Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Drazsi kompakt nebo levna zrcadlovka?

Yokac (18)|7.11.2010 14:40
Ahoj, poradite mi? Asi se to uz tady probiralo, ale chci koupit fotak do deseti tisic. Kompakt se mi uz moc kupovat nechce a vic penez mi manzelka neda :-). Ktera z lowendovych zrcadlovek / kitu /je na tom lepe? Jsem amater a chci to jen pro bezne foceni, ale s kvalitou dnesnich 14mpx kompaktu spokojeny nejsem a myslim si, ze i ta nejhorsi a nejlevnejsi zrcadlovka porad udela lepsi fotku, nez kompakt? Diky za rady a tipy.
Milan Šurkala (3381)|7.11.2010 15:20
Ono kdyz se podivam na nabidku zrcadlovek do deseti tisic, vidim to desne blede. V podstate je tam jen Olympus E-450 a Nikon D3000 s objektivem. A uprimne receno, osobne bych si vybral spise maly "profi" kompakt jako Canon S90/S95, Samsung EX1 nebo Panasonic LX3. Je to male a udela to az na hloubku ostrosti v podstate stejnou sluzbu. Maji lepsi svetelnost, takze to muze fotit s nizsi citlivosti a mit podobne mnozstvi sumu. Jen to neni tak rychle.
busy (782)|7.11.2010 15:56
[quote=Yokac;7605]chci koupit fotak do deseti tisic. Kompakt se mi uz moc kupovat nechce a vic penez mi manzelka neda :-).[/quote]

A co tak kupit novu manzelku ? :-)))

Ale k veci. Ja by som sa rozhodoval asi na zaklade toho, ako planujem dalej investovat do fototechniky. Pokial by som teraz mal zaplatit 10000 a to by bolo na dlhsie obdbie vsetko, je lepsi nejaky hi-end kompakt. Pokial su dalsie investicie podobnej sumy v blizkej buducnosti mozne, mozno by bola lepsia zrkadlovka alebo nieco z micro 4/3, pretoze tam to cloveka, co to s fotenim mysli vazne, doslova zenie do dalsich vydajov (hlavne na nove objektivy).
Yokac (18)|7.11.2010 16:03
[quote=Milan Šurkala;7607]Ono kdyz se podivam na nabidku zrcadlovek do deseti tisic, vidim to desne blede. V podstate je tam jen Olympus E-450 a Nikon D3000 s objektivem. A uprimne receno, osobne bych si vybral spise maly "profi" kompakt jako Canon S90/S95, Samsung EX1 nebo Panasonic LX3. Je to male a udela to az na hloubku ostrosti v podstate stejnou sluzbu. Maji lepsi svetelnost, takze to muze fotit s nizsi citlivosti a mit podobne mnozstvi sumu. Jen to neni tak rychle.[/quote]
Dekuji za rady, ale moc jste me nepotesil, uz jsem byl skororozhodnuty pro zrcadlovku a to prave ten Nikon. Takze tyhle lowendy delaji horsi fotky, nez tyhle digitaly, co jste vypsal?
Milan Šurkala (3381)|7.11.2010 18:50
[quote=Yokac;7610]Dekuji za rady, ale moc jste me nepotesil, uz jsem byl skororozhodnuty pro zrcadlovku a to prave ten Nikon. Takze tyhle lowendy delaji horsi fotky, nez tyhle digitaly, co jste vypsal?[/quote]

To zas ne, to jsem nerekl. Me jde spis o to, ze za ty penize tam treba nebudete mit stabilizaci (to mate hned vyhodu minimalne rekneme dvou kroku ISO citlivosti - tj. tam, kde zrcadlovka pro ostrou fotku bude potrebovat ISO 800, kompakt si vystaci s ISO 200). Samozrejme nekdy pro pohybove ostrou fotku, kde se stabilizace nijak neprojevi, bude potreba vyssich citlivosti, takze zde zrcadlovka zatim vitezi. Nicmene, rekneme, ze budeme fotit na cca 60mm ohnisko. Zatimco zrcadlovka zde se zakladnim objektivem bude fotit na clonu F5 (lepsi svetelnost to mit nebude), profi kompakt to zvladne s cca F2,3 az F2,8 (EX1, LX3). To jsou opet dva kroky ISO citlivosti. Zrcadlovka bude mit vyhodu ve vetsi pixelove ostrosti, ale pokud budete s kompakty fotit do RAWu, zas tak sileny rozdil to nebude.

Doufam, ze me vypocty ted budou spravne. Srovnejme treba zrcadlovku na prepoctenem 80mm ohnisku, kde pri svetelnosti F5,6 bude chtit s casem 1/80 sekundy citlivost ISO 1600 (modelova situace). Kompakt zde ma svetelnost F2,4 (EX1), takze pro cas 1/80 sekundy muze zvolit citlivost zhruba ISO 320. A priznejme si, prave tyto starsi zrcadlovky na ISO 1600 uz nedelaji zas tak kvalitni snimky. A kompakt na ISO 320 bude, no, rekneme take neprilis dobry. Pokud ale scena nebude zachycovat pohyb a muze se tedy pouzit i opticka stabilizace, klidne clovek muze fotit treba s citlivosti ISO 100 pri casu 1/25 sekundy! S takovym ohniskem a stabilizaci by ta fotografie mela byt stale dostatecne ostra. A rekl bych, ze sumu z kompaktu na ISO 100 zde bude mene nez z one zrcadlovky na ISO 1600. Kazdopadne neni vse zlato, co se trpyti. Zrcadlovky stale nabizi mnohem lepsi moznosti hratek s hloubkou ostrosti a predevsim mnohem vetsi rychlost zpracovani a vetsinou i ostreni, k zahozeni neni ani lepsi dynamicky rozsah, ktery ale napr. WB2000 dohani velmi ucinnym HDR rezimem. Jednoduse, neodsuzoval bych ani jednu kategorii, kazda ma sve vyhody a nevyhody. Jen jsem chtel podotknout, ze ne vzdy ta zrcadlovka musi znamenat vyhru. Osobne bych si v teto cenove kategorii radeji koupil ten kompakt, ale nikomu svuj nazor nevnucuji.
busy (782)|7.11.2010 18:54
Ano, kvalitne kompakty casto urobia lepsiu fotku ako lowendove zrkadlovky. Moj oblubeny porovnavaci test, ktory som tu uz viackrat uvadzal:
http://busy.speccy.cz/tmp/a630verzus1000d.jpg
Lavy stlpec je zrkadlovka Canon EOS 1000D s originalnym setakom, pravy stlpec je kompakt Canon A630, co bol svojho casu jeden z najlepsich hi-end kompaktov. Pekne vidno, ze zrkadlovka so svojim setakom ma ovela horsiu kresbu, menej detailov, celkove fotka posobi dost tupo (t.j. neostro). A nepomohlo jej ani to ze ma niekolkonasobne vecsi cip. Horny riadok je pri ISO100, spodny riadok pri ISO800. Tu uz vidno ze kompakt zacina nestihat, male pixely sa podpisali na silnom sume. Ale podla mna je na fotke stale viac detailov, ako zo zrkadlovky, ktora vdaka velkym pixelom ma na ISO 800 este relativne decentny a prijatelny sum.
piter (146)|7.11.2010 22:09
[quote=busy;7617]Ano, kvalitne kompakty casto urobia lepsiu fotku ako lowendove zrkadlovky. Moj oblubeny porovnavaci test, ktory som tu uz viackrat uvadzal:
http://busy.speccy.cz/tmp/a630verzus1000d.jpg
Lavy stlpec je zrkadlovka Canon EOS 1000D s originalnym setakom, pravy stlpec je kompakt Canon A630, co bol svojho casu jeden z najlepsich hi-end kompaktov. Pekne vidno, ze zrkadlovka so svojim setakom ma ovela horsiu kresbu, menej detailov, celkove fotka posobi dost tupo (t.j. neostro). A nepomohlo jej ani to ze ma niekolkonasobne vecsi cip. Horny riadok je pri ISO100, spodny riadok pri ISO800. Tu uz vidno ze kompakt zacina nestihat, male pixely sa podpisali na silnom sume. Ale podla mna je na fotke stale viac detailov, ako zo zrkadlovky, ktora vdaka velkym pixelom ma na ISO 800 este relativne decentny a prijatelny sum.[/quote]

to je 100% crop? lebo ak nie, tak je to tym canonom bud zle odfotene, alebo nastavene na doostrovani, saturacii a kontraste na 0 pri jpg na nizkej kvalite. som si isty, ze canonom 1000d to odfotim lepsie so setakom a priamo do jpg.
stalak (162)|7.11.2010 22:30
Také se mi nechce věřit že by Canon 1000D takto "propadl" v kvalitě,nicméně když vidím některé fotky z kompaktu s velkým čipem,tak ta kvalita je k nerozeznání od zrcadlovky;)
busy (782)|7.11.2010 23:07
Ano, vsetky fotky su vyrez 1:1, jpg bez akekolkolvek dalsieho postprocessingu, proste presne tak ako vypadli z fotakov. Na PowerShote A630 bola plna automatika P, na 1000D som pouzil vyssie clonove cisla aby mal objektiv co najlepsiu kresbu. Oba fotaky aj figurka boli na pevnej podlozke takze pohybova neostrost nehrozila. Jedine co ma este napadlo je ze ten 1000D mohol mat zle zostelovany ostriaci senzor (ostril kusok pred alebo za cip) ale jeho majitel tvrdil ze ohladom tohto je vsetko v najlepsom poriadku. Ale nie moc priaznivo sa vyjadril o tom setaku takze si myslim ze to bude tym.

Inak, ten A630 je naozaj spickovy kompakt, ma cip velky 1/1.8" a hustotu iba 21 Mpix/cm^2 co su na kompakt krasne hodnoty a spolu s kvalitnym objektivom je to jednoznacny predpoklad kvalitneho fotovystupu, preto je podla mna ten vysledok testu celkom pravdepodobny. A myslim si ze keby som tento test urobil s nejakym modernym 14+ megapixelom, tak dopadne presne naopak :)

Uvazujem ze niekedy zopakujem test s nejakym kvalitnejsim objektivom.
Milan Šurkala (3381)|7.11.2010 23:23
Ja bych podle techto fotek fakt nesoudil, protoze s tim EOS 1000D to rozhodne neni v poradku. Vypada to na spatne zaostreni, nebo az prilis vysokou clonu kvuli difrakci. Urcite neni mozne, aby pri bezchybne pracujicim fotoaparatu a bezchybnem nastaveni z 1000D vylezlo tohle. Nekde bude chyba a opravdu bych tyhle fotky jako argument nepouzival.
busy (782)|8.11.2010 07:41
[quote=Milan Šurkala;7625]Ja bych podle techto fotek fakt nesoudil, protoze s tim EOS 1000D to rozhodne neni v poradku. Vypada to na spatne zaostreni, nebo az prilis vysokou clonu kvuli difrakci. Urcite neni mozne, aby pri bezchybne pracujicim fotoaparatu a bezchybnem nastaveni z 1000D vylezlo tohle. Nekde bude chyba a opravdu bych tyhle fotky jako argument nepouzival.[/quote]

Ano, to je mozne ze to uz bude difrakciou. Ten setak mal na nizkych clonach naozaj zlu kresbu tak som sa snazil ist vysoko (nad F11-F12) a nenapadlo ma vtedy ze tam zase hrozi difrakcia.
Milan Šurkala (3381)|8.11.2010 09:32
[quote=busy;7626]Ano, to je mozne ze to uz bude difrakciou. Ten setak mal na nizkych clonach naozaj zlu kresbu tak som sa snazil ist vysoko (nad F11-F12) a nenapadlo ma vtedy ze tam zase hrozi difrakcia.[/quote]

Na APS-C cipu je difrakce problem tak od F16 vys. Co mam zkusenosti, do tech F13 se difrakce clovek bat nemusi.
Yokac (18)|8.11.2010 10:56
[quote=Milan Šurkala;7616]To zas ne, to jsem nerekl. Me jde spis o to, ze za ty penize tam treba nebudete mit stabilizaci (to mate hned vyhodu minimalne rekneme dvou kroku ISO citlivosti - tj. tam, kde zrcadlovka pro ostrou fotku bude potrebovat ISO 800, kompakt si vystaci s ISO 200). Samozrejme nekdy pro pohybove ostrou fotku, kde se stabilizace nijak neprojevi, bude potreba vyssich citlivosti, takze zde zrcadlovka zatim vitezi. Nicmene, rekneme, ze budeme fotit na cca 60mm ohnisko. Zatimco zrcadlovka zde se zakladnim objektivem bude fotit na clonu F5 (lepsi svetelnost to mit nebude), profi kompakt to zvladne s cca F2,3 az F2,8 (EX1, LX3). To jsou opet dva kroky ISO citlivosti. Zrcadlovka bude mit vyhodu ve vetsi pixelove ostrosti, ale pokud budete s kompakty fotit do RAWu, zas tak sileny rozdil to nebude.

Doufam, ze me vypocty ted budou spravne. Srovnejme treba zrcadlovku na prepoctenem 80mm ohnisku, kde pri svetelnosti F5,6 bude chtit s casem 1/80 sekundy citlivost ISO 1600 (modelova situace). Kompakt zde ma svetelnost F2,4 (EX1), takze pro cas 1/80 sekundy muze zvolit citlivost zhruba ISO 320. A priznejme si, prave tyto starsi zrcadlovky na ISO 1600 uz nedelaji zas tak kvalitni snimky. A kompakt na ISO 320 bude, no, rekneme take neprilis dobry. Pokud ale scena nebude zachycovat pohyb a muze se tedy pouzit i opticka stabilizace, klidne clovek muze fotit treba s citlivosti ISO 100 pri casu 1/25 sekundy! S takovym ohniskem a stabilizaci by ta fotografie mela byt stale dostatecne ostra. A rekl bych, ze sumu z kompaktu na ISO 100 zde bude mene nez z one zrcadlovky na ISO 1600. Kazdopadne neni vse zlato, co se trpyti. Zrcadlovky stale nabizi mnohem lepsi moznosti hratek s hloubkou ostrosti a predevsim mnohem vetsi rychlost zpracovani a vetsinou i ostreni, k zahozeni neni ani lepsi dynamicky rozsah, ktery ale napr. WB2000 dohani velmi ucinnym HDR rezimem. Jednoduse, neodsuzoval bych ani jednu kategorii, kazda ma sve vyhody a nevyhody. Jen jsem chtel podotknout, ze ne vzdy ta zrcadlovka musi znamenat vyhru. Osobne bych si v teto cenove kategorii radeji koupil ten kompakt, ale nikomu svuj nazor nevnucuji.[/quote]
Dekuji za vycerpavajici odpoved. Jsem si teda procetl recenze a diskuze na vyse uvedene tri profikompakty a je asi celkem jedno, ktery koupit. Nejvic mi k srdci prirostl Panasonic LX3, ale ma byt i jeho nastupce, ale ten je drazsi a za to uz by sla koupit zrcadlovka se stabilizaci a to uz jsme zase nekde jnde.
A ted jsem ty fotaky ukazoval manzelce a pry vetsi hnus nevidela, vubec se ji nelibi ani jeden za ty prachy :-).
pamětník (36)|8.11.2010 20:44
No, já bych tedy neváhal a šel do toho Nikona. Jeho seťák je docela dobrý, má stabilizaci, menší světelnost se dá kompenzovat citlivostí, atd., atd., přednosti zcadlovek a větších čipů všichni známe. Roztomilý kapesni kompakt(např.S95) bych kupoval až někdy potom. S95 i LX5 jsou super, ale toho Nikona v technické kvalitě fotek nikdy nepřekonají, i když jsou přenosnější a člověk je může mít stále v kapse.
Yokac (18)|8.11.2010 21:16
[quote=pamětník;7633]No, já bych tedy neváhal a šel do toho Nikona. Jeho seťák je docela dobrý, má stabilizaci, menší světelnost se dá kompenzovat citlivostí, atd., atd., přednosti zcadlovek a větších čipů všichni známe. Roztomilý kapesni kompakt(např.S95) bych kupoval až někdy potom. S95 i LX5 jsou super, ale toho Nikona v technické kvalitě fotek nikdy nepřekonají, i když jsou přenosnější a člověk je může mít stále v kapse.[/quote]
Ja se taky porad po nem po netu dvam, ale vetsinou je v setu bez stabilizace... jak e z nazvu pozna, ze ma stabilizovany objektiv, ze tam ma IS? A co ty levny Sony 230, 380...? Ty uz maji stabilizaci v tele, ze jo?
pamětník (36)|8.11.2010 22:03
[quote=Yokac;7634]Ja se taky porad po nem po netu dvam, ale vetsinou je v setu bez stabilizace... jak e z nazvu pozna, ze ma stabilizovany objektiv, ze tam ma IS? A co ty levny Sony 230, 380...? Ty uz maji stabilizaci v tele, ze jo?[/quote]
V názvu objektivu, v tomto případě seťáku 18-55, musí být označení VR. Nikon tvrdí, že stabilizuje cca tři časy, bude to pravda. Sony mají stabilizaci v těle, já je bohužel dobře neznám, celý život fotím pouze Nikony, tím nechci říci, že nejsou Sony dobré. Základní seťák z Nikona je fakt dobrý, kdybych ho nezkusil, nikdy bych tomu neuvěřil. Ale pozor - stabilizaci má jen ten nejnovější.
Milan Šurkala (3381)|8.11.2010 23:13
[quote=Yokac;7634]Ja se taky porad po nem po netu dvam, ale vetsinou je v setu bez stabilizace... jak e z nazvu pozna, ze ma stabilizovany objektiv, ze tam ma IS? A co ty levny Sony 230, 380...? Ty uz maji stabilizaci v tele, ze jo?[/quote]

U Nikonu se stabilizace pozna podle pismenek VR. Sony ji maji uz v tele, ale uprimne receno, 230-380 jsou dost nepovedene modely (na zrcadlovku hodne sumi - do ISO 400 parada, ale pak je to skoro jak z kompaktu), ergonomie take nic moc. Sony ma vybornou spis stredni tridu zrcadlovek.
Yokac (18)|9.11.2010 09:58
Takze asi fakt ten Nikon, ted ho jen najit, kde ho maji v setu s tim stabilizovanym objektivem za slusnou cenu. Diky vsem za rady!
buble (8)|9.11.2010 13:36
IMHO...
No ja som prešiel zo Sony A330 na Nikon D90.. je pravda, že D90 je cenovo hodne ďaleko od D3000, ale jedno majú spoločné: neskutočne drahé objektívy zo stabilizáciou... Sony bolo kúpené zrovna z rady low-endu A230--až--A390, ale keby som len vtedy radšej doplatil na A500 a všetko by bolo lacnejšie....

Ku Sony bolo absolútne v pohode možné pripojiť akýkoľvek Sony/Minolta objektív a mal stabilizáciu, lebo bola v tele foťáku... Tým pádom sa dali kúpiť aj bazárovky a stále to fotilo veľmi dobre, aj keď tá ergonómia a vyššie ISO je problém...

Ale okrem Sony je stabilizovaný aj Pentax, kde už ergonómia a vysoké ISO nie je problém a napr. K-x v kite s 18-55 vyjde celkom dobre, a šum je poriešený dokonca lepšie ako na D90, ku čomu D3000 ani neprivonia..Nehovoriach o množstve lacných objektívov s ktorými to vie fungovať.. tým by tie náklady nemuseli byť zlé a výsledky celkom dobré...
Deee-aN (97)|9.11.2010 21:03
[quote=Yokac;7645]Takze asi fakt ten Nikon, ted ho jen najit, kde ho maji v setu s tim stabilizovanym objektivem za slusnou cenu. Diky vsem za rady![/quote]
http://viewitem.eim.ebay.cz/Nikon_D3000_Digital_SLR__1855mm_VR___FREE_1GB__CASE/130432830569/item :notsure ,ale za prakticky stejnou cenu i tady: http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-zrcadlovky/nikon/nikon-d3000-18-55-mm-f-3-5-5-6g-af-s-vr-dx-zoom-nikkor
Yokac (18)|9.11.2010 22:04
[quote=Deee-aN;7651]http://viewitem.eim.ebay.cz/Nikon_D3000_Digital_SLR__1855mm_VR___FREE_1GB__CASE/130432830569/item :notsure ,ale za prakticky stejnou cenu i tady: http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-zrcadlovky/nikon/nikon-d3000-18-55-mm-f-3-5-5-6g-af-s-vr-dx-zoom-nikkor[/quote]
Diky za tipy, asi ten fotolab bude lepsi kvuli zaruce. Btw, jak jsi spokojeny s LX 3?
Deee-aN (97)|9.11.2010 22:58
[quote=Yokac;7653]Diky za tipy, asi ten fotolab bude lepsi kvuli zaruce. Btw, jak jsi spokojeny s LX 3?[/quote]
Tak, spokojený jsem. :thumb Hlavně vzhledem k rozměrům (i když, ultrakompakt to zrovna není :)). Někomu může vadit malý zoom, ale pro mě je přednější světelný objektiv. Stabilizace funguje a když člověk vypne automatické ISO, produkuje to pěkné fotky. Plusem je, samozřejmě, přítomnost manuálních režimů. Já jedu hlavně na prioritu clony. Snažím se držet clonu pokud možná co nejvíc otevřenou, abych na malý čip dostal co nejvíc světla. Celkem to funguje - čím větší díra, tím kratší čas. V souhře s co nejnižším ISem (nechodím nad 200) To produkuje rozumnou míru šumu. Ale každý má jinou okometrickou citlivost na šum...
Škoda jen, že se nedá ostřit a zoomovat prstenci na objektivu. Když je na to člověk zvyklý, je to dost nepřesné a nepohodlné. Ale na ten pidiobjektiv by se to už asi nevešlo...:) O absenci hledáčku nemluvím, je to kompakt.
Jo - a skvěle vypadá! :thumb Ovšem pozor! Nemá to automatickou krytku objektivu. Jen "analogovou", takové víčko, co se na to musí nasadit. Mě to nevadí. Ten retro styl se mi líbí ("mechanické" přepínání formátu snímků na objektivu, vyskakovací blesk atd.)

BTW, při rozhodování DSLR vs. kompakt (omlouvám se, jestli to tu už padlo) bych se zaměřil i na to, co a jak budete fotit. Pokud hodláte zrcadlovku používat jako automat a jen cvakat, tak se připravte na to, že s sebou budete tahat mnohem větší zátěž (cca 3x více než LX3), o rozměrech nemluvím. I proto jsem LX3 kupoval, jako kapesní doplněk momentální FZ50 a jejího snad brzkého nástupce. Jestli je to jen na cvakání rodiny u hradu, vybral bych mezi špičkovými kompakty, pokud plánujete "serióznější" focení, bude lepší DSLR. Ovšem počítejte s tím, že počáteční investicí to nekončí. Za chvíli zjistíte, že "potřebujete" delší zoom (nový objektiv, peníze), polarizační filtr (peníze), UV filtr (peníze) atd, atd...
Yokac (18)|10.11.2010 08:37
[quote=Deee-aN;7654]Tak, spokojený jsem. :thumb Hlavně vzhledem k rozměrům (i když, ultrakompakt to zrovna není :)). Někomu může vadit malý zoom, ale pro mě je přednější světelný objektiv. Stabilizace funguje a když člověk vypne automatické ISO, produkuje to pěkné fotky. Plusem je, samozřejmě, přítomnost manuálních režimů. Já jedu hlavně na prioritu clony. Snažím se držet clonu pokud možná co nejvíc otevřenou, abych na malý čip dostal co nejvíc světla. Celkem to funguje - čím větší díra, tím kratší čas. V souhře s co nejnižším ISem (nechodím nad 200) To produkuje rozumnou míru šumu. Ale každý má jinou okometrickou citlivost na šum...
Škoda jen, že se nedá ostřit a zoomovat prstenci na objektivu. Když je na to člověk zvyklý, je to dost nepřesné a nepohodlné. Ale na ten pidiobjektiv by se to už asi nevešlo...:) O absenci hledáčku nemluvím, je to kompakt.
Jo - a skvěle vypadá! :thumb Ovšem pozor! Nemá to automatickou krytku objektivu. Jen "analogovou", takové víčko, co se na to musí nasadit. Mě to nevadí. Ten retro styl se mi líbí ("mechanické" přepínání formátu snímků na objektivu, vyskakovací blesk atd.)

BTW, při rozhodování DSLR vs. kompakt (omlouvám se, jestli to tu už padlo) bych se zaměřil i na to, co a jak budete fotit. Pokud hodláte zrcadlovku používat jako automat a jen cvakat, tak se připravte na to, že s sebou budete tahat mnohem větší zátěž (cca 3x více než LX3), o rozměrech nemluvím. I proto jsem LX3 kupoval, jako kapesní doplněk momentální FZ50 a jejího snad brzkého nástupce. Jestli je to jen na cvakání rodiny u hradu, vybral bych mezi špičkovými kompakty, pokud plánujete "serióznější" focení, bude lepší DSLR. Ovšem počítejte s tím, že počáteční investicí to nekončí. Za chvíli zjistíte, že "potřebujete" delší zoom (nový objektiv, peníze), polarizační filtr (peníze), UV filtr (peníze) atd, atd...[/quote]
Diky za info o LX3! Ja uz byl rozhodnuty pro ten Nikon D3000 a ted zase tohle... :-) Ja to chci jen na bezny rodinny foceni, dalsi dokupovani prislusenstvi uz neplanuju, krome brasny. Jen mi je lito dat desitku za "obyc" kompakt, kdyz uz je za ty penize zrcadlovka. Vesi rozmery mi nevadi a aspon nebudu fotit kazdou blbost jako s kompaktem, ktery bych mel porad u sebe :-)
stalak (162)|10.11.2010 09:35
Také jsem řešil toto dilema,ale jelikož rád fotím a nejenom rodinu atd.tak jsem se rozhodl koupit jak něco do "kapsy" tak i zrcadlovku.Konkrétní model ještě jistě nevím,ale favority mám.
Pokud bych já chtěl fotit jenom běžné rodinné fotky,něco z výletů atd.žádná promyšlená tvorba,tak bych zrcadlovku nekupoval v žádném případě.Zbytečná zátěž.LX 3 je dobrá volba,ale Samsung EX 1 je v některých parametrech ještě lepší a je lacinější v průměru o 1000kč.Právě já o něm uvažuji k tomu zrcadlu.Takže bych se podíval ještě po tomto Samsungu ;)
Yokac (18)|10.11.2010 10:49
[quote=stalak;7659]Také jsem řešil toto dilema,ale jelikož rád fotím a nejenom rodinu atd.tak jsem se rozhodl koupit jak něco do "kapsy" tak i zrcadlovku.Konkrétní model ještě jistě nevím,ale favority mám.
Pokud bych já chtěl fotit jenom běžné rodinné fotky,něco z výletů atd.žádná promyšlená tvorba,tak bych zrcadlovku nekupoval v žádném případě.Zbytečná zátěž.LX 3 je dobrá volba,ale Samsung EX 1 je v některých parametrech ještě lepší a je lacinější v průměru o 1000kč.Právě já o něm uvažuji k tomu zrcadlu.Takže bych se podíval ještě po tomto Samsungu ;)[/quote]
No ja se taky puvodne rozhodoval po mezi LX3 a tim Samsungem, Samsung jsem zavrh protoze k ni nema duveru jako ke znacce...televize, mobily, lednicky... Ale porad, kdyz vedle sebe postavim ten kompakt a zrcadovku a oba dva stoji plus minus stejne, tak radsi sahnu po tom vetsim a i tezsim, to mi nevadi, jak uz jsem psal vyse...
stalak (162)|10.11.2010 11:32
[quote=Yokac;7661]No ja se taky puvodne rozhodoval po mezi LX3 a tim Samsungem, Samsung jsem zavrh protoze k ni nema duveru jako ke znacce...televize, mobily, lednicky... Ale porad, kdyz vedle sebe postavim ten kompakt a zrcadovku a oba dva stoji plus minus stejne, tak radsi sahnu po tom vetsim a i tezsim, to mi nevadi, jak uz jsem psal vyse...[/quote]
Rozhodně bych se nebál značky Samsung,tak jako u každé jiné značky jsou přístroje lepší,horší,odfláknuté a já nevím co,tak to samé platí už i o Samsungu.EX1 patří mezi povedené foťáky tak jako LX3,třeba.Ale to je na každém jak se rozhodne a co preferuje.To samé s tou velikostí.Když Ti nevadí,není co řešit.Vím že si to psal a já napsal jenom můj názor a pohled na danou věc,jak bych se rozhodl být na Tvém místě já.Jenom dodám jednu věc,tak jak to vidím já.Když něco stojí podobné peníze,ale jedno je menší a druhé větší,neznamená to notně že to větší mě udělá lepší službu a kladu si otázku,nechci to větší jen pro dobrý pocit.Tu nenarážím na Tebe,jenom cituji mé myšlenky.Jak jsem psal,já mám už jasno.Takže přeji dobrý výběr a pěkné fotky ;)
Yokac (18)|10.11.2010 12:09
[quote=stalak;7662]Rozhodně bych se nebál značky Samsung,tak jako u každé jiné značky jsou přístroje lepší,horší,odfláknuté a já nevím co,tak to samé platí už i o Samsungu.EX1 patří mezi povedené foťáky tak jako LX3,třeba.Ale to je na každém jak se rozhodne a co preferuje.To samé s tou velikostí.Když Ti nevadí,není co řešit.Vím že si to psal a já napsal jenom můj názor a pohled na danou věc,jak bych se rozhodl být na Tvém místě já.Jenom dodám jednu věc,tak jak to vidím já.Když něco stojí podobné peníze,ale jedno je menší a druhé větší,neznamená to notně že to větší mě udělá lepší službu a kladu si otázku,nechci to větší jen pro dobrý pocit.Tu nenarážím na Tebe,jenom cituji mé myšlenky.Jak jsem psal,já mám už jasno.Takže přeji dobrý výběr a pěkné fotky ;)[/quote]
No prave o ten pocit mi jde taky:-). A porad si rikam, ze i ta nejlevnejsi zrcadlovka musi udelat lepsi fotku, nez sebelepsi kompakt... Nebo to neni pravda? Jako myslim za horsich svetelnych podminek jako je doma, v tmavem lese a podobne. Ta velikost cipu musi byt preci nekde znat. Ale jak rikam, jsem amater, i kdyz teda jak to ted vic studuju a ctu recenze, tak uz neco malo vim, ale porad si necham radsi poradit od zkusenejsich, protoze deset tis. je pro me celkem dost, teda nechci je vyhodit za neco co nebude fungovat podle mych predstav, to by mi tech penez bylo lito:-)
stalak (162)|10.11.2010 13:07
[quote=Yokac;7663]No prave o ten pocit mi jde taky:-). A porad si rikam, ze i ta nejlevnejsi zrcadlovka musi udelat lepsi fotku, nez sebelepsi kompakt... Nebo to neni pravda? Jako myslim za horsich svetelnych podminek jako je doma, v tmavem lese a podobne. Ta velikost cipu musi byt preci nekde znat. Ale jak rikam, jsem amater, i kdyz teda jak to ted vic studuju a ctu recenze, tak uz neco malo vim, ale porad si necham radsi poradit od zkusenejsich, protoze deset tis. je pro me celkem dost, teda nechci je vyhodit za neco co nebude fungovat podle mych predstav, to by mi tech penez bylo lito:-)[/quote]
Vůbec nechci zpochybňovat kvalitu zrcadlovek oproti kompaktům,je tu ale ALE.Tak jako máš kompakty laciné s malinkým čipem,jsou i dražší s větším čipem a samozřejmě propracovanější(dobrá světelnost,kvalitní objektiv,způsob ovládání,irisové clony atd.atd.Laciné jsou i zrcadlovky,to je ta "voda"kde se rozhlížíš Ty a mnoho dalších i já ;) k těm dávají výrobci nějaké seťáky a ty moc kvalitní nejsou,netvrdím že se z toho fotka pěkná neudělá,ale máš nějaký základ a nic.Můžeš dokoupit objektiv nový s dobrou světelností a ejhle,je třeba dvakrát dražší jak tělo zrcadlovky(příklad),zase náklady,protože ten základní seťák na tu automatiku šumí už od ISO 400.Jde mi o to,uděláš fotku,tu zmenšíš a uložíš do počítače,některé necháš vytisknout v nějakém klasickém formátu do alba a tu nepoznáš rozdíl v kvalitě dražší kompakt-zrcadlovka.A beru to tak,že asi nebudeš fotit do RAW a pak si následně se snímky hrát i když to můžeš udělat i s těmi dražšími kompakty,ty ten RAW taky umí.Zrcadlovku musíš také nechat občas vyčistit od usazeného prachu.Určitě Tě nechci odradit od zrcadlovky,ale je mi tak nějak proti srsti na klasické foto výlet,rodina pořizoval velký přístroj,navolit automatiku a fotit.Tohle zvládne podle mého dostatečně kvalitně třeba i ta LX3.Fakt to beru podle sebe a to si vem že já se snažím fotit i o volných chvilkách a začnu s nějakým vymakanějším kompaktem s větším čipem,zrcadlo nechávám na později.Ale jestli chceš opravdu zrcadlovku,tak vem Nikona 3000-3100,má slušný seťák v základu,včera jsem se na 3100 koukal ve Fotolabu,rozměrově to je menší zrcadlovka (tělo) a dodávaný seťák je stabilizovaný,cena těsně pod 15000,-
simonik2 (22)|10.11.2010 14:12
Já jsem začínal se zrcadlovkou, teď mám Canon 450 a nosím ho vyjímečně. Naposled v Londýně. Ovšem neustálé vyměňování objektivů mě opětovně znechutilo. Tak jsem převážně fotil kompaktem. Zrcadlovka je fakt pro potěchu a profi prácí - prezentaci na výstavách. Na prohlížení na PC, na web, na papírové fotky 9x13 cm stačí kompakt.
stalak (162)|10.11.2010 14:46
[quote=simonik2;7666]Já jsem začínal se zrcadlovkou, teď mám Canon 450 a nosím ho vyjímečně. Naposled v Londýně. Ovšem neustálé vyměňování objektivů mě opětovně znechutilo. Tak jsem převážně fotil kompaktem. Zrcadlovka je fakt pro potěchu a profi prácí - prezentaci na výstavách. Na prohlížení na PC, na web, na papírové fotky 9x13 cm stačí kompakt.[/quote]
Ano,napsal si to tak jak to vidím i já,zrcadlovka je opravdu pro potěšení,nadšence atd.Na každodenní tahání to není (tedy pro mě)ale jelikož mě fotit baví,když mám čas,tak si tu radost udělám,ale jelikož vím že ji užiju tak 2měsíce celkově za rok,určitě nebudu kupovat nic drahého.Víc budu fotit právě tím kompaktem,protože ho budu mít neustále sebou,jak v autě tak na kole.
Deee-aN (97)|10.11.2010 17:30
[quote=Yokac;7658]Diky za info o LX3! Ja uz byl rozhodnuty pro ten Nikon D3000 a ted zase tohle... :-) Ja to chci jen na bezny rodinny foceni, dalsi dokupovani prislusenstvi uz neplanuju, krome brasny. Jen mi je lito dat desitku za "obyc" kompakt, kdyz uz je za ty penize zrcadlovka. Vesi rozmery mi nevadi a aspon nebudu fotit kazdou blbost jako s kompaktem, ktery bych mel porad u sebe :-)[/quote]
Osobně bych věnoval pozornost třeba i Canonu S95, eventuálně (pokud nejsou na obtíž větší rozměry) Canonu G11.
Jde tu o to, jestli pořídit Ferrari mezi kompakty nebo Dacii Logan mezi DSLR. Ono to tu práci udělá, ale... Také je třeba zohlednit, jakým způsobem budou snímky prezentovány. Jestli na webu 800x600px nebo malé tisky (v těchto případech to vyjde IMHO skoro na stejno), nebo nějaké větší tisky (i když ani na ně není základní zrcadlovka se setovým objektivem úplně optimální).
Chci upozornit, že vám nechci koupi toho Nikona nijak rozmlouvat :). Jen chci přispět k vašemu rozhodování zkušenostmi z používání malého i rozměrnějšího fotoaparátu.
Hodně štěstí a spokojenosti, ať se rozhodnete jakkoli!:thumb
Yokac (18)|11.11.2010 13:40
[quote=Deee-aN;7668]Osobně bych věnoval pozornost třeba i Canonu S95, eventuálně (pokud nejsou na obtíž větší rozměry) Canonu G11.
Jde tu o to, jestli pořídit Ferrari mezi kompakty nebo Dacii Logan mezi DSLR. Ono to tu práci udělá, ale... Také je třeba zohlednit, jakým způsobem budou snímky prezentovány. Jestli na webu 800x600px nebo malé tisky (v těchto případech to vyjde IMHO skoro na stejno), nebo nějaké větší tisky (i když ani na ně není základní zrcadlovka se setovým objektivem úplně optimální).
Chci upozornit, že vám nechci koupi toho Nikona nijak rozmlouvat :). Jen chci přispět k vašemu rozhodování zkušenostmi z používání malého i rozměrnějšího fotoaparátu.
Hodně štěstí a spokojenosti, ať se rozhodnete jakkoli!:thumb[/quote]
Diky za tipy, na Canon s90 / 95 jsem se uz dival, mozna mi prijde i lepsi, nez g11, ale ja uzjsem se konecne po tydnu tapani, rozhodl pro ten Nikon D3000. Se stabilizovanym objektivem 18-55 se uz da poridit za deset tisic. A ja bych tu Dacii Logan taky klidne bral, ja jsem nenarocny a na misto me to odveze stejne jako Ferrari a bez pokut za vysokou rychlost :-).
On kazdy prispevek v tehle diskuzi mi uz prinasi brouky do hlavy a nejistotu, jestli jsem se rozhodl spravne, ale moc za ne dekuju, bez nich bych nic nekoupil!
stalak (162)|11.11.2010 18:19
[quote=Yokac;7676]Diky za tipy, na Canon s90 / 95 jsem se uz dival, mozna mi prijde i lepsi, nez g11, ale ja uzjsem se konecne po tydnu tapani, rozhodl pro ten Nikon D3000. Se stabilizovanym objektivem 18-55 se uz da poridit za deset tisic. A ja bych tu Dacii Logan taky klidne bral, ja jsem nenarocny a na misto me to odveze stejne jako Ferrari a bez pokut za vysokou rychlost :-).
On kazdy prispevek v tehle diskuzi mi uz prinasi brouky do hlavy a nejistotu, jestli jsem se rozhodl spravne, ale moc za ne dekuju, bez nich bych nic nekoupil![/quote]
Tak ať slouží ke spokojenosti ;)
Yokac (18)|14.11.2010 21:52
Tak a jsem zase v prd... :-) Ted jsem tady v jedny diskuzi nasel, ze se jeste prodava Sony A450 v setu za 9990,- A to uz jsem byl rozhodnuty pro ten Nikon D3000....
sumida (15)|22.2.2011 22:39
Stabilizovaný objektiv u Nikonu má označení "VR" (Vibration Reduction) a lze tuto funkci vypnout přímo na objetivu. To je užitečná funkce (vůbec všechny vypínače patří k těm nejužitečnějším zařízením - viz televize...) a tím šetřit baterii fotoaparátu. Označení "IS" používá Canon.