Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-Shot DSC-HX5 a konkurencia...

Ghost_sk (11)|1.4.2010 23:03
Celkom ma zaujal tento model a tak sa chcem spytat na Vas nazor.
Vyberam si kvalitny aparat, kde je priorita 1. fotky 2. kvalitne HD video. Chcem aby bol sirokouhly, zoom min.5x. Cena priblizne okolo 300€ (7 615,5 CZK).

Sony ma zaujal hlavne pouzitym snimacom a kvalitkou optikou, ktora by mala zarucovat dobre fotky. Video vie asi ako jeden z mala natacat v rozliseni 1080i. Pozeram, ze by mohol vediet aj nejake tie manualne rezimy, aj ked pokrocile nastavenia ako pri zrkadlovke necakam. Zaujimave su aj funkcie ako HDR ci Panorama, ale to su len detaily. Vdaka CMOS snimacu by mal byt velmi rychly, aj co sa tyka nejakych seriovych zaberov (az 10fps). Tiez to ma aj GPS chip co nie je pre mna nejako extra dolezite. Ocenujem pouzivanie SDHC (konecne SONY!). Coho sa mozno trochu obavam je svetelnost objektivu, ktora by mohola by malinko lepsia, je to proste priemer no....Cena je este pre mna ako tak prijatelna (u nas +-300€).

Sony HX5 (300€)

+ video
+ rychlost
+ design :)
+ funkcie a "serepeticky"

- svetelnost objektivu

+- cena

Ako konkurenta, k nemu mam v "hladaciku", osvedceny PANASONIC TZ7, kde cena sla celkom pekne dole. Oproti HX5 nebude mat az tak kvalitne video, hlavne sa ludia stazovali (aj tu) na hluk a sum pri nahravani. Sum je aj dalsia vlastnost Panasonicov aj ked tento by mal na tom byt relativne dobre (aspon podla velmi kvalitnej recenzii na digimanii). Jedina vyraznejsia vyhoda je nakoniec asi ta cena (cca 275€).

PANASONIC TZ7 (275€)
+ cena

- hlucnejsie video
- nema take moznosti nastavenia ako HX5

Dalsi kandidat je Panasonic TZ8. Priznam sa, ze cena ma celkom prijemne prekvapila nakolko je este maliko nizia ako v pripade TZ7. Osmicka by mala mat uz celkom dobre prepracovane manualne rezimy (mam pocit, ze lepsie ako HX5). S videom neviem presne ako to je na rozdiel od TZ7 nekomprimuje do AVCHD, ale robi to klasicke .mov, cize tusim quicktime (vyhoda?/nevyhoda? - neviem posudit). TZ8 ma 12mpix (naco to tam pchaju...), cize pri rovnakom velkom snimaci bude mat mozno este vacsi sum ako TZ7.

PANASONIC TZ8 (272€)

+ cena
+ manual
+ SDXC (potesi...)

- 12mpix

SONY W380, tento som pozeral az dnes a musim priznat, ze sa mi celkom paci. Moze sa zdat ze je to ina kategoria v porovavani s predchadzajucimi, no asi by mi ten 5x zoom stacil. Na druhej strane je to malinky kusok. Co sa mi nepaci je rozlisenie, kde to uz asi prehnali, 14mpx je celkom dost. Ma podobny objektiv ako HX5 (sony G), ale s lepsou svetelnostou, Snimac je Super HAD CCD. Ma niektore spolocne funkcie ako HX5, napr panorama. Cena je velmo dobra :)

SONY W380 (199€)

+ cena
+ rozmery
+ funkcie
+ optika

- snimac
- asi ziadne manual nastavenia
- parametro nizsia vydrz na baterie

No, tak asi zatial tito ma napadli. Budem vsak rad ak mi este odporucite nejaky model, ktory by bol dobrou konkurenciou k nim. Este poviem, ze je to moj prvy fotak tak by som chcel radsej kvalitu, som ochotny si priplatit aj tych 300€ za HX5V, kazdopadne nechcem zbytocne utracat. Vyuzival by som ho na bezne veci, nic profi...len chcem nieco kompaktne.

Dakujem vsetkym za nazory....
Milan Šurkala (3381)|2.4.2010 00:10
Sony HX5 - CMOS BSI snimac az tak moc vyhoda neni, ono to docela dost sumi (vize nez TZ7). Vyhodou ale je, ze Sony u techto snimacu na nizsich citlivostech neaplikuje tak vyrazne odsumovani, takze snimky jsou vyrazne ostrejsi (i kdyz zasumenejsi) a odsumeni si uz kazdy muze provest dle libosti. Toto plati pro ISO 100-200. Od citlivosti ISO 400 zacina mit CMOS BSI navrch, tam je skutecne lepsi. Takze denni fotky dela lepe spis CCD, nocni zase CMOS. Alespon v kompaktech to tak je. Co se tyce manualnich nastaveni, je tam tusim ND filtr, takze jen dvoupolohova clona bez moznosti upravy hloubky ostrosti.

Panasonic TZ7 - Kde se porad bere ten nesmysl "Panasonic a sum"? Je rok 2010, nikoli 2006. Panasonicy naopak jsou na tom se sumem nejlepe. Neodsumuji tak silne, takze ano, je ho trochu vice, ale aspon lepe zachovava detaily. Navic odsumovani casto zpusobuje to, ze vetsinu ploch vyhladi, ale nektere "sumy" naopak brutalne zvyrazni. A takto odsumena plocha nakonec usobi vice zasumene. Staci v editoru trochu pridat barvicky a uz se na to neda koukat, protoze tyto ustrelene pixely strasne moc vylezou. U TZ7 tento problem vicemene odpada, ta ma sum rovnomerny, takze lepsi. Pokud jde o hluk u videa, tak to je problem daneho kusu. Testoval jsem pres 60 pristroju a TZ7 mela hluk v TOP 3. Tedy jeden z nejmene slysitelnych, ty videosekvence jsou skutecne vynikajici. Pokud to pri videu dela hluk, je to chyba daneho kusu, nikoli TZ7 jako takove. Manualni rezimy tomu skutecne chybi.

Panasonic TZ8 - Totez co TZ7, jen to ma vic megapixelu. Videl jsem snimky a je to docela v pohode. Sum neni ani ve stinnych partiich (do ISO 100), takze denni snimky jsou velmi pekne. Rekl bych ale, ze snimky docela postradaji ostrost, to odsumovani uz preci jen detaily degraduje (ale nepatla a nedela ustrelene pixely). Videosekvence bude natacet velmi kvalitni, podobne jako TZ7. QuickTime je spíše výhoda. Sice to zabírá neskutečně moc místa na kartě (takže 8GB, 16GB bude nutnost, budete-li chtít natáčet více videa), ale dá se jednodušeji editovat. Programů, které podporují AVCHD zatím není mnoho. Navíc videosekvence jsou rozděleny do čtyř souborů a je v tom pak strašný "bordel". Manualni rezimy ma, clona je dokonce irisova, ale jeji rozsah je velmi maly (F3,3-6,3 na sirokem a F4,9-6,3 na dlouhém ohnisku). Můžete tak lehce ovlivnit hloubku ostrosti, ale upřímně řečeno, moc si nepohrajete.

Sony W380 - A co takhle Sony WX1, který je totéž s CMOS BSI čipem? :-) Jen pozor, blesk je umístn poněkud nešťastně a na některých snímcích s nejširším ohniskem je vpravo dole tmavý flek, objektiv to stíní. Viděl jsem fotky ze 14MPx snímačů Sony a kupodivu se na to dá koukat (nicméně někteří recenti ze zahraničí říkají, že je to hrůza, tak nevím, mně to přišlo celkem OK). Ale podsoudím, až uvidím na vlastní oči.
Ghost_sk (11)|2.4.2010 01:29
WX1 som pozeral tiez, ale odradza prave ta chyba s tym bleskom, videl som nejake tiez zabery a je to dost nepekne. Stale som vsak ani ten nevylucil, nakolko sa da zohnat za zaujimave ceny. Skoda len, ze nema aj on SDHC...

Neviem preco, ale HX5 sa mi velmi paci, ci uz designovo, alebo parametrovo.Chcem sa preco spytat ci neplanujete v najblizsom case prave recenziu tohto modelu. To by mi rozhodovanie ulahcilo.
Milan Šurkala (3381)|2.4.2010 13:58
[quote=Ghost_sk;5409]Neviem preco, ale HX5 sa mi velmi paci, ci uz designovo, alebo parametrovo.Chcem sa preco spytat ci neplanujete v najblizsom case prave recenziu tohto modelu. To by mi rozhodovanie ulahcilo.[/quote]

Recenze se samozrejme planuje, nicmene fotoaparat u sebe jeste nemam. A i kdyby se mi ho povedlo sehnat pristi tyden, vysledna recenze by drive nez ke konci mesice nebyla. Par dni zabere, nez se fotoaparat sezene (pokud je vubec k dispozici), zhruba dva tri tydny probiha testovani a psani, takze nejkratsi cas, za ktery lze fotoaparat otestovat a napsat recenzi, jsou asi ty tri tydny. Chcete-li pristroj drive nez pocatkem kvetna, na recenzi urcite necekejte. Tech pristroju na test je spousta a nevim, ktery vzit drive :-)
mmmm. (3)|7.4.2010 19:37
TZ7 mám již asi rok. HX5 jsem vyzkoušel velice zběžně na prodejně a stručné poznatky jsou následující - kvalita videa je fantastická, je ještě lepší než z tz7. Byl jsem dost v šoku. Ale je to foťák, že ano. A tady jsem byl pro změnu hodně zklamaný. Ať jsem požil jaký jsem chtěl režim, kvalita fotek byla pro mě nedostatečná, o třídu horší, než z tz7.
Nedokážu vysvětlit, jak jsem nakoupil, tak prodávám. Zatím pro mš tedy tz7 zůstává nejpřijatelnějším kompromisem mezi velice slušnou kvalitou fotek a použitelnou kvalitou videa.
Milan Šurkala (3381)|7.4.2010 21:13
[quote=mmmm.;5465]TZ7 mám již asi rok. HX5 jsem vyzkoušel velice zběžně na prodejně a stručné poznatky jsou následující - kvalita videa je fantastická, je ještě lepší než z tz7. Byl jsem dost v šoku. Ale je to foťák, že ano. A tady jsem byl pro změnu hodně zklamaný. Ať jsem požil jaký jsem chtěl režim, kvalita fotek byla pro mě nedostatečná, o třídu horší, než z tz7.
Nedokážu vysvětlit, jak jsem nakoupil, tak prodávám. Zatím pro mš tedy tz7 zůstává nejpřijatelnějším kompromisem mezi velice slušnou kvalitou fotek a použitelnou kvalitou videa.[/quote]

Proste BSI technologie dovolila CMOS cipum se priblizit k CCD a urcite neni lepsi alternativou. Takze proto tolik zklamani. Nekde se to povede lepe (Sony WX1), nekde hure (co jsem cetl, treba u Nikonu P100). Tak doufam, ze se to CMOS BSI zas tak moc nerozsiri, pripadne se s nim vyrobci nauci trochu lepe pracovat.
Ghost_sk (11)|9.4.2010 12:37
Nejak sa mi nechce verit ze by HX5 bola vyrazne horsia ako TZ7, to by si SONY pekne podkuril. HX5 je ladena proti TZ10, ktora je u nas o 150€ drahsia. Kazdopadne poprosim skusenejsich uzivatelov o porovanie fotiek a nazor na ne:

SONY HX5

PANASONIC TZ10

PANASONIC TZ7


Dakujem
Milan Šurkala (3381)|9.4.2010 14:17
TZ7 mi prijde jako vitez, fotky ma nejostrejsi, sum je nejvice prirozeny.
TZ10 viditelne odsumuje, zejmena na nejdelsim ohnisku ty snimky nejsou prilis hezke, nicmene to je zpusobeno take tou vzdalenosti a vzdusnym zavojem. Kolem hran jde ale obcas videt tmavsi pixely, ktere tam po odsumovani zbydou. ISO 400 je uz velmi spatne a vyssi citlivosti jsou naprosto nepouzitelne.
HX5 ma lepsi vyssi ISO. Fotky mi prijdou srovnatelne s TZ10, na nekterych snimcich maji vice detailu, u nekterych zase naopak vice rozpatlava.
Bohuzel vice se z toho testu neda poznat, fotit vsechny snimky z ruky bez stativu je pro porovnani docela na nic.