Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

koupit Samsung nx3000 nebo Panasonic Lumix DMC-TZ55 (rozhodnutí, rozdíly..)

deniisek19 (10)|16.3.2015 11:31
Dobrý den, prosím o radu. Jsem laik co se focení týče, ale ráda bych nový fotoaparát. s výklopným displejem.( to je podmínka) Teď mám lumix fs11 a přemýšlím o dvou modelech. a to:
Samsung nx3000 vs Panasonic Lumix DMC-TZ55
vím, že asi porovnávám docela neporovnatelné, ceny se dost liší, ale stejně by mě zajímalo. Je mezi nimi opravdu tak velký rozdíl? Tak jako v ceně je na tom i v kvalita?
Požaduji lepší video tzn full HD, ráda bych i lepší kvalitu snímků, než v dosavadním.
Fotím nejčastěji zvířata v pohybu. Pak dost oblečení v místnosti, a dále klasické využití, na momentky, dovolená a pod.

PS: ten samsung mám možnost koupit měsíc starý z druhé ruky za 6500kč. I když je koupě z bazaru risk, zvlášť když nelze osobní předání,ale očekávám mezi těmito modely celkem rozdíl?
Za nový samsung bych 10,000 nedala.)je to pro mě zbytečně moc) Ten panasonic bych koupila nový za 5.000kč

Co mi poradíte?
děkuji všem za názor

Ps: viděla jsem na samsung video, kde fotoaparát umí zaostřit na určitou věc a pozadí rozmazat, a také naopak rozmazaná věc v popředí a ostré pozadí. Moc se mi to líbilo. Tohle opravdu muj stařeček neumí. Uměl by to i ten panasonic? Nevíte jak se toto "ostření" odborně jmenuje?:-) omlouvám se za blbuvzdorné otázky:-)
zeloi (79)|16.3.2015 12:57
Samsung má výměný objektiv - takže to je velké plus. Určitě tam bude možnost manuálního nastavení clony a ostření (ono rozmazání pozadí či popředí). Ten Panasonic toto mít nebude. A pokud ano, tak má menší čip, takže hloubka ostrosti tam bude jinde. Podle mě v tomto souboji vede Samsung - a říkám to nerad, protože sám mám Lumixe :-)
kultus (1295)|16.3.2015 16:07
trochu mne zarazi, ze zakladas nove tema a nepokracujes ve starem, kde jsou uz nejake informace a spousta lidi se ti tam snazilo pomoct... :thumbdown stacilo to tam updateovat...
Milan Šurkala (3381)|16.3.2015 17:39
[QUOTE=deniisek19;37072]Ps: viděla jsem na samsung video, kde fotoaparát umí zaostřit na určitou věc a pozadí rozmazat, a také naopak rozmazaná věc v popředí a ostré pozadí. Moc se mi to líbilo. Tohle opravdu muj stařeček neumí. Uměl by to i ten panasonic? Nevíte jak se toto "ostření" odborně jmenuje?:-) omlouvám se za blbuvzdorné otázky:-) [/QUOTE]

Jmenuje se to "hloubka ostrosti", často uváděno pod zkratkou HO nebo DOF (z anglického Depth Of Field). Tohle je záležitost velikosti čipu, ohniskové vzdálenosti (úhlu záběru), vzdálenosti zaostření a světelnosti (resp. zvolené clony) objektivu. Čím větší čip (a spolu s tím zpravidla i větší fotoaparát), tím větší možnost mazání pozadí nebo popředí. Stejně tak čím lepší světelnost (menší hodnoty F objektivu, např. F3,5 je lepší než F5,6,...), tím více to maže pozadí. A stejně tak čím větší "zoom" (byť tohle není úplně přesné), tím více to maže a čím blíže je objekt, tím více to maže. Fotoaparát s velkým čipem, hodně přibližující objektivem (s úzkým úhlem záběru), dobrou světelností (nízké číslo F) a krátkou vzdáleností od foceného objektu bude mazat jak šílený, naopak kompakt s malým čipem na širokém úhlu záběru se špatnou světelností (vysoké číslo F) a při ostření na mnoho a mnoho metrů nerozostří nic.

Ten Samsung má mnohonásobně větší čip než Panasonic (cca 23x15mm proti 6x4mm), což je ten důvod, proč to tak Samsung maže, ačkoli světelnosti mají docela podobné (okolo F3,3-3,5 na začátku a hodně přes F5 na konci). Kdybys na Samsung dala třeba F1,4 objektiv, to by mazalo pozadí jak blázen. U Panasonicu se sice taky dá mazat pozadí, ale výrazněji to bude vidět, jen při extrémním zazoomování na nějaký blízký objekt.

Podrobněji jsem to vysvětloval v sérii Focení s Koalou ( https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou-hloubka-ostrosti/4113 ), tak se tam na to můžeš kouknout, je to tam i s ukázkami.
castielo (5)|30.3.2015 21:11
Neviem ci je pre pani este tema aktualna, ale momentalne sa na slovensku predava NX3000 za cca 6595 CZK. Zhodou okolnosti, som mal moznost porovnat tento samsung so starsim bratom lumix TZ-20 (cca 3,5 rocny model ?, ale podla recenzii novsie TZ ziadny velky pokrok). Snad neporusim ziadne pravidla, ale pre porovnanie nocny rezim https://www.dropbox.com/s/74pskb23x1z1769/P1070936.JPG?dl=0 vs https://www.dropbox.com/s/3m6vht8lko67clq/SAM_0115.JPG?dl=0 a auto rezim https://www.dropbox.com/s/xk3nicuzr6wumjq/P1070940.JPG?dl=0 vs https://www.dropbox.com/s/in8gmeqnjdibgwz/SAM_0117.JPG?dl=0

v tme je rozdiel zjavny aj pre slepeho :D za svetla budu fotit podla mna plus minus rovnako, vyhoda lumixu bude asi zoom, ale mne sa samsung zda za tu cenu co sa tyka obrazu velmi dobra kupa. Snad som aspon trosku pomohol s rozhodovanim ...
kultus (1295)|31.3.2015 07:17
no nevim jestli budou za svetla fotit "rovnako"...DR, celkove detail a zadny sum na zakladni ISO budou IMHO jasne na strane samsungu...