Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Náhrada za Fujifilm XC 16-50mm II

Hanse (206)|30.3.2018 14:26
Ahoj,
uvažuju. čím do budoucna nahradit objektiv fuji 16-50mm na cesty. S nákupem nespěchám, spíš mě zajímá jak hluboko budu muset sáhnout do kapsy. Samotná kresba je ok, co mi ale vadí:
- horší mikro kontrast (proti pevným sklům jsou to nebe a dudy)
- moc velká HO na dlouhém konci při close up fotkách květin
- plasťák

Fuji 16-55mm jsem vzhledem k rozměrům a ceně vyloučil, takže zbývá:
18-55mm - líbí se mi světelnost, rozměry, kresba, bazarová dostupnupnost... ale nevím jak moc si pomůžu v případě kontrastu.
18-135mm - extra dosah se může hodit, ale není to pro mě dealbreaker. Nenašel jsem dost fotek z 24 megapixolového senzoru, abych si udělal pořádný obrázek o kresbě. Váha už je docela na hraně a bazarový se bude o dost hůř shánět. Na druhou stranu co jsem viděl na internetu mi přijde lepší kontrast než u 18-55mm.

Máte někdo zkušenost s těmito objektivy?
jozkopower (3352)|30.3.2018 17:00
Hanse, ja si myslím, že keď už máme foťáky s bajonetom, tak nejaké pevné dlhšie svetelné sklo by ti to vyriešilo. /kvetiny/
Milan Šurkala (3381)|30.3.2018 17:52
Pokud jde o 18-55mm, tak tam bych nezapomínal na to, že má o něco delší minimální zaostřovací vzdálenost, takže možná bude mít lepší mikrokontrast, ale zase bude mít patrně trochu nižší zvětšení. Nicméně co jsem se díval, rozdíl by neměl být nějak dramatický a 18-55mm je moc fajn objektiv.
Hanse (206)|30.3.2018 19:17
Díky - jen menší upřesnění. Jedná se mi především o cestovatelské fotky, jen bych občas rád na cestách víc máznul pozadí, např. právě u těch květin. Cestuji na lehko, tj. s jedním objektivem, tak bych chtěl mít nějaké opticky lepší řešení než 16-50mm - klidně s podobnou kresbou, ale alespoň viditelně lepším mikrokontrastem (proti pevnému sklu působí při fullscreen zobrazení fotka z 16-50mm mdle). Zajímalo by mě, jak moc si u fotek s větší HO pomůžu u 18-55mm a také jak si stojí v porovnání s 18-135mm? Na internetu jsem bohužel nenašel pořádný shootout s množstvím příkladů v plném rozlišení zahrnující všechny tří zmíněné objektivy. Nerad bych vyhodil peníze z okna.

Close up fotky řeším pomocí kvalitní achromatické makropředsádky, takže o trochu měnší/větší zvětšení mě netrápí.
Hanse (206)|31.3.2018 17:20
Respektive zeptám se jinak... má smysl uvažovat o 18-135mm?
Sakini (1174)|31.3.2018 18:52
Používal jsem všechny základní zoomy, takže můžu posoudit. Z těch nesvětelných je 18-135 nejzajímavější, s řadou vlastností které se hodí. Jednak ten univerzální rozsah je praktický, stabilizace je super účinná, opticky je určitě lepší než 16-50 a dokonce i než 18-55 (ten je na konci na plnou díru trochu měkčí, zatímco 18-135 je na 55 mm vůbec nejostřejší), a hlavně na dlouhém konci nečekaně hodně odděluje objekt. Na 135 mm jsem neměl portrét celý ostrý na plnou díru, taková tam je hloubka ostrosti, opravdu pěkně oddělí na nesvětelný zoom, a mají to vyzkoušené i jiní zdejší uživatelé kterým jsem ho doporučil. Z nesvětelných zoomů je to určitě nejlepší volba, i když většinou by větší rozsah měl znamenat slabší optiku, tady tomu tak není.

135 mm, clona 11
36909586335_d2590decef_k.jpg
Hanse (206)|1.4.2018 08:43
Díky, mám o čem přemýšlet.
sblasko (133)|3.4.2018 20:39
18-55 som mal 10 dni, 16-50 II mam stale. Rozdiel som vnimal pri 100% zvacseni,
jinak ani nie. Ja 16-50 pouzivam len na stabilizovane video.

Cena a vaha 18-135 je takmer rovnaka ako u pevnej 90/f2.0 o ktorej ja by som
uvazoval. Oba su WR a vhodne i pre makro. Neviem nakolko je dolezity OIS pri
foteni makra, ale na dpreview su pekne makro snimky s 90mm obj. Tento objektiv
mnohi chvalia pre portret s nadhernym bokehom ako aj na take vseobecne foto.
Ostrost/kresbu a rychlost AF ma jednu z najlepsich.

Ale dost bolo teorie, ja by som na tvojom mieste zasiel
do Fotoskoda a kazdy si pozical na 3 dni zvlast. 18-135 je v setu s X-T10 ,
90/2.0 je samostatne. A sam uvidis aky kontrast a pouzitie ti bude viac
vyhovovat.
David H (225)|3.4.2018 22:08
Ahoj. XF18-55 jsem před více než rokem nahradil XF18-135 a k tomu mám ještě 3 pevné objektivy. Pokud máš XC16-50, tak osobně bych jej za XF18-55 neměnil, je sice mnohem líp stavěný, ale je otázka, jestli to stojí za výměnu za sklo s podobným rozsahem. To pokud jde o XF18-135, tam je zvětšení podstatně lepší, a jak psal Sakini, tak je opticky ještě o chlup lepší, než 18-55, mám podobnou zkušenost. K tomu výborný univerzální rozsah a neskutečná stabilizace. Je ale třeba počítat s půlkilovým objektivem. Co se týká ostrosti, přenosu kontrastu a barev, tak jednoznačně pevné objektivy, a dobrá světelnost k tomu. Záleží, na co to chceš primárně používat.
Hanse (206)|4.4.2018 09:36
Díky za tipy a zkušenosti. Objektiv chci používat hlavně na cestách (výlety, dovolená...) - tam má jeden zoom proti pevným sklům pro mě jasně navrch praktičností, skladností, váhou i cenou. Tedy po tom, co tu bylo napsáno, mi vychází 18-135mm.
kolyy (1542)|5.4.2018 04:45
Ja iba pridám svoj dojem, že celá diskusia naráža na práve jeden problém, a to je absencia kompaktného, ale kvalitného 16-80 F2.8-4 (alebo podobne). To je pre mňa základná diera v zostave Fuji. 16-50 mám, a ako seťák je fajn. Hodnotím ho teda vyššie ako Hanse, nijakú zásadnú mdlobu nepozorujem. Ale iste, rozsah je obmedzujúci, svetelnosť slabšia, zväčšenie pre makro veľmi chabé. 18-55 pridáva svetelnosť, ale obetuje šírku na začiatku, zväčšenie rovnaké. 18-135 pridáva rozsah a zväčšenie, ale nezlepší svetelnosť a tiež obetuje 24mm ekv. K tomu výrazný nárast rozmerov a váhy. A optická kvalita pri otvorenej clone je podľa testov v rohoch výrazne slabšia. 16-55 dá svetelnosť, má 24mm ekv., ale dosah slabý a zväčšenie tiež. K tomu veľké rozmery a váha. A nakoniec obetovanie stabilizácie, to je úplný "dealbraker".
sblasko (133)|5.4.2018 12:38
No pekne si to zosumarizoval (alebo nandal?) tej Fujine.
My co sme investovali do zatracene dobre foticiho tela s tym ted hold musime pocitat.
Kompromisy su vsade.
Hanse (206)|5.4.2018 15:51
Souhlas, kompromisy jsou všude a pro mě má fuji jiné výhody, co by mi zas chyběly v jiném systému.
kolyy (1542)|5.4.2018 17:10
[QUOTE=sblasko;47828]No pekne si to zosumarizoval (alebo nandal?) tej Fujine.
My co sme investovali do zatracene dobre foticiho tela s tym ted hold musime pocitat.
Kompromisy su vsade.[/QUOTE]

Možno to bolo trochu prísne, ale to je momentálne môj zásadný problém s Fuji (popri absencii stabilizovaného senzoru mimo X-H1). X-T20 aj X-E3 som si odskúšal a veľmi sa mi páčia. Najmä X-E3 mi sadla náramne (ak zabudnem na nepochopiteľnú absenciu výklopného LCD). Ale neviem čo by som tam nasadil za univerzálny zoom pre bežné použitie. Bol by som nútený ísť do 18-135mm, čo mi príde ako nepresvedčivý úkrok stranou oproti GX80+14-140mm, ktorú používam teraz. Pri 14-140mm mi chýba širší začiatok a lepšie mazanie pozadia pri stredných ohniskách, a to 18-135mm nerieši, iba pridáva rozmery a váhu. Optickou kvalitou by som si skôr pohoršil ako polepšil, z toho čo som videl. Tak neviem.
kolyy (1542)|5.4.2018 17:20
[QUOTE=Hanse;47830]Souhlas, kompromisy jsou všude a pro mě má fuji jiné výhody, co by mi zas chyběly v jiném systému.[/QUOTE]

Iste, každý si to musí vyhodnotiť pre svoje potreby. Mne príde škoda, že Fuji trochu zamrzlo pri vývoji objektívov a po skompletovaní peknej F2 rady aktívnejšie nevyplňuje medzery, ktoré tam stále sú. 16-80, 70-300, kompaktnejší široký zoom, kompaktnejšie makro. A tiež viacero tých pôvodných objektívov by potrebovalo druhú verziu, najmä zrýchliť AF. Neviem či to nie je dôsledok toho, že museli rozložiť vývojové kapacity aj na stredoformát.
Sakini (1174)|5.4.2018 17:48
Je to spíš tím, že je to podstatně menší výrobce než velcí hráči, a jednak neuživí příliš mnoho podobných objektivů (rozsahem), a jednak tlačí na prémiový segment kde teče víc peněz. Proto další uvedené objektivy budou extra hoch, 8-16/2.8 za cca 50 tisíc a 200/2 za ještě mnohem víc. A pak snad už modernizace nejstarších pevných objektivů. Třeba univerzální zoom - 16-50, 15-45, 18-55, 18-135, 16-55. Těl se prodá podstatně míň než zrcadlovek Canon a Nikon, a ještě k nim přidat 16-80/2.8-4 který by nebyl z nejlevnějších a asi by se dost přiblížil 16-55/2.8, kdo to všechno má kupovat. On ten vývoj něco stojí, produkce něco stojí, a když se jich vyrobí míň bude zřejmě cena za kus vyšší. Zatím Fuji ještě není takový hráč, aby mohl mít tak bohatou paletu skel jako třeba Nikon, a od všech prodal dost kusů. Lehká 70-300 by se mi taky líbila, ale člověk nemůže mít všechno. Střední enthusiast třída je pro výrobce vlastně takový přepych, vybavení které si profi nekoupí a amatér na něj buď nemá nebo ho nepotřebuje. Já to tak mám vlastně podstatně lehčí než ty, protože kupuju to nejvyšší a tam už mi vyrobili přesně to co potřebuju. A v příštích letech se změna očekávat nedá, celkově foťáky padají, a že by Fuji CaNikonu ukouslo majoritní podíl se určitě nestane. Bohužel, ve fototechnice velmi často nedostaneme co potřebujeme, protože to neexistuje.
Hanse (206)|5.4.2018 20:39
kolyy: Ten středoformát dočasně asi bude mít velký vliv - na něj jsou novinky jak na běžícím páse. Ale doufám, že se to cca do roka srovná. Nerad bych za pár let zjistil, že musím přecházet, protože bych něměl čím zasklit - a upřímně bych asi ani nevěděl kam.
sblasko (133)|5.4.2018 21:55
[QUOTE=kolyy;47833]Bol by som nútený ísť do 18-135mm, čo mi príde ako nepresvedčivý úkrok stranou oproti GX80+14-140mm, ktorú používam teraz. [/QUOTE]

Sme na tom skoro rovnako, vsetci mame 16-50, ale kazdy s inym pouzitim (nekdo i spokojnostou). Ja som v zaciatkoch myslel, ze je vyhodnejsie mat i obj. 50-230, ale teraz postupom casu viac a viac spekulujem prave nad pevnou 90mm/f2.0. Ano prida vahu, ale ma aspon tu svetelnost. Rychly AF a dosah sa mi hodi na to co a ako fotim.

Co narobim, mam predat Fuji a vrhnut sa do nakupu ineho systemu, pretoze ma IBIS a lepsi Eye AF ci vydrz baterii?
Nie, pokracujem s Fuji, a ked bude treba dokupim dalsie pevne sklo.
kolyy (1542)|5.4.2018 22:58
Sakini: s mnohým súhlasím, avšak ak by som už išiel do top objektívov Fuji, tak tam mi podstatne lepšie sadne stred ponuky od Sony. Už sme o tom hovorili, FE 16-35/4 vs XF 10-24/4, FE 24-105/4 vs XF 16-55/2.8. Aj FE 24-240mm mi príde ako zaujímavejší kompromis ako XF 18-135mm. FE 70-200/4 sa mi zdá porovnateľne dobrý ako XF 50-140/2.8, aj keď Fuji má telekonvertor, čo môže byť výhoda. Som zvedavý ako bude vyzerať 8-16/2.8 v porovnaní s FE 12-24/4, keďže Sony sa tento objektív podľa všetkého veľmi vydaril.

Hanse: snáď máš pravdu. Pred pár rokmi sa mi veľmi páčilo, ako Fuji zverejňovalo svoj "roadmap", ktorý bol plný plánovaných objektívov. Podľa mňa by mohli aj viac otvoriť systém pre druhovýrobcov, ako to teraz robí Sony, ak sami nestíhajú.

sblasko: jasné, každý má svoje priority. Môj Fuji systém leží ladom a periodicky premýšľam ako ho obnoviť a využiť tie tri objektívy, ktoré mám. Tie objektívy (16-50, 50-230, 18/2) sú dobré v tom, v čom sú, ale určite by som potreboval aspoň jeden-dva ďalšie, aby to malo zmysel. A tam práve narážam, lebo tie možnosti ako 18-135mm neriešia to čo potrebujem.
Sakini (1174)|8.4.2018 11:58
[QUOTE=kolyy;47838]avšak ak by som už išiel do top objektívov Fuji, tak tam mi podstatne lepšie sadne stred ponuky od Sony[/QUOTE] A to už je zase o tom, že nejde jen o objektivy ale o celý systém. Jako cenově jsou si ty objektivy často blízké, a někdy je logicky Sony výrazně dražší (je to na FF, takže logicky). Sony 24-240 není žádný zázrak, jen univerzální průměr, to by Fuji možná umělo na APS-C líp - 16-160/4-6.3 v jejich optické kvalitě by mohl být zajímavý objektiv. Takže rozsahově je 24-240 zajímavé, ale pokud mluvíme o kompromisu mezi obrazovou kvalitou a rozsahem, Sony se mohlo rozsahem držet zpátky. Nakonec to ale je o uživatelské přívětivosti a nákladnosti celého systému, kdy jeden systém má třeba zajímavější objektivy, ale výrazně později a dráž, a pak je to celé irelevantní. Sony teď má zajímavý výběr (cenu nechme stranou), ale ne zrovna dlouho, většina opravdu zajímavých objektivů je z poslední doby, a skutečně výkonná těla jsou taky z poslední generace. A kdo je už zabydlený/zainvestovaný v jednom systému, jen tak nepřeskočí na tak drahý systém jako Sony FE. To je zajímavější pro nerozhodnuté, a Sony vyžaduje i při omezeném systému objektivů dost rozhodnosti a plnou kapsu, což potřebují ti kterým sedne jejich nabídka objektivů. A7 III konečně k něčemu vypadá, ale co jsem si spočítal sklo, cenové rozdíly neodpovídají rozdílu konečného výsledku oproti Fuji - pro naše běžné nadšenecké využití obojí je víc než dostatečné. Pak už je to jen o osobní preferenci.

[QUOTE=kolyy;47838]Podľa mňa by mohli aj viac otvoriť systém pre druhovýrobcov, ako to teraz robí Sony, ak sami nestíhajú.[/QUOTE] Jooo, to už tu bylo, a nedopadlo to. Ono se těžko navrhuje do systému kde všechny objektivy jsou nadprůměrné. Zeiss navíc udělal chybu, že dělal objektivy o skoro stejné ohniskové vzdálenosti jako nativní Fuji. Sony byla jiná story, hodně ohnisek chybělo a první objektivy byl nekvalitní nebo drahé. Tamron a Sigma se vždy vyjadřovali tvrdě odmítavě k možnosti vyrábět Fuji objektivy, a při tempu s jakým se systém rozšiřuje to bude trvat ještě roky.
kolyy (1542)|13.4.2018 00:36
Iste, kto je zainvestovaný do prémie v jednom systéme, tak mu nemusí zmena vôbec stáť za to. Z môjho pohľadu sa FF v podstate neprekrýva s tým čo mám, keďže ide (s ohľadom na formát) o podstatne svetelnejšie objektívy, za cenu nárastu rozmerov.

FE 24-240mm určite nie je zázrak, ale zaujímavý mi pri ňom príde práve rozsah, najmä začiatok na 24mm.
melolontha (3)|17.4.2018 10:27
Používám převážně (95%) 18-135 s buď X-A1, nebo častěji s X-T20 a jsem z něj docela nadšen. Nicméně několikrát se mi stalo že nešel, ani ručně, zaostřit na širším konci - musel jsem "přezoomovat" kousek od cca 20, zaostřit a pak znovu najet na 18 a znovu zaostřit (někdy několikrát). Přesto bych ho do reklamace nedal, ač ho vlastním od října 2017, protože to je opravdu výjimečně. Kreslí nesrovnatelně kvalitněji (a je o dost těžší :-)) než 16-50 nebo 50-230, které mám jako seťáky k X-A1. V kombinaci s X-T20 je hodně rychlý i v AF-C.
https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=47866&catid=member&imageuser=316587
foceno X-T20, 18-135, clona 8, max. zoom, vzdálenost zámku cca 4km, -5°C
Hanse (206)|20.7.2018 13:44
Ještě mě napadlo - v ČR už je dostupný AF adaptér na canoní skla - co Sigma 17-70mm C z bazaru? Láká mě dost světelnost, rozsah i zvětšení, takže by bylo dobře použitelné i jako walkaround sklo, nejen na cesty.
kolyy (1542)|20.7.2018 14:17
Fujifilm sa práve vrátil k "roadmape" a je tam na rok 2019 XF16-80mm F4 OIS WR! Ale pre mňa je to neskoro, všetko od Fuji som už predal a na stole mi sedí A7 III ;)
Hanse (206)|20.7.2018 14:18
Vim, ale jestli 2019 myslej podzim, tak to už je trošku dlouho + trochu se bojím ceny
kolyy (1542)|20.7.2018 14:23
[QUOTE=Hanse;48971]Ještě mě napadlo - v ČR už je dostupný AF adaptér na canoní skla - co Sigma 17-70mm C z bazaru? Láká mě dost světelnost, rozsah i zvětšení, takže by bylo dobře použitelné i jako walkaround sklo, nejen na cesty.[/QUOTE]

Ako fungujú adaptéri na Fuji? Je to aspoň trochu porovnateľné so Sony, kde Sigma MC-11 aj Metabones sú veľmi slušné aj čo sa týka AF.
Hanse (206)|20.7.2018 14:38
Jak u kterého objektivu jak která značka (zatím jsou, co vím, Fringer, Steelsring, Kipon a Viltrox) - u fujifoto mají fringer a každou chvílí přidávají nová podporovaná skla přes update FW. Jinak u podporovaných skel podle videí funguje i AF-C dobře. AF-S, který normálně používám, by snad neměl být problém.