Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Jak často pořizujete nový fotoaparát?

Petr S. (328)|18.6.2010 10:03
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Jak často pořizujete nový fotoaparát?

Výrobci fotoaparátů vyvíjejí neustále nové a nové modely, ale jaká je potřeba vás kupujících? Opravdu potřebujete stále nové a lepší modely, a nebo si po několik let vystačíte s jedním přístrojem? Ať už máte fotoaparát jakkoliv dlouho - zapojte se do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Tchutcho (186)|18.6.2010 12:12
Ještě mi nezaschlo razítko na záručáku:D.Určitě nepatřím k těm,kteří si kupují foťák každej rok.Mám jeden,dost jsem se na něj nadřel a těžko bych se dřel na další.Jsem rád,že ho mám a v dalekej budoucnosti neuvažuju,že bych si koupil nový.Stejnak ty výrobci se už předhánějí jen v softverovým vybavení,příjde mi,že už asi nevědí,co vymýšlet,páč je to už všecko na jedno brdo.Přidají do starýho typu pixly,nějakou softverovou funkci navíc,daj tomu název o číslo víc a hned je to o pár tisícovek dražší.Snímače jsou taky na řadách stejný.Prostě zatím nic převratnýho v technologii,co by mě osobně na tom přístroji zaujalo,takže ani neuvažuju o jiné koupi.Samozřejmě,že jsou třeba profi třídy,který jsou lákavý,jenže takovej foťák by si musel už na sebe vydělávat a nejen na sebe.Pak by to asi nebyl problém to střídat,jak ponožky.Jenže všichni víme,že foťák fotku nedělá.Je to jako šlehač bez metly.Fotku dělá objektiv,proto raději investuji do tohoto sortimentu,než do hromady foťáků.
Hirogen (33)|18.6.2010 14:16
No, u mně je to tak trochu jiný případ. Pracuji v oboru a značka, kterou prodávám mi čas od času dává možnost a příležitost si pořídit něco za takové peníze, které by odmítl jen idiot. Nebudu tady popisovat o jakou značku se jedná, ti co mě znají stejně vědí, ale v průběhu osmi let jsem vystřídal 7 fotoaparátů. Předposlední zrcadlovku jsem měl 2,5 roku a říkal jsem si, že u ní zůstanu. kdybych nedostal nabídku na tělo v hodnotě 20.000,- za polovinu. No nekupte to, když je to tak levný. Navíc, když se mi podařil předchozí model prodat, vyšla mě celá investice na 4000,- :)
Milan Šurkala (3381)|18.6.2010 14:16
Vzhledem k tomu, ze fotoaparaty testuju, nemam potrebu inovovat, stejne vetsinou beham venku s testovanymi pristroji :-) Nicmene jsem slysel, ze se chystaji velke veci na poli kompaktu s vetsimi cipy, tak jsem zvedav. Mozna si pak neco koupim :-)
bubko (0)|18.6.2010 18:34
v prvom rade vobec neplati ze novsie modely su lepsie, je to len marketing, skor by som povedal ze cim novsi, tym horsi, hlavne na poli kompaktov ...
mal som 4roky olympus C5000, bol vynikajuci a dnesne modely kompaktov by kvalitou vystupu s prehladom prevalcoval, no ako kazdy kompakt mal svoje limity, kvoli ktorym som si v 2008 zaobstaral EOS 450D a pri nom este dlho ostanem, ak nieco v horizonte 2-3 roky vymenim tak len objektiv
Rellik (1136)|18.6.2010 19:44
Tak to já mám od roku 2006 už 3 digifoťák + 1 analog (film) a zvažuju nějaký nový ze sféry digizrcadla. :-) Ale ten počítám až tak nejdřív na podzim...
Bobo2sk-neprihlaseny (0)|18.6.2010 21:28
Prvy kanon A70 mi vydrzal skoro presne 2 roky a zacal som pokukovat po niecom lepsom. Kedze slr boli este na moj vkus dost drahe, poriesil som Minoltu A2. Ta mi vydrzala 5 rokov, no ja som uz nevydrzal. A tak som teraz hrdym majitelom Nikonu D90 zatial len s objektivom 18-105
Uvidime kolko vydrzi. Ale mam pocit,ze tentokrat to bude az do zodratia... :)
busy (782)|19.6.2010 10:03
Ked som bol maly, mali sme zrkadlovku Praktiku a nejaky nejaky sovietsky kompakt podobnej velkosti a hmotnosti s priehladovym hladacikom (na ktorom sme casto zabudli dat dole krytku z objektivu pri foteni:) ).

Neskor ked som uz bol velky, som si v roku 2001 kupil kinofilmovy plnoautomaticky Canon BF300. Ale uz koncom roka 2001 som si kupil svoj prvy digital - Olympus Camedia C-2, s ktorym som prezil vela peknych rokov na nafotil vyse 38000 fotiek. Obidva tieto fotacky stale mam a stale su plne funkcne. Po case som ale chcel nieco lepsie, s lepsimi moznostami fotenia, tak som si na zaklade Milanovej recenzie koncom roku 2008 kupil Panasonic Lumix FZ28, ktory teraz pouzivam ako svoj hlavny fotak. Momentalne nic kupovat neplanujem, mozno niekedy neskor, az sa objavi nieco zaujimave co bude voci FZ28 rovnako prevratne ako bol FZ28 voci C-2 :)
JiříO (0)|19.6.2010 15:17
Až starý (Sony DSC-P92 od roku 2003) začne zlobit. A to je zrovna teď. Takže se poohlížím po vhodné DSLR a studuji a studuji ...
Jaroslav P. (0)|19.6.2010 18:37
Fotil jsem s Pionýrem,Smenou 8,Ljubitelem,Sokolem a posléze Prakticou MTL50 - pouze jako amatér.
Celkem více než 45 let vč.digi.
Éra digifoto mne zpočátku moc neoslovovala,ale když už fotografie začaly vypadat k světu a strojky se staly cenově dostupnější,pořídil jsem si nejprve Panasonik FZ 7.Po dvou letech jsem ale chtěl něco kvalitnějšího,tak jsem přešel na Nikon D80.Foťák skvělý,jen některé nedotažené věci,jako přepaly,na DSLR i vyšší šum se snímačem CCD a pod.Byl jsem spokojen,ale dostal se mi do ruky Nikon D90 (po cca dvou letech) a to je jiná káva.Prostě perfektně dotažená D80 - jako na zakázku.
Čip C-MOS,lépe fungující měření ne tak náchylné na přepaly,lepší displej,šum na skvělé úrovni,dotažené ovládání,vyšší rychlost sériového snímání,zkrátka má vyřešeno vše,co mi scházelo u D80.Takže nyní naprostá spokojenost a tento foťák budu mít tak dlouho,doku ho neztrhám.Po FX formátu netoužím.Na amatérské fotografování je D90 dobrá až moc a jejich 12MPx se mi zdá ideálně rozumných.
zemekf (21)|20.6.2010 10:42
neřeším,
stalak (162)|20.6.2010 16:36
Jelikož fotím z 90% mobilama,tak každý rok mám nový kousek,ale ne každý fotí dobře tak jako můj SE K770i a tak u něho hodně zůstávám.Loni jsem si do horších svět.podmínek koupil Samsung PL 51,mít i manuál na denní focení,tak neměním,ale zase mě otevřel oči,fotím s ním na noční režim:p...tekoucí vodu,makro mu moc nejde,takhle,na kompakt celkem ano,ale na můj SE nemá a tak laboruju,co koupit,skladného s plným manuálem a závitem na filtry,čekám jak dopadne makro objektiv u Samsungu NX10,možná pořídím nějaký výkonnější kompakt na kolo a podobné vyjížďky kde zrcadlo tahat nemůžu a k němu pak zrcadlo,Canon 1000,ten základ by mi asi stačil na to,že ho tak 20krát za rok vytáhnu,NX dopadne stejně,to vím:D
petr88 (8)|20.6.2010 19:42
ano toto je věčné dilema asi všech lidí,ale každého v něčem jiném.Máte něco rok,dva,radost,nemůžete spát a potom zjistíte,že je něco nového,nepoznaného a teď zvažujete-jít do toho nebo né-šetřit penízky a nebo jenom mít opět zase nějaký svůj tajný sen a nebýt něčeho vyložený otrok.Já řeším momentálně svůj sen,už několik měsíců-změna foťáku.Mám alphu 100-baví mě fotit,je fakt,že člověk je neustále v práci,ale zkrátka mám rád techniku a pořád něco nového.Teď jsem momentálně v USA(nehledejte za tím nic světoborného-česká klasika-:))no a tady jenom čtu,chodím po obchodech a jsem ze všeho hotofson kolik tady vše stojí a za kolik hodin,dnů práce si to může normální Amík koupit-u nás to nebude asi nikdy,ale zpět k tématu.Mám tady vyhlédnutý foťák CANON EOS 7 D-NEBO MÁM SI VYHLÉDNOUT JINÝ?????,pročítám recenze zleva zprava,ze zadu ze předu-až mě z toho všeho bolí hlava-k tomu šly foťáky tady cenově dolů-nevím jestli to je silnějším dolarem a nebo se chystá něco nového,ale to je jedno.Pořád zvažuji koupit nekoupit,člověk bojuje sám se sebou-možná to je o psychologii,no nevím a proto se chci zeptat VÁS tady na tomto fooru-co Vy by jste mi poradili-asi mi tu mou touhu po snu ulehčíte-potom se doma manželce vymluvím na Vás-to oni,já nééé -:),děkuji za přečtení a Vaše připomínky-negativní,pozitivní,Nashle
piter (146)|20.6.2010 20:20
[quote=petr88;6239]ano toto je věčné dilema asi všech lidí,ale každého v něčem jiném.Máte něco rok,dva,radost,nemůžete spát a potom zjistíte,že je něco nového,nepoznaného a teď zvažujete-jít do toho nebo né-šetřit penízky a nebo jenom mít opět zase nějaký svůj tajný sen a nebýt něčeho vyložený otrok.Já řeším momentálně svůj sen,už několik měsíců-změna foťáku.Mám alphu 100-baví mě fotit,je fakt,že člověk je neustále v práci,ale zkrátka mám rád techniku a pořád něco nového.Teď jsem momentálně v USA(nehledejte za tím nic světoborného-česká klasika-:))no a tady jenom čtu,chodím po obchodech a jsem ze všeho hotofson kolik tady vše stojí a za kolik hodin,dnů práce si to může normální Amík koupit-u nás to nebude asi nikdy,ale zpět k tématu.Mám tady vyhlédnutý foťák CANON EOS 7 D-NEBO MÁM SI VYHLÉDNOUT JINÝ?????,pročítám recenze zleva zprava,ze zadu ze předu-až mě z toho všeho bolí hlava-k tomu šly foťáky tady cenově dolů-nevím jestli to je silnějším dolarem a nebo se chystá něco nového,ale to je jedno.Pořád zvažuji koupit nekoupit,člověk bojuje sám se sebou-možná to je o psychologii,no nevím a proto se chci zeptat VÁS tady na tomto fooru-co Vy by jste mi poradili-asi mi tu mou touhu po snu ulehčíte-potom se doma manželce vymluvím na Vás-to oni,já nééé -:),děkuji za přečtení a Vaše připomínky-negativní,pozitivní,Nashle[/quote]
bol som v PRESNE rovnakej situacii :) chodil som, cital, pozeral, porovnaval... nakoniec som sa rozhodol kupit na inzerat "ojetinu", ze ci ma to fakt bude tak bavit a ci to nezostane doma na policke... myslim ze som urobil dobre. fotit fotim, ale napriklad v tychto dnoch na to nie je casu. vystavy isto robit nebudem, takze vstky tie superostre skla Lkovej rady a fullframy mi proste netreba. samotne fotenie sa da robit aj setakom a entry-level zrkadlom. teda aspon ja som nenasiel nejake extra limity...aj ked je pravda, ze taky ultrasirokac by sa mi pacilo mat, dobry stativ, monitor, poriadny fotoruksak... su to tazke prachy. ale to vsetko potrebujes aj k novemu fotaku. dopadol som tak, ze som si urcil priority a snazim sa rozhodovat hlavne na zaklade uzitku pre mna.
k teme - myslim ze moj fotak mi nejaky cas vydrzi, neviem kolko, ale dufam ze dlho. dufam, ze minimalne 2 roky, ale cakam ovela viac. kazdopadne myslim na to ze sa raz bude menit - casom ho isto rozbijem - a tak kupujem prislusenstvo ktore by malo pasovat aj na nasledujuci model...
Hirogen (33)|21.6.2010 00:23
[quote=piter;6240]tak kupujem prislusenstvo ktore by malo pasovat aj na nasledujuci model...[/quote]
V tom máš pravdu. Akorát že u té Alphy, dokud ještě s příslušenstvím nezačal, se mu vyplatí jít do jiné značky, neboť Alpha má příslušenství podstatně dražší.
Ganec (0)|21.6.2010 13:39
najprv som si kupil lacny BenQ .. aby som zistil co potrebujem a ci ma fotenie bude bavit .. a ked sa mi vyskytla prilezitost predat ho, tak som si kupil Fuji F50fd. Ked sa pokazila (a nevedel som ako ju v pixmanii reklamovat), tak dalsi (s vacsim zoomom, menej napadny) .. a tak dalej. Skoncil som s PEN-om.

Teraz mam pre kazdu prilezitost jeden fotak (tak ako si ostatni kupuju objektiv na zrkadlovku):
- Fuji F50 tam kde sa vacsi fotak neda .. alebo len tak prirucne
- Casio EX-v8 tam kde mi nezalezi na kvalite a/alebo kde by sa nemalo fotit ;-)
- Sony H20 tam kde je pozadovany zoom alebo chcem nahravat video
- PEN + pevne sklo F1.7 - na spolocenske akcie

Mozno si kupim ultrazoomovy objektiv .. inak nemam dovod (v dnesnej dobe ani nemam co by som citelne lepsieho kupil). Ak by sa vsak cosi zaujimaveho vyskytlo...

----

bubko, ak chces ostat pri Canone, tak ani nemas co lepsieho .. 18M nevyuzijes (iba s profi objektivmi), sum s novymi odsumovacimi algoritmami je taky isty, farby/kontrast mozno dokonca lepsie ako tie zo 7D/550D/500D...
No najnovsie modely maju lepsi metering senzor .. ak nie si spokojny s expoziciou (napriklad koli nahodnym prepalom), dovod na upgrade by tu uz bol.
Ganec (0)|21.6.2010 13:49
[quote=Hirogen;6243]V tom máš pravdu. Akorát že u té Alphy, dokud ještě s příslušenstvím nezačal, se mu vyplatí jít do jiné značky, neboť Alpha má příslušenství podstatně dražší.[/quote]

kym nemas prislusenstvo ako som vcera videl (v rubsaku .. vraj 35 kilo .. dve D300-ky a objektivy za ~ 30000 euro) tak to stale mozes predat v celku a neviazat sa na znacku

Na Alfy sa daju kupit aj objektivy inych vyrobcov, presne ako na Canikon .. takze je to v podstate jedno. Skor by som povedal ze su na tom lepsie, lebo stabilizovane objektivy (co ho u Alfy nemusi trapit) inych stoja omnoho viac ako tie na Alfy. A tie lacne objektivy su zase horsie ako kompaktove ultrazoomy.
Inak vyvoj ide dopredu a napriklad stabilizacia sa casom zlepsuje, takze stare stabilizovane objektivy zvycajne nie su nic moc.
Takisto sa v poslednej dobe dostava do popredia video, kde tiez stare objektivy nevyhovuju.
Neregistrovaný (0)|22.6.2010 06:36
Netušíte prosím alespoň směr případných změn. Zda se jedná o větší čipy pro klasické "rodinné" kompakty
nebo pro ultrazumy, nebo pro kompakty s výměnnými objektivy (to již v podstatě nastalo)?
Rád bych uvítal ultrazoom s alespoň o trochu větším čipem než je 1/2,3


[quote=Milan Šurkala;6213]Vzhledem k tomu, ze fotoaparaty testuju, nemam potrebu inovovat, stejne vetsinou beham venku s testovanymi pristroji :-) Nicmene jsem slysel, ze se chystaji velke veci na poli kompaktu s vetsimi cipy, tak jsem zvedav. Mozna si pak neco koupim :-)[/quote]
Milan Šurkala (3381)|22.6.2010 09:14
[quote=Neregistrovaný;6254]Netušíte prosím alespoň směr případných změn. Zda se jedná o větší čipy pro klasické "rodinné" kompakty
nebo pro ultrazumy, nebo pro kompakty s výměnnými objektivy (to již v podstatě nastalo)?
Rád bych uvítal ultrazoom s alespoň o trochu větším čipem než je 1/2,3[/quote]

Jsou to samozrejme jen nepodlozene informace, ale hovori se o tom, ze by Nikon mel predstavit kompakt s nevymennym objektivem a cipem s crop faktorem 2,5 (tedy o trochu mensim nez je 4/3"). Totez se hovori o Canonu, slysel jsem nazory rovnez na crop faktor 2,5, ale dokonce i na 1,3 (tedy APS-H cip z 1D Marku - ten je podstatne levnejsi na vyrobu nez full frame a aspon by se rozdelily naklady na jeho vyvoj mezi dve rady). Neco se suska i o nastupci Panasonicu LC1 (ten mel 2/3" 5MPx, 28-90mm F2-2,4 nebo tak nejak)
Co se tyce ultrazoomu s vetsim cipem nez 1/2,3", pak je tu jen Fujifilm S200EXR.
Neregistrovaný (0)|22.6.2010 21:00
[quote=Milan Šurkala;6255]Jsou to samozrejme jen nepodlozene informace, ale hovori se o tom, ze by Nikon mel predstavit kompakt s nevymennym objektivem a cipem s crop faktorem 2,5 (tedy o trochu mensim nez je 4/3"). Totez se hovori o Canonu, slysel jsem nazory rovnez na crop faktor 2,5, ale dokonce i na 1,3 (tedy APS-H cip z 1D Marku - ten je podstatne levnejsi na vyrobu nez full frame a aspon by se rozdelily naklady na jeho vyvoj mezi dve rady). Neco se suska i o nastupci Panasonicu LC1 (ten mel 2/3" 5MPx, 28-90mm F2-2,4 nebo tak nejak)
Co se tyce ultrazoomu s vetsim cipem nez 1/2,3", pak je tu jen Fujifilm S200EXR.[/quote]

Díky za podrobnější i když nepodložené informace. Předpokládám, že uvedení takovýchto foťáků je dlouhodobější proces a asi se nedá odhadnout kdy by mohli přijít na trh. Nebo snad se odhadnout dá? Jirka
Milan Šurkala (3381)|22.6.2010 22:21
Canon - tam to vubec neni jasne (a kdo vi, zda vubec bude), Nikon je pravdepodobnejsi (vzhledem k mnoha podanym patentum), hovori se zatim o prelomu 2010/2011, ale opet je to ve hvezdach.
Nicmene co se tyce Panasonicu, tam je velmi pravdepodobne, ze se nova LX4 (LX5) objevi koncem cervence (cca 20.7. az 25.7.), ten "nastupce" LC1 (prip. neco jednoduse udajne velmi zajimaveho, pry ponekud odlisneho od toho, co zatim Panasonic vyprodukoval) by se udajne mel objevit uz pocatkem cervence. Za informaci, kterou lze povazovat za temer jistou, bych vsak povazoval jen nastupce modelu LX3.
Neregistrovaný (0)|24.6.2010 20:55
Díky moc za info
Jirka
pefok (0)|25.6.2010 10:54
Fotím pro zábavu už téměř 40 let a postupně jsem nahrazoval foťáky, které už fyzicky dosloužily nebo nestačí technicky. Ljubitel, Pentagon six, Zenit, Praktika (2x), Nikon F50, Nikon F70 (ten slouží stále na fajnové fotky). Digitálu jsem se vyhýbal až do doby, kdy konečně začal být k světu. Před rokem jsem začal používat Olympus E-520. K mé spokojenosti. Dobrá optika a dobře se nosí na cestách. Stejně, pokud najdu zajímavé místo a mám možnost se vrátit, beru s sebou film. Ale při dnešních cenách už to chce skutečně jen záběry, na které se mohu dívat i po letech.
Milan Šurkala (3381)|30.6.2010 10:57
Takze panove a damy, na netu se objevila zajimava informace, ktera je hodnocena jako vysoce pravdepodobna, no uvidime :-) Jak jsem jiz mluvil o nastupci LC1, tak za par dni by se udajne mel predstavit novy kompakt obsahujici 4/3" cip, objektiv s 3x zoomem (nezname svetelnosti, hodnoty LX3 bych ale neocekaval) a dokonce i optickym hledackem. Velikost udajne nema byt o moc vetsi nez u LX3.