Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foceni pohybu - proc zrcadlovku a ne compact?

Kabe (442)|29.12.2015 15:30
Hezky den.
Tohle je jedna z veci, ktere mi nejdou moc do hlavy.
Prosel jsem spousty informaci a vetsinou se dozvedel ze:
Na foceni sportu, zvirat, reportaze, proste pohybu jsou proste mnohem lepsi zrcadlovky a compacty pomerne nevhodne.
Ale proc, vzdyt kdyz si na druhou stranu prochazim recenze treba Sony RX10, Pan FZ 300/1000 tak mi prijde (dle precteneho i shlednuteho, kdy je napriklad pravidelne tvrzeno, jak maji tyto kompakty rychly AF) ze v cene do +-20 000 czk v oblasti zrcadlovek stejne neporidim nic "lepsiho"(ubozovky pouzivam protoze chapu relativitu vyznamu toho slova).
Samozrejme chapu, ze ty kompakty nebudu moci dale rozsirovat o dalsi objektivy a prislusenstvi, ale je treba je brat jako takrka kompletni koncove reseni.

Ted me napada, ze jsem vlastne mohl vlakno nazvat "Jaky fotoaparat na foceni pohybu do 25000"

O bezzrcadlovkach jsem uvazoval take, tam mam favorita Sony A6000, jenze pokud to ma byt do 25 tisic tak asi jedine set 16-50 mm + 55-210 mm a to už jsou zase 2 objektivy, což už zase ve mne vzbuzuje pocit, že mohu poridit rovnou zrcadlovku - takze bezzrcadlovky prosim z odpovovedi spise vynechat pokud neni nekdo presvedcen, ze je to rozhodne do te ceny totalne disproporcne nejlepsi volba.

Diky za nazory.
rousini (738)|29.12.2015 15:41
Napiš si do googlu C-AF a fázové ostření.
Kabe (442)|29.12.2015 17:04
Aha, takze proste fazove ostreni, ktere kompakt mit nemuze protoze nema zrcatko je proste "nekde jinde" vykonostne a to je tedy duvod, proc jsou v tomto ohledu zrcadlovky lepsi. Chapu to dobre?
Takze treba kdyz si prectu o sony tohle http://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-rx10-ii#product-sec-param kde se prave vychvaluji tim jak maji strasne rychle ostreni tak je to proste treba brat jako marketingovy tah, kdy sice je rychle, ale dejme tomu rychle v ramci kompaktu a s tim zrcadlovkovym se stale proste neda srovnat. Chapu dobre?
Pokud ano, tak musim priznat, ze uz mi ty systemy ostreni byly velmi podrobne a peclive vysvetleny, jen ja z toho nevyvodil ten zaver, ze proste dany typ ostreni dela z ostreni na zrcadlovkach "jine kafe".
Takze dik za sice strucne, nicmene vysoce ucinne nakopnuti spravnym smerem.

Jeste dotaz: treba RX1R II nebo a6000 (pokud spravne chapu) maji mit hybridni ostredni, ktere by melo byt uskutecnovano i fazovymi detektory. Takove pristroje se pak uz v rychlosti AF vyrovnaji tem zrcadlovkam? Je nekde jejich seznam?
Petr Be. (211)|29.12.2015 20:27
Smyčka kolem zrcadlovek se pomalu utahuje, a náskok se snižuje. Přesto tam ještě nějaký je. Kompakt za 42 litrů by měl ostřit už docela slušně, nicméně pro pohyb to na zrcadlovku za 42 litrů stále ve většině případů nemá. Skoro každý výrobce se posledních deset let chvástá nejrychlejším ostřením na světě. Něco na tom asi bude, ale nejrychlejší nemůžou být všichni. :-)
Záleží hodně na situaci, na konkrétním nasazeném objektivu, a tak dále. U kompaktu jsem ještě neviděl, že by stíhal ostřit tak rychle, jak jen stíhám mačkat spoušť, zatímco u pár těl Canonu za pár korun, je to docela normální, pokud nejde o kompletní přeostření přes celý rozsah ostřících vzdáleností.
rousini (738)|29.12.2015 23:16
U těch kompaktů (detekce kontrastu) se v recenzích píše o rychlém, bleskurychlém ostření, ale kolikrát bez upřesnění.
S-AF ostří rychle, bleskurychle. C-AF je nouzovka, spíše o náhodě v reálu nespolehlivé až nepoužitelné...
nephilim (353)|29.12.2015 23:23
V soutěži ostřících systémů je fázové ostření opravdu zatím nejrychlejší technologií ostření. Výrobci se snaží do některých modelů fotoaparátů z řad nezrcadlovek dostat technologie, které by jejich přístroje přiblížily co nejvíc zrcadlovkám. Posledním hitem je obejití handicapu sklápění zrcátka umístěním fázových ostřících bodů přímo na snímač. Nakolik se tyto fotoaparáty vyrovnají rychlostí ostření pravým zrcadlovkám by asi nejlépe zodpověděl Milan Šurkala.
Bylo by ale chybou zúžit debatu na pouhé porovnávání technologií autofokusu. V případě zrcadlovek bychom museli diskutovat počet křížových AF bodů, jejich rozmístění a citlivost. Když se ale vrátíme k debatě o rychlosti ostření, tak AF modul je jedním ze dvou klíčových prvků. Tím druhým je objektiv. I zde jsou rozdíly v použitých technologiích pohybujících soustavami čoček, které zásadně ovlivňují rychlost a úspěšnost zaostření.
Kabe (442)|29.12.2015 23:52
[QUOTE=Petr Be.;40613]zatímco u pár těl Canonu za pár korun, je to docela normální,[/QUOTE]
Měl byste teda nějaké konkrétní tipy? Hlavně na ty levnější :)

Prosím tedy o tipy na zrcadlovky s (jak se s oblibou říká a píše) "dobrým poměrem" rychlost ostření/cena.
Petr Be. (211)|30.12.2015 21:41
Kabe: Třeba Canon EOS 100D je s vybranými skly opravdu hodně rychlý. Jenže sama rychlost ostřícího systému nemusí utvořit komplexní obraz o tom, jak rychle a dobře se něco vyfotí. Je to mnohem složitější. Méně ostřících bodů udělá v jistých ohledech zase paseku jinačí -fotoaparát nemusí mít CO zaostřit.
U několika Canon zrcadlovek jsem zjistil, že se jim nelíbí vodorovné opakující se objekty. Na některé ploty, okna se žaluziemi a dalšími objekty to občas odmítlo zaostřit. Na libovolný počet pokusů. Pomohlo jen natočení těla nebo portrétní orientace. Takže to není jen o rychlosti samotné.
Sakini (1174)|30.12.2015 22:28
[QUOTE=Petr Be.;40622]Na některé ploty, okna se žaluziemi a dalšími objekty to občas odmítlo zaostřit. Na libovolný počet pokusů. Pomohlo jen natočení těla nebo portrétní orientace. Takže to není jen o rychlosti samotné.[/QUOTE] Nedostatek křížových ostřících bodů, levnější zrcadlovky Canon dlouho musely vystačit s jediným uprostřed. 100D ma taky jediný uprostřed, 700D má všech devět křížových. Dostatečné pokrytí na pohyblivé cíle nabídnou až 750D a 760D, s devatenácti křížovými body. Přesnost je pro takové situace minimálně stejně důležitá jako rychlost.
Kabe (442)|30.12.2015 23:26
Takze do nejakeho predbezneho vyberu se mi dostali Canon 760D Canon 70D Nikon D7200, coz bude asi velke dilema neb na vsechny je mozno najit negativa i pozitiva co se uzivatelskych nazoru tyce. Doporucili byste mi do seznamu neco pridat ci ze seznamu ubrat? A jeste lze nyni zacatkem roku ocekavat nejake nove modely, zlevneni starsich apod?
Sakini (1174)|30.12.2015 23:46
Je to všechno o penězích, ale pokud chci opravdu dobré kontinuální ostření na úrovni, musím se dívat po střední třídě zrcadlovek. Ještě by bylo fér zmínit Pentax K-3 II, což je taky výkoná zrcadlovka, ale dá se říct že Nikon D7200 momentálně mezi zrcadlovkami střední třídy vede, ať už senzorem nebo výborným ostřením (7D Mark II nepočítám, je velmi výkonný ale taky profesionálně drahý). Samozřejmě to není jen o těle, musí se přemýšlet i o náležitých objektivem se kterými se ostření opravdu využije, a spočítat si do jakých cenových výšin míříme.
nephilim (353)|31.12.2015 00:06
Jakkoliv souhlasím, tak cítím povinnost uvést jednu z několika mých zkušeností, které jsem zmínil v několika fórech. Před asi 5 lety jsem se byl podívat na ME v ploché dráze dvojic. Tehdy jsem měl Nikon D300 a Sigma 70-200/2.8. Tato sestava ostřila v režimu AF-C zcela bezchybně i čelně najíždějící jezdce. V jednu chvíli se vedle mě objevil chlapík s Nikon D3100 a 18-105. Byl zvědavý a tak jsme se dali do řeči. Litoval, že ne každá fotka je správně zaostřená a že mu max.ohnisko nestačí na pěkný detail. Tak jsem mu nasadil na tělo můj objektiv, správně nastavil foťák a jeho low-end najednou ožil a prakticky každá fotka byla přesně zaostřená. Jen to u tohoto modelu chtělo ostřit na středový bod.
Poučení? I ta nejlevnější DSLR stíhá, ale chce to mít ji správně nastavenou a mít dostatečně rychlý objektiv. Přitom ta Sigma až takový rychlík není. Později jsem ji prodal a koupil si Nikkor 70-200/2.8. To byla teprve paráda. Od té doby to je moje nejoblíbenější sklo.
Sakini (1174)|31.12.2015 00:15
Správná poznámka, opravdu výkonný objektiv dělá zázraky, a když se udrží objekt v rámci ostřících bodů (hlavně toho středního, obvykle nejcitlivějšího), není problém i s jednoduchou zrcadlovkou dokázat hodně. To se ostatně týká i těch výkonných, s opravdu rychlým sklem se pokročilý af prostě nevyužije. Pro amatéra samozřejmě nemusí být finančně jednoduché sladit nároky na obě části, aby to bylo snesitelné a účinné.
kolyy (1542)|31.12.2015 00:21
Kabe: mne od Teba chýba popis toho, čo presne chceš vlastne v pohybe fotiť. Na tom podľa mňa dosť zásadne závisí vhodnosť konkrétneho modelu. Samotná spoľahlivosť kontinuálneho autofokusu je totiz iba prvým kritériom pre výber, ďalšie môžu napríklad byť:

- pokrytie ostriacimi bodmi, schopnosť ostriť za horších podmienok
- rýchlosť sekvenčného snímania s AF-C, veľkosť bufferu, výpadky obrazu s EVF
- spôsob výberu ostriaceho bodu, ergonómia ovládania
- použiteľnosť sledovania objektu a detekcie tváre
- dostupnosť vhodných, rýchle ostriacich objektívov pre daný žáner

Bezzrkadlovky by som vôbec nezavrhoval, pretože môžu byť pre niektoré veci vhodnejšie, naopak s kompaktmi by som bol opatrnejší, keďže kompetentných prístrojov je veľmi málo.
Kabe (442)|31.12.2015 01:10
Chci fotit vsechno. Drive me bavilo snazit se zachytit proste dany okamzik, ale vzhledem k nedostatku casu, sikovnosti a techniky se tom moc nedarilo. Nyni to chci brat tak nejak jako velky relax. Klidne pujdu fotit zviratka do ZOO, klidne decka na piskoviste mozna zkusim pavouky u zname-chovatelky, klidne pujdu zkusit letadla, hokej, fotbal, mona pomohu znamym s nejakou akci-nafocenim, vylozene divoky zvirata asi ne, to by se musely zlepsit podminky financni+mit jeste vice casu. Zkusil bych klidne i tusim se tomu rika street, ale jaksi jsem prostorove vyraznejsi nechci ty lidi moc strasit.

Mam tuseni, ze pokud poridim zrcadlovku a budu chtit kvalitni objektivy, tak ony proste stejne nekolikanasobne presahnou cenu tela, ale i tak s tim telem bych se chtel urcite vejit do tech 25, protoze stale je tu x moznosti, proc treba ve vysledku fotit nebudu nebo treba zjistim, ze zrcadlovku nevyuziji a ze lehky kompakt by byl pro me cvakani lepsi.

Video mam v umyslu vylozene okrajove nicmene kdyz jsem treba na YT kanalu videl, N D7200 a video, tak jsem o D7200 prestal uvazovat jako o jednoznacnem favoritu, protoze to jeji video se mi zdalo fakt docela hruzny.

Ja hlavne nemam realnou predstavu, jak bude vypadat treba foceni fotbalu s nejakou zrcadlovkou a ne prilis extra objekivem ve srovnani kdybych to samy fotil treba s tim ultrazoomem od Panasonicu tusim FZ1000.
Chapu, ze tam bude rozdil, ze u ultrazoomu bude vetsi odpad, ale neumim ty varianty porovnat.
Vetsinu fotek ponecham stejne jen v digitalni podobe, jestli si na pamatku vytisknu tak 10/20 nejakych A4 rocne...stejne bych je nemel kam davat za chvili, leda do supliku. Ale mozna se to zmeni a budu si tisknout metr na metr a pul..ja nevim...jak to odhadnout dopredu :)?

Nicmene asi nejspis ta zrcadlovka...je to preci jen takova stavebnice, kdy ty jednotlivy dily mou prizpusobovat zajmum a chutim dle momentalni nalady.Jenze fakt nevim ktera.
Chtel bych proste aby to zvladalo dobre pohyb, asi jakykoliv. Jestli jsou ve foceni pohybu nejaka specificka omezeni tak prosim vysvetlit.

Pvni jsem mel za nej favorita tu D7200, pak jsem ale videl to video a navic na tech canonech me zaujal ten dotykovy display, ktery mi prijde na me dost neohrabane paraty jako potencionalne dobra alternativa. Ten 760D je navic citelne levnejsi a ma uz i dve kolecka, coz je pry uzasny (sice si to na my neohrabany paraty nedokazu moc predstavit, ale budiz), no ale 760D zase nema to tlacitko na separatni ovladani autofocusu, kdyz ho nechci ovladat namacknutou spousti, co jsem hodne cetl, ze je pry taky uzasny a ze to kazdy kdo se nauci trochu fotit strasne oceni :) navic 760D pry meli nejaky problemy se senzory, ze to snad canon ale resil, no jenze nevim, jestli ty problemy jdou dal ci ne. 70D se mi teda zdala lepsi, ale zase jsem cetl vypraveni pana, jak ho to strasne zklamalo a ze mu "to malem znicilo rodinu i zivot" ...jasne chapu, ze hodne lidi si chodi na net poplakat a nic to nemusi znamenat, ale proste vliv to na mne jakozto na ctenare ma. Takze jsem pomerne bezradny. Za vsechny tipy, rady rozvahy budu vdecny.
Kabe (442)|31.12.2015 01:16
[QUOTE=nephilim;40628]Jakkoliv souhlasím, tak cítím povinnost uvést jednu z několika mých zkušeností, které jsem zmínil v několika fórech. Před asi 5 lety jsem se byl podívat na ME v ploché dráze dvojic. Tehdy jsem měl Nikon D300 a Sigma 70-200/2.8. Tato sestava ostřila v režimu AF-C zcela bezchybně i čelně najíždějící jezdce. V jednu chvíli se vedle mě objevil chlapík s Nikon D3100 a 18-105. Byl zvědavý a tak jsme se dali do řeči. Litoval, že ne každá fotka je správně zaostřená a že mu max.ohnisko nestačí na pěkný detail. Tak jsem mu nasadil na tělo můj objektiv, správně nastavil foťák a jeho low-end najednou ožil a prakticky každá fotka byla přesně zaostřená. Jen to u tohoto modelu chtělo ostřit na středový bod.
Poučení? I ta nejlevnější DSLR stíhá, ale chce to mít ji správně nastavenou a mít dostatečně rychlý objektiv. Přitom ta Sigma až takový rychlík není. Později jsem ji prodal a koupil si Nikkor 70-200/2.8. To byla teprve paráda. Od té doby to je moje nejoblíbenější sklo.[/QUOTE]
Diky. Podobny nazor jsem uz take slysel, ze v podstate nemusim pocitat ostrici body, ze pohyb se stejne foti na stredovy kterym si manualne sleduji to, na co chci ostrit.
pas!k (173)|31.12.2015 08:36
[QUOTE=Kabe;40632]Chci fotit vsechno. Drive me bavilo snazit se zachytit proste dany okamzik, ale vzhledem k nedostatku casu, sikovnosti a techniky se tom moc nedarilo. Nyni to chci brat tak nejak jako velky relax. Klidne pujdu fotit zviratka do ZOO, klidne decka na piskoviste mozna zkusim pavouky u zname-chovatelky, klidne pujdu zkusit letadla, hokej, fotbal, mona pomohu znamym s nejakou akci-nafocenim, vylozene divoky zvirata asi ne, to by se musely zlepsit podminky financni+mit jeste vice casu. Zkusil bych klidne i tusim se tomu rika street, ale jaksi jsem prostorove vyraznejsi nechci ty lidi moc strasit.

Mam tuseni, ze pokud poridim zrcadlovku a budu chtit kvalitni objektivy, tak ony proste stejne nekolikanasobne presahnou cenu tela, ale i tak s tim telem bych se chtel urcite vejit do tech 25, protoze stale je tu x moznosti, proc treba ve vysledku fotit nebudu nebo treba zjistim, ze zrcadlovku nevyuziji a ze lehky kompakt by byl pro me cvakani lepsi.

Video mam v umyslu vylozene okrajove nicmene kdyz jsem treba na YT kanalu videl, N D7200 a video, tak jsem o D7200 prestal uvazovat jako o jednoznacnem favoritu, protoze to jeji video se mi zdalo fakt docela hruzny.

Ja hlavne nemam realnou predstavu, jak bude vypadat treba foceni fotbalu s nejakou zrcadlovkou a ne prilis extra objekivem ve srovnani kdybych to samy fotil treba s tim ultrazoomem od Panasonicu tusim FZ1000.
Chapu, ze tam bude rozdil, ze u ultrazoomu bude vetsi odpad, ale neumim ty varianty porovnat.
Vetsinu fotek ponecham stejne jen v digitalni podobe, jestli si na pamatku vytisknu tak 10/20 nejakych A4 rocne...stejne bych je nemel kam davat za chvili, leda do supliku. Ale mozna se to zmeni a budu si tisknout metr na metr a pul..ja nevim...jak to odhadnout dopredu :)?

Nicmene asi nejspis ta zrcadlovka...je to preci jen takova stavebnice, kdy ty jednotlivy dily mou prizpusobovat zajmum a chutim dle momentalni nalady.Jenze fakt nevim ktera.
Chtel bych proste aby to zvladalo dobre pohyb, asi jakykoliv. Jestli jsou ve foceni pohybu nejaka specificka omezeni tak prosim vysvetlit.

Pvni jsem mel za nej favorita tu D7200, pak jsem ale videl to video a navic na tech canonech me zaujal ten dotykovy display, ktery mi prijde na me dost neohrabane paraty jako potencionalne dobra alternativa. Ten 760D je navic citelne levnejsi a ma uz i dve kolecka, coz je pry uzasny (sice si to na my neohrabany paraty nedokazu moc predstavit, ale budiz), no ale 760D zase nema to tlacitko na separatni ovladani autofocusu, kdyz ho nechci ovladat namacknutou spousti, co jsem hodne cetl, ze je pry taky uzasny a ze to kazdy kdo se nauci trochu fotit strasne oceni :) navic 760D pry meli nejaky problemy se senzory, ze to snad canon ale resil, no jenze nevim, jestli ty problemy jdou dal ci ne. 70D se mi teda zdala lepsi, ale zase jsem cetl vypraveni pana, jak ho to strasne zklamalo a ze mu "to malem znicilo rodinu i zivot" ...jasne chapu, ze hodne lidi si chodi na net poplakat a nic to nemusi znamenat, ale proste vliv to na mne jakozto na ctenare ma. Takze jsem pomerne bezradny. Za vsechny tipy, rady rozvahy budu vdecny.[/QUOTE]

Ta bezradnost je zcela normalni a prosel si tim kazdy .. kdo vybiral sve prvni telo .. Stejne tak si kazdy prosel zklamanim .. ktere prichazi ve chvili kdy zjisti .. ze ta zrcadlovka neni automaticky cesta k dobrym fotkam. Opravdu nejvic bude zalezet na vas a na tom jak moc se vy sam budete posunovat dopredu. I lowend zrcadlovka muze dobre slouzit v rukou nekoho kdo z ni umi vymacknout maximum. Neni pravda ze je hned potreba investovat desetisíce do optiky .. ano dobry objektiv pomuze v pripade extremnich situaci typu sport.. ptaci v letu .. svetelnost vam pomuze fotit v horsich podminkach .. ale kdo timhle zacina? Utracejte ze zacatku mene .. a ono vas to pak samo navede co presne je pro vas nejvetsi limit a dle toho se budete rozhodovat .. do ceho dal investovat penize .. stejne tak.. jak si sedne to samotne foceni .. neco vas bude bavit min .. neco vic .. a casem si sam najdete cestu k tomu pro vas top tematu ktere budete fotit. Znam i dost lidi .. kteri utratili desitky tisic . a nedokazali prejit tu povestnou hranici .. a foceni po par mesisich zase povesili na hrebik..

Ted neco z vlastni zkusenosti:

Dotykovy display - pro me i po letech zbytecnost .. mam ho a stejne vsechno ovladam tlacitky .. toho zvyku jsem se nikdy nezbavil

Dve kolecka - to druhe kolecko je opravdu hodne uzitecna vec ... v manualnim rezimu totiz ovladate jednim cas a druhym clonu .. u modelu .. ktere druhe kolecko nemaji .. musite tlacitkem prepinat takze koleckem ovladate cas a kdyz chcete pohnout s clonou musite drzet jeste dalsi tlacitko a tocit koleckem .. dost dlouho jsem tak fotil s mou 600D a i na to se da zvyknout ale druhe kolecko je fakt vec na kterou jsem si zvykl hodne rychle .. Nevim jak presne je na tom 760 ale je pravda .. ze ovladani zrcadlovky ve chvili kdy mate u oka hledacek povazuji u canonu za velice pohotove a povedene .. To .. ze dokazete rychle reagovat aniz byste sundal oko z hledacku je prave to .. co vam v zivote zachrani spoustu okamziku .. ktere diky pohotovosti dokazete spravne zachytit. Nicmene .. ja jsem driv vdycky delil veci.. ktere maji primej dopad na kvalitu vystupu a ani kolecko ani dotykac na tom jak vypada ve vysledku ta fotka neuvidite .. Ale urcite je to pohodlnejsi .. To seúparatni ovladani focusu pujde urcit enejak nastavit i u nikonu (nebo ne ?) . Primarne fotim hlavne s timto nastavenim ale jsou situace kde se to nehodi a prehazuji na focus na spousti .. ale treba u koncertu mam focus a mereni expozice vzdy mimo spoust ..

Kazdopadne ... pokud vydrzite .. a budete mit dostatek sil videt vlastni chyby (coz vetsina lidi nema) tak je foceni ten nejuzasnejsi konicek :) A zustane vam na vzdy spousta vzpominek .. ktere byste nikdy nezachytil .. tak preju pevny nervy .. a nebojte se toho .. :)
Kabe (442)|31.12.2015 11:28
pas!k: Diky, ja myslim, ze nebudu zklaman tim, ze fotak nebude fotit dobre snimky sam od sebe. Nicmene vzhledem k tomu, ze vim, ze dobre objektivy jsou pomerne drahe, prijde mi docela nerozumne snazit se ustetrit treba 10tis na tele a poridit opravdu uplny zaklad. Ty canony se mi libily i z duvodu, ze maji jak dve kolecka tak vyklopny dotykovy display takze podle mne davaji moznost se v praxi rozhodnout, ktery typ ovladani mi bude vyhovovat vice. Pokud budu schopen nastavovat s okem na hledacku pomoci kolecek a cudliku budu samozrejme rad, ale preci jen znam se...:)
Ano, to tlacitko na ostreni ma i N D7200
pas!k (173)|31.12.2015 11:55
Jasny .. ja jen vzpominam .. jak jsem daval zretel na veskery parametry .. ktery jsem cetl v recenzich a postupem casu zjistil ze na vetsine tech veci zas tak nezalezi .. vzdycky bude neco co ti bude chybet .. a naopak neco .. co bude lepsi oproti jinemu modelu .. pokud chces nejaky lepsi objektiv .. tak bych vybiral neco v rozmezi 17-55 .. proste slusnej zakladak vyuzijes vzdycky a postupem casu az zjistis co vlastne chces fotit bych se poohlizel po lepsich sklech v jinem rozsahu .. Vrele ti muzu doporucit pevnou padesatku .. se kterou jsem ze zacatku fotil porad .. za plus minus 3000 vynikajici sklo se svetelnosti 1,8 .. ted se hodne prodavaji jeho starsi verze bez stm po bazarech neni problem ho sehnat za 1500.
kolyy (1542)|31.12.2015 12:02
Kane: dík za podrobný popis, teraz už mi je to o dosť jasnejšie. Na Tvojom mieste by som z kompaktov silne zvážil Panasonic FZ1000. Mohol by to byť pre Teba ideálny prístroj. Panasonic ako jediný dokáže dostať ostrenie na báze detekcie kontrastu na úroveň porovnateľnú so zrkadlovkami, určite dostačujúcu pre amatérskeho používateľa. Jediná škoda, že FZ1000 nemá dotykový displej pre rýchly výber ostriaceho bodu. Vhodná alternatíva medzi bezrkadlovkami je Panasonic G7. Ak chceš niečo menšieho, tak Sony A6000 a ak niečo naozaj kompaktného, tak Panasonic GM5. GM5 a G7 majú aj dotykový displej.

FZ1000 alebo menované bezzrkadlovky majú oproti zrkadlovkám výhodu prakticky ľubovoľného výberu ostriaceho bodu a tiež rovnakú úroveň ostrenia pri hľadáčiku aj LCD, čo sa hodí napríklad pri makre alebo videu. Detekciu tváre majú na dobrej úrovni a aj sledovanie objektu je celkom použiteľné, napríklad vo videu. Foťáky od Panasonicu fantasticky ostria aj za slabšieho svetla. Zrkadlovky majú stále výhodu v ostriacom senzore, v absencii výpadku obrazu pri sekvenčnom snímaní a vo výbere objektívov.
kolyy (1542)|31.12.2015 12:09
[QUOTE=Kabe;40633]Diky. Podobny nazor jsem uz take slysel, ze v podstate nemusim pocitat ostrici body, ze pohyb se stejne foti na stredovy kterym si manualne sleduji to, na co chci ostrit.[/QUOTE]

Tak ostrenie na stredový bod podľa mňa nie je až tak optimálne riešenie, lebo sa úplne zriekaš kompozície pri fotení a ak chceš slušné fotky, tak musíš orezávať následne v postprocese. Okrem toho, že je to dosť práce a určitá obeť na kvalite, tak si musíš pri fotení vedome nechávať dosť miesta na orez. S lacnou zrkadlovkou Ti nič iného neostáva, ale osobne by som túto kategóriu obišiel a uvažoval buď o pokročilejšej zrkadlovke alebo bezrkadlovke či kompakte.
Kabe (442)|31.12.2015 13:54
[QUOTE=kolyy;40637]Kane: dík za podrobný popis, teraz už mi je to o dosť jasnejšie. Na Tvojom mieste by som z kompaktov silne zvážil Panasonic FZ1000. Mohol by to byť pre Teba ideálny prístroj. Panasonic ako jediný dokáže dostať ostrenie na báze detekcie kontrastu na úroveň porovnateľnú so zrkadlovkami, určite dostačujúcu pre amatérskeho používateľa. Jediná škoda, že FZ1000 nemá dotykový displej pre rýchly výber ostriaceho bodu. Vhodná alternatíva medzi bezrkadlovkami je Panasonic G7. Ak chceš niečo menšieho, tak Sony A6000 a ak niečo naozaj kompaktného, tak Panasonic GM5. GM5 a G7 majú aj dotykový displej.

FZ1000 alebo menované bezzrkadlovky majú oproti zrkadlovkám výhodu prakticky ľubovoľného výberu ostriaceho bodu a tiež rovnakú úroveň ostrenia pri hľadáčiku aj LCD, čo sa hodí napríklad pri makre alebo videu. Detekciu tváre majú na dobrej úrovni a aj sledovanie objektu je celkom použiteľné, napríklad vo videu. Foťáky od Panasonicu fantasticky ostria aj za slabšieho svetla. Zrkadlovky majú stále výhodu v ostriacom senzore, v absencii výpadku obrazu pri sekvenčnom snímaní a vo výbere objektívov.[/QUOTE]
Dik. Ten P G7 to je tenhle?
http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-g7-telo
mam u tech Panasonicu trochu zmatek v tom jejich znaceni. Pokud je to tenhle, tak ten me zaujal mezi prvnimi v ramci mimozrcadlovkovych kandidatu. Dokonce snad i diky recenzi tady na Digimanii. Sice pak se mi vice zamlouvala a6000 jenze k teto G7 jsem nasel vice pro me zajimavych objektivu a taky me docela zaujala cenova nabidka v tom meapixelu (diky tomu pokazu na 3000czk nakup), jenze pak jsem se nekdee docetl, Panasnicy pry maji horsi senzory (samozrejme jako neznalec vubec nejsem schopen posoudit, jestli je takova info dulezita/vyznamna, pokud orsi tak o kolik)
Snazil jsem se na Yt dohledavat vzdy nejaka videa, ktera by ukazovala realitu ostreni na pohyblive cile, ale je toho malo a kdyz uz neco je, tak je to spise treba u zrcadlovek, kdy srovnavaji velikost bufferu takze pak zas neni jasny, kolik tech fotek, co udelali je pouzitelnych kolik vubec je zaostrenych...

Kdyby jste nekdo meli nejakej tip na nejaky misto, kde by byly ukazky toho, jak vypada(jakoze je z toho i poznat, co za vystup fotograf ziskal nejen jak rychle to cvaka) foceni pohybu s jednotlivymi pristroji, byl bych vdecen.
ka.mik1 (71)|31.12.2015 15:46
Na tom příspěvcích od Pas!ka a Kollyho je hodně pravdy. Mám právě od Panasonicu GX7, která by měla být minimálně stejně dobrá jak G7, a přesto jsem přesně v situaci, kdy se budu zkoušet jak moc je velký rozdíl v tom jak sám špatně fotím, anebo jsem čekal od CSC o něco víc a Panasonicy mají opravdu o něco horší senzory. Ve dne je to nádhera, ten rozdíl v kvalitě je opravdu znát, ale i přesto, že snímač je mnohem větší než u kompaktů a mám docela ve své kategorii dobré objektivy, to není zejména večer ono. Tak třeba vychvalovaný 14-42mm PZ GX7 hodí večer automaticky ISO 3200 a na fotce je víc šumu než na kompaktu. U taktéž všemi vychvalovaného 20mm/1,7 pevného skla pro CSC sice hodí ISO "jen" 2000, ale večer je každá fotka rozmazaná. Přestože má GX7 vlastní stabilizátor, nejsem s tímhle světelným sklem schopný v noci fotit.. Takže chyba je možná všude a je to běh na dlouhou trať:)
pas!k (173)|31.12.2015 16:25
[QUOTE=kolyy;40638]Tak ostrenie na stredový bod podľa mňa nie je až tak optimálne riešenie, lebo sa úplne zriekaš kompozície pri fotení a ak chceš slušné fotky, tak musíš orezávať následne v postprocese[/QUOTE] To neni pravda .. Vite jak funguje fokus .. mereni expozice a nasledny vznik snimku? To ze ostrite prostrednim bodem neznamena automaticky ze ta kompozice tak zustane .. Pri namacknuti spouste udela fotak dve veci .. za prve zmeri expozici a zadruhe zaostri .. dokud nedomacknete spoust tak po zaostreni muzete libovolne komponovat a zaostreno zustane porad na to misto .. kam jste zaostril stredovym bodem .. Takze dotycny udela jen tohle .. nastavi rezim .. dle situace nastavi dle ceho ma fotoaparat vypocitat expozici zda bodove pomerove atd .. zamiri stredovy bod na misto na ktere chce zaostrit namackne spoust .. fotak zaostri a spocita expozici .. prekomponuje a pak domackne .. Tohle lze pouzit na vetsinu fotek .. jedine kde s timto muze nastat potiz je chvile kdy budete fotit neco na clonu 1,4 .. 1,8 a bude ten objekt blizko .. hloubka ostrosti bude tak mala .. ze pri prekomponovani to pujde poznat .. zaostrene misto se posune ..
Bukovec (132)|31.12.2015 23:50
Tak k ovládání - pokud máš hrubší prsty, tak roler bude právě to co potřebuješ - ne ťukání na malý display, takže tady bych tu D7200 vůbec nezatracoval.

Co se týče výběru, tak jen hypotéza na začátek - na to, že zatím jen uvažujete, co zkusíte a zkušeností zatím je pramálo, mi připadá investice 25 000 Kš jako docela velká, na to, že Vás to nemusí vůbec chytnout(zvláště focení pohybu, kdy po pr čmouhách na displayi s tím seknete a zařadíte se mezi další prodejce na paladixu, jen kvůli tomu, že nevíte jak na to, takže to asi nebude ten pravý relax) - jen úvaha na úvod

Teď k věci:

Zrcadlovky se používají k focení pohybu ze dvou věcí - fázové ostření, optický hledáček.

Fázové ostření tu pánové již probrali, takže bych se věnoval výhodám/nevýhodám optického hledáčku - v podstatě jde o to, že optický hledáček má prakticky nulovou odezvu, jelikož se jedná o odražený zmenšený reálný obraz(zatím co v EVF je promítnuta již zpracovaná informace), na druhou stranu je to i jeho nevýhoda, proto že nevidíte aktuální expozici, ale čistý odraz(nevidíte efekty filtrů, přiclonění atd.)

Co se týče Vámi zmiňovaných žánrů, vůbec bych se kompaktů a CSC nebál, jelikož jejich ostřící systémy jsou dnes na velmi dobré úrovni a pro potřeby amatérské fotografie jistě vystačí(jen je třeba zvolit ten povedený kus ;) ) - Nikonem P330, který je proslaven svojí pomalostí, jsem fotil fotbalový zápas, a nedopadlo to myslím špatně, je to zkrátka zase hlavně o fotografovi a o tom, jestli umí myslet!

Když se dostanu k konkrétním strojům, tak jak již bylo řečeno D7200 není vůbec špatnou volbou, ale se seťákem, který by za to stál se vyšplhá cena na 33 000 Kč a to je již opravdu hodně, navíc mluvíme o, ač povedeném, 18 - 105 mm stabilizovaném objektivu, a ač 5x zoom, který dostaneme po přepočtu, většinou stačí, tak na zoo a focení zvířat je to někdy prostě málo(a toho hrocha aby přišel blíž prostě nepřemluvíte ;) ) Do 25 000 přesně se vejdete s Nikonem D5500, který má dokonce i ten dotykový a výklopný display, a pokud byste chtěl tedy zrcadlovku, volil bych jej.
U systémových kompaktů je to obdobné, ačkoli zajímavé stroje se zde najdou již v nižší cenové kategorii - rychle ostří třeba všechny PENY E PL-x, sony je taky supr a ani řada Panasonicu nezůstává pozadu. Musel by jste se ale obejít bez hledáčku, ten nabídne až Olympus OMD10 a SONY A6000, narazíš ale opět na setové objektivy, s nic moc světelností.

Za mě bych ti tedy doporučil Panasonic FZ1000, který má docela rychlí autofocus, na kompakt již velký 1" čip, supr světelnost a navíc 16x, výklopný a otočný display, 4k a super FHD video - je to univerzál, s cenou kolem 17 000 Kč ti nabídne vše co potřebuješ. Díky dlouhému zoomu si budeš moci zkusit nějaké lehčí fotolovy a street foto z bezpečné vzdálenosti(než se osmělíš, protože street by se měl fotit na široko ;) - alespoň dle mého). Podobně tak bych i shrnul RX10 která m asi jen o něco pomalejší reakce a "jen" 8x zoom(vlastnosti objektivu má ale lepší, a clonu má konstantní).

Každopádně ani s jedním kusem neuděláš chybu (zrcadlovkou, CSC, kompaktem) a je to hlavně na tobě - jít si vše osahat, vyzkoušet, půjčit. Ty Canony také nemusí být špatné, obecně ale platí, že mají horší čipy, ale zase o něco lepší video.
kolyy (1542)|1.1.2016 02:38
[QUOTE=Kabe;40639]Dik. Ten P G7 to je tenhle?
http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-g7-telo
mam u tech Panasonicu trochu zmatek v tom jejich znaceni. Pokud je to tenhle, tak ten me zaujal mezi prvnimi v ramci mimozrcadlovkovych kandidatu. Dokonce snad i diky recenzi tady na Digimanii. Sice pak se mi vice zamlouvala a6000 jenze k teto G7 jsem nasel vice pro me zajimavych objektivu a taky me docela zaujala cenova nabidka v tom meapixelu (diky tomu pokazu na 3000czk nakup), jenze pak jsem se nekdee docetl, Panasnicy pry maji horsi senzory (samozrejme jako neznalec vubec nejsem schopen posoudit, jestli je takova info dulezita/vyznamna, pokud orsi tak o kolik)
Snazil jsem se na Yt dohledavat vzdy nejaka videa, ktera by ukazovala realitu ostreni na pohyblive cile, ale je toho malo a kdyz uz neco je, tak je to spise treba u zrcadlovek, kdy srovnavaji velikost bufferu takze pak zas neni jasny, kolik tech fotek, co udelali je pouzitelnych kolik vubec je zaostrenych...

Kdyby jste nekdo meli nejakej tip na nejaky misto, kde by byly ukazky toho, jak vypada(jakoze je z toho i poznat, co za vystup fotograf ziskal nejen jak rychle to cvaka) foceni pohybu s jednotlivymi pristroji, byl bych vdecen.[/QUOTE]

Áno, to je Panasonic G7. Myslím, že pre Teba by mohla byť zaujímavá setová kombinácia s objektívom 14-140 II. Senzor nemá horší, je len o trochu menší. Pre predstavu, typický kompakt má senzor s plochou asi 28mm2, 1" kompakty (napr.FZ1000) majú 116mm2, M4/3 formát (Olympus a Panasonic bezzrkadlovky) má 225mm2 a APS-C bez/zrkadlovky majú 332-370mm2.

V dolnej časti nasledujúcej stránky máš test kontinuálneho autofokusu G7:

http://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-g7/4

Recenziu si prečítaj kľudne celú. dpreview je samozrejme veľmi solídny server, kde si môžeš dohľadať recenzie aj ďalších foťákov.
kolyy (1542)|1.1.2016 02:47
[QUOTE=ka.mik1;40640]Na tom příspěvcích od Pas!ka a Kollyho je hodně pravdy. Mám právě od Panasonicu GX7, která by měla být minimálně stejně dobrá jak G7, a přesto jsem přesně v situaci, kdy se budu zkoušet jak moc je velký rozdíl v tom jak sám špatně fotím, anebo jsem čekal od CSC o něco víc a Panasonicy mají opravdu o něco horší senzory. Ve dne je to nádhera, ten rozdíl v kvalitě je opravdu znát, ale i přesto, že snímač je mnohem větší než u kompaktů a mám docela ve své kategorii dobré objektivy, to není zejména večer ono. Tak třeba vychvalovaný 14-42mm PZ GX7 hodí večer automaticky ISO 3200 a na fotce je víc šumu než na kompaktu. U taktéž všemi vychvalovaného 20mm/1,7 pevného skla pro CSC sice hodí ISO "jen" 2000, ale večer je každá fotka rozmazaná. Přestože má GX7 vlastní stabilizátor, nejsem s tímhle světelným sklem schopný v noci fotit.. Takže chyba je možná všude a je to běh na dlouhou trať:)[/QUOTE]

Ani so setovým objektívom rozhodne nedostaneš na fotke viac šumu ako pri kompakte, pokiaľ sa nebavíme o špičkových a drahých kompaktoch typu LX100. ISO3200 je pri M4/3 dobre použiteľná citlivosť, žiadna hrôza. Pokiaľ nasadíš F1.7 objektív, tak by mal v rovnakej situácii dostať maximálne ISO800. Pokiaľ máš rozmazané fotky, tak tuším chybu fotografa.
kolyy (1542)|1.1.2016 02:57
[QUOTE=pas!k;40641]To neni pravda .. Vite jak funguje fokus .. mereni expozice a nasledny vznik snimku? To ze ostrite prostrednim bodem neznamena automaticky ze ta kompozice tak zustane .. Pri namacknuti spouste udela fotak dve veci .. za prve zmeri expozici a zadruhe zaostri .. dokud nedomacknete spoust tak po zaostreni muzete libovolne komponovat a zaostreno zustane porad na to misto .. kam jste zaostril stredovym bodem .. Takze dotycny udela jen tohle .. nastavi rezim .. dle situace nastavi dle ceho ma fotoaparat vypocitat expozici zda bodove pomerove atd .. zamiri stredovy bod na misto na ktere chce zaostrit namackne spoust .. fotak zaostri a spocita expozici .. prekomponuje a pak domackne .. Tohle lze pouzit na vetsinu fotek .. jedine kde s timto muze nastat potiz je chvile kdy budete fotit neco na clonu 1,4 .. 1,8 a bude ten objekt blizko .. hloubka ostrosti bude tak mala .. ze pri prekomponovani to pujde poznat .. zaostrene misto se posune ..[/QUOTE]

To čo popisuješ je AF-S s prekomponovaním, čo je najpomalší spôsob fotenia, vhodný s výhradami akurát na statické snímky. Skús s tým odfotiť čokoľvek v pohybe. O čom sa tu bavíme je kontinuálny autofokus (AF-C), ktorý pri natlačení spúšte autofokus nezablokuje, ale naopak priebežne ostrí.
pas!k (173)|1.1.2016 08:03
Pročetl jsem komplet debatu.. Mě nedošlo že se bavíte o pohybu u serva je to samozřejmě jiná píseň..
Kabe (442)|2.1.2016 01:10
Zdravím a děkuji. Mám takový nemilý pocit, že ono se stejně nejde moc dobře rozhodnout bez dlouhého zkoušení. No uvidíme :)
nephilim (353)|4.1.2016 14:38
[QUOTE=pas!k;40641]... jedine kde s timto muze nastat potiz je chvile kdy budete fotit neco na clonu 1,4 .. 1,8 a bude ten objekt blizko .. hloubka ostrosti bude tak mala .. ze pri prekomponovani to pujde poznat .. zaostrene misto se posune ..[/QUOTE]

Nechci znít jako hnidopich, ale tento postup nelze použít při focení většiny pohybujících se objektů. Možná právě toto bylo myšleno poslední poznámkou [QUOTE=pas!k;40641].. zaostrene misto se posune ..[/QUOTE]. Jinak samozřejmě souhlasím.
pas!k (173)|4.1.2016 14:49
[QUOTE=nephilim;40683]Nechci znít jako hnidopich, ale tento postup nelze použít při focení většiny pohybujících se objektů. Možná právě toto bylo myšleno poslední poznámkou . Jinak samozřejmě souhlasím.[/QUOTE]

Bylo to mysleno samozrejme na staticke objekty .. uz jsme si to vysvetlili :)
Kabe (442)|4.1.2016 16:53
Datart nabízí D7100+18-105 za 19990 Czk.
https://www.datart.cz/Digitalni-fotoaparat-NIKON-D7100-18-105-AF-S-DX-VR.html
Myslíte, že je to zcela extra vyjímečná nabídka nebo že to prostě půjde v nejbližší době obdobně dolů "všude"?
rousini (738)|4.1.2016 17:41
Zrovna ten objektiv se nedá doporučit na akční žánr...
Kabe (442)|4.1.2016 17:59
Ja to bral jako takovy univerzal v oblasti tech kratsich ohnisek, hlavne taky diky cene , proste na zkousku a na zorientovani se.
Mohu teda poprosit o nejake tipy na objektivy na Nikon na akcni zanr? Pokud mozno i z tech levnejsich..i kdyz tusim, ze budou potrebne spise rychlejsi a tudiz i drazsi objektivy :)
rousini (738)|5.1.2016 08:19
Ten objektiv je takový slušný univerzál, ale lenost ostřit je profláknutá (vím to i já). S konkrétním sklem nechám rady na zrcadlovkářích. Musel bych googlit a to jsme na tom stejně :D
pas!k (173)|5.1.2016 08:47
Prijde mi to .. ze se to tu stale mota v kruhu .. fotit rozumne akci = pomerne dost penez .. Takove univerzalni ohnisko na to je min 70-200 a rozumna 70-200 s rozumnym ostrenim je hromada penez .. na orig nikon zapomente rovnou a z alternativ pripada v uvahu tamron 70-200 ta novejsi verze (ale v 2,8 stoji 36 tisic) a nebo nejlevnejsi varianta sigma 70-200 2,8 ta se da bazaraova poridit za slusny penize ale osobni zkusenot s ni nemam. Pokud se vzdate svetelnosti ta by byla super volba canon 70-200 f4 u nikonu ale fakt nevim ..
kolyy (1542)|5.1.2016 09:20
Ja by som to nepreháňal, nejde tu o profesionálne fotenie, ale iba potenciálny koníček. Príde mi, že Kabe potrebuje niečo na vyskúšanie, na čom zistí či ho to baví a uvidí kam ďalej. Čiže za mňa rýchle ostriace tele so štandardnou svetelnosťou. F2.8 objektívy sú profesionálne nástroje za zodpovedajúce peniaze, to teraz vôbec nepotrebuje.
Sakini (1174)|5.1.2016 09:57
Když vynecháme opravdu profi top skla na akční focení, tak není lehké něco k D7100 za rozumné peníze najít. Tedy hlavně v kratších ohniscích. Co se telete týče, je volba jasná - Nikon 70-300 VR. Ostrý, lehký, dobře stabilizovaný, a ostří opravdu rychle, lepší už budou od Nikonu jen 70-200ky (f4 je výborná, ale cenově samozřejmě jinde), a na bazaru se pravidelně dá sehnat i pod deset tisíc ve vzorném stavu. V kratších ohniscích bych pro zrcadlovku takové úrovně považoval za existenční minimum 16-85, který je jednak dobře ostrý, a jednak rozumně rychle ostří. Opět, nový dražší, zachovalý z bazaru za 8-9 tisíc. Tyhle dva objektivy bych viděl jako solidní a jistý základ pro seriózně založeného amatéra, který si koupí tělo jako D7100 a chce s tím něco dosáhnout. Pro oba se ještě dají najít určité alternativy, trošku levnější, ale pořád to bude o penězích, a pokud chci výkon musím něco zaplatit (s pořízením obou objektivů z bazaru, D7100 z výše zmíněné akce, a odprodáním 18-105, se dostaneme dost pod 40 tisíc, a s tímhle setem už se dá opravdu něco dělat).
Kabe (442)|6.1.2016 00:13
Dik.
Spravne jste tu napsali ze se tu tocim dokolecka, vylozene jak pesan za ocasem. No co naplat, kdyz tech moznosti je tolik. Kdyz jsem byl malej, v obchode meli jasnej vyber: Cortina, Smena, Exakta, Zenit, Praktika a v tuzexu tusim obcas nejakou minoltu - mozna jsem neco zapomnel nebo popletl, uz nevim zas tak presne...

Jinak kdyz jsem zde linkoval tu akci na 7100, byla uplne nova, ani Heureka to jeste nezohlednovala ve vypisech cen a rano uz bylo po akci :)

Ma tu nekdo deletrvajici zkusenost ci info o takove zkusenosti, o kolik moc je lepsi AF modul v 7200 oproti 7100?
Rozdil v kresbe a barvach se da myslim hezky posoudit z fotky testovaci sceny na megapixelu, k multicamu jsem se sice docetl, ze je proste lepsi, ake nejake vyjadreni miry toho "lepsi" jsem nevidel.
Kabe (442)|6.1.2016 02:44
Tak nic, počkám do března a zkusím došetřit na D500. :) Když hračka, tak veliká.
pas!k (173)|6.1.2016 05:06
To je hezký skok v rozpočtu... Bude plus mínus za 50.. Tělo
bystřické (54)|6.1.2016 07:47
já si myslím,že na sport potřebuješ dlouhé a rychlé sklo,tělo,co umí focený objekt sledovat.je lepší si počkat,připlatit si ať nejsi z výsledku rozčarován
off-46.jpg
renfits (35)|6.1.2016 14:03
[QUOTE=Kabe;40753]Tak nic, počkám do března a zkusím došetřit na D500. :) Když hračka, tak veliká.[/QUOTE]

Zase jeden teoretik, ještě nic nevyfotil a už kupuje foťák za 65 klacků. to musíš být dost bohatý. Ty se domníváš, že když si koupíš foťák za 1500, tak máš špatné fotky, za 5000 průměrné fotky a 50 000 super fotky? No, aspoň se tu nenudíme že, a řešíme kraviny, protože se někdo doma nudí a chce se bavit u compu. Aspoň to tak vypadá, podle toho co tu píšeš. Nic ve zlém jen můj názor.
Kabe (442)|6.1.2016 14:11
Ty jsi tak chytrej, že bych tě chtěl mít za taťku.
Nic ve zlém jen můj názor.
pas!k (173)|6.1.2016 14:49
Zacinat takovou investici jen do tela .. bez skel .. zkusenosti .. a zadneho equipmentu je silenstvi :) Ale samozrejme jsou to tve penize :) Stroj to bude skvely :)
Bukovec (132)|6.1.2016 17:48
No ale v jádru věci má pravdu, ačkoli by to šlo i v hezčím kabátě, tak má pravdu....

Začal jsi na 25 000 Kč (za což se už dá pořídit rozumný stroječek) a končíš u 50 000 Kč jen za tělo, přičemž u zrcadlovek platí fakt, že často je důležitější objektiv, nežli tělo.... Pokud koupíš D500 a k tomu seťák, tak to už ti víc práce udělá jakýkoli midlend s kvalitní rychlou a světelnou optikou... Nicméně, jedná se stále maximálně o polovinu problému(spíše méně)... Daleko větší podíl na kvalitě fotografií má sám fotograf. Vše je to o rukách a hlavně o HLAVĚ!

Na paladixu najdeš spoustu takových, co nakoupily drahé příslušenství, skvěl mašinky, ale pak zjistily, žesoused od vedle dělá ty samé ftky, ale s krabičkou, která se mu vejde do bundy, zatím co oni tahají batoh.

Znám to, za začátku jsem trpěl podobným syndromem... Když se do toho člověk zabere, tak někdy zapomene, o čem to vlastně je a utíká do úplně jiných sfér.

Co se týče tvého výběru, tak pokud se tomu chceš opravdu vážně věnovat, tak klidně sáhni po nějaké zrcadlovce... Nejlíp asi Nikon D5500, od Canonu je alternativou EOS 760D a pak tedy objektiv... K Nikonu vem do začátků klidně ten 18-105mm VR, který na takový všehochuť stačí, pokud bys chtěl něco lepšího... ta sigma 70-200/2,8 bje dobrá volba, ale chtělo by to ještě něco širšího, ale pro pohyb by tohle bylo fajn.

Jinak samozřejmě obrovské portfolio M4/3 systému, kde je také spoustu adeptů, jak od Panasonicu(GX7, G6/7), tak Olyho(OMD10) a obrovské množství příslušenství vzájemně kombinovatelného.

Potom tu jsou univerzální kompakty - SONY RX10 a Panasonic FZ1000, které ti nabídnou vše v jednom a ke všemu za velmi příznivou cenu, ovšem je to vždy kompromis(do určité míry a né každý na ně narazí).

Hlavní je ale jít a FOTIT!!!
renfits (35)|6.1.2016 20:18
Tu nejde o chytrost ale o to že, než něco napíšu tak uvažuji, aby to nevyznělo tak blbě. Ale už to nebudu komentovat, každý si udělá vlastní názor.
Kabe (442)|6.1.2016 20:25
Přišel jsem se původně poptat na nějaké věcií technického rázu a rozhodně ne se bavit o tom jestli jsem profík či nikoliv, jestli jsem bohatej či nikoliv či se obhajovat, jestli se doma nudím a proto zde píši.
Dovoluji si vám pánové doporučit Facebook, pokud vás zajímajá, kdo je kdo a co by měl či neměl.


[QUOTE=Bukovec;40760]No ale v jádru věci má pravdu, ačkoli by to šlo i v hezčím kabátě, tak má pravdu....
[/QUOTE]Ne nemá pravdu, stačí číst. Jeho reakce byla na toto:
"Tak nic, počkám do března a zkusím došetřit na D500. Když hračka, tak veliká. "
Čímž jsem tedy konstatoval. že počkám do března a p o k u s í m ... tedy vůbec jsem ani nekonstatoval že to určitě koupím..a i kdyby je to má věc.
Ano u zrcadlovek bývá důležitější tělo a ještě více důležitý člověk.
Opravdu jsem neuvažoval o variantě, že bych měl k potencionální D500 pořizovat nějaké základní objektivy a ani jsem o tom nepsal.
Jinými slovy chápu, že pokud bych d500 pořídil je dobrý k tomu mít adekvátní objektivy a že to jsou ceny +-autobus jako to tělo za objektiv.
A když už tu tedy některým tak strašně nevoní, že bych si dovolil jen tak nazkoušku našetřit na drahý tělo, mám na to zase jiný pohled.
POřád to má stát řádově těch 50000, ale mělo by to být tělo, které bude mít velkou morální životsnost tedy pokud zůstanou s kvalitou u D300s. Takže věřím vzhledem k cenám na bazarech, že i kdybych to po půl roce chtěl prodat, za nějakých 60% ceny to prodám takřka okamžitě, což by byla ztráta zhruba 20000. Když si pořídím nyní třeba 7100 nebo 7200 a od března budu stejně pokukovat po D500, ztráta bude min. podobná, protože si na tu D500 stejně budu zase došetřovat a případnou 7100 nebo 7200 buď po dokoupení d500 nechám ležet nebo prodám, což zase zabere navíc čas a přidá starosti.
Navíc je to hlavně o tom, jak kdo s penězi hospodaří. Nemyslím, že 50000 za tělo je prostě něco, co by ze mně dělalo nějakou jinou sortu ... to je cena dostupná průměrnému člověku, který prostě zrovna tohle chce.
Nemohu za to, že spousta lidí "přemejšlí" ve stylu, že si raději pro začátek pořídí třeba tu 7200, ale protože je to moc peněz najednou, tak to vezmou na splátky, pak zjistí, že ten seťák je slabej tak vezmou dobrej objektiv ...jak jinak než taky na splátky a pak ten druhej taky na splátky a ve finále jim to vyjde s těmi splátkami tak, jako by si pořídili tu D 500 a stejný objektivy za hotový.
Fakt trvám na tom, že 50000 není nic moc pro průměrného čecha, je to jen otázka priorit. Malá statistika:
Pořadí Země Spotřeba piva na hlavu
1. ČR 143 l
Kolik lidí utratí každodenně v hospodě za alkohol a cigarety 100,200,300?(36500-119500 ročně) Strašná spousta ... mohou si to dovolit i mnozí sociálně slabí žijící na socce protože prostě ta životní úroveň tady na to je dostačující.

Na paladixu :) tam jsem hlavně viděl pravděpodobně spousty špatných hospodářů a lidí s růžovými brýlemi. No malé krabičky jsem asi zavrhl, na ten pohyb či reportáž se to fakt moc nehodí a co jsem více studoval ty Csc tak ty mi přijde prostě většinou hodně malý a když ne, tak pak zas mi přijde lepší zrcadlovka už kvůli tomu, že je to prostě lepší stavebnice s více možnostmi.

Dík za ty tipy, v podstatě jsem dospěl k podobným závěrům, ale ta D500 mě láká. Uvidíme :)

---------- Doplněno v 20:25 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:23 ----------

[QUOTE=renfits;40761]Tu nejde o chytrost ale o to že, než něco napíšu tak uvažuji, aby to nevyznělo tak blbě. Ale už to nebudu komentovat, každý si udělá vlastní názor.[/QUOTE]
tak ten se poved !
Bukovec (132)|6.1.2016 21:46
Zrcadlovka=super stavebnice.... tak tady bych to dal za 1. Pochopil jsi to naprosto správně.

Že tě láká D500 věřím(koho ne), řekni si co tě na ní tak přitahuje a zda li to je opravdu funkčnost, či akorát prostě pro to, že je to "pořádná mašina" a jestli je na tom D7200 v porovnávní "penisů" opravdu tak pozadu, protože ten fotografický image nědělá jen samotné tělo(to spíše skoro vůbec), ale komplexní vybavení fotografa a počet fidlátek okolo ;) za cenu D500 koupíš D7200 a ještě několik dobrých objektivů k tomu případně příslušenství v podobě filtrů, předsádek, mezi-kroužků, foto-batoh, stativ, sluneční clony atd., což je to, co dělá ze zrcadlovky tu pravou SKLÁDAČKU a tu pravou hračku. Takže co se týče "větší hračky", tak za stejnou investici bude větší hračka D7200 + příslušenství(objektivy a ostatní výše zmíněné), aŤ do toho dáš 100 nebo 200 tisíc, skončí to stejně, těch 40 000 Kč tam bude ve vybavení vidět - nepřesvědčuji tě, prostě je to FAKT

BTW: Malé krabičky se na pohyb nehodí.. to jo, ale o reportáži, tam bych už přibrzdil... když na někoho vytasíš kanón v podobě D500 s příslušným objektivem, asi z toho moc svůj nebude. Takové CSCčko, nebo kompakt jsou mnohem nenápadnější a objekt ti nevystraší.

Jasně že do tvých investicí nikomu nic není. Ale zeptal ses, a tak ti ostatní radí a snaží se tě nasměrovat tím "správným"(slovo správný je vždy relativní :) ) směrem. Jestli nás musíš ale přesvědčovat, a větami: "Moje věc." "Stejně bych nakonec tak skončil." A svého postoje se držíš, znamená to jednu věc... Jsi již rozhodnutý a nemáš tu co dělat(MYŠLENO V DOBRÉM!!!). Ten svůj ideál si musí najít každý sám, jen my si dláždíme naši cestičku životem, je na nás, jestli přijmeme pomocnou ruku, nebo ji necháme viset a sami se na vlastní kůži přesvědčíme, ač třeba dojdeme k úrazu, který se ale nakonec zahojí ;) .