Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

kompakt pro focení dětí

Holesz (6)|28.11.2015 22:33
Zdravím.
Koukám pár dnů na recenze a na různé kompakty a chtěl bych se zeptat, zda volím dobře na výše zmíněné focení. Fotí hlavně manželka, a fotí hlavně naše malé děti.
Jde hlavně o jednoduchost a pohotovost, a také aby zvládl pár snímků v sekvenci, protože naše děti se dívají všude, jen při focení ne na foťák. Případně krapet umu za zhoršených světelných podmínek. Jde o foto do alba 15x10, víc nechceme:-)

Prosím o tip, co kolem 5000 Kč doporučíte? Díval jsem se na olympus sz 17 nebo nikon l840, ten mi však přijde příliš těžký a neskladný. Líbí se mi i nikon p340, tady však váhám, zda se rozdíl 3000 Kč projeví razantně v kvalitě snímku (třeba oproti olympusu sz 17), navíc v té ceně nikonu p340 je i náhr. baterie, brašna a základní stativ.
Klidně si nechám doporučit i jiný přístroj, ale opravdu kolem těch 5000 Kč.

Předem děkuji za radu.
Doposud nám dobře sloužil canon sx 120 is, ale kvalita snímků šla v poslední době dolů, je čas na výměnu:-)
Holesz (6)|28.11.2015 22:55
Ještě jsem teď narazil na panasonic dmc-lf1. Jak si stojí v porovnání s kompakty výše? Děkuji.
Milan Šurkala (3381)|29.11.2015 00:35
No, tady to bude hodně velký problém, tady se nic moc rozumného koupit nedá, obzvlášť chceš-li fotit děti. Na Nikona L840 okamžitě zapomeň, ten ostří velmi pomalu. Panasonic LF1 ti nabídne rozhodně nejvíce možností a kvality, ale musíš počítat s cenou kolem 7500. Má lepší zoom než Nikon P340, bude o něco svižnější, snímač je tam stejný. Pokud do toho chceš dát 7500, pak to není špatná volba. Jinak, jak bylo řečeno v jiném vláknu, nebylo by špatné pouvažovat i o Nikonu 1, ten má velmi rychlé ostření a jedny z nejrychlejších sekvencí (za danou cenu nic rychlejšího neseženeš). Interiérová kvalita fotek sice není žádný zázrak kvůli nepříliš světelnému základnímu objektivu, ale něco to zvládne. Na druhou stranu, není to až tak skladné.
Holesz (6)|29.11.2015 07:49
A jeste tedy dotaz,zda ten priplatek 2000 az 3000 bude znat na kvalite snimku a komfortu foceni.jde mi treba o to srovnani s olympusem nebo tebou doporucenym sony w220 v jinem vlakne.diky za info.
Bukovec (132)|29.11.2015 12:45
Mám nikon p330, což je prakticky to samé jako p340, takže budu hovořit hlavně o něm... Co se týče obrazového výstupu, tak oproti tomu Olymu a Sony w220 bude jednoznačně lepší - méně Megapixelů na větší snímač + kvlaitní objektiv, který bych od toho Olyho neočekával(24x zoom je dost, zvláště na kompakt za 4000 Kč), rychlostně na tom budou asi podobně, ale kde bude mít Nikon jednoznačně navrch v ovládání - otočné okruží na čtyř-směrném voliči + roler jsou dvojka, kterou nastavíte čas a clonu v rámci sekund + tlačítko Fn na které nastavíš ISO a díky tomu budeš schopen měnit jakoukoli z těchto tří základních hodnot takřka okamžitě, což se na focení dětí hodí, protože dítě nepočká!

Ovšem narážíme tu na rychlost - ta opravdu zázračná není, nicméně jsem s P330 fotil už i fotbalový turnaj a nedopadlo to(myslím) špatně, takže když se člověk naučí s tou odezvou žít, tak to bude v pořádku.

Je tu ale jeden neodmyslitelný fakt - za stejnou cenu můžu mít Nikon 1 J4 který je rychlostně úplně někde jinde a obrazově na tom budou oba tak nějak podobně. J4 sice chybí roler, ale má zase dotykový display ten ocení určitě i vaše drahá polovička a přeci jen pro nezasvěceného je to asi dotykový diplay lepší, jelikož mimo nastavování CLONY, ČASU, ISO(A) ještě můžete bleskurychle zvolit místo zaostření a to se, zvláště při focení dětí, vyplatí.

Ten Panasonic LF1 ti nabídne o něco delší zoom a EVF hledáček, rachlostně na tom budou s Nikonem P330 asi podobně(LF1 o něco málo asi lepší) plus ale 15000 Kč a to už je o tázka na tebe, jestli ti to za to stojí, každopádně ani jedním z těch tří neuděláš chybu
DSCN6971.JPG DSCN6957.JPG DSCN6945.JPG DSCN6935.JPG DSCN6930.JPG
Holesz (6)|29.11.2015 20:33
Diky za odpovědi.Bude to ještě boj něco vybrat.Jen se snad ještě jako laik zeptam na světelnost.u nikon j4 je někde kolem 3,5 a více,u p340 pod 2,lf1 má f2.Jak mám koukat na tyto údaje?Znamenají,že se s j4 budu prát při horším světle?Ptam se i s ohledem na další možný objev olympus pen pl6,který má tu světelnost v té základní kombinaci také vyšší.Díky za čas i podnětné informace.
janfran (48)|29.11.2015 21:00
Kromě světelnosti je pro výkon ve špatném světle zásadní i velikost snímače, a ten mají zase J4 a hlavně Peny výrazně větší, takže na tom ve výsledku budou podobně.
Podle mě nejlíp vychází LF1, protože ty základní objektivy pro bezzrcadlovky maj dost malý přiblížení, a jestli jsi zvyklý na cca 5x větší dosah zoomu z SX120, tak bys mohl být nepříjemně překvapenej. Zrovna na zmíněné focení dětí se hodí mít větší rozsah zoomu, abys za nima nemusel tolik pobíhat. Zase nemá smysl honit extrémní hodnoty (50x a podobný šílenosti), ale ten rozsah co má navíc LF1 oproti ostatním je v reálu užitečnej, a proto ho doporučuju.
Milan Šurkala (3381)|29.11.2015 21:25
Čím menší číslo u F, tím lépe. F2,0 je 4× lepší než F4,0 (jde to s druhou mocninou), takže v tomhle jsou ty objektivy u bezzrcadlovek opravdu hrozné. Jak ale bylo řečeno, zase je to vynahrazeno větším senzorem, který ty rozdíly zase srazí více či méně zpátky. Lépe z toho tedy vychází PEN než Nikon 1, protože při stejné světelnosti F3,5-5,6 má Olympus ještě větší čip a tedy kvalitnější obraz. Nikon 1 je bezkonkurenčně nejlepší v ostření, ale to je hodně slušné i u toho Olympusu. Mám ale dojem, že tam cena začíná zase o něco výše a u všech bezzrcadlovek (CSC) musíš počítat jen s 3× zoomem. Což nemusí stačit.
Holesz (6)|29.11.2015 21:33
Pánové mnohokrát děkuji za poskytnut rady. A také Milanovi děkuji za krásné recenze na tomto webu. Hezky se to čte a pokud člověk hledá, tak většinou najde. Díky.
Bukovec (132)|29.11.2015 21:39
[QUOTE=Holesz;39969]Diky za odpovědi.Bude to ještě boj něco vybrat.Jen se snad ještě jako laik zeptam na světelnost.u nikon j4 je někde kolem 3,5 a více,u p340 pod 2,lf1 má f2.Jak mám koukat na tyto údaje?Znamenají,že se s j4 budu prát při horším světle?Ptam se i s ohledem na další možný objev olympus pen pl6,který má tu světelnost v té základní kombinaci také vyšší.Díky za čas i podnětné informace.[/QUOTE]

Většinou je třeba to porovnat v závislosti na velikosti čipu - kolik EV získáš na vyšším ISO a kolik EV ztratíš na světelnosti.... z toho ti vyjde nejlíp Olympus PL6.... ale za jinou částku než je třeba ten J4 který na tom bude ve špatném světle podobně, jako jeho dva kompaktí konkurenti.

Co se týče univerzálnosti, tam samozřejmě - při nulové pozdější investici - vítězí Panasonic LF1 díky rozsahu zoomu a navíc má hledáček, což se na přímém slunci hodí. Nestojí už ale o mnoho méně než ten Oly 6, a ten bude kvalitou fotek zase někde jinde. Tady si ale uvědom jednu důležitou věc.... Ten Olympus se ti už to kapsy nevejde! A člověk se to pak často nechce nosit, jelikož brašnička přes rameno prostě někdy překáží....

Takže pokud bych ti měl za sebe něco doporučit, tak to bude taky ten Panasonic LF1 - v domě budeš fotit na široko s clonou 2.0 a venku, kde tě světlo nepálí, si budeš sedět na lavičce a díky 7x zoomu budeš vždy bezprostředně blízko prvním krůčkům své ratolesti....
Holesz (6)|29.11.2015 21:48
Tak, tak po téhle diskusi jsem si udělal dost jasno a vše směřuje právě k LF1. Ještě jednou díky za rady.