Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Z monitoru na papír, jak nejlépe?

Michal Srna (63)|16.9.2011 08:41
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Z monitoru na papír, jak nejlépe?



Mnoho fotografů prezentuje fotky pouze na monitoru. Papírové-hmotné jdou stále více stranou. Proč? Získat kvalitní reprodukci na papír je těžké. Doporučte postup k přenesení obrazových 1 a 0 na papír. Využíváte minilaby, ICC profily nebo tisknete fotky sami?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Rimmerak. (0)|16.9.2011 12:26
Já si tisknu fotky sám. Ty co se mi zdají nejlepší, vždy jen pár desítek do roka. Ty míň zajímavý, spíš dalo by se říci rodinný, tisknu na pololesklý fotopapír 15x10cm, zajímavnější fotky, co si dávám třeba do rámečků doma po bytě tisknu na saténovou A4.
Tiskárnu mám Canon i3600. Stála pár korun, ale fotky tiskne v parádní kvalitě.
schnack (1)|16.9.2011 14:14
Patřím k těm, co si fotky tisknou sami. Do rodinného alba většinou 10x15, ty povedenější který si dávám po baráku buď A4 nebo A3+. Na malý formáty dobře slouží multifunkce od Epsonu RX585, na A3 nebo pokud chci špičkový tisk tak i na menší formáty opět Epsonka, typ R2400. Originál náplně a papíry - 10x15 premium glossy, A4 a A3 většinou premium semigloss, ICC profily nakalibrovány pro každý papír sondou. Zkoušel jsem i pár labů, ale asi jsem neměl štěstí na výběr, protože to co jsem schopen vytisknout doma jsem ještě ze žádnýho nedostal (a to jsem zkoušel i ty dražší).
Neregistrovaný (0)|16.9.2011 14:33
Osmikazetová Epsonka - fotky na občanku bez problémů
Fotky pro portrétované a mne, taky v dostatečné kvalitě, na soutěže si nechávám dělat u kolegy v Hradišti. /myslím že má kokodáka/
A to tím stylem, že mu to donesu na A4ce, nechám jej vylet náhledy 13x18cm, srovnáme, prodiskutujem, poštelujem a tisknem. Žel bohu mám jen A4, přemýšlím o A3, ale když to tak vemu, že většina fotek má díky ořezům atypické rozměry a častokrát i padesát cm na délku, aby bylo zachováno minimálních 30cm na šířku tak to vlastně ani pro mne nemá cenu.

Jinak pro sebe a svůj archiv mi A4 vystačuje, ročně tak 50ks? Nevím fakt nevím
DS-ZF
Michal Srna (63)|16.9.2011 15:13
Koukám, že většina si řeší tisk sama. To ty levné tiskárny dokáží poskytnout kvalitu vyšší než minilaby za stovky tisíc? Osobně se službou minilabů a kvalitou spokojen též nejsem, ale netušil jsem, že by domácí tiskárny byly schopny poskytnout tisk v dostatečné kvalitě?

Jak to vychází finančně, cca. cena za jednu fotku A4 (tisk + fotopapír)?

Doufám, že se najde i někdo, kdo bude mít zkušenosti s tiskem přes minilab včetně používání ICC profilů minilabu a úpravy barev pro ně...

Monitor mám zkalibrovaný, ale s úpravou fotek pro konkrétní minilaby mám zkušenosti minimální, a proto mi často barvy vyjdou jinak, než je vidím na monitoru :confused:
piter (146)|16.9.2011 16:22
este som fotky netlacil. mam rad kvalitu, tym padom by som si asi fotku dal vytlacit na velky format, ale este som neurobil tak dobre foto, co by za to stalo...
busy (782)|16.9.2011 21:00
Ja som kedysi vlastnil iba dve ihlickove tlaciarne (BT100 a NL2805) takze fotky som doma farebne nikdy netlacil. Ked som ich potreboval na papieri, vzdy som si ich daval robit v beznych minilaboch. Zo zaciatku som nebol spokojny s farbami, ale naucil som sa ako farby na fotke urcenej pre tlac upravit tak, aby som bol s vytlacenym vysledkom napokon spokojny. Bezne lacnejsie minilaby maju sice farebne podanie take ake maju, ale nastastie toto podanie dodrzuju takze da sa na to do urcitej miery spolahnut a farby na fotke predpripravit tak aby z toho vysli pekne fotky.
Tchutcho (186)|16.9.2011 21:49
Když jsem si pořídíl první tiskárnu,hned jsem valil fotky,jednu za druhou.Hned jsem ale taky zjistil,jak rychle mizí barvy a přemýšlel,jak na ni nejlíp místo fotek,raději tisknout peníze.Obojí by se mi ale vůbec nevyplatilo,tak jsem od toho raději upustil a fotky jednoduše sám doma netisknu.Jak napsal Piter,jsem na tom asi tak nějak stejně.Zatím se mi nepodařilo ještě udělat tak dobrou fotografii,která by stála za to,abych si ji nechal vytisknout na velký formát a pověsil doma na zeď.:slug
piter (146)|17.9.2011 00:38
[quote=Michal Srna;11568]To ty levné tiskárny dokáží poskytnout kvalitu vyšší než minilaby za stovky tisíc? [/quote]

Ja si myslim, ze tie drahsie tlaciarne (z tych lacnych) urcite, akurat cena tlace je vyssia ako v minilabackych masinach. ak chcem len jeden/dva printy za mesiac, je to vyhodnejsie. Ak chcem komplet vsetky fotky z dovolenky na papieri 10x15, asi je lepsi minilab. Tam ani na presnych farbach az tak nezalezi.

[quote=busy;11572]Zo zaciatku som nebol spokojny s farbami, ale naucil som sa ako farby na fotke urcenej pre tlac upravit tak, aby som bol s vytlacenym vysledkom napokon spokojny. [/quote]

chces povedat ze by ocko odhadnes posun farieb a upravis fotky podla toho, alebo si to nejak meral?
Neregistrovaný (0)|17.9.2011 12:03
Tím ,že nemáte kalibrované monitory a v labu či jinde ještě navíc neřeknete, že chcete tisknout bez automatické úpravy tak pak vám lezou špatné fotky. Chtěl bych vidět normalní domací tiskárnu která je kvalitou lepší než jakýkoliv LAB apod. je to hloupost. Každý druhý si dneska stěžuje, že lab mu udělal hrozné fotky, tak jasně když neví co a jak.

1) kalibrovaný monitor
2) lab kde je možnost vypnout automatickou úpravu nebo profi tiskárna
3) domací tisk je velmi drahý a fotky v labu budou hezčí a levnější, není to z mé hlavy bavil jsem se o tom s odborníky co tisknou. Já nechávám dělat fotky dost za levno v Labu a kvalita je skvělá !
vidocqcz (17)|17.9.2011 12:26
Hm. V návaznosti na tuhle diskuzi jsem si odeslal do labu nějaké fotky a příští týden se vlastně poprvé podívám, jak to vypadá na papíru a ne na 6let vysvíceným notebooku :-)
petrh1 (2)|17.9.2011 14:36
Na běžné rodiné foto mě bohatě stačí obyč multifunkce canon mp 250 + nějaký lepší papír, lepší fotky nechávám na lab. kde jsem si nechal vyjet kalib. tabulku na monitor.
Michal Srna (63)|17.9.2011 20:20
[quote=Neregistrovaný;11576]Tím ,že nemáte kalibrované monitory a v labu či jinde ještě navíc neřeknete, že chcete tisknout bez automatické úpravy tak pak vám lezou špatné fotky. Chtěl bych vidět normalní domací tiskárnu která je kvalitou lepší než jakýkoliv LAB apod. je to hloupost. Každý druhý si dneska stěžuje, že lab mu udělal hrozné fotky, tak jasně když neví co a jak.

1) kalibrovaný monitor
2) lab kde je možnost vypnout automatickou úpravu nebo profi tiskárna
3) domací tisk je velmi drahý a fotky v labu budou hezčí a levnější, není to z mé hlavy bavil jsem se o tom s odborníky co tisknou. Já nechávám dělat fotky dost za levno v Labu a kvalita je skvělá ![/quote]

A ICC profily labu nějak řešíš?
busy (782)|18.9.2011 09:28
[quote=piter;11575]chces povedat ze by ocko odhadnes posun farieb a upravis fotky podla toho, alebo si to nejak meral?[/quote]

Vzhladom na to ze si kontrast monitoru prisposobujem okolitemu osvetleniu tak aby sa mi na monitor vzdy dobre pozeralo (cez den vecsi jas/kontrast a v noci nizsi) tak u mna akakolvek kalibracia dost straca vyznam.

Ale k veci. Pokial si clovek necha spravit v minilabe zopar fotiek tak uz vidi kam tie farby treba pred odoslanim fotky do minilabu posunut aby bol vysledok krajsi. Samozrejme nie je mojim cielom mat absolutne verne farby ktore vyzaduje produktova fotografia, ide mi len o to aby sa farby pacili mne a hlavne znamym - aby neboli prilis "nemastne neslane", aby boli zive, ale nie zase prehnane putove, no proste tak akurat.
Rellik (1136)|18.9.2011 10:11
Asi tak no:
Doma tisknu fotky jen občas. Tiskárnu s monitorem sem si nakalibroval tímto způsobem:
vytiskl sem si tabulku s barevnou škálou ve stylu http://www.shotaddict.com/article/assets/assets%20alex/color%20range.jpg to samé s odstíny bílá/černá, rozstříhal na pásky a podle fotky přiložené k monitoru sem doladil světlost a barvy, aby co nejvíc odpovídaly fotce na monitoru a vytisklé předloze. Jelikož většinou tisknu večer až je tma, tak neřeším rozdíly vnímání monitoru za světla a tmy.
Co se týká velkoformátových fotek, které v našem fotoklubu děláme na výstavy (čb), tak je pošlem na srovnání tonality jednomu člověku a následně posíláme do fotolabu.
Jinak co si dělám velkoformáty pro sebe, posílám to do DM drogerie, kde jsem si taky jako první nechal vytisknout fotku s barevnou škálou a podle toho sem si udělal další nastavení monitoru. Jelikož, ale většinou dělám foto černobílé, tak je to celkem jedno. Domácí foto do albumu posílám víceméně bez úprav a ještě se nestalo aby byly fotky špatné... :)
chalupník (85)|18.9.2011 10:27
Jak nejlépe na papír? Poslat to do firmy 24 Print.cz. Je to laserový tisk a jako amatérovi mi to plně postačuje, především A3 na stěnu. Já to zdálky nepoznám, že to není inkoustem.
Menší formát jsem si dříve tisknul sám. Fotky skončily v albech a alba na půdě.
Když jsem prvně viděl fotky na velké HD televizi, otevřel jsem ústa údivem a skončil s tiskem.
Symbio (53)|18.9.2011 20:43
[quote=Tchutcho;11573]Zatím se mi nepodařilo ještě udělat tak dobrou fotografii,která by stála za to,abych si ji nechal vytisknout na velký formát a pověsil doma na zeď.:slug[/quote]

Ked pozeram na to co tu uverejnujes tak si prilis narocny alebo prilis skromny.

Doma som si zopar fotiek vytlacil, ale prestal som s tym lebo ta kvalita napriek vsetkej snahe je hrozna. A do fotolabu som este nedaval nic tlacit. Nejake veci (minizosit) som dal cez CeWe foto a bol som spokojny.
John Doe (11)|19.9.2011 19:04
Fotky dávam robiť cez Fotolab.sk ked je nejaká akcia okolo 0,05€ za kus a to sa myslím oplatí,za tú cenu by som to doma na tlačiarni nevytlačil a s kvalitou som spokojný.
I.Indigo (9)|2.10.2011 19:42
Používám profi tiskárnu :
Canon Pixma Pro9000 Mark II
k tomu zkalibrovaný monitor a tisknu doma. Nevěřím, že by mi to nějaký fotolab udělal kvalitněji.
Neregistrovaný (0)|30.5.2012 11:28
Zdravim, našel sem tuhle tiskárnu pro tisk fotek, píšou o ní samé plusy http://hewlett-packard.katalog-tiskaren.cz/tiskarna/hp-deskjet-9800d máte s ní zkušenost?
Rellik (1136)|30.5.2012 12:12
Kouknul sem a podle popisu hned viděl jedno velké mínus - Oddělené náplně: Ne - Vysoce nehospodárný tisk - pokud dojde jedna barva, je nutné vyměnit celou kazetu i když zbylé barvy tam ještě jsou.
Pokud fototiskárnu, tak jedině s oddělenými barvami. Minimálně 3+1 (tři barvy + černá) Ty lepší tiskárny mají černé barvy 2 - jednu na fotky a druhou větší na texty. A ty úplně leší tiskárny mají těch barev několik + ty černé... Takže asi tak no...
Flayer (59)|30.5.2012 13:57
Podobně jako I.Indigo: Od té doby co si kamarád v akci pořídil 9500 mk.II tak už si fotky tisknu u něj, samozřejmě na Canon papíry. Raději si ty fotky za své prachy zprasím sám, než aby mi je za mé peníze zprasil týpek ve fotolabu. To si samozřejmě vyžádalo lepší IPS monitor + kalibraci. Ovšem zatím jsem si nechal vytisknout 1xA3ku a asi 4xA4 jako dárek pro kamarádku k narozeninám. Zatím jsem nevyfotil dost dobrou fotku na to, abych si ji mohl vystavit :-)
Rellik (1136)|30.5.2012 17:39
[QUOTE=Flayer;14037]než aby mi je za mé peníze zprasil týpek ve fotolabu.[/QUOTE]
Od toho jsou reklamace. Jeden známý reklamoval jednu sadu (15 fotek 35x40cm) fotografií snad 4x. Pořád to dělali na automat, přitom měl u všech fotek nastavený tisk. Na počtvrté už to udělali ručně a konečně získal co chtěl. Mě osobně se ještě nestalo aby mi fotolab udělal něco špatně. U barevných snímků to tak poznat nejde, u ČB je to o něco horší... Ale jak říkám, zatím bez problému a taky si nechám dělt "velkoformáty" 35x40cm...
Flayer (59)|30.5.2012 23:06
Já si vždycky nechám vytisknout 1 referenční fotku (většinou podobný vzor jako je na svět hardware při testu tiskáren), potom se až rozhodnu jestli si nechám vytisknout i zbytek. Reklamaci jsem řešil jednou, ve Fotohobby, kdy fotka táhla do červena. Paní byla velmi ochotná a dokonce mě pustila k počítači abych si barvy upravil sám. I tak jsem si ale řekl, že pokud bych měl čas od času řešit podobnou reklamaci, nebo se spokojit s ne úplně dokonalým výsledkem tak si raději budu tisknout na tiskárně, kde můžu mít svůj profil, své papíry a nespoléhat se pouze na schopnosti obsluhy.
Peťka | Neregistrovaný (0)|12.7.2012 09:58
Dneska si jdu vyzvednout svůj první pořádný foťak (bazarový Canon 350D), místo staré kompaktu to bude rozdíl. Takže se těším na lepší fotky, které by stály za tisk. Teď ještě abych pořídil vhodnou tiskárnu, nebo aspoň objevil super tiskárnu někde v Brně, kam bych si občas zašel.