Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II vs. Canon EF-S 18-55mm DC III na Canon EOS 600D

hard_core (23)|18.10.2013 09:25
Zdravím, můžete mi říct jaký je rozdíl mezi objektivy viz. nadpis tématu? Je mi jasné že min. v ceně:-), ale myslím to z praktického hlediska...mělo by jít o základní setové objektivy ke Canonu. V mém případě uvažuju o 600D. Tak by mě zajímal rozdíl mezi něma. Zatím jsem na netu nenašel nikde srovnání, ale předpokládám, že ten DC bude bez stabilizace a asi bude starší a nižší řada? A jaký bude mít rozdíl praktický význam...myslím rozdíl v kresbě, ostření, vadách apod. Případně jaký byste doporučili objektiv k té 600D? Osobně se mi líbí rozsahy 18-135mm nebo 18-200mm. Ale pokud by byla co se týče kvality stejná alternativa od např. Sigmy či Tamronu, tak bych šel i do nich.
Resp. abych to shrnul...jsem naprostý amatér přecházející na zrcadlo. Mám si zatím koupit ten základní seťák (ef-s 18-55mm IS případně II) a pak přikoupit třeba větší rozsah, řekněme 55-200-(300)mm, nebo koupit jen tělo a rovnou k tomu koupit nějaký ef-s 18-135(200)mm IS(II) třeba od Sigmy? Protože do budoucna mi určitě základní objektiv stačit nebude. Tak prosím poraďte.
Sakini (1174)|18.10.2013 11:21
Rozdíly jsou zcela zásadní, i když jde o různé generace jednoho seťáku. Jednak je IS stabilizovaný (což může být důležité a nemusí, podle toho co fotíš), ale hlavně je to aspoň solidně použitelný objektiv, zatímco DC III je opravdu dost mizerný. Za tu ušetřenou korunu to určitě nestojí - úplně nejlepší je nejnovější 18-55 STM, ten se evidentně podařil, ale k 600D se v kitu nedodává. Ale i s IS II si dobře zafotíš.
Co se týče rozsahů, rozdělené jsou vždycky lepší než jeden spojený, ale univerzál jako 18-135 se dost hodí a ulehčí život, když nemusíš tak často měnit objektivy kvůli o trochu větší vzdálenosti. Starý 18-135 ovšem není zrovna ukázkový model, docela trpí na některé optické vady, nový STM je vylepšený a celkově víc doporučitelný. Takže jako nejlogičtější se jeví pořízení samotného těla (které se dá koupit za hodně dobrou cenu) a k němu 18-135 STM. 18-200, to už jsou dost velké kompromisy v optické kvalitě, existuje minimum UZ objektivů pro zrcadlovky/CSC které za něco stojí. Pokud bys měl zájem o lepší světelnost, můžeš uvažovat ještě o nové Sigmě 17-70/2.8-4 C, to je dost solidní model za stejnou cenu jako 18-135. Nějaké to tele už se později najde, s výběrem není problém, a můžeš vzít některý lepší 70-300 který ti bude akorát navazovat na základ.
hard_core (23)|18.10.2013 11:56
4 Sakini:

Díky za reakci...tak to vypadá na koupi těla+objektiv zvlášť...pokud by se zadařil nějaký "bazarový" kousek té Sigmy 17-70 tak bych šel do ní....kámoška ji má a fotí to jedna báseň...pokud ne tak bych asi šel do záklaďáku od canonu....je to veliký rozdíl mezi tou verzí 18-55mm IS II a IS STM? myslím tím v kresbě, ostrosti a optických vlastnostech objektivu? Ještě bych měl dotaz ohledně filtrů na jednotlivé typy objektivů...byl by s tím moc velký problém? jde mi zejména o sluneční clonu,UV filtr,ND(nepřechodový) ev. polarizační...ale zas bych to tak až nehrotil.
Sakini (1174)|18.10.2013 12:46
Z bazaru leda starší model Sigmy 17-70, není tak ostrá ale jako standartní univerzál poslouží naprosto dobře, hlavně pokud ti vyhovuje její podání. Rozdíl mezi IS II a STM je jak optický, tak konstrukční, ale určitě ne dost velký na to aby stálo ten druhý kupovat extra. Na to ti bude bohatě stačit IS II, který bude v setu stát pár korun a službu udělá.
Co se filtrů týče, seženeš samozřejmě jaký potřebuješ v náležité velikosti, s tím už dnes není problém a za pár drobných se dají sehnat i nestandartní typy. Pokud je tedy budeš potřebovat - UV nebo ochranný filtr nikdy neuškodí, polarizáky a ND filtry využiješ přiměřeně svým potřebám, ale každopádně všechny zmíněné objektivy mají vyloženě standartní/nejobvyklejší průměry závitů. Sluneční clony jsou většinou součástí, až na 18-55 ke kterému se clona musí dokoupit, ale není to moc drahé.
hard_core (23)|21.10.2013 13:41
4 Sakini
A který objektiv bys doporučoval? Ten základní setový EF-S 18-55mm f3.5-5.6 IS II nebo tu bazarovou SIGMu 17-70mm/2.8-4.5 DC Macro(ten jsem viděl cca kolem 4.300-4.500kč)? Na tom seťáku se mi líbí, že má stabilizaci...ten starší Sigmácký kousek stabilizaci asi nemá(nikde jsem to nenašel) ale zase má lepší světelnost...tak teď babo raď :notsure
Sakini (1174)|21.10.2013 18:54
Stabilizace není zase tak nutná, jak by se mohlo zdát. 17-70/2.8-4.5 se seťáku přinejmenším vyrovná, a nabídne větší rozsah. Pokud by ti chyběla stabilizace, hledej 17-70/2.8-4 OS (tu jsem vlastně myslel), na rozdíl od starší verze má i modernější tichý pohon autofokusu. Ale i ta starší Sigma je dostatečnou náhradou 18-55, a na většinu situací se bez stabilizace stejně obejdeš (při té bazarové ceně se to dá).
hard_core (23)|22.10.2013 16:44
4 Sakini

Ještě jeden dotaz...snad už poslední....Dá se fotit s tou Sigmou 17-70mm f2.8-4.5 DC(bez stabilizace) i např. děti,zvířata,sport ev. za horších světelných podmínek(večerní foto,koncerty,párty ve vinném sklípku apod.)? Jde mi o to aby případní účastníci nebyli mázlí a aby ve fotce nebylo extrémě šumu(zvyšováním ISO). Díky za odpověď
Rellik (1136)|22.10.2013 18:23
Pohyblivé akce se fotí víceméně výhradně bez stabilizace. Ono ta stabilizace neumí zastavit pohyb někoho, ale pouze případný pohyb fotoaparátu. Stabilizace je dobrá tak na krajinky nebo fotky kde si lidi nebo věci nastaví fotograf do požadované pozice a pak je fotí. A i u takové fotky může stabilizace fungovat spíše obráceně a fotku tak rozmazat. Zkus si pohledat něco o obráceném ohnisku objektivu (čas) ;)
Sakini (1174)|22.10.2013 18:44
Na to co popisuješ opravdu stabilizace není zásadní, na to je mnohem důležitější správné nastavení abys dosáhl dobrého času závěrky, a stabilizace by ti mohla spíš uškodit. Na většinu věcí bys ji stejně musel spíš vypnout, Rellik o tom taky ví své a vychází z bohatých zkušeností. Takže na OS se určitě vůbec nekoncentruj, důležitější je lepší světelnost a rychlý AF.
hard_core (23)|22.10.2013 18:56
Tož chlapi díky...prubnu tu Sigmu .-) Co se týče krajinek apod. tak na to plánuju případně stativ ;)
Rellik (1136)|22.10.2013 19:36
[QUOTE=hard_core;27975]Co se týče krajinek apod. tak na to plánuju případně stativ[/QUOTE] Dobré rozhodnutí. Nicméně pokud budeš krajinky fotit přes den za dobrého počasí, tak ani ten stativ nebudeš potřebovat... Opět totiž platí to o čase a ohnisku. ;) Nicméně u krajinek budeš určitě víc clonit, tak stativ, nebo v tomto případě stabilizace, bude dobrou, ale ne nezbytnou volbou ;)