Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony RX100 III - úžasný kompakt

joeh (3352)|18.8.2014 15:15
Je to už dva roky ako firma Sony uviedla kompakt RX100. Vtedy ma napadla jediná vec - kompakty treba začať brať vážne. Dlho som kompakty nesledoval, takže ma ani len nenapadlo, že by nejaký výrobca vyrukoval s niečim tak úžasným, ako je Sony RX100 III. Po zhliadnutí tech. parametrov, celkovej koncepcie prístroja a foto-video samples, musím konštatovať - áno je to kompakt hodný prívlastku supermašinka.
rousini (738)|18.8.2014 16:21
Kompakt, CSC, DSLR... Když dáš to zrcadlovky čip 1/2,3 taky budeš překvapen. Prostě tohle má s kompaktem společné jen tělo. Myslím, že s podobným konceptem začal Canon G1X a teď se taky přidal Fuji X100. Ale nechytejte mě za slovo, možná byl nějaký model i dříve.
Jinak k té sonce. Všechno OK, ale to tělo. To vypadlo z Autocadu, tam je slovo dizajn hluché místo.
kultus (1295)|18.8.2014 16:59
Co se tyce te RX100 nevim proc ses joeh tak prekvapenyy kdyz mas RX10 :) coz je RX100 ve velkem. Sony ma postproces zmaknuty, cipy ma vynikajici a skla umi taky, je to jen otazka penez. Slo jen o to dat to nejak vsechno do kupy...

rousini: A neslo prave o to dat "vykon zrcadlovky" do tela kompaktu? Proto je tak oblibeny. Urcite jeste vic po zlevneni RX100 mark I. V tomhle je mi sony sympaticke umi experimentovat a posouva moznosti kupredu...Co se tyce designu, kazdemu se libi neco jineho to je asi nejsubjektivnejsi vec, u fotaku spis ocenuji ergonomii takze me vytky by mozna smerovali jinam. Kdyz se podivas, jak se pred par lety lisili mobily a jak to vypada dnes jeden placaty kram vedle druheho! tak budme radi...Ta G1X je precejen oproti RX100 neco o dost vetsiho...jinak videl jsem fotky z G1X II a malem jsem si ublinknul z te "kvality" tedy na to, ze tam je 1,5" snimac...evidentne na velikosti nezalezi :D Pokrok jde kupredu, ted jsem se dival na grafy vystupu FZ1000, nevim nakolik se da verit postupu na techradaru, ale ve vetsine disciplin porazil (nebo se drzel dost blizko neodpovidajic rozdilu ve velikosti) i APS-C snimac NEXe 5R/T/6 se setakama, samozrejme do nejakeho ISO1600-3200 pak uz to slo s nim z kopce, ale i tak skvely vysledek i proto, ze ve vetsine pripadu tak vysokych hodnot ISO se sklem f2.8-4 nebude treba...
joeh (3352)|18.8.2014 18:50
kultus, citujem " Slo jen o to dat to nejak vsechno do kupy... " kon. cit. - no a práve to obdivujem. Neviem o jednom-jedinom kompakte, ktorý by RX100 III konkuroval. Sony RX10 je pre mňa ako stavaný, pretože som roky fotil zrkadlom, no pre kompaktára je RX100 III kvalitatívny skok vpred včetne videa.
P.S. G1X som mal a rýchlo predal, prístroj vykazoval nedostatky hrubého zrna.
kultus (1295)|18.8.2014 18:56
Ano prave to nechapu jak se to "hrube zrno" dostane do finalniho produktu za dost velky peniz, ale treba ma jine prednosti kvuli kterym si spokojeneho vlastnika najde :)
kultus (1295)|18.8.2014 19:16
omyl :)
rousini (738)|18.8.2014 20:02
Kultus: psal jsem dizajn, ale vždycky tím myslím funkční dizajn tj. skloubení vzhledu a ergonomie. U RX100 mi chybí oboje. Dizajn je subjektivní, takže beru co člověk to názor, ale ergonomie se tady bude asi okecávat těžko. Je to kompaktík, nemá tendenci vypadávat z ruky, ale náznak gripíku nebo nějaký čudlíky a ovladače do ruky... Vlastně tam není ani roller. Ale já jsem Sonym nepolíbený, možná to tak má být :D
kultus (1295)|18.8.2014 20:32
Ne nema to tak byt :D co je vetsi tragedie uplne chybi i u noveho A5100, to proste nepochopim, o kolik je to telo mensi nez NEX5R kde bylo aspon jedno funkcni tlacitko a roler! Ale to uz jsem hodne OT :) na tu ergonomii jsem po case taky prisel, taky jedna z veci, pro kterou jsem ochoten obetovat malou cast kvality APS-C za poradny kus ergonomie :D
joeh (3352)|18.8.2014 20:38
rousini - jasné, tak to má byť, je to ultrakompakt, každé tlačítko/roler navyše by skazilo celý koncept a zámysel. Fujina X100 je z roku 2010, má pevné sklo 35mm, dvojnásobnú hmotnosť a dvojnásobný objem.
rousini (738)|18.8.2014 22:13
Ale jó klucí, máte pravdu. Ale já říkám výstup z aparátu je jedna věc, zábava při focení druhá. No a teď jde o to, co obětovat?
joeh (3352)|18.8.2014 23:22
rousini - v pohode, každý máme právo vyjadriť svoj názor. Napríklad ja tvrdím a tvrdit budem pokial si nepríde po mňa zubatá, že skutočný zážitok z fotografovania a maximálnu ergonomiu je schopná fotografovi dať len pravá zrkadlovka vyššej triedy s parádnym sklíčkom. To je úplne iný level, vážne.
kultus (1295)|19.8.2014 07:10
Tak to urcite...to uz sme ale nekde jinde, ucelem a hlavne cenou
Sakini (1174)|19.8.2014 10:50
[QUOTE=rousini;32919]Ale já říkám výstup z aparátu je jedna věc, zábava při focení druhá. No a teď jde o to, co obětovat?[/QUOTE]

No zrovna u RX100 M3 si můžeš jednoznačně vybrat - buď oběťuješ ergonomické požadavky a zábavu při focení, nebo s tím prostě nemůžeš dělat a nebudeš to používat. Zábavný tenhle kompakt totiž zrovna moc není, všechno je docela malé až titěrné, a hlavně ze začátku je to dost šok. Možností nastavení a ovládání je spousta, a ani pokročilému uživateli nic zásadního nechybí, ale celkově je ten přístroj orientovaný čistě technicky, na výkon. Půl dne jsem jen nadával, xkrát jsem si nechtěně spustil nahrávání videa jen tím jak jsem měl položený palec, a měl jsem chuť to vyměnit za něco pořádného. Ale tváří v tvář výkonu a schopnostem člověk prostě zmlkne, fotí to líp než levné zrcadlovky a vejde se to do kapsy, a to je silný argument. Kdo se chce při focení hodně bavit a mít pohodlí, ať se tomuhle foťáčku vyhne velkým obloukem - kdo chce nekompromisní výkon který schová do dlaně, nemůže očekávat že bude všechno geniální. Nakonec je to ale stejně všechno o zvyku, docela rychle se dá přizpůsobit těm malým tlačítkům natlačeným k sobě, za chvíli si ruka pamatuje kde mají být prsty a co je potřeba mačkat. RX100 je vyloženě nástroj, nic na parádu, má udělat vynikající fotky a být co nejmenší - to že to není zrovna nějak krásné tělo, je prostě pravda. S realitou se každý musí porvat sám - dokoupil jsem grip, ExpertShield, a pomalu si zvykám.
joeh (3352)|23.8.2014 15:24
- rozsiahla a kvalitná recenzia /en/ - http://www.cameralabs.com/reviews/Sony_Cyber-shot_RX100_III/
Jirka X (60)|25.8.2014 20:37
Co se týče vzhledu je to věc názoru, pro mne jsou ty hladké a jednoduché tvary elegantní. Ergonomii dost vylepší použití orig. pouzdra. I já, když jsem jej v prodejně vzal poprvé do ruky jsem zaváhal, zda si ho vzít. A to kvůli velikosti, v tu chvíli byl tak titěrný. Ale jak už bylo zmíněno, kvalita výstupu to vše spolehlivě kompenzuje. A to píšu o jedničce. Od Sony toho mám více a mimo jiné i povedený levnější kompakt HX 9. Kdyby v jeho těle byla RX 100 III, byl by to můj ideál.
Komo (840)|25.8.2014 23:02
Ako dlho mas RX100? Pytam sa ohladom toho " nestastneho blesku". Niektori ludia mu predpovedali kratku zivotnost, vraj sa skoro odlomi, alebo inak poskodi. Ako to teda je?
Jirka X (60)|26.8.2014 07:19
Od loňského jara. Nemám s tím problém. Je ale fakt, že ho téměř nepoužívám. Ten blesk. Chce to prostě slušné zacházení.
Milan Šurkala (3381)|26.8.2014 12:36
[QUOTE=Komo;33076]Ako dlho mas RX100? Pytam sa ohladom toho " nestastneho blesku". Niektori ludia mu predpovedali kratku zivotnost, vraj sa skoro odlomi, alebo inak poskodi. Ako to teda je?[/QUOTE]

Tohle je třeba mě jedno, protože blesk téměř nepoužívám :-) U mé RX100 zatím po čtyřech měsících drží, ale vyklopil jsem ho za celou dobu možná tak třikrát :-)
IvanGS (128)|26.8.2014 16:24
Až teď jsem si všiml tématu o RX100III a protože jsem ho po 4 měsících vybírání objednal, rád se poučím a snad tu najdu i nějaké rady a tipy.
RX100III, resp. nejprve RX100II, mne zaujal na první pohled a po dlouhém výběru, kdy jsem dostával i doporučení jiných, zaručeně lepších typů, jsem u něj nakonec skončil. Přiznám, že nechtít kompakt do kapsy, zvítězil by větší RX10.
Fotím 40 let, v dětství na rodinnou Flexaretu, od té doby jsem měl spoustu jiných, před rokem 2000 dokonce 2 kinofilmové foťáky, jeden do kapsy a jeden velký na "hraní", přišla ale éra malých digitálů, cvakání od boku hlava nehlava a s tím i moje fotografická degenerace, kterou jsem se rozhodl ukončit, prvním krokem je RX100III, protože chci mít foťák stále u sebe, nehledě na mototuristiku, létání a další aktivity.
Měl jsem ho v ruce jen chvilku, příjemným překvapením byl hledáček, výhrady jsem měl k ergonomii, proto foťák dostane malý grip, který by snad měl být určen pro všechny verze RX100 (viz.foto). Objednal jsem i rezervní baterku a externí nabíječku - je pěkné moci dobíjet baterku ve foťáku, připojit powerbanku nebo nabíjet v autě, ale když mi baterka dojde, chci hned fotit dál a zároveň prázdnou baterku dobíjet.
grip2.jpg
Komo (840)|26.8.2014 18:55
Fotim podobne, blesk vobec nepouzivam. Aj ked niekedy by sa zislo. Aby som sa to naucil.
joeh (3352)|26.8.2014 19:12
- blesk je výborná vec na prisvetlenie - prekreslenie tieňov za slnka, v protisvetle a pod. Nemusí nevyhnutne fungovať ako hlavný zdroj svetla.
Milan Šurkala (3381)|26.8.2014 23:18
[QUOTE=joeh;33098]- blesk je výborná vec na prisvetlenie - prekreslenie tieňov za slnka, v protisvetle a pod. Nemusí nevyhnutne fungovať ako hlavný zdroj svetla.[/QUOTE]

To je taky jediný způsob, jak blesk občas používám :-)
Komo (840)|26.8.2014 23:53
[QUOTE=joeh;33098]- blesk je výborná vec na prisvetlenie - prekreslenie tieňov za slnka, v protisvetle a pod. Nemusí nevyhnutne fungovať ako hlavný zdroj svetla.[/QUOTE]

Takych situacii je vela. Nemam to vyskusane, ale neposobi to umelo? Nestaci len pohrat sa s Rawom? Ci ako kedy?
Jirka X (60)|27.8.2014 06:38
Dobrý např. na portrét v protisvětle.
joeh (3352)|27.8.2014 08:23
Komo - nepôsobí to umelo. V RAWe sa dá kadečo zachrániť, to máš pravdu, ceztovšetko je dobré mať zdrojové dáta čo najkvalitnejšie. RAWeditor musíme v prvom rade vnímat ako kreatívny nástroj až potom ako opravný nástroj.
Jirka X (60)|27.8.2014 12:06
Na to prosvětlení stínů používám HDR, Sony ho zvládá velice dobře. Na vzdálené stíny by stejně blesk nezabral.
joeh (3352)|27.8.2014 13:11
Jirka - iste, expozičný BRK je dobrá funkcia, no je vhodná výlučne pre statické scény. Prisvetľovaciu funkciu blesku je možné použiť i v pohybe. Na vzdialené objekty sa nevyužíva. Jeden príklad - fotíš skupinku ľudí za tvrdého slnečného svetla pred nejakou významnou budovou, čiže na tvárach budú tvrdé tiene. V raweditore vytiahneš tiene, to sa ale prejaví v celom zábere. Blesk ako pomocný zdroj svetla jasovo prekreslí len tváre. /obličej/
Podmienka využitia blesku k tomuto účelu, je podpora synchro závierky na krátke časy. Fotoapárat bez výsokorýchlostnej synchronizácie závierka/blesk sice blesk odpáli, ale bez popisovaného efektu. Pokial nie je v manuále uvedený najkratší synchro čas v režime blesku, musíš tento čas oskúšať. Stojí to zato, ver mi.
Jirka X (60)|27.8.2014 15:38
HDR u Sony si poradí i s chodci v pohybu. Já ti přece nic nevymlouvám, sám jsem výše psal o portrétu. Ale taky jsem psal o dosahu toho blesku. Toť vše.
joeh (3352)|27.8.2014 16:50
Jirka X - prepáč, prehliadol som tvoj príspevok využitia blesku v protisvetle.
IvanGS (128)|27.8.2014 16:56
Mám pár dotazů:
- Co si myslíte o zaostřování Focus Peaking, resp. v jakých situacích myslíte, že je výhodný?
- Jakou máte zkušenost s naprogramováním volitelného tlačítka (je jedno, pokud se nepletu) a co pro něj doporučujete na urychlení ovládání v běžných situacích?
Komo (840)|27.8.2014 17:58
Nex si s postavami v pohybe pri HDR neporadi.
Focus peaking je vyborna vec. Kedze mam len displej, pouzivam ho pri manualnom ostreni stale. Bez neho by to bolo o dost tazsie.
kultus (1295)|27.8.2014 19:02
NEX dela pri HDR taky duchy. Focus peaking? Kdyz je spolehlivy AF neni treba, ale kdyz je neco obtiznejsi k zaostreni, treba vic texturovane pozadi a automat nechce brat popredi, tak je to parada, i na macro a v seru je to dobre. Kdyz mas cas tak se s tim da docela vyhrat. Treba v nocni fotografii k nezaplaceni, na displeji nic nevidis jen rozmazle hvezdy, zaostris prstencem a hned vidis kdy je ejlepe zaostreno...
Jirka X (60)|27.8.2014 19:55
Tak co se týče Nexů nemám žádnou zkušenost. Skoro se divím, RX 100 i HX 9 se s tím vypořádají celkem dobře. I když se výjimka taky našla kdy měla nějaká paní 3 nohy. Otázkou je, jestli si za to nějakým divným pohybem nemohla sama.....
Sakini (1174)|27.8.2014 20:07
Focus peaking je tady použitelný jen na manuální ostření (a zobrazuje se v DMF módu, ale může docela rušit), v tomto případě funguje docela dobře ale vyšší nastavení jsou dost výrazná, nejrozumnější je ta nejnižší intenzita (a i tak jsem už viděl přesnější). Programovat se dá pět tlačítek, ale ty křížová obsahují defaultně stejně ty nejzákladnější věci které se nejčastěji nastavují, takže jde jen o to C tlačítko - já na něm mám ND filtr, ale možností je opravdu hodně. Výhodná je hlavně možnost sestavit si podle potřeb rychlé menu, v které se továrně duplikují volby z kurzorových tlačítek, a místo nich jde umístit další potřebné funkce.
IvanGS (128)|28.8.2014 10:13
Sakini - děkuji, popis je jasný, v praxi uvidím až foťák přijde a budu se s ním seznamovat. Jde mi opravdu o to, aby se před pořízením fotky zrychlilo nastavení, nikdy to nebude jako u velkých foťáků, ale to je daň za velikost, se kterou se dá žít, koneckonců pro mne má být RX100III jako velmi kvalitní "všudybyl" co je stále po ruce, mám s ním rozhodně vyšší ambice než s foťákem v mobilu, ale zase ne vyšší, než mi dokáže foťák téhle velikosti nabídnout - a to myslím, že RX100III se v tom dostalo hodně daleko.
Sakini (1174)|28.8.2014 10:33
Základní věci jdou nastavovat instantně, pro další je třeba do quick menu, ale dál už není třeba a parametry se dají měnit hodně rychle. Hlavně ten foťák je opravdu rychlý, takže reagovat se dá i na okamžité děje.
IvanGS (128)|28.8.2014 20:03
Děkuji. Na jednom videu jsem měl pocit, že křížový ovladač je i otočný. Pokud ano, lze jeho otáčením nastavovat hodnoty podobně jako na otočném kroužku objektivu, např. EV, ISO, závěrku či clonu?
Milan Šurkala (3381)|28.8.2014 20:20
[QUOTE=Komo;33117]Takych situacii je vela. Nemam to vyskusane, ale neposobi to umelo? Nestaci len pohrat sa s Rawom? Ci ako kedy?[/QUOTE]

Pokud to nepálíš plnou silou, ale jenom to lehce přiblýsneš, tak ne. Já to využívám napůl, trošičku to přisvětlím bleskem a zbytek vytáhnu RAWem.
Sakini (1174)|29.8.2014 05:05
[QUOTE=IvanGS;33182]Děkuji. Na jednom videu jsem měl pocit, že křížový ovladač je i otočný. Pokud ano, lze jeho otáčením nastavovat hodnoty podobně jako na otočném kroužku objektivu, např. EV, ISO, závěrku či clonu?[/QUOTE] Přesně tak, v různých režimech má různou funkci podle potřeby.
joeh (3352)|29.8.2014 12:23
- super, takže v režime priorita clony sa dá clona priradiť na krúžok objektívu
- v režime priorita času priradenie k otočnému voliču
- na manuál clona-krúžok, čas-točítko, C-ISO. Dobre som to pochopil ?
Sakini (1174)|29.8.2014 12:43
Na okruží se dá nastavit několik možností, při zvolení Standart ovládá: v A clonu, v S čas, v M clonu (a čas se pak nastavuje "točítkem"). Na C tlačítko se dá nastavit cokoliv (desítky možností), i ISO - já na běžné situace používám AutoISO s nastavenými limity, takže na něm mám ND filtr (který může fungovat i automaticky pokud to foťák potřebuje).
miissanek (13)|2.9.2014 05:20
Mašinka je to pěkná (má ji kamarád i když tu starší verzi), ale když si ji představím ve svých tlapách, raději zůstanu u svýho Nikona 5100.
joeh (3352)|3.9.2014 14:26
IvanGS - v odkaze sú RAW /ARW/ súbory na stiahnutie - http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-rx100-iii/sony-rx100-iiiTHMB.HTM
IvanGS (128)|3.9.2014 15:13
Joeh - díky, mrknu na to, ale nemám srovnání s jinými fotoaparáty, Jaký je Tvůj názor např. oproti RX10?
joeh (3352)|3.9.2014 15:33
- odpoviem ti asi takto - má stejný procesor Bionz X a veľmi kvalitný snímač zo Sony RX10 - silne zvažujem kúpu RX100 III. Prístroje by sa perfektne doplňali - všade sebou RX100 III a na premyslené akcie RX10 + filtre, predsádky, výkonný blesk atd. Tento drobec je fest sofystikovaný prístrojek - obdivujem výrobcu jak tam pekne napratali silný hardwér + vyladený softwér. " Vyskakovací " objektív + blesk + hľadáčik + monitor, ked to človek nechá všetko povyskakovat je to ako ked sniper skladá pušku.
sshot-1 (640x366).jpg sshot-2 (640x377).jpg
IvanGS (128)|3.9.2014 18:05
Joeh - tím chceš říct, že RX100III i RX10 udělají při stejném nastavení a ve stejnou chvíli cca stejně kvalitní fotku? Jinak souhlasím, i když k tomu zatím nemám praktické poznatky - pro amatéra, který se nechce tahat s batohem plným výbavy, se ty dva fotáky mohou dobře doplnovat. Je fakt, že hledáček RX10 je jiný level, lépe a stabilněji se drží v ruce, má přednost v ohniskové vzdálenosti a při nastavování je vše po ruce aniž by se muselo tápat v nastavení, na druhou stranu jsou situace, kdy ocením "dělo" kalibru RX100III v kapse mikiny.
Ještě dotaz na majitele - jak stahujete fotky do počítače? Vyndáte kartu a přes čtečku, nebo přes kabel (chová se RX100III jako běžný externí harddisk?), popř. bezdrátově? Co se vám osvědčilo?
A ještě dotaz - když připojím svůj odolný Nokon AW100 k televizi přes HDMI, mohu si v ní vše prohlížet a dokonce listovat mezi fotkami dálkovým ovladačem od televize. Jak je na tom RX100III?
joeh (3352)|3.9.2014 18:26
" Joeh - tím chceš říct, že RX100III i RX10 udělají při stejném nastavení a ve stejnou chvíli cca stejně kvalitní fotku? "

- Ano, myslím si to.
/pozn. u videa je to inak/
Sakini (1174)|3.9.2014 19:11
Přes kabel se připojí normálně, ale osobně radši vyndávám kartu, přijde mi to jednodušší. Samozřejmě přes HDMI se dá přímo připojit na prohlížení, dnes už je to standart.
IvanGS (128)|3.9.2014 20:21
Sakini - taky vyndávám kartu, ale můj Nikon se nechová jako harddisk a fotky nejdou jednoduše přetáhnout myší nebo zkopírovat v Total Commanderu, což by mi vyhovovalo. A k připojení k TV - vím, je to standard, ale ovládání DO od televize je komfortní a to nevím jestli jde s RX100iii. Ale přijdu na to:-).
joeh (3352)|3.9.2014 20:51
Ja som si už tak zvykol na pripojovanie foťáku USB káblom ako mass storage, že ani neviem ako vypadá nabíjačka ...