a XZ-10 dle mého názoru poráží s přehledem.

jinak očekávat že z foťáku budou padat pěkný fotky jen při focení na automat není barbarské ale spíše dětinské. Věnuj jedno odpoledne tomu, že si něco přečteš. Otevře ti to oči a dobrých fotek budeš mít o poznání víc

přečti si tohle: https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou/[/QUOTE]

ALe E-PM Nemá zasouvací objektiv což z něj dělá cokoli jiného než kompakt.
Komo (840)|9.2.2014 11:26
S nejakou vysoko sofistikovanou automatikou nemam skusenosti. Dokaze napriklad zistit, aky najdlhsi cas si schopny udrzat v ruke a podla toho volit co najnizsie ISO? Dokaze zistit, ze chces fotit pohybujuci sa objekt? Dokaze zistit, ze fotis vecer kostolnu vezu vzdialenu 100 metrov a spustat blesk je teda nezmysel? Atd.... Ak toto vsetko dokaze, tak super. Ale ak nie, treba dat fotaku najavo, co vlastne chces. A to plnym ovladanim , alebo aspon pouzivanim scenickych rezimov.
kultus (1295)|9.2.2014 11:35
Boze uz si uvedomte ze porad radite nekomu co cvaka na automat na nejakem starem kramu takze si i XZ10 polepsi az az a zustane kapesny...tak uz to nehrotte porad do mrte :-D az si budu kupovat mikroskop taky mi bude porad nekdo cpat at si nasetrim na poradny elektronovy? Jestli chce jen cvakat at cvaka az neco nastuduje porad na ty pocatecny experimenty v manualu bude XZ10 dobry...proto jsem psal o rezimu P ktery dopocitava clonu a cas a zbytek muze zustat v automatice nebo na pak kliku nastavit...to je jako kdyz chce nekdo pokrocilejsi zarizeni a furt mu nekdo cpe zrcadlovku! :-D
Komo (840)|9.2.2014 11:49
Ved XZ-10 je dobry, lepsi nez ten Ixus. Uplny laik si kupi fotak a caka od neho, ze nadstavi Auto a odfoti vsetko kvalitne. Potom sa cuduje, preco ma napriklad rozmazane fotky a je z toho sklamany. Kupi si teda lepsi, drahsi fotak. A vysledok je plus minus rovnaky.
Begy_cz (537)|9.2.2014 11:59
XZ-10 bych asi pojmenoval jako: mezi slepými - jednooký králem
Mě prostě "vadí" že za 6000Kč lze pořídit dle mého soudu řadu kvalitnějších přístrojů.
Komo (840)|9.2.2014 12:03
On chce ale kompakt.
Antivir123 (81)|9.2.2014 13:13
Možná i ten Canon SX220 by nebyl nejhorší volba za jeho výprodejovou cenu. (kolem 3000 Kč)
luty2 (1)|9.2.2014 22:20
Trochu se vetřu do tohoto vlákna.

taky vybírám fotopřístroj do 6000,-- Kč a vybral jsem zatím olympus XZ 10

fotím hlavně venku krajinky, výlety.... budu taky spíš fotit na automat....

ještě jsem pokukoval po přístroji Nikon 1 J2 vím, že to není kompakt, ale nevím o kolik je lepší než ten olympus,

vyplatí se o tom vůbec uvažovat, budou z toho nikonu fotky znatelně lepší než z olympusu? aby to amatér poznal:-)

[QUOTE=Begy_cz;29270]XZ-10 bych asi pojmenoval jako: mezi slepými - jednooký králem
Mě prostě "vadí" že za 6000Kč lze pořídit dle mého soudu řadu kvalitnějších přístrojů.[/QUOTE]

Jinak teda pokud existuje něco lepšího do 6 000 můžete mi poradit.... díky
Antivir123 (81)|10.2.2014 11:02
[QUOTE=luty2;29273]Trochu se vetřu do tohoto vlákna.

taky vybírám fotopřístroj do 6000,-- Kč a vybral jsem zatím olympus XZ 10

fotím hlavně venku krajinky, výlety.... budu taky spíš fotit na automat....

ještě jsem pokukoval po přístroji Nikon 1 J2 vím, že to není kompakt, ale nevím o kolik je lepší než ten olympus,

vyplatí se o tom vůbec uvažovat, budou z toho nikonu fotky znatelně lepší než z olympusu? aby to amatér poznal:-)



Jinak teda pokud existuje něco lepšího do 6 000 můžete mi poradit.... díky[/QUOTE]

Co Olympus XZ1 ? Lidi si ho docela chválí a já lituji že jsem si koupil Canona G12 i když přítomnost CHDK - Možnost programování foťáku to tak nějak vyvažuje ale optiku má určo XZ1 lepší - hlavně odolnost proti odleskům - slabina G12 a nejen jí...
Milan Šurkala (3381)|10.2.2014 11:09
No já bych zase řekl, že XZ-10 má hodně dobrou automatiku a považuji to za jednu z výhod :-) Občas se sice hodí trochu přidat na expozici, ale barevně je v dnešní době rozhodně nadprůměr. Osobně doporučuji fotit v režimu P (což je expoziční automatika) a stáhnout odšumování. Pak nic lepšího do kapsy v této cenové kategorii neexistuje.
Pavel Matějka (394)|10.2.2014 13:33
A XZ-1 je už do trochu větší kapsy.
ramara (0)|10.2.2014 14:54
Vřelé díky VŠEM, kdo jakýmkoliv názorem přispěli. Podle toho, co jsem pročetl, mne to utvrdilo ve volbě pro Olympus. Jen jsem čekal, že má někdo zkušenosti i s tím Ixusem... Ještě si dovoluji požádat o radu, jakou paměťovou kartu (postačí 8 nebo raději 16 GB, jaký je rozdíl mezi SDHC a SDXC a co znamená class 10)? Moc díky...

P.S. Pane redaktore, co si mám v praxi na kompaktu představit pod pojmem přidat na expozici, resp. stáhnout odšumování? Ještě jednou děkuji za dovysvětlení. Čest Vaší práci, opravdu oceňuji Vaši nezištnou pomoc a cenné rady...
kultus (1295)|10.2.2014 15:25
tak to zalezi na tobe kolik se toho chystas nafotit, co budes fotit, na jakou kvalitu (predpokladam ze plnou), jestli chces fotit i do RAW a nezapominej i fullHD videa, ktere neco sezerou. Ja mel 16GB a fotil/tocil docela hodne na 11 denni dovolene v egypte a kartu jsem nebyl schopen zaplnit, ale je to na tobe. Spis se zamer na rychlost cteni/ukladani...tady na digimanii je docela slusny test SD karet dokonce nedavno doplneny o zajimave kousky...
Milan Šurkala (3381)|10.2.2014 15:37
[QUOTE=ramara;29285]Vřelé díky VŠEM, kdo jakýmkoliv názorem přispěli. Podle toho, co jsem pročetl, mne to utvrdilo ve volbě pro Olympus. Jen jsem čekal, že má někdo zkušenosti i s tím Ixusem... Ještě si dovoluji požádat o radu, jakou paměťovou kartu (postačí 8 nebo raději 16 GB, jaký je rozdíl mezi SDHC a SDXC a co znamená class 10)? Moc díky...

P.S. Pane redaktore, co si mám v praxi na kompaktu představit pod pojmem přidat na expozici, resp. stáhnout odšumování? Ještě jednou děkuji za dovysvětlení. Čest Vaší práci, opravdu oceňuji Vaši nezištnou pomoc a cenné rady...[/QUOTE]

Paměťovou kartu bych volil podle toho, zda si plánujete nechávat snímky na kartě, nebo je budete hned sypat do počítače. Jedna JPEG fotografie mívá zhruba okolo 5 MB, takže na 8GB kartu se jich vleze zhruba 1500. Rozdíl mezi SDHC a SDXC není téměř žádný, SDHC karty jsou do kapacity 32GB, SDXC karty jsou ty, které mají více než 32GB. Rozdíl je dán jiným souborovým systémem, a proto některé starší fotoaparáty neumí s SDXC pracovat. Class 10 znamená rychlostní standard, tedy že karta nabídne čtení i zápis o rychlosti alespoň 10 MB/s. Ono to platí ale pro proudová data, např. videosekvence (velmi malé soubory tedy klidně může kopírovat jen ve stovkách kB za sekundu a pořád to bude splňovat ten standard - ten opravdu mluví o proudových datech jako video, resp. to jde použít pro orientaci i u velkých souborů jako jsou např. ty fotografie). Máme tu i test karet, takže si určitě nějakou vyberete. Pokud budete fotit do JPEGu, úplně v pohodě stačí Class 4 nebo Class 6. Pokud chcete fotit v RAWu, raději bych se díval na Class 10.

Přidat expozici... Jmenuje se to korekce expozice a říkáte tím fotoaparátu, že má snímek zesvětlit nebo ztmavit. Tady Koala Vám to vysvětlí :-) XZ-10 jednoduše občas dělá snímky trochu tmavší, než by měly být, a tak je dobré nastavit na fotoaparátu třeba +0,3 EV (jeden stupínek), tedy aby trochu přidal a dělal snímky světelejší. Tohle se Vám hodí třeba při focení na sněhu, kdy neznám fotoaparát, který by uměl na automatiku udělat sníh opravdu bílý (je potřeba nastavit tak +1 EV, aby se tak stalo).

Odšumování... Malé snímače s velkým rozlišením dost šumí (XZ-10 je v tomhle ještě zlatá, protože má pouze 12 MPx - takové ty dnešní 16-20Mpx zrůdnosti, to šumí ještě mnohem hůře). Tzn. takové to zrno. Výrobci jej softwarově odstraňují, bohužel v praxi to často přehánějí a výsledkem je rozmazaná fotografie. Sice bez šumu, ale rozmazaná (zejména v takových jemných detailech jako je tráva a podobně). Olympus XZ-10 je však jeden z mála fotoaparátů, kde to jde nastavit (funkce se jmenuje tuším Filtr šumu nebo tak nějak, jsou tam, pokud se nepletu, dvě tyto funkce). Takže ideálně je nastavit na "nízký" nebo "vypnuto". Výsledekem bude, že na snímcích se sice objeví trochu více zrna, ale také tam zůstanou detaily. Takže stačí režim P (expoziční automatika), nastavit korekci na +0,3 EV, vypnout odšumování a tradááá fotit. Samozřejmě i bez toho se to dá a pořád bude o několik kroků před konkurencí.
ramara (0)|10.2.2014 16:44
Jak jsem už psal, SMEKÁM! Díky za vše, jsem velkým dlužníkem...