Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Polarizační filtr na kompakt

zdeneli (3)|18.1.2010 15:03
Dobrý den, Chci se zeptat, jestli lze na dnešní kompakty typu lx3 a podobné dát polarizační filtr, popřípadě nějak to obejít, vyrobit, atd.., nebo je už v přednastavených programech podobná funkce?
Děkuji
Milan Šurkala (3381)|18.1.2010 17:47
Polarizační filtr není žádná funkce, propouští světlo jedné polarity (víceméně), toto softwarově prostě neobejdeš. Filtr lze na některé kompakty nasadit, ale není jich mnoho, mělo by to jít na profesionálnější kompakty typu LX3, G11, případně některé ultrazoomy (např. FZ28, s trochou štěstí na Canony SX1/10/20,...). Umí to i některé obyčejnější kompakty, ale takových je opravdu málo. Přinejhorším to lze řešit tak, že budeš jednou rukou fotit a druhou držet filtr před objektivem.
pavel_p (151)|18.1.2010 23:39
Jestli tím LX3 apod. myslíš asi 2% z dnešní nabídky kompaktů tak ano. Chce to nějaký adaptér se závitem na filtry příp. telekonventory (asi nebývá vyráben ve velkých sériích, takže může mít dlouhou dodací lhůtu a na kus kovu brutální cenu ... ale na kvalitní kompakt a focení přírody to není špatná investice). Držet filtr na objektivu rukou je opravdu nouzové řešení, nelze vyloučit, že existuje nějaký držák do stativového závitu, ale nebude to ono.
busy (782)|19.1.2010 06:41
[quote=pavel_p;4558]Chce to nějaký adaptér se závitem na filtry příp. telekonventory (asi nebývá vyráben ve velkých sériích, takže může mít dlouhou dodací lhůtu a na kus kovu brutální cenu[/quote]

Takyto adapter LA3E pre FZ18/28/38 sa u nas bezne predava za 29 eur (priserna cena za kus kovu), ale napriklad na ebay sa da bezne kupit za 13 dolarov, co je uz ovela lepsia cena.
zdeneli (3)|19.1.2010 14:01
Moje dosluhující W1 nějaký závit má, ale než jsem přisel na co to je, tak už vybírám novej kompakt, a po přečtení článku o filtrech už vím co mi chybělo. LX3+ nástupce je jedním z favoritů, tam asi ten problém nebude, ale na ty ostatní asi ano. Pro mě není problém si nějakej držák vyrobit, i když to beru jako poslední možnost. Taky bych se chtěl zeptat jestli ten filtr musí být "nasunutý" co nejblíže, nebo u tohoto filtru tam určitá mezera může být. Přinejhorším a pokud to tam vleze odříznu ten závit z W1 a nalepím na novej kompakt. Ale to už by byla opravdu prasárna.
pavel_p (151)|19.1.2010 21:26
[quote=zdeneli;4566]Moje dosluhující W1 nějaký závit má, ale než jsem přisel na co to je, tak už vybírám novej kompakt, a po přečtení článku o filtrech už vím co mi chybělo. LX3+ nástupce je jedním z favoritů, tam asi ten problém nebude, ale na ty ostatní asi ano. Pro mě není problém si nějakej držák vyrobit, i když to beru jako poslední možnost. Taky bych se chtěl zeptat jestli ten filtr musí být "nasunutý" co nejblíže, nebo u tohoto filtru tam určitá mezera může být. Přinejhorším a pokud to tam vleze odříznu ten závit z W1 a nalepím na novej kompakt. Ale to už by byla opravdu prasárna.[/quote]
Může být mezera, ale o to větší pak musí být průměr filtru. Tak, aby v rozích fotky nebyla patrná rozmazaná obroučka filtru ani na nejširším ohnisku... teda pokud objektiv různě zajíždí a vyjíždí tak ani na žádném jiném a ani při nejotevřenější cloně. Počítej s tím, že na polarizáku je ještě závit (na další filtr nebo krytku), takže je jeho délka asi 0,5cm. A umístit ho co nejblíž asi není špatný nápad, vzhledem k tomu, že s průměrem filtru se zvyšuje cena.
zdeneli (3)|21.1.2010 12:24
Děkuji