Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D3200 vs. D5100

Ladislav1988 (5)|31.7.2013 23:12
Ahoj.
Rád bych si pořídil svoji první zrcadlovku,ale jelikož jsem naprostý amatér,tak bych chtěl poradit od zkušených.
Asi týden jsem procházel net a seznamoval se s různými modely,až jsem výběr zužil na Nikon D3200 a D5100.
Nikon proto,protože jsem se dočetl že nejvhodnější v cenové relaci má objektiv 18-105mm, který Canon nenabízí a je tímto pro focení krajiny,portrétu asi nejvhodnější řešením.
I zde na foru je doporučován,víc než setovy 18-55mm
Zdcadlovku,jak jsem říkal bych používal na focení přírody,portrétu ale využilal bych ji i jako "rodinou zdcadlovku" Od objektivu pochopitelně nečekám zázraky,ale rád bych fotil ostré a barevné fotky.
Takže raději koupit 3200 nebo 5100?
U 3200 mě nadchla funkce GUIDE,ale mohl by mi někdo vysvětlit jak funguje? Jdu li fotit napřiklad krajinu,průvodně nastaví nejvhodnější ISO,hloubku ostrosti atd?
5100 se mi zase líbí výklopný display a funkce Effect a scene. Jde třeba onen Guide u 3200 nastudovat z internetu?
Díky za každou radu a názor :)
Sakini (1174)|1.8.2013 10:30
Už tady i jinde o tom bylo napsáno dost a dost. Lepší výsledky dosáhneš s D5100, díky rozumnějšímu senzoru a přece jen lepšímu ovládání. 18-105 je velice dobrá volba, a D5100 s ním je v současnosti za velice dobré peníze.
Režim průvodce u D3200 je užitečný pro začátečníky, pomáhá jim s ovládáním, ovšem vcelku vzato jde o soubor znalostí které by uživatel zrcadlovky měl časem ovládat sám o sobě. Pokud budeš s D5100 delší dobu fotit, a budeš se trochu snažit, to samé se naučíš sám, a samozřejmě tyto základy používání DSLR najdeš i na internetu v mnoha formách. Průvodce u D3200 sotva vyváží součet výhod D5100, už jen ten výborný 16 MPx senzor s nízkou úrovní šumu stojí za to. A osobně si myslím že pokud to s focením myslíš vážně, bude pro tebe nejzdravější se učit hezky sám, bez průvodce.
Ladislav1988 (5)|12.8.2013 19:02
Díky za odpověď.
Konečně se mi do ruky dostaly oba modely a musím přiznat že 5100 mi více sedne,tak volba je jasná.
Jen bych se chtěl zeptat ohledně zkratek toho objektivu 18-105mm.
V jednom internetovém obchodě je více těchto objektivů a kažý má jiné značení. 18-105mm ED VR AF-S DX nebo 18-105mm AF-S VR DX.
Kde u jednohu chyby zkratka ED. Ve vysvětlivkách jsem si našel co zkratky znamenají. Znamená to že každy objektiv je jiny nebo jen zkratka chybí.
Díky za odpověď :-)
Sakini (1174)|12.8.2013 19:29
Ten název je tak dlouhý, že občas někomu něco vypadne. Plný název je AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR - kdo by se občas nezamotal. Je to pořád jen ten jeden objektiv.
Milan Šurkala (3381)|12.8.2013 20:36
[QUOTE=Sakini;27545]Ten název je tak dlouhý, že občas někomu něco vypadne. Plný název je AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR - kdo by se občas nezamotal. Je to pořád jen ten jeden objektiv.[/QUOTE]

Přesně tak, 18-105mm objektiv je zatím jen jeden.
Ladislav1988 (5)|14.8.2013 23:07
Děkuji za odpověď
Ale ještě bych měl jedno otazečku. V popisku funkcí je uvedeno že D5100 nemá histogram. Dnes jsem prohlížel knižku (Nikon D5100 Rob Sylvan)
a na pár obrázních s popisky histogram znázorněn je.
Má tedy D5100 histogram nebo ne?
Cejpatka (220)|14.8.2013 23:41
D5100 má histogram pouze při prohlížení fotek. Při fotografování ne. Histogram v liveview má u Nikonu až D800.
Ladislav1988 (5)|19.8.2013 20:59
Děkuji vám za odpovědi ;-)
Ale jen pro upřesnění. Dnes jsem si D5100 vyzvedl na výdejním místě jednoho el.obchodu.
Doma jsem foťák rozbalil a místo tištěného CZ návodu jsem měl Polský. Co jsem z internetu (videa na YT) zjístil by měl být samozřejmě návod v češtině. K záručnímu listu pro ČR
mám snad i Polský (což na videu nebylo)
Možná mám hloupou otázku ale je toto v pořádku? Nebo se jedná o dovoz popřípadně o padělek?
Ještě upřesním že zrcadlovka byla o 2000,- levnější než udavají jiné obchody (cca. 16 490,-) ale poukaz na čištění čipu v hodnotě 2000,- nebyl.
Díky za názor,postřehy ;-)
Rellik (1136)|19.8.2013 21:38
Padělěk asi ne, spíše šedý dovoz. Manuály jsou vždy dva. Jeden Anglicky, jeden česky. Záruční list je tuším pouze anglicky. Kupón na čištění snímače je v češtině. Pokud tam není český návod, je to důvod pro vrácení zboží bez udání důvodu (do 14 dnů od prodeje). Ze zákona musí být u každého výrobku návod v patřičném jazyce daného státu. Pokud tam byla polština, je to nejspíš určeno pro polský trh, kde taky nemusí být všechny vymoženosti jako u nás (např. ten kupón)...
Milan Šurkala (3381)|20.8.2013 10:00
Tady je ten důvod, proč to bylo o dva tisíce levnější než normálně. Jde o dovozy z Polska, kde je to levnější a je logické, že se na to nebudou vztahovat akce, které pořádá české zastoupení Nikonu (čištění čipu). Podobně je to i s mobily, kde každý obchod udává, zda jde o českou nebo "evropskou" distribuci.
Ladislav1988 (5)|20.8.2013 12:44
Takže děkuji za vysvětlení! Prodejci napíši a uvidím jaká bude odpovď
Ale pro zajimavost. Jsou nějaké rozdíly mezi českou a evropskou verzi? Myslím jako v kvalitě nebo co se týče funkcí?
Milan Šurkala (3381)|20.8.2013 13:48
Nestudoval jsem tuto problematiku nějak zevrubně, protože o šedé dovozy se moc nezajímám, takže možná něco nebude úplně přesné. Technicky nejsou rozdíly většinou žádné, alespoň u fotoaparátů (obvykle jde o evropskou verzi do Polska a ne o evropskou verzi do Česka, pořád je to jedno a totéž, s mobilními telefony bývá obvykle větší "zábava"). Jde jen o to, že takový prodejce funguje jako importér ze zahraničí, tzn. po spuštění na člověka fotoaparát vybafne s polštinou a ne češtinou, je tam polský a ne český návod (protože je určen pro polský a ne český trh, zde je to jen přeprodávané). U nás si čeští dovozci rádi trochu přisadí na ceně, občas tam jsou ale zajímavé věci navíc (např. to čištění čipu, občas nějaký software a podobně, prodejci navíc často přidávají třeba paměťové karty,...), i proto jsou takové rozdíly v cenách. Poláci tlačí na cenu, co to jde. Občas mohou být problémy s reklamacemi, kdy je produkt nutné reklamovat u prodejce a nikoli u servisního střediska pro ČR. Ale to už záleží případ od případu, měla by (pokud se nepletu) totiž platit evropská záruka. Já obvykle raději připlatím a kupuju české distribuce v zavedených (a často trochu dražších) obchodech, abych toto nemusel řešit a být pak překvapen, že jeden prodejce/dovozce toto dovoluje a druhý ne... Jinak řečeno, nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci. Ne vždy, ale obvykle nižší cena je kvůli něčemu i způsobena. Samozřejmě jsou obchody, které prodávají nechutně drahé věci a přitom servis zákazníkovi stojí za starou bačkoru.