Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Aký objektív mám vybrať?

Neregistrovaný (0)|7.2.2014 11:17
Tazatel: Taira

Znění dotazu: Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na výber objektívu. Kúpila som si svoju prvú zrkadlovku Nikon d5000, so základným setovým objektívom, a chcela by som druhý objektív 55-200, zatiaľ sa ponúka Tamron AF 55-200mm F/4-5.6 Di II pro NIKON alebo Sigma AF 55-200mm f/4-5.6 pro NIKON, prípadne som ešte zvažovala Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di pro Nikon LD Macro 1 , ale tam nie je pokrytý kúsok ohniskovej vzdialenosti (v kombinácií so setovým 18-55), a neviem, jak moc zásadne to vadí... Navyše viem, že daný model by mal k svojmu autofocusu mať obj. AF-S alebo AF-I což sú skratky pre nikkory, a úplne neviem, či to teda vyššie uvedené obj. spĺňajú - preto prosím o radu :)

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon d5000
rousini (738)|7.2.2014 11:43
Pokud člověk pochopí, co chce fotit a jak se na to dívá skrz objektiv, tak směle může zapomenout na nápady pokrýt ohniska od - do...
Spíš bych se zaměřil na kvalitnější sklíčko "akorát pro mě". A nakonec limitace pevným sklem nutí ke kreativnosti, jinému pohledu což má za následek vyzobávání třešniček...
Takže nevíme, jaké sklo označuješ "akorát pro mě" a podle toho ti zdejší zrcadláři asi nebudou schopni poradit. Tyhle seťáky ti ze zrcadlovky udělají akorát lepší kompakt.
Jestli nejsou prioritou vyšší cíle, tak se omlouvám za OT vstup.
Taira (0)|7.2.2014 12:23
CHcela by som fotiť od všetkého niečo - tj. krajinu, ale aj nejaké portréty, tanec, a aj makro - je mi jasné, že to nedosiahnem hneď, a mienim do toho postupne investovať. Uvažovala som aj o univerzálnom objektíve 17-200, ale podľa recenzií sa už podpisuje na kvalite snímkov - čož je zase otázka ako moc by to pre mňa ako amatéra bolo zásadné.

Každopádne, ak poradíte aj iné príslušenstvo, budem samozrejme rada :) Ale zatiaľ sa chystám len na ten objektív.

Díky.
Rellik (1136)|7.2.2014 15:12
Krajina, tanec, portréty - všechno pokryješ zmíněným seťákem. S makrem už je to trošku horší. Záleží co si ale pod pojmem makro představuješ. Někdo za makro považuje kytku přes celou plochu snímku, někdo za makro považuje až třeba hlavu mouchy přes celý snímek. Na to prní taky stačí zmíněný seťák. Pokud chceš něco univerzálnějšího tak tento seťák prodej a kup objektiv 18-105. Je to sice taky seťák, ale jeden z těch lepších. Na dlouhé ohniska zapomeň pokud nechceš fotit ptáky na stromech, tak aby zabíral celý snímek. U sportu už by se dal taky využít, ale kdo by si sám pro sebe zbytečně fotil nějaké sportovce. ;) Pokud chceš něco lepšího, tak třeba sigma 17-70C Ta už má i podporu makra a ostří od nějakých cca 5cm myslím, že po celé délce. Opět je ale u ní omezení toho delšího konce. Někomu stačí těch 70mm někkomu ne. Mě třeba stačí. Projdi si svoje fotky a podívej se jaké ohniska při focení používáš nejvíc, podle toho pak kupuj objektiv. Nemá smysl bezmyšlenkovitě kupovat něco co ti pak bude ležet v šuplíku bez využití. Moje nejpoužívanější ohniska jsou například 20-35mm (90% snímků). Pak až 50-70mm (9%) a to zbylé procento je mezi tím...
Dan7 (411)|7.2.2014 16:41
Ono to posuzovat bez toho objektivu jde někdy těžko. Než jsem si koupil širokáč, tak jsem taky nevěděl, že mé nejpoužívanější ohnisko je 10mm :).
Krajina - tady je to nejhorší. Mám v galerii fotky krajiny na 10mm, ale i na 300mm.
Portréty - tady jsou zase lepší pevná skla (Níkon má třeba univerzálnější 35mm, 50mm nebo skvělé drahé 85mm)
Makro - to je na speciální debatu (už tu nedávno byla) o makro objektivech nebo jiných možnostech
V každém případě zrovna tady uváděné telezoomy nepatří k těm lepším jako je třeba Tamron 70-300mm VC USD nebo Nikon 70-300mm. To už je cenově, ale i kvalitativně někde jinde (stabilizace, ostrost, kontrast i na 300mm).

Lepší by asi pro začátečníka byla kombinace Nikon 18-105mm + pevné sklo (35mm nebo 50mm). Já začínal s Nikonem D5100 na Tamronu 17-50mm f/2.8 a rozhodně nelituji. Díky té světelnosti člověk dostane představu o pevném skle a zároveň má celkem univerzální sklo (mimo dlouhá ohniska).
Komo (840)|7.2.2014 18:17
Zaujimava debata, akurat neviem, ci vsetky tie spominane ohniska su prepocitane na FF.
Begy_cz (537)|7.2.2014 19:36
ne nejsou
Taira (0)|8.2.2014 09:42
Ok, tak inak...Vaše odpovede sa zvrtli trošku opačným smerom - ja mám prakticky vybraný ojektív podľa ohniska 55-200mm - len neviem, ktorý z vyššie uvedených je kompatibilný s daným foťákom, pretože som našla, že potrebuje objektív typu AF-S alebo AF-I, a neviem, či tie uvedené objektívy sú vhodné, pretože majú iné sratky než Nikon :)
Rellik (1136)|8.2.2014 10:34
Pokud je u verze objektivu napsáno, že je s bajonetem nikon, tak je kompatibilní. Níc víc ve zkratkách nehledej. ;) A pokud myslíš, že ten objektiv určitě potřebuješ, tak si klidně kup. Hlavně nekupuj ten levný tamron 70-300! Ten opravdu za moc nestojí. Ze zmíněné trojice bych asi vybral tu sigmu. Po celé délce objektivu má téměř shodnou kresbu, takže tě nepřekvapí tím, ženpříklad na 55mm bude neostrá, pak u 130mm například ostrá a nakonci opět neostrá. Tento, nebo podobný průběh je bohužel u těchto levných objektivů víceméně u všech modelů... Na druhé pomyslené místo bych dal ten Tamron AF 55-200mm f/4-5.6 Di II LD, pak dlouho nic a až někde na konci Tamron 70-300mm (pokud se nejedná o verzi za cenu cca 10000,- http://www.fotocz.cz/galerie/index_80e7e96a2d3ef2c0a5f7ecd86f63d143.html Ten by mohl být z uvedených na pomyslné špici ). I tak si ale myslím, že tyto staré levné objektivy už moc k sehnání nebudou (krom posledního zmíněného)...
Begy_cz (537)|8.2.2014 11:19
[QUOTE=Rellik;29243]Pokud je u verze objektivu napsáno, že je s bajonetem nikon, tak je kompatibilní. Níc víc ve zkratkách nehledej. ;) .[/QUOTE]

to zase pozor. Ty zkratky mimojiné říkají jakým způsobem objektiv ostří.
Řada D3000 a D5000 nemají motor ostření v těle - takže u spousty objektivů pak nebude fungovat AutoFocus
Sakini (1174)|8.2.2014 11:44
U těchhle produktů třetích výrobců není potřeba to řešit - pokud je objektiv aktuálně v prodeji, je určitě dělaný i ve verzi pro Canon, což prostě znamená vlastní AF motor jelikož Canony pohon v těle jednoduše nemají, a verze pro Nikon se liší jen nakolik je potřeba (tedy pohon je stejný, je to pro produkci jednodušší než navrhnout verzi bez motoru pro Nikon, nemluvě o tom že tyto levné objektivy jsou určené pro levnější zrcadlovky Nikon, a o těch je už řadu let známo že vlastní pohon nemají). Takže AF motor je opravdu to poslední po čem je nutné jít. Z hlavy teď vím jen o pár aktuálně prodávaných objektivech pro Nikon, které nemají vlastní pohon - speciální portrétní DC objektivy 105 a 135 mm, 180/2.8 a podobné staré D modely od Nikonu, které prostě zatím ještě nemají nástupce. To ovšem nejsou skla která by si kupoval amatér, už vzhledem k cenám.

Ten Tamron 55-200 odpovídá ceně těch cca dvou tisíc, opticky i mechanicky. Bez stabilizace, klasický mikromotor, ale pro nenáročného uživatele opticky dostačující. Sigma 55-200 je na tom líp jak mechanicky tak opticky, taky cena je vyšší, ale bude to zřejmě lepší volba. Levný Tamron 70-300 opravdu není doporučitelný.
Begy_cz (537)|8.2.2014 12:01
nová skla možná
Koukal jsem po bazarech a cca polovina skel by na tělech bez motorku nefungovaly.
Sakini (1174)|8.2.2014 12:14
O bazaru tu od Tairy ovšem nepadla ani zmínka - evidentně není zrovna kovaná v datech týkajících se modelového označení různých výrobců, a proto se rozumně ptá. Když jsem si teď cvičně otevřel Palladix, sekce Nikon, zoom objektivy, tak z prvních padesáti je bez vlastního pohonu deset - a osm z nich jsou jednoznačně popsané manuály (většinou push-pull). Takže tak dramatické to nebude, většinou se tam stejně točí zavedené typy jako 18-105, 17-55 a podobně.
Rellik (1136)|8.2.2014 12:24
[QUOTE=Begy_cz;29246]Koukal jsem po bazarech a cca polovina skel by na tělech bez motorku nefungovaly. [/QUOTE] Objektivy by samozřejmě fungovaly. Jen by se muselo ostřit ručně. Zbylé funkce fungují naprosto normálně. ;)
Begy_cz (537)|8.2.2014 13:06
myslím že každý ví co jsem myslel tím že by nefungovaly.
Bajonet a ovládání clony je na všech Nikonech stejný (tedy krom CSC)
kominor (7)|10.4.2014 13:14
Zdravím, má zde někdo zkušenosti se starým teleobjektivem Nikon AF NIKKOR 70-300mm/4-5.6 D ED? Jde mi o obrazovou kvalitu. Tento objektiv se dá sehnat za velmi slušné peníze, ale má cenu ho vůbec pořizovat?
Rellik (1136)|10.4.2014 15:17
Pokud nemáš v těle fotoaparátu ostřící motorek, je tento objektiv pouze k ručnímu použití. Jinak obrazová kvalita celkem ujde ;)
kominor (7)|10.4.2014 16:02
Mám D7000, tak že s motorkem není problém. Spíš mě zajímalo, jestli tento objektiv je obrazově lepší než dnešní levné zoomy, např. Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro, nebo Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG. Včera jsem zkoušel nikon 55-200, a ten mě vůbec nepřesvědčil.
Rellik (1136)|10.4.2014 17:27
[QUOTE=kominor;30099]Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro[/QUOTE] Jestli myslíš ten Tamron za necelé 4k, tak je lepší snad i dalekohled před fotoaparátem. Tento Tamron je totiž hrůza! Měl jsem ho doma asi 2 měsíce, pak šel rychle pryč...
Sakini (1174)|11.4.2014 07:53
No, 70-300G to není, ale minimálně do 200 mm je dobrý. On je to v podstatě opticky Tamron (ne Di, starší LD bez vlastního pohonu) v obalu od Nikonu, takže žádné extra disko, ale zase je sehnatelný za pár šupů a oproti tomu současnému levnému Tamronu má některé optické náležitosti od Nikonu, jako je ED člen (viz jeho plný název). Ostření je průměrně rychlé, holt je to poháněné z těla, ale není vyloženě pomalý. Ovšem s moderním 70-300 G je dost nesrovnatelný, a i 55-200 je (podle mě) lepší. Je to takové laciné řešení.
Pavel Matějka (394)|11.4.2014 08:48
Ono to bohužel platí o drtivé většině skel 70-300 nebo 75-300 s koncovou světelností 5,6 všech značek: Do 200 mm je dobrý, zbytek rozsahu se nedá použít na víc jak na 10x15 cm a někdy ani na to ne.
kominor (7)|11.4.2014 13:17
Díky za vysvětlení. Pokud je tedy i 55-200 lepší, tak i když je ten starý nikon dosti levný, tak by to byli zbytečně vyhozené peníze. Chtěl jsem telezoom jen na občasné použití, ale v tomhle případě asi nemá cenu šetřit. Tak že se podívám po něčem novějším...