Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Upgrade Panasonic Lumix FZ150 na zrcadlovku?

Ladys (27)|5.2.2015 13:11
Ahoj všem,

rád bych posunul své obrazové kvality někam dál a nevím,. jestli to má vůbec smysl, tak bych rád požádal o rady zkušenější.

Mám Panáka FZ150, fotí dle mého parádně, ale zároveň cítím, že tam jisté rezervy jsou.
Přemýšlím o tom nejen z důvodu lepšího obrazového výstupu, ale i uživatelského komfortu...větší lcd displej, hnedka na displej vidět, zda se fotka povedla. Malý a nekvalitní displej u FZ150 mi toto nenabídne.

Má vůbec smysl o změně uvažovat, investici si představuji kolem +-15tis. Low-end zrcadlovka + objektiv. Není to kdovíjaká částka, ale potřeboval bych v tom mít jasno.

Ještě bych doplnil, že bych konečně rád viděl co fotím, čili mám v plánu využívat hledáček.

Děkuji za reakce.
jaxik (8)|5.2.2015 14:34
Low end zrcadlovka ti vesměs o moc větší komfort určitě nepřinese (jestli vůbec).
Myslím, že ty hledáčky, lcd displeye, gripy atd u těhle nejnižších modelů nebude o nic lepsi, než co má FZ150. Aby tam rozdíl byl znatelný, chce to určitě něco dražšího, a to mluvím jen o tělu, i ten objektiv ziskáš s touhle cenou jen základní s rozsahem zoomu, který se nemůže ani v nejmenším rovnat FZ150ce.
Kdyby si chtěl fakt něco pořádnějšího, tak aspoň už podle mě třeba takový Nikon D7100 se slušnějším zoomovým objektivem, což je ale investice tak aspoň na 35 tisíc.
Zase na druhou stranu záleží na tom, co chceš fotit a jaký ten zoom potřebuješ. já myslím, že by stálo za to zapřemýšlet nad novou kategorií 1" ultrazoomů - Panasonic FZ1000, případně Sony RX10, oba maji výrazně lepší celkovou kvalitu obrazu oproti FZ150. Navíc mají oba o hodně lepší právě jak hledáček, tak lcd display. Ale cena teda bohužel i tak je nad 20 tisíc v obou případech.
Ladys (27)|5.2.2015 14:45
Na tyhle ultrazoomy jsem taky koukal, ale ty ceny nad 20tis se mi zdály už dost a proto jsem zapřemýšlel o nějaké zrcadlovce. Přeci jen max zoom není moc použitelný.
A obrazově bych si pomohl s nějakým Nikonem D5100 + objektiv 18-105 vůči stávající FZ150?
Hledáček je u FZ150 v podstatě na nic, jak je na tom D5100?
jaxik (8)|5.2.2015 15:05
Tak v případě D5100 nevím jak na tom je hledáček, určitě ale nebude nic extra... každopadně je pravděpodobné, že bude lepší jak u FZ150, kde je opravdu slabý.
Určitě si ale polepšíš celkově kvalitou obrazu, tam asi neni co řešit, kor s dobrým objektivem.
Pokud ti vyhovuje tak malý rozsah, tak to bude za ty penize určitě jedna z nejlepších variant, navíc s možností do budoucna kdykoliv ten objektiv vyměnit.

Jinak, co se týče FZ150 na dlouhá ohniska, já bych naopak řekl, že je velice použitelná, stabilizaci má ten foťák super a na zvířata, především ptaky nic moc lepšího za tyhle prachy, než je FZ150, respektive novější FZ200, prakticky neni, jestli se nepletu.
Ladys (27)|5.2.2015 18:39
Tak jsem si asi udelal jasno.

Na me potreby a vylepseni obrazoveho vystupu bych to musel posunout na uroven nejake zrcadlovky stredni tridy nebo nadupany ultrazoom typu Sony XR10 a to bude asi moje volba.
metatron123 (166)|5.2.2015 19:04
Akurat musis brat do uvahy, ze na fz150 mas naozaj slaby elektronicky hladacik, zatial co na zrkadle budes mat opticky (okrem sony SLT), co je dost rozdiel. Urcite odporucam kuknut sa do hladacika zrkadlovky pre porovnanie.
Urcite by si si polepsil aj v sume pri vyssom ISO.
crashpc (541)|5.2.2015 20:02
Jako vyléčenej zrcadlovkář z nižší třídy bych doporučil něco jako FZ1000. Levná zrcadlovka rozhodně nenabídne obecně lepší řešení hledáčku. Obzvláště ne do téhle sumy s normálními skly. Hledáček je malý, a ne moc světlý. Jde přes to koukat, ale není to nic na přesnost. S lepšími těly to je lepší, ale mnohem dražší. S něčím jako je FZ1000 jednou zaplatíš nějaké drobné přes 20k, a už to nemusíš řešit, něco dokupovat, atd... S DSLR to u 10-14k pouze začíná a NEKONČÍ. Pokud nepotřebuješ ostřit něco co se příliš mrská (sporty, ptáci v letu), asi bych od levného zrcadla nakonec také odradil.
metatron123 (166)|5.2.2015 20:56
Crashpc ma pravdu.
Ale co sa hladaciku tyka, mal som moznost porovnat moj byvaly hladacik na a3000 (rovnake rozlisenie ako fz150) s eos 600D (opticky) a to je bol pekny rozdiel. Ale je to len jedna skusenost.
David H (225)|5.2.2015 23:03
Já bych tzv low-endové zrcadlovky neodsuzoval. To mi přijde skoro, že je in je v diskuzích zahazovat, a přitom většina prodaných zrcadlovek jsou ty levnější, vídám spoustu lidí, co je mají. Senzory mají většinou podobné jako ty dražší, takže v kvalitě fotografií jsou většinou srovnatelné s těmi dražšími, jsou oproti nim lehčí, levnější, rezervy jsou spíš v ovládání a možnostech nastavení, mají menší hledáček (oproti UZ i tak mnohem lepší). Sám jsem s takovým fot'ákem fotil asi 5 let a byla to pro mě zpočátku taková škola - je to samozřejmě už o tom mít veškeré parametry pod kontrolou, umět dělat s rawy atd. Takže pokud jde o to 'posunutí se dál', tak si myslím, že je to jedna z možností. Člověk pak i zjistí, co mu víc vyhovuje a co případně dál. Případně zvážit nějakou bezzrcadlovku, z těch se dá taky pár slušných vybrat. Pročíst recenze, prohlídnout si fotky, podívat se na to v obchodě. Měnit jedno FZ za jiné FZ, no já nevím, já těmhle hračkám moc nerozumím, ale myslím si, že když se někdo věnuje fotografování vážně, tak to není právě o zoomu, ten je tak na to ptactvo. Fotografa zajímá spíš světelnost, než zoom.
jaxik (8)|6.2.2015 11:09
No o to pravě jde, není FZ jako FZ :) FZ1000 má menší zoom ( i tak dostatečný na naprostou většinu situací) ale hlavně je na trošku jiné úrovni, navíc má právě ergonomii, hledáček a display, vyrovnavající se či dokonce v některých ohledech překonávající střední třídu zrcadlovek, navíc za podstatně mín peněz. A to myslím byl jeden z faktorů, který tazatel požadoval. Takže za mě je to celkem jasná volba, cenový limit 15k sice bude muset posunout, (ale ne zase o tolik, na rozdíl od vyšších tříd zrcadla) a navíc dostane za tu cenu o dost lepší kvalitu obrazu i výborný uživatelský komfort prakticky ve všech ohledech.
Milan Šurkala (3381)|6.2.2015 14:07
[QUOTE=jaxik;36562]oproti UZ i tak mnohem lepší[/QUOTE]

To je právě nesmysl. Ultrazoomy jako FZ1000 a RX10 mají hledáček velmi výrazně lepší než levné APS-C zrcadlovky, zejména tedy pokud mluvíme o zvětšení. Tam se jim nemůže rovnat žádná z APS-C zrcadlovek, a to ani z těch nejvyšších a nejdražších tříd. Pro ostatní ultrazoomy většinou platí to, cos řekl, ale FZ1000 a RX10 mají velikostně hledáček na úrovni full frame zrcadlovek. I ten 7D Mark II má přepočtené zvětšení jen 0,63×, zatímco FZ1000 a RX10 mají oba 0,7×. Někdy si to vyzkoušej ;-)
kultus (1295)|6.2.2015 14:52
Tak tak, bez si toho panaka zkusit nebudes ho chtit dat z oka ;) Jedina nevyhoda toho hledacku je uzke rozmezi polohy oka, kdy je obraz ostry po cele plose. Nevim jak jsou na tom konkurenti, ale chce to trochu cviku aby ses ho naucil dobre a rychle pouzivat a neprisel o zabery kvuli "stelovani oka na operce hledacku". Mozna to souvisi i s proporcemi meho oka, ale uz jsem na tohle tema videl vic kritickych prispevku. Jinak FZ1000 ma maximalni potencial 20Mpx a 400mm, kdyz budes fotit na 10Mpx dostanes se orezem nekde k 600mm a i tak bude mit lepsi fotky nez FZ200 na 600mm a 12Mpx. Focenim na 5Mpx se dostanes na krasnych 800mm f4, jasne orezem, ale i to bohate staci na tisk 15x10. Navic focenim do RAWu a naslednym orezem dostanes jeste lepsi vysledky. Vetsi senzor pak bohate vykompenzuje f2.8 objektiv FZ200 (FZ1000 ma max. f4). Jedine vyhody FZ200 zustanou tak jen cena a velikost/hmotnost.
David H (225)|6.2.2015 17:34
[QUOTE=Milan Šurkala;36567]To je právě nesmysl. Ultrazoomy jako FZ1000 a RX10 mají hledáček velmi výrazně lepší než levné APS-C zrcadlovky, zejména tedy pokud mluvíme o zvětšení. Tam se jim nemůže rovnat žádná z APS-C zrcadlovek, a to ani z těch nejvyšších a nejdražších tříd. Pro ostatní ultrazoomy většinou platí to, cos řekl, ale FZ1000 a RX10 mají velikostně hledáček na úrovni full frame zrcadlovek. I ten 7D Mark II má přepočtené zvětšení jen 0,63×, zatímco FZ1000 a RX10 mají oba 0,7×. Někdy si to vyzkoušej ;-)[/QUOTE]


:-) Pořídil jsem si ted' Fujifilm X-E1 a jsem příjemně překvapenej skvělým hledáčkem, i když jsem byl zvyklý na ten zrcadlový. Co jsem měl v ruce fot'áky kategorie ultrazoom, většinou to právě byly ty malé rozkostičkované hledáčky. U mě je to daný tím, že jsem si kdysi, kdy jsem ještě neměl dostatek informací, koupil
ultrazoom Nikon P100. Větší střep jsem snad v ruce neměl, naštěstí se mi ho podařilo vyreklamovat kvůli vadnému videu. Fotografie byly katastrofální. Nicméně to je moje zkušenost, po které jsem se trochu začal pídit po vlastnostech fotoaparátů a tuto kategorii jsem zcela zavrhnul. Ta FZ1000 už je určitě slušný stroj i se slušným hledáčkem, nicméně pokud člověk vysloveně nepotřebuje dlouhý zoom, tak jsou určitě i jiné zajímavé možnosti, no... :-) já bych za to ty peníze nedal, ale někomu to třeba může úplně vyhovovat. Je to takové mít všechno dohromady v jednom. Pak časem člověk přijde třeba na to, že se dá fotit i pevným objektivem, a možná je to i větší zábava, než s tím zoomem. Jak pro koho.
kultus (1295)|6.2.2015 19:05
Anebo prijde nekdo s CSC na to, ze se mu ty objektivy nechce sebou porad tahat a menit za pochodu a zabava v tahu ;) Takze jak pises, jak pro koho. Ne vazne, na takove to bezne foceni je ta FZ1000 opravdu paradni a popravde si neumim predstavit menit objektivy treba na vylete na lodi, kdy chcete nafotit cely ostrov a pak v dalce delfiny. Nebo na safari, kdy je zverina v dali a za chvilku u auta...To je pak za takovy fotak clovek hodne rad. Nerikam ze to nejde, ale pohodlne to neni a clovek muze prijit o nejaky ten zaber. Dal jsou uz pak lidi co maji treba zrcadlo s teleobjektivem a dalsi mensi fotacek na blizko, ktery neomezuje kvalitu (treba RX100). Jedine co na FZ1000 pokulhava je portretni tvorba. Je potreba to vic vymyslet, mala HO a mazle pozadi se jinak nez spravnou kompozici a vhodnym umistenim objektu k pozadi nahradit neda. Ne vzdy to ale jde a proto jak jsem psal i jinde, obcas chyby jedine ta lepsi svetelnost na strednich ohniscich kolem tech 75-100mm. Je to jen fantazie, ale mit na celem rozsahu f2.8 by byl sen. Na druhou stranu, jak by to cele bylo nakonec velke a jaka by byla kvalita na tech 400mm?!? Nastesti uz na f4 je kvalita vyborna a kdo si to koupi musi vedet co od toho cekat.
Ladys (27)|6.2.2015 19:34
Dekuji za reakce a je to presne o tom.
Chtel bych mit lepsi obrazovou kvalitu priblizenou stredni tride zrcadlovek a prave nechci tahat sebou dalsi objektivy.
Sony RX10 se zda byt idealni volbou, ale zaroven neodsuzuji nejakou zrcadlovku typu Nikon D5100+objektiv 18-105.
Limit jsek si navysil na 25tis, tak babo rad, pripadne dat do hry jeste nejake modely.
kultus (1295)|6.2.2015 19:52
Jestli nepotrebujes tak dlouhe ohnisko, bude RX10 urcite dobry univerzal.
Milan Šurkala (3381)|6.2.2015 19:53
Tady je právě recenze, která si vzala na paškál fotoaparáty za cca 27 tisíc, Sony RX10 a proti tomu postavila Nikon D3300 + 18-140mm objektiv https://www.digimanie.cz/recenze-aps-c-vs-1-nikon-d330018-140mm-vs-sony-rx10/5739 Můžeš se sám přesvědčit, kde jsou výhody jednoho řešení a kde druhého a jaké jsou tam vlastně rozdíly.
Ladys (27)|6.2.2015 20:35
Tu srovnavaci recenzi jsem samozrejme cetl a paradoxne mi v tom udelala chaos, jelikoz jsem cekal vetsi rozdil na strane zrcadlovky.Vysledky byly v prumeru totozne.
Na druhou stranu se mi zda RX10 predrazena a dokud nebude novejsi model, tak cena moc nesleze.
Nechci kupovat nejakou zrcadlovku za 15tis, kdyz bych si nejak oproti FZ150 nepolepsil.To uz si radsi priplatim a budu vedet ze dostanu odpovidajici kvalitu.
Ladys (27)|6.2.2015 20:59
Tu srovnavaci recenzi jsem samozrejme cetl a paradoxne mi v tom udelala chaos, jelikoz jsem cekal vetsi rozdil na strane zrcadlovky.Vysledky byly v prumeru totozne.
Na druhou stranu se mi zda RX10 predrazena a dokud nebude novejsi model, tak cena moc nesleze.
Nechci kupovat nejakou zrcadlovku za 15tis, kdyz bych si nejak oproti FZ150 nepolepsil.To uz si radsi priplatim a budu vedet ze dostanu odpovidajici kvalitu.
Milan Šurkala (3381)|6.2.2015 21:03
Jak sám píšeš, ta recenze ukázala, že výsledky jsou v průměru totožné, takže RX10 nemůže být předražená, když stojí "stejně" jako DSLR, která fotí "stejně". Jedině, že bys zrcadlovku taky považoval za předraženou. Uvědom si, že u zrcadlovky za více peněz nedostaneš lepší obrazovou kvalitu (proti levné zrcadlovce), ale funkce, pokud mluvíme o tělu. APS-C zrcadlo za 8 tisíc samo o sobě fotí plus minus stejně kvalitně jako APS-C zrcadlo za 40. Se stejným objektivem ti EOS 1200D udělá velmi podobnou fotku jako EOS 7D Mark II. Stejně tak se stejným objektivem nerozeznáš fotku z Nikonu D3300 a D7100.

Rozdílem za vyšší cenu jsou buď funkce těla nebo objektivy, které si za vyšší cenu můžeš koupit, a které pak mohou posunout kvalitu výše. Ale tu se zase dostáváme k tomu, že např. 18-105mm objektiv bude fotit podobně jako 18-140mm, který stojí dvakrát tolik a kvalita fotek bude zase zhruba stejná jako s 18-200mm objektivem, který stojí třikrát tolik. Tady akorát zaplatíš za univerzálnost, ale ne za kvalitu, která je plus minus podobná. Nebo můžeš vrazit peníze do pevných skel a oželíš univerzálnost za vyšší kvalitu. Musíš si ale zodpovědět především na otázku, co si představuješ pod pojmem "kvalita" ve srovnání s FZ150. Co chceš, aby se zlepšilo?
IvanGS (128)|6.2.2015 21:34
RX10 nepovažuji za předražený, je to kvalitní, odolný foták s - asi - skvělým objektivem, který by k zrcadlovce stál dost peněz. Ano, jsou názory "za ty peníze koupíš zrcadlovku se slušným objektivem a větším snímačem", ale všechno je otázka priorit. Jednu chvíli byl RX10 mým horkým favoritem...
Ladys (27)|6.2.2015 21:41
Od pristroje, at uz to bude Sony RX10 nebo nejaka zrcadlovka stredni tridy bych ocekaval, ze mi oproti FZ150 prinese lepsi obrazovy vystup a lepsi komfort pri foceni, at uz vyuziti hledacku, funkce, lepsi display atd.
Jao pises, zrcadlovka je hlavne o objektivu a doufam, ze i s jednim objektivem 18-105 se mi dostane jakesi univerzalnosti jako jsem mel doposud a vysledky budou lepsi.
Ale jak jsem psal na zacatku, FZ150 foti dobre a fotky i na 65" TV vypadaji super, tak aby to vubec melo smysl upgradovat za cenu 25tis vuci pridane hodnote, ktera nemusi byt az tak rozdilna.
joeh (3352)|6.2.2015 21:47
Ladys - nemyslím že je Sony RX10 predražená. Telo je horčíkové so zvýšenou odolnosťou proti prachu, dažďu a oroseniu. Z praktického hľadiska má tradične veľmi presný indikátor stavu baterie v %. Podpora nabíjania cez USB určite poteší, osobne externú nabíjačku nepoužívam. Stavové LCD je fičúrka z vyššieho rangu zrkadloviek. Okamžitá reakcia blesku na spúšť, zabudovaný ND filter auto/manual,
možnosti synchro blesku atd.
David H (225)|6.2.2015 21:59
a doufam, ze i s jednim objektivem 18-105 se mi dostane jakesi univerzalnosti jako jsem mel doposud a vysledky budou lepsi.

Tak to si právě nemyslím. S tímto objektivem jde např. špatně makro, portréty sice jdou, ale na ty by se hodila lepší světelnost, stabilizace je spíš pro srandu. Ten objektiv určitě není špatný, sám jsem s ním fotil asi 5let, ale aby byl opravdu pořádně ostrý, je lepší použít stativ. Zatímco ostrost např. Nikkoru 35mm/1,8 mi přišla podobná při focení z ruky jako 18-105 ze stativu (přibližně). Jde spíš o to, že ten Soňák má jeden neměnný objektiv (asi ještě 'univerzálnější', ale já prostě v univerzalitu moc nevěřím), zatímco u té zrcadlovky nebo CSC tím výměnou objektivu uděláš jiný fot'ák (podle potřeby). Tak to jsem ti asi hlavu ještě víc zamotal :-) Ten 18-105 bych považoval za dobrý 'startovní' objektiv :-)
metatron123 (166)|6.2.2015 23:53
David H - ako pardon ale rozdiel v kvalite tych dvoch ovjektivov asi nebude o pouziti stativu :-) ten ti zabrani akurat roztraseniu fotaku pri foteni. Ak pouzijes s 18-105 cas napr. 1/1000 musis mat "ostry" obraz - co sa tyka stabilizacie. O obrazovej kvalite nehovorim.
nephilim (353)|7.2.2015 00:48
Je zajímavé číst kam se zase debata UZ vs DSLR dostala. Pro představu jak se fotí s "levnou" výbavou doporučuji projít si galerii této fotografky http://www.megapixel.cz/fotograf/67356 . Používá vyloženě levné objektivy nasazené na D5100. Má tam i fotky s D5100 + 18-105, 35/1.8G, 55-200 nebo 18-55, blesk Nissin. Nechť si každý udělá představu.
David H (225)|7.2.2015 10:04
Netvrdím, že 18-105 není ostrý - dají se s ním vyfotit dobře ostré fotografie, nicméně je rozdíl v kresbě v porovnání s pevnými objektivy.
Při prohlížení na monitoru ten rozdíl je někdy vidět na první pohled.
Já udělal výborně ostré noční fotky s 18-105 na stativu, kdy mi přišlo, že ty noční fotky jsou ostřejší než ty focené 18-105 z ruky ve dne.
Účinek stabilizace na tomto objetivu jsem zaznamenal pouze, když jsem ji při dlouhém focení na stativu zapomněl vypnout.
Jinak si ale myslím, že se tento objektiv dá doporučit, hlavně při koupi v setu, s ohledem na jeho rozsah a cenu, která asi odpovídá.
(zvlášt' při přechodu z kompaktu je to velká změna :-)
aragonn (55)|8.2.2015 18:16
Zánovní FZ 1000 z druhé ruky pořídíš od 17 000,- stačí sledovat Bazoš nebo Paladix.
John Doe (11)|10.2.2015 20:05
Ja som si za 550€ kúpil nový nikon D5200 + 18-105 a FZ 150 som už do ruky nechytil.
crashpc (541)|11.2.2015 16:29
Skvělá zpráva! Tak ať to fotí a ať máš hodně světla přeju...
Ladys (27)|14.2.2015 18:45
Nevite nekdo kdy vyleze nastupce novy Sony RX20?
Cena RX10 by pak rapidne spadla a bylo by po problemech v rozhodovani.
Milan Šurkala (3381)|14.2.2015 19:07
[QUOTE=Ladys;36711]Nevite nekdo kdy vyleze nastupce novy Sony RX20?
Cena RX10 by pak rapidne spadla a bylo by po problemech v rozhodovani.[/QUOTE]

O RX20 se vůbec nemluví, takže nástupce bych v blízké době nečekal. Pokud nebude mít 1,5letý cyklus (což vzhledem k absenci zpráv o nástupci asi nebude), tak bych osobně čekal spíše 2letý. Což by znamenalo říjen 2015. Ale opravdu, o RX20 se zatím v podstatě nemluví (kromě nějakých rumorů z minulého roku, které by si na základě jednoletých cyklů u jiných fotoaparátů dokázalo vymyslet každé děcko).
joeh (3352)|14.2.2015 19:48
Ladys - Sony RX10 má zvláštne kúzlo, kto si ho kúpi, bude stopro spokojný. Mal som možnosť náhrady za profi-kompakt, novinku v cene 800 EUR a predsa zostalo doma Soníča.
Ladys (27)|15.2.2015 11:17
Vsak ja jsem se uz pro nej rozhodnul, jen jeste laboruji s tim, ze kdyby sla cena dolu, tak bych treba jeste chvili pockal.

Jeste jsem koukal na Panasonic FZ1000, coz je hodne podobny pristroj.

Ale jeste premyslim, ze bych preci jen mohl poskladat Nikon D5200 s univerzalnejsim objektivem 16-300 a dostanu se na podobnou cenu.Ale tam asi obrazova kvalita bude dan za univerzalnost?
crashpc (541)|15.2.2015 13:14
To bude. I když pořád to asi nebude horší než výsledky s 1" snímačem. Já si myslím, že se dvěmi skly už žít jde. 18-105 + něco delšího. Snad máš mozek a trošku péče abys věděl, co budeš dělat. Fotit "makro", a pak se otočit abych fotil Měsíc, to mi nepřijde zas tak moc normální. A když vím co fotím, tak v ten moment mi opravdu stačí jedno schopnější zoom (5x) sklo.
joeh (3352)|15.2.2015 15:20
Ladys (27)|17.2.2015 12:41
Tak už jsem byl skoro na 100% rozhodnut pro Sony RX10, ale začal jsem "studovat" Sony a6000 a to se mi jeví jako víc než zdárný konkurent, co vy na to?
Náhodu nějaké přímé srovnání by asi nebylo?
Od zrcadlovky jsem upustil, uvědomil jsem si, že nechci nosit sebou nic objemného, nedejbože objektiv navíc, když mi stejný výsledek zaručí výše jmenované přístroje od Sony.
kultus (1295)|17.2.2015 13:57
[QUOTE=crashpc;36726]To bude. I když pořád to asi nebude horší než výsledky s 1" snímačem. Já si myslím, že se dvěmi skly už žít jde. 18-105 + něco delšího. Snad máš mozek a trošku péče abys věděl, co budeš dělat. Fotit "makro", a pak se otočit abych fotil Měsíc, to mi nepřijde zas tak moc normální. A když vím co fotím, tak v ten moment mi opravdu stačí jedno schopnější zoom (5x) sklo.[/QUOTE]

Vzhledem k tomu, ze mel doted UZ a zrejme bude fotit asi tak vsechno, tak na tom nevidim nic nenormalniho. Jak asi foti vetsina lidi na dovolenych a vyletech? Ne kazdy stoji hodinu pred objektem aby ho vyfotil naprosto "dokonale" jednym pevnym sklem. Vymena skel, at uz jsou dve nebo tri muze obtezovat a omezovat. Ja jsem za FZ1000 rad prave proto, ze muzu fotit krajinu a zaroven nejsem casove omezen kdyz chci neco rychle priblizit a bez vyrazne ztraty kvality oproti odpovidajicim CSC nebo zrcadlam. Kdo si jde jen za ptactvem, nebo vyslovene na makro prochazku tak to chapu, ale jinak mi to prijde uplne normalni, ikdyz je tvuj priklad uz trochu prehnany. Jestli si vybral RX10 tak zrejme tak velky rozsah nepotrebuje a jestli vzit D5100 + 18-105mm nebo RX10, taky bych asi vzal RX10. Na velke snizovani ceny bych se moc nespolehal, snazi se sice trochu kopirovat panasonic, ale zase tak horky to nebude ikdyz pujde FZ1000 dolu IMHO. U A6000 se zase zaseknes na sklech ikdyz je vystup senzoru a AF urcite velke lakadlo.
Ladys (27)|17.2.2015 14:29
A6000 mě hodně láká, ale nejsem si jist, zda by mě ten seťák 16-50 ve srovnání s RX10 uspokojil. Přeci jen 16-50 není 24-200 a o světelnosti ani nemluvím. Na druhou stran pro A6000 zase mluví lepší snímač.
kultus (1295)|17.2.2015 15:44
Tak nevim jaky je problem podivat se na recenze RX10 a setaku SEL16-50mm tady na digimanii OMG vzdyt to tady mas pod nosem :mistake Milan dela zakladni set stejnych snimku snad pro vsechny fotaky/objektivy, kvalitu vidis hned a v plnem rozliseni. Jinak srovnavas nesrovnatelne, oba jsou urcene uplne jinam a pokud nesrovnavas A6000 s ekvivalentnim objektivem k RX10 (aspon trochu) niceho se nedoberes. Porad bude micek skakat na jedne nebo druhe strane. 16-50mm je IMHO pro zacatek a pak ho radeji vymenit, jenze za co? Lepsi objektivy na sony stoji celkem dost a neni jich zrovna mnoho na vyber. Nekoukej jen na telo ale na cely system! Ja mel sony NEX + 18-55mm (o chlup lepsi nez 1650mm a zadna slava) + 55210mm takovy lepsi prumer na tele. Ale nevim kolik bych musel vrazit do lepsiho mensiho univerzalniho zoomu...mrkni na heureku, se budes divit. Aspon trochu dostupny je 18-105mm, ale i tak ty rozmery a 14K!!! Tak snad jsi v obraze ;) Ta A6000 se jim asi povedla, ale system jako takovy mi prijde dost tezkopadni co se tyce vyberu za rozumne prachy. Jiste ted mne nekdo napadne, ze mas k dispozici levne pevne sigmy, ale co se tyce zoomu je to slabota...se systemem fuji/samsung aspon dostavas lepsi zakladaky, ale zase nekomu nemusi vyhovovat telo, vykon snimace a pod. proste kazdy ma neco. Rekl bych, ze uz s RX10 si hodne polepsis i diky dobremu snimacu a objektivu.
Ladys (27)|17.2.2015 15:52
Neboj díval jsem se, takže si zbytečně nenič čelo:)
Ale jak píšeš, je to nevypovídající hodnota.

Právě toho se obávám, bo vím kolik stojí lepší objektivy na systém Sony.
kultus (1295)|17.2.2015 16:10
Tak vidis ;) otazka je co chces fotit a jake ohniska vyuzivas. To je proste zaklad.