Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt na úrovni RX100

Voky0077 (10)|28.5.2018 15:15
Zdravím,
rád bych si pořídil nějaký kompakt na focení na výlety, nejčastěji příroda (hory) nebo městská architektura.
Nejsem žádný fotograf, takže bych ocenil automatiku na dobré úrovni ale i nějaké slušné možnosti manuálního nastavení, to kdybych se někdy naučil fotit :D
Taky bych chtěl, aby byl opravdu kompaktní a fotky trochu stály za to (oproti telefonům, např. Samsung Galaxy S7), delší výdrž baterie by byla výhodou.
Že RX100 neumí moc makro je škoda, ale není to pro mě asi to stěžejní. Video až tak taky ne.

Asi nejvíce mě zaujal Sony RX100, cena 8 tis za první verzi je asi tak maximum, kolik bych chtěl za fotoaparát dát.
Díval jsem se i na recenze Canonu G9X který je velice podobný, cenově je ale už někde jinde.
Případně za další tipy na podobné foťáky v této cenové relaci budu rád.

Co mě zajímá asi nejvíce, jestli se vyplatí dívat se po bazarech (ebay apod.) a snažit se ušetřit. Na co si dát pozor a čemu se vyvarovat. Já osobně nepotřebuji aby byl foťák nový, spíš nevím co se kazí apod. (vzhledem k tomu že ta RX100 by mohla být až 6 let stará, což mi nepřijde málo). Moje představa je zhruba 4-6 tis za první nebo druhou verzi RX100 (příp má smysl i novější verze řekněme do těch 8 tis?), zběžně jsem se díval že i do těch 8 tis se prodává ta G9X, ale zde z recenzí mi nepřijde, že by toho nabízela nějak víc oproti RX100 (snad až na dotyk displej, který by mi nevadil).

Snad jsem nějak zhruba popsal představu jakou o foťáku mám, příp. se pokusím ještě upřesnit.
Díky!
Milan Šurkala (3381)|28.5.2018 21:46
Tady bych se bazaru trochu bál. Tohle jsou kompakty, a tam nelze moc předpokládat, že to vydrží roky bez problémů (ten objektiv je náchylnější na poškození než objektivy CSC/DSLR), co mám zkušenosti, po letech začíná zlobit kolečko režimů. U Sony RX100 bych doporučoval nějaký lepší obchod, aby ti dali vyzkoušet z více kusů a projet si kvalitu objektivu (výstupní kontrola u Sony na tom není zrovna dobře). Jinak, RX100 mám už asi pátým rokem, je to za tu cenu fajn fotoaparát. Připlácet za RX100 II nemá smysl, je větší, těžší, sáňky na blesk nevyužiješ, výklopný displej by byl fajn, kdyby to mělo dobré makro, ale poněvadž nemá, tak je podstatně méně situací, kdy se dá využít. Wi-Fi by se hodit mohla a trochu nižší šum taky, ale obecně... nestojí to za to. První verze má lepší poměr ceny a výkonu.

V této cenové relaci pak vedle té G9X (kterou bych si asi nekupoval) najdeš už jen ultrazoomy, takže menší senzor, horší světelnost (tedy znatelně vyšší šum), ale větší zoom... Něco za něco. Z těch ultrazoomů je tam ideál Panasonic FZ200.
kolyy (1542)|30.5.2018 17:50
Ešte sú tu lacné bezzrkadlovky, napríklad Panasonic GF7+12-32mm je teraz za 8000Kč. Je to o niečo väčšie, ale objektív začína na 24mm ekvivalent, čo sa môže pre prírodu či architektúru dosť hodiť. Je však pravda, že tento objektív má tiež slabé makro a svetelnosť je aj pri zohľadnení veľkosti senzoru oproti RX100 horšia. Dosah je tiež kratší. Avšak na druhej strane sa objektív dá vymeniť.
Voky0077 (10)|31.5.2018 01:04
Díky za reakce a tipy. Na tu GF7 se ještě mrknu, vypadá docela dobře.
No s tím bazarem mě to trochu mrzí, holt budu muset trochu zainvestovat. Nevím jestli jsem se špatně díval, nebo všichni zvedli ceny, ale teď je skoro všude RX100 za 10k, tak stejně ještě počkám jestli se zas někde neobjeví za nějaký menší peníz.
S tou výstupní kvalitou Sony jste mě překvapil, ale to by se snad dalo řešit vrácením kusu v 14 denní lhůtě, i když je to vždy trochu opruz. On stejně každý lepší obchod jí bude mít naceněnou na těch 10k, což už je pro mě docela hodně.
Kabe (442)|31.5.2018 03:27
[QUOTE=Voky0077;48165]ale to by se snad dalo řešit vrácením kusu v 14 denní lhůtě[/QUOTE]
Pokud si to nechate poslat z eshopu, tak ano. Tedy pokud nebudou delat komplikace.
Jenze kdyz nebudete spokojen 3x ta sebou uz je to velky opruz a hodne ztraceneho casu. Samozrejme zalezi jak jste narocny a co budete ichoten prehlednout. Navic na prodejne mate moznost srovnani tech vice kusu mezi sebou.
Voky0077 (10)|1.6.2018 09:09
[QUOTE=Kabe;48166]Pokud si to nechate poslat z eshopu, tak ano.[/QUOTE]
Stačí to objednat přes eshop, vyzvednutí už může být přímo v kamenné prodejně.
[QUOTE=Kabe;48166] Tedy pokud nebudou delat komplikace.[/QUOTE]
Ač např Alza není pro mě nejsympatičtější obchod, nikdy jsem tam neměl problém s vrácením zboží.
[QUOTE=Kabe;48166]Jenze kdyz nebudete spokojen 3x ta sebou uz je to velky opruz a hodne ztraceneho casu. Samozrejme zalezi jak jste narocny a co budete ichoten prehlednout.[/QUOTE]
Jistě, to máte pravdu. Něco za něco. Považuji se za laika, takže dokážu přivřít oko (=některých věcí si ani nevšimnu). Což je další věc, že doma na to alespoň budu mít čas, nejsem si jist že bych nějaké nesrovnalosti objevil již v obchodě.
A jinak co je podle Vás takový lepší obchod (v Praze)? Mě napadá akorát tak Foto Škoda, jinak obchody moc neznám.
Kabe (442)|1.6.2018 21:23
[QUOTE=Voky0077;48168]Stačí to objednat přes eshop, vyzvednutí už může být přímo v kamenné prodejně.[/QUOTE]
No melo by to tak byt. Ale praxe muze byt odlisna a prodejce se muze chtit handrkovat. A ceska hlavinka dokaze vymyslet nejednu lest-napr Vam mohou prodat zbozi, ktere jiz nekdo vratil a pokud ho budete vracet i Vy, poukazou na fakt, ze zbozi bylo pouzivano, nejen vyzkouseno.

[QUOTE=Voky0077;48168]Ač např Alza není pro mě nejsympatičtější obchod, nikdy jsem tam neměl problém s vrácením zboží.[/QUOTE]
Otazka, co pak se vsim tim vracenym zbozim delaji. Jiste, neco oznaci jako rozbalene a prodaji to se slevou. Ale ze by to tak cinili ve vsech pripadech?

[QUOTE=Voky0077;48168]Jistě, to máte pravdu. Něco za něco. Považuji se za laika, takže dokážu přivřít oko (=některých věcí si ani nevšimnu). Což je další věc, že doma na to alespoň budu mít čas, nejsem si jist že bych nějaké nesrovnalosti objevil již v obchodě.
A jinak co je podle Vás takový lepší obchod (v Praze)? Mě napadá akorát tak Foto Škoda, jinak obchody moc neznám.[/QUOTE]
To mate pravdu, ale zase nemuzete ty kusy porovnat mezi sebou, coz by mohlo take pomoci. V Praze asi Foto Skoda ci Megapixel, dalsi tam neznam, osobne Megapixel nemam rad nicmene na takovyto vyber by mohl poslouzit dobre, to zas ano.
O "lepším obchodě" Vám psal Milan Šurkala, ne já a on by Vám asi mohl dobře popsat, s čím se setkal , když vybíral svůj foťák on. Už to i zde někde psal, ale nevím kam :)
Voky0077 (10)|1.6.2018 23:41
[QUOTE=Kabe;48169]No melo by to tak byt. Ale praxe muze byt odlisna a prodejce se muze chtit handrkovat. A ceska hlavinka dokaze vymyslet nejednu lest-napr Vam mohou prodat zbozi, ktere jiz nekdo vratil a pokud ho budete vracet i Vy, poukazou na fakt, ze zbozi bylo pouzivano, nejen vyzkouseno. [/QUOTE]
To určitě, naštěstí moje zkušenost je v tomto ohledu pozitivní (nakupuji však ve větších obchodech).

[QUOTE=Kabe;48169]To mate pravdu, ale zase nemuzete ty kusy porovnat mezi sebou, coz by mohlo take pomoci. V Praze asi Foto Skoda ci Megapixel, dalsi tam neznam, osobne Megapixel nemam rad nicmene na takovyto vyber by mohl poslouzit dobre, to zas ano.
O "lepším obchodě" Vám psal Milan Šurkala, ne já a on by Vám asi mohl dobře popsat, s čím se setkal , když vybíral svůj foťák on. Už to i zde někde psal, ale nevím kam :)[/QUOTE]
S tím porovnáním kusů mezi sebou mě to taky napadlo, jedině tedy rovnou objednat více kusů (asi tak 2) a vybrat ten lepší. V pár obchodech ho dali teď do slevy, cena je cca 7 700 vs 10 000 u FotoŠkoda, to je už pro mě velký rozdíl.
Já vím, že to psal pan Šurkala. Proto děkuji i za Vaše tipy a názory. Zkusím se ještě tedy zde na foru podívat, jestli to někde nenajdu.
arkij (95)|2.6.2018 10:12
[QUOTE=Voky0077;48165]ale teď je skoro všude RX100 za 10k,[/QUOTE]

https://www.mall.cz/digitalni-kompakty/sony-cybershot-dsc-rx100-dscrx100cee8

Tady ho teď mají za 7 699,- Kč
Voky0077 (10)|13.6.2018 19:35
[QUOTE=Milan Šurkala;48155]U Sony RX100 bych doporučoval nějaký lepší obchod, aby ti dali vyzkoušet z více kusů a projet si kvalitu objektivu (výstupní kontrola u Sony na tom není zrovna dobře).[/QUOTE]

Tak fotoaparát mám doma z eshopu, můžete trochu poradit jak jaksi "otestovat" kvalitu objektivu, nebo třeba odkaz na článek kde by to bylo dobře popsáno?
Předem děkuji
Milan Šurkala (3381)|13.6.2018 19:57
[QUOTE=Voky0077;48186]Tak fotoaparát mám doma z eshopu, můžete trochu poradit jak jaksi "otestovat" kvalitu objektivu, nebo třeba odkaz na článek kde by to bylo dobře popsáno?
Předem děkuji[/QUOTE]

Nastavte režim A a co nejnižší clonu (tj. F1,8 bez zoomu). Vyfoťte fotku, trochu zazoomujte, vyfoťte fotku, trochu zazoomujte,...až do maximálního zoomu (tam by mělo svítit F4,9). Takových 5-7 kroků zoomů bude stačit, není třeba to zas testovat na všech. No a pak mrkněte na tyto fotky a zda jsou všechny rohy a strany stejně ostré nebo nikoli. Pokud jsou obě stejně neostré, je to OK, prostě jde o nedokonalý návrh objektivu (RX100 není zas úplná optická špička - tohle ale není závada kusu). Pokud se ale výrazně liší ostrost jedné ze stran proti té druhé (např. levá strana je podstatně více rozostřená než pravá), pak je to závada. Testuje to ideálně na něčem ve větší vzdálenosti a co je ploché (protější ulice,...) ideálně tak, aby vše, co je na fotografii, bylo v řádově podobné vzdálenosti (zde tedy pozor, co je na spodku fotografie a je blízko - to může být rozostřené, protože se to nevešlo do hloubky ostrosti, to je opět vlastnost a ne chyba). Když třeba na fotce budete mít věci 20-50 metrů, je to OK, ale 2-20 metrů už ne, to už je moc velký rozsah.

Ukázky, na co se dívat:
https://www.digimanie.cz/recenze-sony-sal-18250-dt-18-250mm-f35-63/4828/galerie/sony_18_250mm_gallery3big2.jpg (pravá strana nemá žádnou kresbu, zatímco vlevo jsou okna pěkně vykreslená)
https://www.digimanie.cz/recenze-canon-ef-24-105mm-1-3-5-5-6-is-stm/7196/galerie/canon-ef-24-105mm-is-stm-gallery-4-big.jpg (porovnejte rámy oken vlevo a vpravo)
https://www.digimanie.cz/recenze-canon-ef-24-105mm-1-3-5-5-6-is-stm/7196/galerie/canon-ef-24-105mm-is-stm-gallery-7-big.jpg (totálně rozmyto vlevo, ale vcelku OK vpravo)
romana51 (311)|13.6.2018 20:25
Já už od nepaměti testuji objektivy na testovacích obrazcích. Na webu FotoŠkoda je docela dobrý návod i s obrazcem:

"Nekupujte „zajíce v pytli“ aneb Test objektivu před koupí | Centrum ...
https://www.fotoskoda.cz/920-nekupujte-zajice-v-pytli-aneb-test-objektivu-pred-koupi/
Tabulka odpovídá normě ISO 12233 pro testování digitálních ... přenesená prostorová frekvence v obraze) je na měrných obrazcích uváděna*..."
Voky0077 (10)|13.6.2018 23:16
Moc děkuji za rychlé a obsáhlé odpovědi, hned zítra vyzkouším.
Voky0077 (10)|14.6.2018 11:52
Pokusil jsem se něco vyfotit, i když nevím jestli to je úplně ono:
https://www.flickr.com/photos/96071918@N06/42074235664/in/album-72157668066785817/ (na pravé straně struktura omítky je poměrně rozmytá)
https://www.flickr.com/photos/96071918@N06/42074237554/in/album-72157668066785817/ (na levé straně struktura betonu na mostě relativně OK, na pravé nic moc)
Zejména na první fotografii by to mohlo být dobře vidět, fotografie by měly jít stáhnout v plném rozlišení. Budu rád, pokud se na fotografie podíváte a zhodnotíte, pokud by nebyly vhodné, zkusím nafotit ještě něco. Děkuji!
Kabe (442)|14.6.2018 14:12
[QUOTE=Voky0077;48190]Pokusil jsem se něco vyfotit, i když nevím jestli to je úplně ono:
https://www.flickr.com/photos/96071918@N06/42074235664/in/album-72157668066785817/ (na pravé straně struktura omítky je poměrně rozmytá)
https://www.flickr.com/photos/96071918@N06/42074237554/in/album-72157668066785817/ (na levé straně struktura betonu na mostě relativně OK, na pravé nic moc)
Zejména na první fotografii by to mohlo být dobře vidět, fotografie by měly jít stáhnout v plném rozlišení. Budu rád, pokud se na fotografie podíváte a zhodnotíte, pokud by nebyly vhodné, zkusím nafotit ještě něco. Děkuji![/QUOTE]
Nejsem si jist, ze myslim to same, co vam radi testovat Milan Šurkala, ale pokud ano-coz myslim, ze jo :), je treba aby objekt, ktery posuzujete na levem okraji a pravem byl ve stejne vzdalenosti od Vas neboli kdyz nariklad fotite panelak, mel byste se k nemu postavit kolmo - pokud me nechapete, ozvete se...:)
Voky0077 (10)|14.6.2018 14:50
[QUOTE=Kabe;48191]je treba aby objekt, ktery posuzujete na levem okraji a pravem byl ve stejne vzdalenosti od Vas neboli kdyz nariklad fotite panelak, mel byste se k nemu postavit kolmo[/QUOTE]
Jo chápu, neuvědomil jsem si to, když jsem to fotil a došlo mi to až doma když jsem to otevřel na monitoru. Zkusím ještě něco nafotit. Díky!
Milan Šurkala (3381)|14.6.2018 17:46
[QUOTE=Voky0077;48192]Jo chápu, neuvědomil jsem si to, když jsem to fotil a došlo mi to až doma když jsem to otevřel na monitoru. Zkusím ještě něco nafotit. Díky![/QUOTE]

Tohle je OK, ta vzdálenost se příliš neliší, aby to vylezlo z hloubky ostrosti. Každopádně jsem se díval na ty fotky a přijde mi, že Váš objektiv je OK. Nijak dramatické rozdíly v ostrosti tam nevidím. Nedívejte se na takové jemné struktury, to s odšumováním může dopadnout všelijak, ale na ostrost ostrých a jasných věcí, kde bude dobře vidět, zda je to méně ostré nebo ne (např. rámy oken). A tam to o moc horší není, rozhodně nic, co by mělo vadit. Podle těchto fotografií gratuluji, máte slušný kus (nevím jak na dalších ohniskových vzdálenostech, ale na těchto bez větších problémů).
Voky0077 (10)|14.6.2018 20:22
Udělal jsem přes den ještě několik fotek a máte pravdu, že to vypadá dobře. Zřejmě mám víc štěstí než rozumu :D
Děkuji za Vaše cenné rady a Váš čas!