Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Olympus sh-50 nebo jiny?

Neregistrovaný (0)|15.2.2014 13:30
Tazatel: remaxik

Znění dotazu: Dobrý den, co se táče focení jsem absolutní amatér. Proto budou mé dotazy dva. Tím prvním je jestli mnou zmiňovaný fotoapárat do ceny 6 tis. opravdu nejlepší? A tím druhým je, jak se má člověk naučit využít max. možnosti fotoaparátu. Jde nám o to, že bychom rádi z dovolených a výletů kvalitní fotky (nechceme už jen momentky z mobilu a základní digitálů). Btw tenhle fotoaparát jsem vybral na základě hodnocení dTestu.

Díky
rousini (738)|15.2.2014 16:13
a) výběr fotoaparátu:
- seriál Doporučené aparáty za měsíc (I - XII)
- fórum
b) naučit se fotit:
- seriál Fotíme s koalou
c) Olympus sh-50 je tuctový krám
Pavel Matějka (394)|15.2.2014 16:24
Jó, dTest. Ten nezávislý časopis, co se perfektně vyzná v tom, jak nastavit metodiku testu, aby vyhrál nějaký nesmysl. Mě stačil před pár lety test rozpustné kávy, kde největší roli hrála snadnost zacházení se sklenicí. A když jsem si na jeho základě koupil tu druhou nejlepší (první byla nesmyslně drahá), tak jsem ji po ochutnání vyhodil.

Za 6 tisíc si kupte Olympus XZ-10, v současné době jediný použitelný malý kompakt za tuhle cenu - levnější použitelný neexistuje. Všechny ostatní podávají uspokojivé výsledky jen na dobrém světle, takže proti focení mobilem získáte jediné - větší balíky dat. Kvalitu fotek ne. Další možnost je přidat víc peněz, na vyšších částkách dobrých přístrojů přibývá.
Begy_cz (537)|15.2.2014 16:56
2-5tis Kč - oprvadu není z čeho vybrat, vše je stejný šunt.
Byl jsem zaúkolován zákeřnoým úkolem vybrat nový kompakt pro příbuznou. Po celodenním hledání jsem zralý na panáka, opravdu jsem nenašel žádnou volbu za kterou bych nemusel vyloženě stydět...
Asi nakonec vyhraje nějaký krumpl za +- dva tisíce. Páč fotky dělají tyhle zázraky +- stejný, ale alespoň to nebude stát zbytečně moc peněz.
Sakini (1174)|15.2.2014 21:58
Tak SH-50 určitě není tuctový krám, rousini - spíš takový napůl netuctový krám ;-) On je hodně kvalitně dělaný, má spoustu schopností, mezi kompakty bezkonkurenční stabilizaci, velice dobré makro, jedenáct snímků za sekundu a plně manuální ovládání. Bohužel ale jinak je to typický kompakt s malým senzorem, hodně nataženým objektivem který má vyloženě neostré rohy a aberuje "jak sviňa", a typickým mydlením detailů. Ale chápu jak může v nějakém testu vyhrát, pokud nebude nikdo posuzovat hlavně obrazovou kvalitu, nebo bude na základě vlastních požadavků málo kritický (to jsou pěkné fotky, jako z mého kompaktu), tak to ostatní okolo je na vysoké úrovni. Ale pokud někdo chce opravdu pěkné fotky, musí se dívat jinam, hlavně co se týče přehnaných zoomů je potřeba se uskrovnit.

No ale pokud někdo má na SH-50, tak si stejně dobře může koupit opravdu kapesní XZ-10, na které se klidně i může učit něco o focení, a získá na poměry kompaktů nadprůměrné fotky. A ještě jedna momentální, dostatečně malá varianta mě napadá - Nikon 1 J2 s 11-27,5 který je momentálně pod šesti tisíci. Ono je to po složení objektivu opravdu docela skladné, dá se s ním fotit i bez složitého nastavování, současně je plně ovladatelný v poloauto a manuálním režimu, a výsledky překonají výrazně každý běžný kompakt. Samozřejmě je větší než XZ-10, ale taky výkonnější a za dobrou cenu, a ten objektiv je víc než jen "pouhý seťák". Sám jsem byl překvapený o kolik lepší je oproti J1, teď už je to foťák i pro běžného uživatele.
Jinak to je s foťáky do těch šesti tisíc opravdu těžké, a opravdu upřímně nějaký doporučit snad ani nejde. Každopádně lepší fotky nejdou ruku v ruce s univerzálním zoomem objektivu, takže to remaxiku ještě dost zvaž co je pro tebe důležité.
Pavel Matějka (394)|15.2.2014 22:45
[QUOTE=Sakini;29327]lepší fotky nejdou ruku v ruce s univerzálním zoomem objektivu[/QUOTE] - jak kdy, takový Stylus 1 fotí dobře, ovšem za 16 a půl tisíce... Ale v kategorii do 6 tisíc máš naprostou pravdu - čím větší zoom (a čím víc megapixelů), tím horší fotky.
Komo (840)|15.2.2014 23:05
Ten Stylus 1 som mal vcera v rukach a fakt pekna masinka.. Ja osobne by som radsej bral unho lepsiu svetelnost na ukor zoomu. Cena je ale zatial drsna. Naopak, k XZ- 2 dava Fotolab original puzdro v cene. To uz je parada.
Sakini (1174)|15.2.2014 23:07
No právě - za dost peněz jde leccos, Stylus 1 jsem si mohl vyzkoušet už loni a to je "iné kafe", ovšem ten už leží daleko za hranicí nejdostupnějších amatérských zrcadlovek, a těžko se běžným lidem vysvětluje že ten kompakt za těch šestnáct stojí, když všude vidí "mohem lepší" zrcadlovky za deset.
Pavel Matějka (394)|16.2.2014 08:36
J2 se pod 6 dá sehnat i s objektivem 10-30.
rousini (738)|16.2.2014 09:30
[QUOTE=Sakini;29327]Tak SH-50 určitě není tuctový krám, rousini - spíš takový napůl netuctový krám ;-) On je hodně kvalitně dělaný, má spoustu schopností, mezi kompakty bezkonkurenční stabilizaci, velice dobré makro, jedenáct snímků za sekundu a plně manuální ovládání. Bohužel ale jinak je to typický kompakt s malým senzorem, hodně nataženým objektivem který má vyloženě neostré rohy a aberuje "jak sviňa", a typickým mydlením detailů. Ale chápu jak může v nějakém testu vyhrát, pokud nebude nikdo posuzovat hlavně obrazovou kvalitu, nebo bude na základě vlastních požadavků málo kritický (to jsou pěkné fotky, jako z mého kompaktu), tak to ostatní okolo je na vysoké úrovni.[/QUOTE]

No a o obrazovou kvalitu snad jde v 1. řadě. Nejdřívě mě zajímá optická soustava a ty cingrlátka kolem (sériové snímání, stabilizace, wifi...) nic nezachrání na mizerném základu. Takže ten aparát asi skutečně vykukuje mezi ostatními, ale za danou cenu se stejně nedá doporučit...
bedo. (70)|19.2.2014 15:21
[QUOTE=Sakini;29327]Nikon 1 J2 s 11-27,5 který je momentálně pod šesti tisíci. Ono je to po složení objektivu opravdu docela skladné, dá se s ním fotit i bez složitého nastavování, současně je plně ovladatelný v poloauto a manuálním režimu, a výsledky překonají výrazně každý běžný kompakt. Samozřejmě je větší než XZ-10, ale taky výkonnější a za dobrou cenu, a ten objektiv je víc než jen "pouhý seťák". Sám jsem byl překvapený o kolik lepší je oproti J1, teď už je to foťák i pro běžného uživatele.[/QUOTE]
Pokiaľ viem, jediný rozdiel medzi J1 a J2 je v rozlíšení zadného displeja (460k vs 920k). Objektív 11-27,5 je vraj opticky lepší ako 10-30 (neviem, neskúšal som), na druhej strane však nemá stabilizáciu (ktorá sa hodí hlavne na video)...
Sakini (1174)|20.2.2014 10:00
Těch rozdílů je určitě víc: tělo je líp dělané a už nepůsobí tak hrozně plastově, spíš solidně kovově (což taky je). Ovládání je přátelštější k začátečníkům, má víc scénických režimů a kreativní filtry, umí už i panorama (což J1 nezná). Kolečko režimů má konečně pořádnou aretaci a nepřetáčí se při každém dotyku. Jsou to sice malé, ale užitečné modifikace, plus ten displej s větším rozlišením. 11-27,5 je opticky opravdu docela dobrý, a hlavně slušně skladný - co se stabilizace týče každý má jiný názor, a za běžných situací pevná ruka při natáčení stabilizaci bez problémů nahradí, jen to chce trochu se soustředit.