Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus E-450 Double Zoom Kit

stalak (162)|9.1.2011 21:12
Kamarádovi se doma "válí" tato zrcadlovka.Domákl se že sháním na focení něco lepšího (když jsem z něho tedy tahal rozum co má on atd.) a nabídl mi ji komplet i se dvěma objektivy za cca 6500,-
Co na to říkáte,vím,Olympus se nedoporučuje:D,ale za tu cenu,hmm a oproti mobilu? Je jako nová a v záruce.Má smysl o tomto uvažovat?Mě nahlodal,ale nechci se unáhlit a tak pište názory vzhledem k ceně.:)

Jinak se mi líbí Nikon 3100,ale seťáku se otáčí přední člen,to pro filtry není ideální,Samsung NX10 kašle na makro objektiv,tak už jsem ho vyřadil.Jak to má Olympus u seťáků,také se točí (otáčí)přední člen?Na to jsem se nezeptal,ale dohledám si to jinak.Pak ještě pokukuju po Sony,ale jsou to moc veliké zrcadlovky,chci něco malého (menšího) a budu tím hlavně fotit makro.Využití tak 3měsíce v roce (průběžně) a jinak bude zrcadlovka doma,takže nechci aby mi pak ve skříni leželo moc peněz.Každý den u pasu musím mít něco menšího.

Takže proberte toho Olympuse a jestli má někdo zkušenost s makrem u tohoto stroje,já pár makro snímků našel z tohoto foťáku a musím říci že super....
Takže díky za reakce a názory,protože já opravdu ze zrcadlovky neudělal ani fotku a nevím co mě čeká a nemine ;)
Milan Šurkala (3381)|9.1.2011 23:37
Tak zrcadlovky Olympusu samy o sobe nejsou spatne. Maji vyborny servis, bohuzel vetsinou drazsi prislusenstvi. Jejich problem je v mensim cipu, takze vice sumi nez jine zrcadlovky. Nejlevnejsi E-450 ma problem v chybejici stabilizaci, proto tuto zrcadlovku obecne nedoporucuji (profi kompakt jako Samsung EX1 a podobne diky lepsi svetelnosti a stabilizaci dokaze fotit stejnou scenu s o tolik nizsi citlivosti, ze nakonec kompakt muze udelat mene zasumeny snimek nez zrcadlovka Olympus - minusem je ale stale vetsi hloubka ostrosti u kompaktu, tady bude mit zrcadlovka i tak vyhodu, takze jsou tu pro i proti). Nicmene pokud je za 6500 se dvema objektivy, tak bych o tom dost uvazoval.

Samsung NX bude mit makro objektiv v srpnu 2011 (60mm F2,8). Jinak staci koupit treba makropredsadku (napr. Raynox DCR-150 za cca 1300Kc) a lze udelat makroobjektiv skoro z cehokoli.
stalak (162)|10.1.2011 18:49
Díky Milane moc za odpověď a Tvůj názor.Musím se přiznat,že jsem opomenul tu chybějící stabilizaci u Olympusu,vím o ni,ale nějak jsem v tom nadšení na tuto věc zapomněl.Další věc co mě zase nahlodala je,že NX10 ten makro objektiv mít bude.I když,měl být do konce minulého roku,já na něho čekal a nic.
Vím že si mě už psal že ze Samsung by měl udělat lepší fotky jak Olympus (tenkrát to byla E-420).Já si dnes porovnával fotky z těchto přístrojů a nic zásadního v kvalitě,ba bych řekl že něco více bylo lepší z Olympusu.Nenašel jsem ale žádnou fotku Olympusu a panning.Ty autíčka v pohybu bych asi fotil také dost,kromě makra.Bude mi tu chybět ta stabilizase?U makra si myslím že tolik ne,ale třeba se pletu.Ta cena je lákavá.Ale kdyby mě nějak opravdu měla ta stabilizase chybět (omezovat),tak bych "Olymp" nebral.Fakt s tím nemám zkušenost a raději chci znát Tvůj (ale i ostatních) názor.Koukal jsem dnes ve Fotolabu i do hledáčku Olympusu,jenom tři body,ale jinak se mi jeví kvalitní a makro by mělo být v pohodě.Je lepší hledáček u Olympusu a nebo u Samsungu NX10? Přeci jenom za ten Samsung bych "vyplázl"jednou tolik.Spoléhám ale jenom tu na vás,jak s radou,tak pomocí,protože vím že bude nezaujatá a bez zbytečného vychvalování.Fakt bych si už rád zafotil s pořádnější mašinkou než s mobilem a hlavně se těším na makro a práci s HO,což u kompaktu a mobilu nejde,kvalitu ani nezmiňuji.
A Milane,ten Raynox "150" jsem už objednal,ale nevím jak to dopadne.Psáno bylo skladem a den po objednání mi bylo odpovězeno že není a naskladněno bude zboží kolem desátého,tak každou hodinu sleduji e-mail jak to dopadne.Ale k mé smůle se budu muset poohlédnout možná jinde.Ještě počkám a uvidím.Ta předsádka by měla fungovat jak na Olymp tak Samsug,58mm závit mají totožný :) A jestli se nepletu,tak lepší makro udělám s objektivem co má větší zoom.
Pak je tu to LiveView,vedle v diskuzi jsem se dočetl že Olympus má tuto funkci ze zrcadlovek nejpoužitelnější,Samsung na tom bude asi ještě lépe když nemá zrcátko,můj úsudek,nevím jestli dobrý.Sony A33 do toho nezahrnuji,jiná liga.
Omlouvám se za ten román,přeci je to pro mě z těch mobilů skok a pořád se dočítám něco nového.Nerad bych měl fotky ze zrcadla horší jak z mobilu ;) .Ale v hlavě mě běhá od někoho jeden výrok,každá zrcadlovka i na automatiku pořád lepší jak kdejaký kompakt :)
Milan Šurkala (3381)|10.1.2011 20:15
Ono je to tezke. Vis, vem si napr. to, ze Olympus bude mit na cca 72mm ohnisku F5,6, kdezto Samsung EX1 tam ma F2,4 (Olympus XZ-1 zhruba F2,2). To mas hned 2,5 EV. Misto citlivosti ISO 1600 u DSLR Olympusu asi ISO 250 az ISO 320 u Samsungu. Pokud mas statickou scenu a projevi se stabilizace, pak mas dalsi 3 EV k dobru a tak nizko kompakt s citlivosti uz ani nemuze. Takze zatimco zrcadlovka bude potrebovat ISO 1600, Samsung si vystaci s ISO 100 a verim, ze obraz ze Samsungu bude mit sum nizsi. Samozrejme ve dve, kdy to bude ISO 100 u kompaktu a ISO 100 (nebo 200) u zrcadlovky, bude mit Olympus fotky o neco lepsi a detailnejsi.
Nicmene, stale tu jsou jine vyhody. Muzes si casem koupit jine objektivy, svetelnejsi. Zrcadlovka je rychlejsi, lepe se drzi (zejmena panning se s tim foti mnohokrat lepe), u zrcadlovky si lze vice hrat s hloubkou ostrosti. Proste nelze rici, ze jedno bude vzdy lepsi nez druhe, kazde ma sve vyhody a nevyhody. Pokud bych si mel koupit novou E-450 za 8 tisic s jednim objektivem a EX1 za tutez cenu, nevaham a jdu do EX1. Je to vyrazne mensi, za dne to diky RAWu bude fotit maximalne jen o trochu hure nez zrcadlovka a za sera bude mozna dokonce lepsi, byt ma mensi cip. Pokud je ale E-450 za 6,5 tisice a jsou k tomu dva objektivy, byl bych Olympusem hodne nahlodany.
Co se tyce Samsungu, tak pozor, na 18-55mm objektivu predsadka Raynox nefunguje, vyhazuje silnou vinetaci, predpokladam vsak, ze na 50-200mm objektivu bude fungovat naopak naramne a bude z toho sakra dobry makroobjektiv, co do zvetseni lepsi nez pripravovany 60mm makro objektiv. Nutno vsak pocitat s tim, ze prace s makropredsadkou je mnohem narocnejsi nez s makroobjektivem, nicmene tam zas clovek pochopi, jak moc je dulezite presne ostrit, ze vysoka clona je u makra (na rozdil od kompaktu) velmi dulezita,...
Co se tyce hledacku Olympus versus Samsung, tezko rici. Ono to totiz zalezi na osobnich preferencich a osobne bych dal prednost Samsungu. Pri manualnim ostreni se nahled zvetsuje, a tak se mnohem snaze ostri nez pres opticky hledacek zrcadlovek. Navic clovek vidi vyvazeni bile, expozici, proste vse tak, jak bude vyfoceno. Asi jsem ti moc nepomohl se rozhodnout, co? Ono je to opravdu jen o tom, si spravne nastavit priority a pak se rozhodovat podle nich. Jinak nikdy nic nevyberes :-)
stalak (162)|10.1.2011 21:26
Milane díky.Nejde mi o to aby si něco rozhodl za mě,rozhodně si mě ale pomohl,ne že ne.Tvé poznatky právě chci zúročit v těch prioritách které si musím udělat sám.Není to ale jednoduché a už vůbec ne pro mě,když jsem nikdy nezkusil žádnou zrcadlovku.To co budu nejvíc fotit,tak bych potřeboval oba přístroje,na panning zrcadlovku a makro kvůli lepšímu hledáčku Samsung (to zvětšení scény má tedy asi velikou výhodu jak píšeš)
Snad jenom ještě jedno,ovlivní Milane absence stabilizace u Olympusu ten panning?Nebo se toho nemusím bát?(neostrost atd).Tu jsem hodně na vážkách.Jinak si ale myslím že se "vyblbnu" do syta jak jedním tak druhým foťákem,víc mě ale za tu cenu táhne Olympus a tam bych tu makro předsádku také využil u toho "delšího"objektivu v pohodě.A kdyby něco,budu nadávat jenom sobě ;)
ulyses1 (13)|10.1.2011 21:43
Zdravím, mám nějaké zkušenosti s Olym E-520 (se stabilizací) a setovými objektivy, které pravděpodobně budou stejné i u 450. Myslím, že pro Vás (vzhledem k Vaším preferencím a charakteru Vaší tvorby :-) bude absence té stabilizace docela problém. Co se týká setových objektivů, tak s nimi si s hloubkou ostrosti až moc nepohrajete, velmi rychle narazíte na problém jejich nízké světelnosti a budete se shánět po nějakém světelnějším sklíčku, a to jsou další a další peníze (já to zatím řeším levnými M42 objektivy, ale má to taky své meze). Na to makro si taky budete muset koupit nějaké nářadíčko (kroužky, předsádky), jinak leda telemacro. Toť moje připomínky, snad Vám pomohou při výběru. Pěkně zdravím.
stalak (162)|10.1.2011 21:52
[quote=ulyses1;8285]Zdravím, mám nějaké zkušenosti s Olym E-520 (se stabilizací) a setovými objektivy, které pravděpodobně budou stejné i u 450. Myslím, že pro Vás (vzhledem k Vaším preferencím a charakteru Vaší tvorby :-) bude absence té stabilizace docela problém. Co se týká setových objektivů, tak s nimi si s hloubkou ostrosti až moc nepohrajete, velmi rychle narazíte na problém jejich nízké světelnosti a budete se shánět po nějakém světelnějším sklíčku, a to jsou další a další peníze (já to zatím řeším levnými M42 objektivy, ale má to taky své meze). Na to makro si taky budete muset koupit nějaké nářadíčko (kroužky, předsádky), jinak leda telemacro. Toť moje připomínky, snad Vám pomohou při výběru. Pěkně zdravím.[/quote]
Díky moc,určitě mi pomůže každý názor,zkušenost.A ty "skla"jsou opravdu v setu stejná.
Milan Šurkala (3381)|10.1.2011 22:09
Na panning je stabilizace uplne zbytecna, naopak je velmi dobre ji vypnout (pokud se teda da zapnout stabilizovani ve vertikalnim smeru jako ma napr. Olympus E-5, pak stabilizace pomuze, jinak je ale prave pri panningu na skodu). Ty sice potrebujes objekt idealne v jednom miste a mit jej co nejvic stabilizovany, pohyb fotoaparatu vsak fotak vyhodnoti prave jako to, co ma stabilizovat. Prave u te E-5 se mi to krasne vymstilo. Stabilizaci jsem zapomnel vypnout (resp. jsem zapomnel vypnout horizontalni stabilizovani a ponechat jen to vertikalni) a ta stabilizace mi to diky svemu vysokemu ucinku cele zastabilizovala. Takze krajinu jsem mel ostrou a vlak byl rozmazany (pritom jsem chtel presne opak).

Ja bych na tvem miste asi koupil ted ten Olympus, naucil se s tim pracovat, zjistit co a jak, pochopit prave to, co by ti lepsi svetelnost prinesla, jak se pracuje s casy, co to znamena pro vyslednou fotku a tak (tady na foru to muzes probirat kolik chces). Za rok to muzes strelit dal (myslim, ze to stale za takovych 5 tisic prodas, ta zrcadlovka zas tak vyrazne cenu neztrati) a muzes si pak koupit treba ten Samsung (to uz tam doufam hodi konecne nove pripravovany cip, protoze to, co tam je ted, je u dnesnich APS-C cipu uz podprumer, holt uz ma sve roky). Tak bych to asi udelal ja.
ulyses1 (13)|10.1.2011 22:43
U 520 nastavit vertik.stabil. lze.
stalak (162)|10.1.2011 22:49
[quote=Milan Šurkala;8288]Na panning je stabilizace uplne zbytecna, naopak je velmi dobre ji vypnout (pokud se teda da zapnout stabilizovani ve vertikalnim smeru jako ma napr. Olympus E-5, pak stabilizace pomuze, jinak je ale prave pri panningu na skodu). Ty sice potrebujes objekt idealne v jednom miste a mit jej co nejvic stabilizovany, pohyb fotoaparatu vsak fotak vyhodnoti prave jako to, co ma stabilizovat. Prave u te E-5 se mi to krasne vymstilo. Stabilizaci jsem zapomnel vypnout (resp. jsem zapomnel vypnout horizontalni stabilizovani a ponechat jen to vertikalni) a ta stabilizace mi to diky svemu vysokemu ucinku cele zastabilizovala. Takze krajinu jsem mel ostrou a vlak byl rozmazany (pritom jsem chtel presne opak).

Ja bych na tvem miste asi koupil ted ten Olympus, naucil se s tim pracovat, zjistit co a jak, pochopit prave to, co by ti lepsi svetelnost prinesla, jak se pracuje s casy, co to znamena pro vyslednou fotku a tak (tady na foru to muzes probirat kolik chces). Za rok to muzes strelit dal (myslim, ze to stale za takovych 5 tisic prodas, ta zrcadlovka zas tak vyrazne cenu neztrati) a muzes si pak koupit treba ten Samsung (to uz tam doufam hodi konecne nove pripravovany cip, protoze to, co tam je ted, je u dnesnich APS-C cipu uz podprumer, holt uz ma sve roky). Tak bych to asi udelal ja.[/quote]
Asi to tak Milane dopadne.Na něčem se naučit musím to je fakt a když mě to nechytne tak nepřijdu o tolik peněz (tu spíš myslím tahání zrcadlovky,jak focení).Jde o poslední věc,ta makro předsádka Raynox mi bude u Olympusu fungovat doufám také,alespoň u toho "delšího skla",že bych ji jinak raději zrušil kdyby ne.
A Samsung NX10 bude mít vážně lepší čip? Pak by to asi byla do budoucna dobrá volba,pokud vše ostatní zůstane jako doposud,velikost,ergonomie,funkce,hledáček atd. tak to bude "super mašinka" no,ona není k zahození ani dnes,to mi je jasné.Ale počkat by se pak vyplatilo.
Díky díky moc.Myslím že je téměř rozhodnuto a že to udělám jak píšeš Mlane.
ps:já "blb"když fotím panning s Kodakem také mám zapnutou stabilizaci,asi to samé co u zrcadla...vypnout že? :rolleyes:
stalak (162)|10.1.2011 22:54
[quote=ulyses1;8290]U 520 nastavit vertik.stabil. lze.[/quote]
Tak to potom musí být panning jedna báseň,bohužel za ty peníze ji neseženu a téměř novou jako tu E-450.
Milan Šurkala (3381)|10.1.2011 22:58
U delsiho objektivu bude predsadka fungovat (tak na 99%, nezarucuji to, ale je to nanejvys pravdepodobne), u kratkeho objektivu bych o tom naopak spis pochyboval. NX10 lepsi cip primo mit nebude, ale nejaky jeji nastupce by mel. Samsung totiz vyviji novy cip, ktery bude mit stale 14 megapixelu, ale mel by byt vyrazne rychlejsi a mit nizsi sum. Kdy se objevi (a zda vubec), to ale tezko rici, kazdopadne nekdy se nejakeho noveho cipu urcite dockame. Stabilizaci urcite pri panningu vypni, at je to kompakt, ultrazoom nebo zrcadlovka (vyjimkou je to, pokud fotoaparat umi jen vertikalni stabilizaci - z kompaktu to umi napr. nektere kompakty Canon).
stalak (162)|10.1.2011 23:17
[quote=Milan Šurkala;8293]U delsiho objektivu bude predsadka fungovat (tak na 99%, nezarucuji to, ale je to nanejvys pravdepodobne), u kratkeho objektivu bych o tom naopak spis pochyboval. NX10 lepsi cip primo mit nebude, ale nejaky jeji nastupce by mel. Samsung totiz vyviji novy cip, ktery bude mit stale 14 megapixelu, ale mel by byt vyrazne rychlejsi a mit nizsi sum. Kdy se objevi (a zda vubec), to ale tezko rici, kazdopadne nekdy se nejakeho noveho cipu urcite dockame. Stabilizaci urcite pri panningu vypni, at je to kompakt, ultrazoom nebo zrcadlovka (vyjimkou je to, pokud fotoaparat umi jen vertikalni stabilizaci - z kompaktu to umi napr. nektere kompakty Canon).[/quote]
Tak pak už asi není co řešit.Někde začít musím,nějaké peníze mám,ale jeden je také nechce jen tak "vyhodit".Tobě Milane chci ještě jednou moc poděkovat za pomoc při rozhodování a doufám že brzo "upnu"nějaké fotky z nového foťáku.
mr_lizard (1)|27.6.2011 13:33
Prosim libovolneho majitele fotoaparatu... kde lze v zapnutem fotaku zjistit aktualni stav baterie?

EDIT: A jeste ukladani urciteho nastaveni, diky.