Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

LX7 nebo dokoupit 12-32 od Panasonicu

ka.mik1 (71)|2.7.2015 12:47
Zdravím, řeším docela úsměvnou věc a potřebuji si nechat poradit od vícero lidí:) Nastala situace, že mám Panasonic GX7 s objektivy 14-42 II a 45-175 PZ s klasickou světelností setových objektivů a řeším jak zvětšit ohnisko, makro a noční snímky. Jsem laik a proto by mne zajímalo srovnání svou variant, které mne napadly. Buď ke GX7 dokoupit objektiv 12-32 od Panasonicu, kde si sice světelností a makrem moc nepomůžu, ale širším ohniskem ano, nebo druhá varianta koupit LX7 ale s menší čipem, na kterou se však pěje samá chvála v recenzích, ale měl bych zas fotoaparáty dva..... Rád bych se zeptal "Jak by dopadlo podle vás obrazově srovnání GX7 s řádově větším čipem, dokoupeným objektivem 12-32, ale řádově horší světeleností oproti přesnému opaku LX7 po stránce kvality fotografií?" Docela by mne zajímal i názor pana Milana, protože oboje testoval, děkuji moc. Ten objektiv stojí stejně jako LX7. Fakt jsem netušil, že tohle budu někdy řešit:)
Komo (840)|2.7.2015 17:20
Má to vôbec zmysel v tvojej situácii riešiť ohnisko 14 vs.12?
kultus (1295)|2.7.2015 18:03
Po prepoctu je to 28mm vs. 24mm, ono se to nezda, ale je to docela rozdil...pri sirokouhlych fotkach je znat kazdy milimetr. Resit vyuziti asi nema smysl jestli se pro to rozhodl at uz v jednom nebo druhem pripade. Samozrejme otazka je jaka bude na tom sirokem konci kvalita.
ka.mik1 (71)|2.7.2015 18:26
Určitě. Nezdá se to, ale je to hrozně návykové, teda alespoň pro mne. Zvyknul jsem si z FZ72 s počáteční f2,8, která má dokonce 20mm, pak mám TZ5, která má počátek na 28mm a chybí mi to, je to málo, takže chci něco mezi. V budovách nebo zahradách je to širší ohnisko pro mne velká výhoda. Navíc, jsem objektiv 14-42II dostal v podstatě v ceně fotoaparátu, ale ikdyž asi je fajn, je pro mne velký, takže i proto se zajímám o 12-32, přeci jen 5cm nebo 2,5cm na délku je rozdíl. Ale jde mi o ten poměr, zda se dá srovnat velký čip s objektivem 3,5-5,6 horší světelnosti oproti menšímu čipu v LX7, ale zase objektivem 1,4-2,3 a zda i přesto v obrazové kvalitě při focení třeba večer bude lepší ta GX7 nebo to bude v podstatě vyrovnané. Taky by mne zajímal poměr obrazové kvality LX7 vůči starší TZ5 do 90mm, zda to vůbec půjde poznat, kterou bych tímto chtěl nahradit. Prostě buď všechno nechat na GX7, nebo si GX7 nechat jen na občasné "vyšší" focení a tu LX7 brát třeba na kolo, do kapsy, makro, přeci jen ta GX7 je větší, takže ji beru místo zrcadlovky, s kterou se chci víc učit. GX7 s 12-32mm x LX7 90mm x TZ5 do 90mm. Kdysi tu někdo psal, že je krásné mít foťák co všechno umí, ale než bych to já nastavil, tak mi ten záběr uteče, proto jsem na vážkách, zda nemít dva fotoaparáty..
Komo (840)|2.7.2015 19:29
Osobne by som dva fotaky nechcel. Jeden z nich by v tom pripade zapadal prachom. Kup objektiv, vyskusaj a pripadne vrat. Ak si ho nechas, druhy sa ti mozno podari predat. Pochybujem, ze by si vyuzival oba.
Petr Be. (211)|2.7.2015 19:42
Já bych zase dva fotoaparáty na dvě různé věci nezatracoval, ale pokud nechceš dělat jen malé fotky, tak bych LX7 jako "šíro" nedoporučoval. Cokoli nad FullHD bude jasně horší, a kvalita snímků to obvykle odskáče při focení přírodních objektů (stromy, tráva). Proti MFT nebo APS-C se na to vpodstatě nedá koukat. Jenže z 28mm kvůli 4mm dávat tolik peněz, taky bych nebyl nadšený. Máš to těžké :-)
aragonn (55)|2.7.2015 21:14
Lx7 si občas půjčím od kamaráda a rozdíl v kvalitě proti mé GH3 mi nepřipadá nějak velký za pěkného počasí se setovým objektivem je dokonce lepší LX7 co do ostrosti než GH3.Dříve jsem vlastnil LX5 a TZ5 mám doted a rozdíl hlavně v interiéru podstatný ve prospěch LX5.Já půjdu do LX7 jako záložní fotoaparát.
Choze (2)|3.7.2015 11:19
Já jsem si ke své GX7 objektiv 12-32 koupil a nelituji. Celá sestava je příjemně malá (objektiv je kratší o nemalých 2,5cm) a začátek 24 mm je pro mne k nezaplacení. Koupil jsem i automatickou krytku, ale ta mi nějak ergonomicky nesedla, tak jsem ji zase sundal. Uvažuj také, že časem bude LX7 téměř neprodejný, kdežto objektiv tak rychle hodnotu neztratí.
kultus (1295)|3.7.2015 15:54
Tak jeste jednou, prohlizec rano evidentne sklamal a prispevek nakonec nepridal. Nevim jak je to pouzitelne na MTF, ale urcite jsou nejake sirokouhle predsadky co ti par uzitecnych mm pridaji. Na makro je pak stejne lepsi nasadit mezikrouzky a idealne nejaky manual pokud to nepouzivas porad.
ka.mik1 (71)|4.7.2015 14:55
Děkuju moc zatím za rady, pořád všechno zvažuju, je to fakt složité. Zvažuju jak LX7, tak GM1 s 12-32, tak RX100III, tak předsádky od Panasonicu na 14-42 objektivy. Je to hodně těžké, požaduju nějakou větší změnu od TZ5, to především, pak makro, lepší video, širší záběr. Už v tom sedím dva dny, pročetl jsem spoustu recenzí odsud i v zahraničí, a byl prakticky rozhodnut pro LX7, nabízí toho dost, ale přesto váhám. Stejně tak jak ho hodně lidí vychvaluje jsem namlsán na TZ řadu a její výstupy z objektivů a u té LX7 mi přijde ten výstup trošku zvláštní, prostě jiný na některých fotkách. Jako by to byl fotoaparát dvou tváří. Přišly mi vynikající fotky v noci a makru, ale jakmile zasvítilo někde sluníčko tak mi přišlo jako by byly fotky moc přesvětlené, něco jak na televizi zvýšíte jas, jakoby mléčný závoj, ale je to jen můj subjektivní dojem. Myslíte, že tak se chová třeba ten ND filtr a když se nepoužije, bude ostrost větší, nebo kvalitnější výstup? V jedné recenzi psali, že museli softwarově upravovat ostrost, tomu já bych se chtěl vyhnout. Možná se mi to zdá a v reálu to nepoznám. Přidám dva odkazy, které mne právě trochu rozhodily. Na první je vidět, že ten černý čtverec není vůbec černý oproti konkurenci a na druhém srovnání je taky černá jakoby šedá, navíc je obraz dost nějaký roztřepený, což nechápu vůbec, jakým způsobem dpreiew testuje, ale nevím co si mám o tom myslet, když na drtivé většině starších fotoaparátů je krásně ostrý...., dost zajímavé je, že i světelný RX100 je dost nevýrazný. Prostě starí FZ150, se kterým má LX7 údajně stejný čip, je ostrostí i barvami nějak dost poráží, ale to vidím jako laik, nevím co to znamená pro oko neamatéra:( LX7xGM1xRX100IIIxpředsádky ....totální dilema.

http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=oly_stylus1&attr13_1=oly_xz2&attr13_2=nikon_cpp7700&attr13_3=panasonic_dmclx7&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=100&attr16_1=100&attr16_2=100&attr16_3=100&normalization=full&widget=1&x=0&y=0

http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare?utm_campaign=internal-link&utm_source=mainmenu&utm_medium=text&ref=mainmenu#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&slotsCount=4&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=panasonic_dmcfz150&slot1Sample=p1040106&slot2Camera=sony_dscrx100&slot2Sample=dsc00472&slot3Camera=panasonic_dmclx7&slot3Sample=p1040024&x=0.07005372959752305&y=0.14281612284087145
Milan Šurkala (3381)|4.7.2015 15:01
No, rozdíl ve světelnosti mezi těmi fotoaparáty je takřka 3 EV, což je opravdu hodně a na dorovnání výkonu čipů to stačí, možná bych i řekl, že za horšího světla by LX7 mohla být navzdory výrazně menšímu rozlišení lepší, ale neměl jsem je vedle sebe, tak těžko říci. LX7 má totiž navíc velmi ostrý objektiv. Mazat pozadí to bude oboje plus minus stejně (LX7 trošku více, ale nic, co bys na první pohled poznal)... Nicméně, pokud už máš GX7, asi bych další fotoaparát nekupoval (pokud opravdu nechceš něco, kdy jsou důležité rozměry a nechce se ti tahat GX7) a šel do té 12-32mm nebo jiného širokoúhlého objektivu (Olympus 9-18mm?). Makro bych řešil předsádkou. Neudělá to sice nějaké zázračné zvětšení, ale trochu pomůže.

---------- Doplněno v 15:01 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:59 ----------

[QUOTE=ka.mik1;38565]Prostě starí FZ150, se kterým má LX7 údajně stejný čip, je ostrostí i barvami nějak dost poráží, ale to vidím jako laik, nevím co to znamená pro oko neamatéra[/QUOTE]

Nemá. LX7 má 1/1,7" senzor (využívá jen 1/2"), mělo by jít o stejný čip jako třeba v Olympus XZ-2, Nikonu P7700,... FZ150 má jen 1/2,3" snímač.
Milan Šurkala (3381)|4.7.2015 15:04
[QUOTE=ka.mik1;38565]LX7xGM1xRX100IIIxpředsádky[/QUOTE]

RX100M3 a makro, na to zapomeň :-) Ono to ani nemá filtr, takže tam předsádku těžko přiděláš (buď držet rukama, což je k ničemu nebo závit koupit a nalepit)
Petr Be. (211)|4.7.2015 15:54
ka.mik1
Subjektivní dojem to s Tím Panasonicem jistě je, ale nejsi v tom sám. Řešilo to po forech mnoho lidí, a nevyřešil to nikdo. Prostě to tak je. Je to prostě trošku jiný stroj. I když ne ve špatném slova smyslu.
Černost čtverce z recenze je dána množstvím světla a vyvážením bílé. Nic, co by se nedalo nastavit nebo upravit. Prostě to do recenze dali tak, jak to univerzální konverzní program vyplivnul. Toho si snad ani nevšímej...
Ta roztřepenost obrazu, tomu se říká aliasing nebo moiré. Dělá to většina fotoaparátů, a tento Panasonic to odskákal proto, že motiv toho objektu se dobře shoduje s velikostí pixelů právě toho fotoaparátu na tu vzdálenost, a jelikož Panasonic má objektiv ostrý, který jentak něco nerozmaže, tak to je vidět hodně. Také to není nic, co by Tě mělo vzrušovat.
Pro představu posílám srovnání s lepším strojem (Nikon D810 vpravo nahoře) o jiném rozlišení a jiné velikosti snímače, kde se to neděje.
http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=oly_stylus1&attr13_1=nikon_d810&attr13_2=nikon_cpp7700&attr13_3=panasonic_dmclx7&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=100&attr16_1=100&attr16_2=100&attr16_3=100&normalization=full&widget=1&x=-0.6292680803244111&y=-0.6132184866856765
Jak je vidět, ostatní kompakty to dělají také, jen trošku jinak. Navíc je vidět, že mají snímky menší kontrast a ostrost. Tady za to, leč je to nepříjemné, bych Panasonicu dal spíš plus.
Cos napsal zkrátka není moc relevantní. Děsíš se věcí, které jsou naprosto vpořádku, a naopak se neděsíš věcí, které by Tě děsit (v porovnání s bezzrcadlem s velkým snímačem) měly :-)

Ad Milan: Sony RX100 na makro opravdu ne. Panasonic má normálně 1/1,7" snímač, ale je v tzv "multiaspect" setupu s menším objektivem, takže jeho užitná plocha je opravdu menší. To z jistých hledisek není špatně, z jiných ano. Plocha snímače je to, co člověku dá dost rozlišení, málo šumu, atd. A tu Ten Panasonic moc nemá.

Nakonec asi chápu, proč koukáš po LX7. Opravdu je to velmi univerzální řešení, se kterým by bylo hodně srandy. Ale za deset litrů, to je dost. Asi bych koukal po nějakých makro kroužcích a širším objektivu.
ka.mik1 (71)|4.7.2015 19:20
No byla by to úplně pro mne vyhovující náhrada, to je pravda:) Sice by to nebylo na takové výši jako CSC, a oželil bych zoom, který na kole třeba stejně nevyužiju, ale širší ohnisko to má, makro krásné, kvalita oproti TZ5, i přes její kvality, snad také o něco lepší, video rozhodně, noční fotky také, rozměry ujdou, prostě pro moje účely by to bylo skoro dokonalé. Jediné co řeším, je to barevné podání, jestli je to prostě charakteristika fotoaparátu, nebo by se s tím dalo něco udělat, třeba vyvážením té bílé nebo něčím jiným. Prostě z jiných Panasoniků mi přišly ty barvy plnější, živější, jasnější...

http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=oly_stylus1&attr13_1=oly_xz2&attr13_2=nikon_cpp7700&attr13_3=panasonic_dmclx7&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=100&attr16_1=100&attr16_2=100&attr16_3=100&normalization=full&widget=1&x=-0.08399014778325123&y=0.6710387525796835

Když se podívám na tohle, tak jako by to bylo foceny přes bílou folii, je to vybledly, stejně jako v některých recenzích. Třeba v porovnáním na Olympus XZ2 mi přijdou ujeté, přijdou ty barvy mdlé, červená je do oranžova a pod. . Šlo by s tím změnou nastavení ve fotoaparátu něco udělat, aby byly barvy sytější?:) Zvažuji na kolo i tu GM1, která má součástí právě ten 12-32 objektiv, a je malá s tím, že by se dal ten objektiv přehazovat i na GX7, ale je pravda, že nejvíc by mi vyhovovala LX7. Cena je relativní, Tz5 mám také 8 let:)
Milan Šurkala (3381)|4.7.2015 19:45
[QUOTE=ka.mik1;38575]Šlo by s tím změnou nastavení ve fotoaparátu něco udělat, aby byly barvy sytější?[/QUOTE]

Fotoaparát má nastavení kontrasu, ostrosti i saturace barev, takže si to můžeš upravit. Otázkou je, co to pak udělá s fotkou (třeba zvýšení kontrastu jde často proti dynamickému rozsahu,...)
Petr Be. (211)|4.7.2015 20:30
Doporučuju se dívat také na reálné snímky. Například Canon Powershot G15 v tmavosti černých a v barvičkách ten Panasonic válcuje, ale při focení vzdálenějšího zatravnění a stromů je to hnůj, a Panasonic ho těžce předčí (také proto jsem se zbavil své G15ky). Větší patlanici jsem neviděl. Fotky z Panasonicu z různých recenzí pak vypadají znatelně lépe. Vyzkoušel jsem si teď, že přidáním saturace na červenou (což jde ve fotoaparátu snad také), je snímek stejně pěkně barevný jako u Olympusu a jinde. Tam bych se toho taky nebál.
Dynamický rozsah s kontrastem se nemusí nutně snižovat. Nicméně předem to nejde ani vyloučit. Záleží na processingu ve fotoaparátu.
Nicméně i tak mi výsledky přijdou oproti MFT strojům docela "tristní"
http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=oly_stylus1&attr13_1=oly_xz2&attr13_2=panasonic_dmcgm1&attr13_3=panasonic_dmclx7&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=100&attr16_1=100&attr16_2=125&attr16_3=100&normalization=full&widget=1&x=0.10777401477832498&y=-1.1017885806007799
kolyy (1542)|4.7.2015 21:46
Pekná diskusia, ja len dodám, že vôbec nie zlá možnosť je aj GM1. Pokiaľ sa zoženie za dobrú cenu (nejaký čas bol bežne za 12000Kč, teraz to trochu stúplo, zdá sa), tak to telo je k tomu objektívu 12-32 za smiešne peniaze. Pritom senzor a procesor je rovnaký ako v GX7, hlavné mínus je len pomalšia mechanická závierka. Príde mi ako celkom zaujímavé riešenie mať dva foťáky, jeden plnohodnotný a jeden kompaktný, a pritom oba v jednom systéme s plnou použiteľnosťou všetkých objektívov.
sblasko (133)|6.8.2015 21:35
Mam doma LX7 i G1. Oba maji stejne moznosti upravy farieb, vratane jemneho doladenia po ose Amber/Magenta/Green/Blue. GX7 to bude mat stejne. Na foru dpreview nekteri uzivatelia pouzivaju pre AWB v horsich svet. podminkach posuv 3 nebo 2 kliky do Amberu a pak 1 do Magenty. Farebne podanie je ale subjektivne. Ja napr. pouzivam standard a -2 pro Saturaciu. Zavoj na JPEG fotkach nepozorujem. Co som ale vysledoval z test. fotek je, ze vsechny LX7 mali fw. ver. 0.2.0 nebo 0.3.0 pricom ja mam oficialny 1.0.0. SILKYPIX Studio dovoluje menit AWB i v JPEGu (ako zachrana sa to nekdy hodi). Byt na vasem miste - idem asi do objektívu 12-32 mm.

Este k LX7 na webu ktosi napsal:
The camera consistently overexposes. This cannot be worked around adequately because the overexposure seems to be less than 1/3EV, but the minimum you can comp is 1/3EV... so you always end up overexposing or underexposing and there is no workaround.
The live histogram does not match the histogram of the final shot by some way at the top end (in particular, it shows clipped highlights as within range). The live histogram is thus useless in preventing blown highlights, meaning it is not fit for purpose.

Inak out of topic, skumal som fotku z dpreview ako bola robena (preco je neostra) a zaujalo ma - bol zapnuty self timer na 2 sec. (asi na stative), clona 2.8, cas 1/125 , zoom 90 mm , stabilizator = on. Nemoze byt nahodou toto problem. Preco fotka z GX7 a FZ100 bola robena pri vypnutom stabilizatore (i ked s dlhsim casom)? Nie nahodou aby sa vyhli problemu rozmazania zaberu?

PS: Som len zaciatocnik, a tak se len pytam a skumam ...