Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm FinePix HS10

Sedo (20)|16.3.2010 21:51
Pretože stále ešte nie som rozhodnutý o výbere nového fotoaparátu, chcel by som poznať názory diskujtujúcich o tomto novom kúsku. Asi hlúpa otázka, pretože ešte u nás nie je na trhu. Ktovie prečo? Takže mi prosím prepáčte, ale i tak, ak máte o ňom nejaké info, budem vám vďačný. Od Fujifilm Slovakia som dostal odpoveď, že by mal byť asi koncom apríla za 429 EUR. Tento stroj ma zaujal niekoľkými vlastnosťami, ale realita možno bude iná. Teším sa na recenziu od Milan Šurkalu, dúfam, že nebudem sklamaný. Páči sa mi mechanický zoom, aa batérie, výklopný display, prijateľná svetelnosť, 10 megapixelov, sane na blesk a iné. Som veľmi zvedavý na kvalitu fotografií. Ďakujem za odpovede.
Milan Šurkala (3381)|16.3.2010 23:19
Fotoaparaty jsou vzdy predstavovany s predstihem s tim, ze dostupnost bude pozdeji. Takze na letosnim unorovem PMA 2010 bylo u vetsiny pristroju receno, ze v prodeji budou az v breznu/dubnu. Nejde o nic neobvykleho a pozdejsi uverejneni na trh se netyka jen malych trhu, jako je cesky nebo slovensky.
Osobne si myslim, ze po technologicke strance pujde o velmi dobry pristroj, nabizi toho fakt hodne. Obavam se ale o optickou kvalitu, znam objektivy Fujifilmu a vetsinou jsou to docela vtipne aberujici silenosti. CMOS cip bude patrne vic sumet (ostatne jako vsechny male CMOS cipy), Fuji ma vsak vyhodu podpory nizkych citlivosti, takze by za dne mohl fotit dost pekne (napr. Sony WX1 zacina na ISO 160, takze nezasumenou fotku nelze vyfotit). Sam jsem velmi zvedav, co z toho vznikne. Ted sice mam jeste nejake fotaky a objektivy na testy, dalsim fotoaparatem, ktery se pokusim zajistit, bude prave HS10.
Sedo (20)|21.3.2010 11:04
Milan Šurkala (3381)|21.3.2010 14:59
[quote=Sedo;5243]Milan, čo povieš na tie fotografie? http://www.optyczne.pl/2795-nowo%C5%9B%C4%87-Fujifilm_HS10_-_zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.html[/quote]

Vidím, že Fujifilm se vcelku dobře popral s chromatickou aberací, která konečně není problém. Dokonce bych řekl, že půjde o jeden z nejméně aberujících ultrazoomů vůbec, ačkoli ani HS10 se tento problém nevyhýbá. Vinětace mi přijde průměrná, míru ostrosti si na některých fotkách drží dobře i v rozích. Slabý článek vidím ale v čipu a zpracování dat. Odšumování je dle mého názoru až příliš silné, a to i na nejnižších citlivostech. Jde to dobře vidět na předposlední fotce budovy při ISO 100, kde není žádná struktura omítky, ale jen taková rozmáznutá plocha. Odšumování na obloze a hladkých plochách je ale dobré, neboť nevznikají ustřelené pixely. Přijde mi, že až do ISO 1600 si drží vcelku dobré barvy. Každopádně síla fotoaparátu se nejspíš ukáže až v RAWu, neboť ty JPEGy jsou opravdu hodně rozpatlané, to odšumování dost přehnali. Dofüfám, že míru odšumování půjde pro JPEGy v menu fotoaparátu stlačit dolů, protože takováto míra není vůbec dobrá (připomíná mi fotoaparáty Samsung, kde je to u 12MPx přístrojů také nesmyslně a naprosto zbytečně přehnáno).
Sedo (20)|25.4.2010 11:08
Milan, budeš robiť na tento fotoaparát recenziu? Som veľmi zvedavý na výsledky. Vraj je už u vás na trhu.
Milan Šurkala (3381)|25.4.2010 15:42
[quote=Sedo;5706]Milan, budeš robiť na tento fotoaparát recenziu? Som veľmi zvedavý na výsledky. Vraj je už u vás na trhu.[/quote]

Ano, recenze by měla být. Nejsme bohužel takový trh, abychom fotoaparáty dostávali ještě před začátkem prodeje, do samotného Fujifilmu přišly první vzorky teprve v tomto týdnu (kdyby to bylo dřív, aby se mohly rozeslat nějaké vzorky pro testy, které by pak vyšly v době uvedení do prodeje, bylo by to fajn).
sajo63 (1)|15.5.2010 19:27
Ma niekto skusenosti s novym firmware 1.01? Su nejake zbadatelne zlepsenia?
Sedo (20)|16.5.2010 11:34
[quote=sajo63;5910]Ma niekto skusenosti s novym firmware 1.01? Su nejake zbadatelne zlepsenia?[/quote]
Máš ho? Ak áno, môžeš napísať nejaké skúsenosti?
sajo63 (1)|16.5.2010 12:25
Nemam ho, ale uvazujem o kupe. Rozhodujem medzi HS10 a FZ38.
Sedo (20)|16.5.2010 13:15
[quote=sajo63;5917]Nemam ho, ale uvazujem o kupe. Rozhodujem medzi HS10 a FZ38.[/quote]
HS10 a Panasonic FZ38 sú foťáčiky - ultrazoomy, ktoré po dlhšom výbere (niekoľko mesiacov) ostali v mojom užšom výbere. Naozaj čakám len na recenziu p. Šurkalu. Sľúbil, že ju urobí. HS10-u sledujem už od začiatku februára. Ak by si chcel, zaujímavá a ozaj veľmi dlhá diskusia je na jednom českom webe. Len neviem, či by som mohol odkaz nechať tu, asi by bol vymazaný. Je tam niekoľko príspevkov o 1.01.
sajo63 (1)|16.5.2010 13:28
Mohol by si poslat odkaz na [email]saghyj@gmail.com[/email]?
Priblizne kedy bude ta recenzia, da sa vediet?
Milan Šurkala (3381)|16.5.2010 14:44
Bude velmi brzy :-)
Sedo (20)|16.5.2010 19:51
[quote=sajo63;5919]Mohol by si poslat odkaz na [email]saghyj@gmail.com[/email]?
Priblizne kedy bude ta recenzia, da sa vediet?[/quote]
Odkaz som ti poslal. Recenziu očakávam naozaj objektívnu, pretože p. Milan Šurkala nepreferuje žiadnu značku, hodnotí podľa výsledkov testovania, aspoň podľa môjho názoru.
sajo63 (1)|16.5.2010 20:29
Dakujem za link.
Test FZ38 nerobil p. Šurkala, ak ano kde ho najdem?
Milan Šurkala (3381)|16.5.2010 20:39
[quote=sajo63;5926]Dakujem za link.
Test FZ38 nerobil p. Šurkala, ak ano kde ho najdem?[/quote]

https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-fz38-nejlepsi-ultrazoom-soucasnosti/2871

Staci v levem sloupecku najit vyrobce Panasonic, najede stranka a tam v takovem naoranzovelem ramecku je seznam recenzi produktu od Panasonicu.
Sedo (20)|19.5.2010 08:51
[quote=Milan Šurkala;5928]https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-fz38-nejlepsi-ultrazoom-soucasnosti/2871

Staci v levem sloupecku najit vyrobce Panasonic, najede stranka a tam v takovem naoranzovelem ramecku je seznam recenzi produktu od Panasonicu.[/quote]
Pán Milan, vďaka za rezenziu HS10. Ako vždy, na výborej úrovni. Dnes sa ťažko hľadá na nete niečo podobné. No, mám teraz trošku problém rozhodnúť sa medzi ním a FZ38. Každý z nich má niečo do seba. Skúsim to celé ešte porovnať a tak sa rozhodnúť. Nezáväzne, ak by ste mal pred sebou HS10 a FZ38 a nič iné, a musel si vybrať, čo by ste nakoniec urobil? Verím, že nepreferujete značku. Vďaka za odpoveď.
Milan Šurkala (3381)|19.5.2010 10:35
Vite, kdyz clovek otestuje nekolik ultrazoomu od kazde znacky a vidi, jak kdo co resi, tak si pak nedokaze vybrat :-) Vidim, jak je FZ38 dobry ultrazoom, ale jak ji chybi manualni zoom nebo vyklopny displej a naopak. Rekl bych to takto. Prestoze FZ38 dopadla v testu mnohem lepe nez HS10, pri mem osobnim rozhodovani (kdyz to jednoduse vezmu subjektivne a nikoli objektivne) by HS10 mela podstatne vetsi sanci na koupi, nez by odpovidalo vysledku tohoto testu. Ale vyhrala by to asi FZ38.
Sedo (20)|21.5.2010 14:36
[quote=Milan Šurkala;5940]Vite, kdyz clovek otestuje nekolik ultrazoomu od kazde znacky a vidi, jak kdo co resi, tak si pak nedokaze vybrat :-) Vidim, jak je FZ38 dobry ultrazoom, ale jak ji chybi manualni zoom nebo vyklopny displej a naopak. Rekl bych to takto. Prestoze FZ38 dopadla v testu mnohem lepe nez HS10, pri mem osobnim rozhodovani (kdyz to jednoduse vezmu subjektivne a nikoli objektivne) by HS10 mela podstatne vetsi sanci na koupi, nez by odpovidalo vysledku tohoto testu. Ale vyhrala by to asi FZ38.[/quote]
Diplomatická odpoveď, ak som správne pochopil, porovnaním je trošku vpredu HS10, ale nakoniec by ste vybral FZ38. Ale čo by u vás rozhodlo? Veľmi oceňujem u HS10 manuálny zoom aj jeho rozsah, výklopný display a AA batérie. Veľmi mi vadí ostrosť snímkov. Naopak FZ28 som mal možnosť vyskúšať a páčia sa mi veľmi pekné fotografie - ich ostrosť. No nemá výklopný display a manuálny zoom a AA napájanie. Čo z toho obetovať? A prikloniť sa k jednému z nich, rozdiel v cene nepozerám. Osobne mi dosť záleží na kvalite snímkov. Vzdal by som sa aj 30x zoomu. Škoda, že som nemal možnosť vyskúšať HS10 osobne. V mojom okolí som ich nenašiel, zatiaľ len na nete. Možno by som sa jednoznačne rozhodol. Nakoniec, ak sa na všetko vykašlem, čo jeden má a druhý zase nie, ostane mi posledné kritérium - ostrosť a kvalita snímku. Prepokladám, podľa vašich recenzií, že jednoznačne vyhráva FZ38? Resp. o koľko percent, ak to porovnáte, ale len ohľadom kvlity obrazu, kresby .... Sorry za komplikovaný príspevok, ale to rozhodovanie je naozaj ťažké.
Milan Šurkala (3381)|21.5.2010 15:20
Vim, ze Vase rozhodovani tezke a osobne bych mel tentyz problem. Je to proste neco za neco. S Panasonicem dostanete lepsi svetelnost, lepsi kvalitu a ostrost snimku (umocnenou tou lepsi svetelnosti a moznosti volit kratsi casy, pripadne nizsi ISO), u Fujiny zas manualni zoom, vyklopny displej,... At tak ci onak, ani jednim neudelate spatne. Jen si myslim, ze FZ38 je pro toho, kdo dava duraz na kvalitu snimku, lepsi volbou. Preci jen to rozliseni vyuziva lepsim zpusobem. Ma vyssi rozliseni mene degradovano odsumovanim, zatimco Fuji ma nizsi rozliseni, ktere je jeste znatelneji odsumovano (ted nehledim na to, ze Fuji na tom neni zas tak spatne jako mnoho jinych dnesnich ultrazoomu). Doporucuji se podivat zejmena na snimek mlynu, druhy ve standardni scene. Ten je vzdy focen na totozne ohnisko, dobre z toho pujde videt rozdil mezi FZ38 a HS10. FZ38 tam ma mnohem hezci strukturu ve stromech, cervena zed lehce ukazuje sve prouzkovani a okraje oken jsou take lepe videt.

FZ38 https://www.digimanie.cz/photo_doc-4CD235FBBCC65A9CC12576330041F760.html
HS10 https://www.digimanie.cz/photo_doc-5A94805C82B2CB7CC1257721007CE7EA.html

Samozrejme doporuciji si rozkliknout plne rozliseni, ty odkazy vedou jen na 1,3MPx fotky.
Sedo (20)|30.5.2010 17:12
[quote=Milan Šurkala;5957]Vim, ze Vase rozhodovani tezke a osobne bych mel tentyz problem. Je to proste neco za neco. S Panasonicem dostanete lepsi svetelnost, lepsi kvalitu a ostrost snimku (umocnenou tou lepsi svetelnosti a moznosti volit kratsi casy, pripadne nizsi ISO), u Fujiny zas manualni zoom, vyklopny displej,... At tak ci onak, ani jednim neudelate spatne. Jen si myslim, ze FZ38 je pro toho, kdo dava duraz na kvalitu snimku, lepsi volbou. Preci jen to rozliseni vyuziva lepsim zpusobem. Ma vyssi rozliseni mene degradovano odsumovanim, zatimco Fuji ma nizsi rozliseni, ktere je jeste znatelneji odsumovano (ted nehledim na to, ze Fuji na tom neni zas tak spatne jako mnoho jinych dnesnich ultrazoomu). Doporucuji se podivat zejmena na snimek mlynu, druhy ve standardni scene. Ten je vzdy focen na totozne ohnisko, dobre z toho pujde videt rozdil mezi FZ38 a HS10. FZ38 tam ma mnohem hezci strukturu ve stromech, cervena zed lehce ukazuje sve prouzkovani a okraje oken jsou take lepe videt.

FZ38 https://www.digimanie.cz/photo_doc-4CD235FBBCC65A9CC12576330041F760.html
HS10 https://www.digimanie.cz/photo_doc-5A94805C82B2CB7CC1257721007CE7EA.html

Samozrejme doporuciji si rozkliknout plne rozliseni, ty odkazy vedou jen na 1,3MPx fotky.[/quote]
Fotografie som porovnal, a naozaj FZ38 má krajšiu a ostrejšiu kresbu, vidieť zreteľnejšie detaily. Takže len sa rozhodnúť, čo obetovať. Dokonca posledné dva dni som bol na jednej súťaži a dvaja moji kolegovia fotili zrkadlovkami. Vyskúšal som si - super! Ale to už je vyšší level. Kvalita a cena. Chcem sa opýtať, že pri bežnom formáte (nie veľkom, myslím nie veľký formát tlače) a bežných fotkách (krajinka, rodinka, dovolenka ....) je medzi nimi asi minimálny rozdiel? Či aj pri menších formátoch je rozdiel v ostrosti a kresbe? A ešte jedna otázka, nechystá niečo Panasonic v oblasti ultrazoomov?
Milan Šurkala (3381)|30.5.2010 17:50
Pokud jde o malinke fotky, tak tam rozdil vetsinou pro takove ty bezne rodinne ucely moc nepoznate (pokud ta kresba neni opravdu velmi spatna). Kazdopadne vse zacne vylezat na povrch, jakmile budete chtit snimky vice upravovat, orezavat,... Pak se lepsi kresba a kvalita hned hodi. Co se tyce Panasonicu, tezko rici, ale udajne se ma nasledujici tyden (1., mozna 2.. cervna) neco predstavit. Je tedy mozne, ze to budou nastupci FZ38 i LX3. Ale neni to jiste.
sajo63 (1)|2.6.2010 20:48
Dnes som dostal HS10 (FW 1.02, orig. baterie) a mal by som na Vas otazky:
1 - preco sa mi vypne fotak po kazdej expozicii?
2 - Preco mi nesignalizuje stav baterii? - nie je tam nic, ani ciara ani symbol baterie
Dakujem
Milan Šurkala (3381)|2.6.2010 22:12
[quote=sajo63;6091]Dnes som dostal HS10 (FW 1.02, orig. baterie) a mal by som na Vas otazky:
1 - preco sa mi vypne fotak po kazdej expozicii?
2 - Preco mi nesignalizuje stav baterii? - nie je tam nic, ani ciara ani symbol baterie
Dakujem[/quote]

1, to je divne, to by delat nemelo
2, to je uplne normalni, smir se s tim :-) (fotoaparat signalizuje pouze dochazeni energie)
mujnik (2)|2.6.2010 22:52
Dobrý večer,
jsem sice nejspíš ve špatné části fóra, ale už ho tu "louskám" nějakou dobu a snažím se najít odpověď na to co řeším. Někdy ca v roce 2002 jsem se stal hrdým majitelem fotoaparátu Canon G3 (tehdy úplná novinka a jeden z prvních v ČR). Donedávna sloužil k velké spokojenosti, nicméně nyní odešel a snažím se za něj najít náhradu. A jaké jsou mé limity a požadavky?
1. Kvalita obrazu mi přišla velmi dobrá a rád bych ji zachoval - respektive samozřejmě získal megapixely navíc - rád bych měl možnost si nějaké fotky udělat i větší než A4
2. výklopný (ev. i otočný) displej je velké plus a též se bez něj "neobejdu"
3. G3 měla jen 4x opt. zoom - to bych rád vylepšil - ne nutně na nějaké "tele", ale vylepšil
4. zachovat možnost manuálního nastavení
5. zachovat rozumné rozměry (nechci jít primárně do zrcadlovky ale ani nemusím mít extratenký foťáček
6. trochu mě trápila rychlost (respektive pomalost) G3ky - to by stálo za vylepšení - sekvenční snímání a ostření
7. často jsem využíval dálkové ovládání (ale asi bych to přežil i bez něj)
8. nepotřebuji nutně výměnné objektivy, respektive raději bych dal přednost opět řešení ALL in ONE

Děkuji za postřehy a rady, který fotoaparát asi zvolit. Váhal jsem nad několika UZ, ale vždy tak nějak kolem nich poletují informace o kompromisech z hlediska kvality obrazu. G3 mi přišla subjektivně obrazově dobrá, ale je fakt, že jsem nikdy netiskl nějaké velké fotky, což bych ale rád napravil. Nabízí se samozřejmě Canon G11, ale stále hledám jestli se nenajde třeba něco trochu rychlejšího (G11 tuším opět není žádný rychlík) a také s větším opt. zoomem. Zároveň bych ale nechtěl aby to bylo na úkor kvality. To bych raději šel do té G11 (tedy je-li objektivně kvalitnější než zde probírané UZmy).
sajo63 (1)|3.6.2010 11:21
[quote=Milan Šurkala;6096]1, to je divne, to by delat nemelo
2, to je uplne normalni, smir se s tim :-) (fotoaparat signalizuje pouze dochazeni energie)[/quote]

Otazku c.1 som vyriesil, ja som vypol seriove snimanie a preto sa stale vypinal.
Sedo (20)|5.7.2010 09:36
[quote=Milan Šurkala;6042]Pokud jde o malinke fotky, tak tam rozdil vetsinou pro takove ty bezne rodinne ucely moc nepoznate (pokud ta kresba neni opravdu velmi spatna). Kazdopadne vse zacne vylezat na povrch, jakmile budete chtit snimky vice upravovat, orezavat,... Pak se lepsi kresba a kvalita hned hodi. Co se tyce Panasonicu, tezko rici, ale udajne se ma nasledujici tyden (1., mozna 2.. cervna) neco predstavit. Je tedy mozne, ze to budou nastupci FZ38 i LX3. Ale neni to jiste.[/quote]
Pán Milan, chcem vás poprosiť o radu ako laik. Poslal som vám foto na e-mail. Jedná sa mi o najkratšie ohnisko na fotoaparáte. Konečne sa mi dostal na chvíľu do rúk FUJI HS10 a urobil som pár záberov. V časovom strese som sa nezameral na nastavenie, fotil som prevažne automat. Na najkratšom ohnisku 24 mm vyzerá fotka veľmi zvláštne. Postavy v ľavom rohu sú šikmé, ich nohy smerujú do stredu fotky. Je to veľmi zvláštne (predpokladám že sa nejedná o súdkovitosť). Vpravo na fotke zase naopak, postava tiež nie je kolmá, vidno to aj na hranách predmetov resp. pultov. Pri fotení som objektív zameral na farebné kapsičky na stojane. Je to optikou, kedy na najkratšom ohnisku sa objektív podľa svojich parametrov snaží zobraziť čo najširší záber? Pri dlhších ohniskách to nie je až tak viditeľné. V minulosti som mal kompakty maličké a s malým zoomom, a toto som si tak neuvedomil. Je to aj na mojich starších fotkách, ale nie v takej miere ako tu. Mám radšej využívať dlhší zoom pri fotení, t.z. že sa mám postaviť ďalej od objektu a priblížiť? Alebo to je len týmto modelom a ostatné ultrazoomy to až tak nedeformujú? Ďakujem za odpoveď.
Milan Šurkala (3381)|6.7.2010 17:05
Odpovedel jsem uz v mailu, ale zkopiruju to tu i pro ostatni.

Dobry den.

Ospravedlnujem sa za neskoru odpoved, ale bol som teraz par dni prec. Ide o optiku (resp. fyziku), nie je to nic zle. Problem je v tom, ze ste nefotil vodorovnym smerom. Kedze fotite mierne sikmo (napr. smerom dole), vzdy dojde k tomuto efektu. Mozte si to vyskusat napr. na fotke vysokej budovy. Ked budete fotit vo vodorovnom smeru (tzn. uprostred fotky bude zhruba prizemie), vsimnite si, ze dom je cely rovny, a to aj ked ho fotite z kilometra, alebo z par metrov, a je aj jedno, ci na dlhe, alebo kratke ohnisko. Staci ale len trocha namierit fotak smerom hore alebo dole a hned sa to zacne lamat a zbiehat. Problem je len na sirsich ohniskach viac viditelny, ale chyba to nie je. Ked skusite na tom istom mieste ostrit na nieco, co je v stejnej vyske ako vase oci (tzn. fotak je ve vodorovnom smere), vsetky postavy budu rovne (prip. lahko vypukle kvoli sudkovitosti).