Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foťák s 4K videom F1.0

joeh (3352)|22.4.2016 23:50
Zámyslom je poskladať prístroj s kvalitným výstupom v lowlight ako v režime foto, tak v režime 4K a FHD videa. Zatiaľ sa mi veľmi pozdáva variant - telo Panasonic GX80 + Metabones SpeedBooster + Sigma art. Clonové číslo vychádza na F1.0, to by malo stačit na presvedčivé fotky i video. Uvítam vaše názory, pripomienky a iné možné varianty. V prílohe uvedená kombinácia :
Sig, Meta, Pan.jpg
joeh (3352)|23.4.2016 11:13
Test stabilizátora GX80 v porovnaní s doposial najúčinejším Olym /ten nemá 4K/ :
joeh (3352)|23.4.2016 11:26
Princíp 5-os. stabilizácie a Dual 5-os. stabilizácie :

Petr Be. (211)|24.4.2016 08:39
Na video se taková skládačka dá pochopit. I cenou to může vyjít více než konkurenceschopně. Na focení ale z principu vyjde v poměru kvality a ceny jako vítěz FF.
FF bude mít i v případě použití speed boosteru na MFT těle stále navrch, nejméně o jednu stopu. Pokud musíš mít 4K video, tak se ale asi není moc o čem bavit. Tedy, pokud máš zmáknuté a víš, jak se ten objektiv se speedboosterem zachová na tomto těle. Já bych se do toho bál jít takhle po hlavě, bez praktické zkušenosti.
joeh (3352)|24.4.2016 12:20
[QUOTE=Petr Be.;41918]FF bude mít i v případě použití speed boosteru na MFT těle stále navrch, nejméně o jednu stopu. [/QUOTE]

- áno i nie, v prípade statickej lowlight scény umožní GX80 s novou, jemnou závierkou a zabudovaným 5-os. stabilizátorom min. 2x dlhší čas ako v prípade zrkadla, potom je výhoda jednej stopy FF ta-tam.
[QUOTE=Petr Be.;41918]Já bych se do toho bál jít takhle po hlavě, bez praktické zkušenosti.[/QUOTE]

- tiež sa bojím, ale hovorí sa - kto sa bojí, nesmie do lesa.
Petr Be. (211)|24.4.2016 14:03
Toto bude právě mnohem složitější, a těch situací, kde se bude moci tento setup opravdu vyrovnat, není zas tolik:

1) Neexistuje ekvivalentní setup pro FF DSLR na f/1.4 a ISO100. MFT se speedboosterem by muselo mít f/0.7 a ISO 25, pokud dobře počítám.
2) Menší snímač, a další sklo v optické cestě v podobě speedboosteru prostě bude mít nižší rozlišení než to samé sklo na FF "napřímo". O to víc si člověk může dovolit u FF například odšumět, pro stejné rozlišení (MTF).
3) Výhada jedné stopy "ta tam" je pořád v jistých ohledech výhra FF. Ten snímek má šanci být i na dvojnásobnou ISO citlivost ostřejší a detailnější.
Když se podívám na testovací scénu z DPR, tak u moderních zrcadel při statických scénách bych bral jiné řešení až kdyby mělo dvě-tři stopy navrch. Protože i na vyšší citlivosti u FF "z obrazu" zbyde víc dat ke koukání.

Ano, náhodné FF s tou Sigmou nebude mít stabilizaci, takže v jistých chvílích může mít zas MFT o celé stopy navrch, a otočí se to. Člověk si prostě musí sesumarizovat a odhadnout, do jakých situací se bude dostávat. Já se dostávám do situací, kde IS není potřeba - úplně statická scéna, popřípadě scéna, která se hýbe, a IS ji přirozeně nezmrazí. To musí v jistých situacích řešit čas závěrky. Když jsem fotil chudým setem ptactvo (což mě brzo omrzelo), tak jsem šel i na 1/25s na pevné podstavě, a záleželo jen na tom, zda se pták pohne, nebo ne...

Jinak nápad to je zajímavý, rád bych to někde viděl v chodu, a výsledky z toho.
FF DSLR Ti za normální peníze pěkné 4K neposkytne, a pokud je to nutnost, tak to vlastně ani není žádná konkurence.
joeh (3352)|24.4.2016 16:28
Petr Be. - v prvom rade ti ďakujem za vecnú oponentúru a nové myšlienky v danej problematike - vyskladania prístroja od troch výrobcov.


[QUOTE=Petr Be.;41921]Člověk si prostě musí sesumarizovat a odhadnout, do jakých situací se bude dostávat. [/QUOTE]

Priority som si určil, vyžadujem čo najlepšiu kvalitu v rámci cenovej dostupnosti nasledovne :
- print A4
- min. 15 Mpx na 5k monitor
- UHD video s max. použitým ziskom +9dB

[QUOTE=Petr Be.;41921]Jinak nápad to je zajímavý, rád bych to někde viděl v chodu, a výsledky z toho. [/QUOTE]

- tak to sme dvaja

[QUOTE=Petr Be.;41921]FF DSLR Ti za normální peníze pěkné 4K neposkytne, a pokud je to nutnost, tak to vlastně ani není žádná konkurence.[/QUOTE]

- presne, musím sa o to aspon pokúsiť, prinajhoršom nasadím na GX80 firemný 15mm F1.7
Petr Be. (211)|24.4.2016 16:47
Vypadá to, že máš dost jasno. A4, 15Mpx, to všechno udělá MFT stroj velmi dobře. Očekávám, že jde o Apple 27", je to tak?
Kdybys do toho šel, tak se určitě pochlub.
joeh (3352)|24.4.2016 17:12
[QUOTE=Petr Be.;41923]Očekávám, že jde o Apple 27", je to tak?[/QUOTE]

- komu česť, tomu sláva. Ano, je to tak.


[QUOTE=Petr Be.;41923]Kdybys do toho šel, tak se určitě pochlub.[/QUOTE]

- ešte mi chýba potvrdenie kompability od Metabones na GX80. Idem do toho na 99,99%, to je dosť.
joeh (3352)|24.4.2016 20:59
Alternatíva - Sony A6300 + nový adaptér Sigma pre E bajonet + stejný objektív, prípadne Sigma 18-35mm 1.8.
kolyy (1542)|25.4.2016 23:55
Predprodukčné kusy GX80 už kolujú. Krátke ukážky účinnosti stabilizácie vo videu s (nestabilizovaným) 15mm F1.7:

https://www.instagram.com/p/BD-_ZhAEnNZ/
https://www.instagram.com/p/BD_LtiFknAc/

Test kombinovanej stabilizácie telo+objektív s 100-400mm na 800mm FF ekv.

http://www.thevideomode.com/news/panasonic-lumix-gx80-dual-test-2360/

Mne to príde veľmi sľubné.
kolyy (1542)|26.4.2016 00:01
K samotnému konceptu - mám pocit, že môžu zohrať dôležitú úlohu aj veci mimo samotnej svetelnosti objektívu. Pokiaľ chceš točiť z ruky, tak A6300 nie je nijaká alternatíva (absencia stabilizácie). Ak potrebuješ autofokus, tak GX80+adaptér bude asi dosť bieda. Chcelo by upresniť ako to vlastne chceš využívať.
joeh (3352)|26.4.2016 09:36
Dík za ukážky s 15mm F1.7. Ano, stabilizátor je veľmi presvedčivý, táto kombinácia by už podávala v lowlight veľmi solídne výsledky.


[QUOTE=kolyy;41939]Pokiaľ chceš točiť z ruky, tak A6300 nie je nijaká alternatíva (absencia stabilizácie).[/QUOTE]

- v tomto prípade je nevyhnutné použiť externý mech. stabilizátor, súhlasím, už to nieje to pravé.

[QUOTE=kolyy;41939]Chcelo by upresniť ako to vlastne chceš využívať.[/QUOTE]

- predstavujem si to používať paralelne s kamerou s malým čipom a to v lowlight ako interiér, tak nočný exteriér. Rýchly predo-zadný pohyb tam moc nehrozí. Som pripravený na základe vedomostí o DFD systému autofocusu v režime videa používať zámok AF, manuálne doostrenie a prestrih nezvládnutých scén v PC.
Vierzbowski007 (118)|26.4.2016 14:44
Co se týká použití AF u EF skel s adaptéry na m4/3, tak to může fungovat i velmi dobře: http://www.eoshd.com/2015/05/autofocus-is-mega-fast-on-new-kipon-canon-ef-lens-adapter-for-micro-four-thirds/ V tomto případě jde o Kipon adaptér.

Uvedenou kombinaci, tj. Sigma 18-35 f1.8 + Metabones Speed Booster + GH4 (m4/3) používal můj kamarád. Také chtěl hrozně moc 4K video, tak si tuhle výbavičku koupil. Sice světla bylo hodně, ale bez AF ho brzy přestalo natáčení bavit - ono ostřit při tak malé hloubce ostrosti je docela kumšt, zvláště když se něco pohybuje na scéně. Já to zkoušel s Noktonem f0.95 a bylo to vždycky peklo. Takže hodně záběrů bylo často rozostřených. Chybějící stabilizace zase až tak kupodivu nevadí - přeci jen je těch 28-50 mm (ekv 35mm po nasazení MSB) natolik širokých, že se obraz ani moc neklepe. Na druhou stranu se projevila hlavní slabina toho skla - krátké ohnisko na konci a ne příliš široké na začátku - nic zajímavého se s tím po záběrové stránce vykouzlit nedá.

Panasonic GX85 mám v hledáčku taky a chci jej primárně na video. Ani ne tak kvůli 4K, to klidně oželím, ale právě kvůli té stabilizaci - tohle jsem natočil na OM-D E-M5 s P20 f1.7 a ta 5ti osá stabilizace podává neskutečný výkon: https://youtu.be/SFAbHTzMjEw . Pro Run-and-Gun video, případně pro nějaké rychlé natáčení, je to neocenitelný pomocník.
joeh (3352)|26.4.2016 16:43
Vierzbowski007 - skvelé info, stabilizátor v tvojej ukážke z Olyho - to proste nemá chybu. Údajne má takto nejak fungírovať i na Panáku.

Metabones v novej verzii "Ultra" podporuje autofocus na telách Panasonicu, podľa dostupných informácii mu to ide dobre. To je podmienka, na manuál vo videu si netrúfam, troška korigovať áno, ale kontinuálne točiť jedine s funkčným AF.
kolyy (1542)|27.4.2016 00:27
Nemám s týmito adaptérmi nijaké skúsenosti, ale bol by som veľmi opatrný s funkčnosťou autofokusu vo videu, najmä s tak nízkou clonou a na krátku vzdialenosť. Zrkadlovkový objektív optimalizovaný na fázové ostrenie namontovať cez adaptér na kontrastne ostriaci systém mi neveští veľkú slávu. Aj z toho videa pre adaptér Kipon je vidieť, že to ostrí hrubým odhadom za 0.5-1s (AF-S a automatický výber bodu) a ak potrebuje prejsť výraznejší rozsah, tak je to na mnoho sekúnd. Určite je to použiteľné pre dosť situácií, ale "megarýchle" mi to teda nepríde.

Je pravda, že pre autofokus vo videu samotná rýchlosť objektívu až taká podstatná byť nemusí, najmä ak ide o približne statické scény. Som celkom zvedavý, či by to s tým uzamykaním a doostrovaním dalo použiteľnú kombináciu. Ak sa pre to rozhodneš, tak určite daj vedieť ako to funguje.

Inak čo sa týka A6300 a Sigma MC-11, zaregistrovali ste nejakú informáciu ako to má fungovať vo videu?
joeh (3352)|27.4.2016 09:32
Sigma 18-35mm F1.8 dáva s metabones F1.2, na GH4 v ukážke za veľmi slabého svetla veľmi pekný výsledok :

kolyy (1542)|27.4.2016 10:55
Sorry, ale nezdá sa mi to prliš presvedčivé - má zapnutý prísvit a aj tak to nedokáže zaostriť. Všimni si, že to ostrí do zvolenej oblasti iba na monitore, v miestnosti to zobrazí veľký štvorec. To znamená, že foťák ostrenie do danej oblasti vzdal a zaostril hocikam na scéne. Na F1.2 je to neprijateľný výsledok. Čo by sa stalo ak by zvolil jeden AF bod a vypol prísvit? Veľmi pravdepodobne by foťák nezaostril.

Každopádne, je to veľmi vzdialené od testu AF-C vo videu. Ani o AF-S nám to veľa nehovorí - nevidím, ako rýchlo to prechádza ostriaci rozsah objektívu ani ako rýchlo a spoľahlivo to zaostrí pri jednom AF bode na niečo s rozumným kontrastom. A vlastne ani nevieme, ako by si v rovnakých podmienkach poradil natívny objektív. Jediné, čo mi to hovorí je, že foťák dokáže svižne vyhodnotiť situáciu, takže spolupráca s adaptérom asi funguje dobre.
joeh (3352)|27.4.2016 15:26
[QUOTE=kolyy;41951]Inak čo sa týka A6300 a Sigma MC-11, zaregistrovali ste nejakú informáciu ako to má fungovať vo videu?[/QUOTE]

joeh (3352)|27.4.2016 15:47
A tu je lowlight :
joeh (3352)|27.4.2016 16:16
Tak toto video som nemal vidieť, cítim niečo v lufte : Sony A7S II + Sony 35mm F1.4 :

joeh (3352)|27.4.2016 21:32
kolyy - existuje nejaký iný ako ekonomický dôvod prečo sa nevyrábajú na M4/3 systém svetelnejšia sklá, napr. F0.7 ?
Pokial vydelím číslo 1 druhou odmocninou z 2, získam clonové číslo 0.7, za predpokladu platnosti rovnice F = ohnisko / priemer vst. čočky mi vychádzajú vcelku prijateľné fyzické veľkosti objektívu. Nevieš v čom je problém ?
kolyy (1542)|27.4.2016 22:46
joeh:

- A6300+MC11+18-35/1.8 (foto) - to vôbec nevyzerá dobre, neustále to pulzuje a prechádza rozsah, príde mi ako by to ostrilo kontrastne a nie fázovo. Snáď je to len detekciou tvárí alebo niečo podobné.

- A6300+MC11+18-35/1.8 (low light video) - podstatne lepšie, to dáva nádej, že je to vo videu použiteľné.

- M4/3 ultrasvetelné objektívy - neviem, asi by to bolo veľké a drahé. Na 4/3 zrkadlovkový systém boli podstatne svetelnejšie sklá. Napríklad Zuiko 14-35mm F2 vážil skoro kilo, 35-100mm F2 1.7kg, ceny astronomické. Samozrejme, Sigma 18-35/1.8 dosť popiera, že by to tak nutne muselo byť. A so speedbosterom to vyzerá hrozne jednoducho. Neviem, či sú tam nejaké zásadné kompromisy. Čo sa týka pevných skiel pod F1, môže tam byť aj nejaký zásadnejší konštrukčný problém. Hovoríme o tom, že vstupná pupila má väčší priemer ako je ohnisková vzdialenosť. Ale varím z vody, prirodzene.

- A7S II - lepšie mi príde originál Sony video:

joeh (3352)|28.4.2016 11:04
Sonka A7S II to je iná kapitola, 12Mpx na FF čipe dáva v lowlight prvotriedne výsledky. Stiahol som aj nejaké fotky v RAW a skúsil prevzorkovať na print A4, ISO 6400 a ISO 5000 :
6400.jpg 5000.jpg
joeh (3352)|29.4.2016 22:34
Do tuningu GX80 pridávam blesk FL200L, ktorý disponuje okrem výbojkového blesku i AF-asistentom a videosvetlom :
tuning.jpg
joeh (3352)|30.4.2016 21:22
Kto má záujem stiahnuť ukážku original 4K videa, je to možné z odkazu. Clip je točený so seťákom na ISO1600 s časom 1/25s. Zdá sa, že výrobca zapracoval na AF. Video je pekne ostré /v rámci možností dlhého času v pohybe/, sýte farby, kontrast a spomínaný autofocus :

[video=vimeo;164004031]https://vimeo.com/164004031[/video]
kolyy (1542)|30.4.2016 22:19
Porovnanie so zapnutou/vypnutou stabilizáciu v tele s (nestabilizovaných) Olympusom 17mm F1.8. Vyzerá to podľa mňa veľmi presvedčivo. Ale AF až taký úžasný s týmto objektívom nie je, zdá sa že pri 4K s GX80 je to o niečo slabšie ako som zvyknutý s GM5 a 1080p.

[video=vimeo;164411785]https://vimeo.com/164411785[/video]

[video=vimeo;164416389]https://vimeo.com/164416389[/video]
joeh (3352)|30.4.2016 23:17
- s Olympusom je to diametrálne odlišný príbeh, AF na figu. Autor mal zvoliť firemnú jednasedmu 15mm.
joeh (3352)|1.5.2016 20:00
Vierzbowski007 (118)|2.5.2016 09:50
Díky za video!! Super výsledek.
joeh (3352)|3.5.2016 16:14
Hrátky s 4K :

kolyy (1542)|4.5.2016 00:52
Zaujímavé. Ale na druhej strane, nie je lepšie to už radšej natočiť rovno do 4K a efekt riešil v postprocese, miesto hneď na mieste? Nemám foťák so 4K, ale tak nejako si to predstavujem.
joeh (3352)|4.5.2016 08:36
Pravdaže, tieto a podobné funkcie sú len také bonusky na tému " kto si hraje, nezlobí " i keď niekomu sa to môže hodiť na odoslanie z terénu.
Zásadnejšíe je zistenie, že prístroj nepodporuje multiregionálne nastavenie záznamu, poťažne to má v širšom nastavení, to je nutné zisit.
joeh (3352)|4.5.2016 18:47
Už je takmer isté, že GX80 bude podporovať výlučne normu PAL /EU/ bez možnosti prepnutia do normy NTSC /USA/. Tým pádom bude 4K/30P k dispozícii v GX85, ktorý zas nebude oficiálne dostupný v CZ/SK.
kultus (1295)|4.5.2016 19:38
klasika, u FZ1000 je taky jen 25p. Tohle mne nikdy nenapadlo delat, ne ze bych o plynulem dig.cropu a panningu v PP nevedel, ale az to clovek vidi v praxi na co se to da pouzit zjisti ze je to treba na ty dovolene i celkem uzitecne. S dobrym nastavenim sceny a fotaku se da castecne nahradit svenk a bez cukani!!!...taky bych to ale delal radeji doma v klidu bude i vic nastaveni a pohodlnejsi prace. Na druhou stranu, spouste lidem se s tim doma drbat nechce, proto si treba HDR nebo panorama udelaji radeji v mobilu nez na PC...
joeh (3352)|4.5.2016 20:51
[QUOTE=kultus;42002]S dobrym nastavenim sceny a fotaku se da castecne nahradit svenk a bez cukani[/QUOTE]

- ja tam nevidím dôvod na zmenu plynulosti. Digitálny švenk pracuje s výrezom zdrojového videa, v tomto prípade 4k/25fps, takže výstup po prevzorkovaní do FHD bude stejne 25p.
kultus (1295)|5.5.2016 07:44
Proto to taky pisi, pri normalnim svenku muze byt problem s plynulosti pohybu na PC/notebooku/mobilu/tabletu/starsi TV viz vlakno FZ1000. Pri digitalnim to odpada, protoze se samotna kamera nehybe a pohyb generuje SW...dobrym nastavenim sceny se pak cely dig.svenk muze vejit do jednoho zaberu...samozrejme na delsi "drahu pohybu" a vetsi zaber je treba sirsi a kvalitnejsi objektiv aby se neprojevili ztraty kvality dig.zoomu. Pak je to o tom se s tim vyhrat a zjistit pri kazde scene kolik si muzu dovolit oriznout.
Vierzbowski007 (118)|5.5.2016 10:26
Skoro předpokládám, že GX80/85 či FZ1000 má video výstup minimálně stejně detailní, jak tomu bývalo u GH2. Tam jsem neměl problém s přiblížením v PP o 50% ve FHD a pořád byl obraz dostatečně detailní. A to jsem běžně natáčel na setový 14-140. Takže tady bych se o kvalitu výstupu rozhodně nebál. I když jak jsem tam viděl to nastavování na dipleji, přijde mi to mnohem rychlejší a elegantnější udělat doma v PC.
kultus (1295)|5.5.2016 13:07
Ono zase kdo chce ty hratky a SW na video nepouziva to udela rychleji v tom fotaku...jak jsem psal je to jak s HDR nebo panoramou, rychleji to udela ten fotak/mobil,vic moznosti a vetsinou lepsi kvalitu ziskas v PC...kazdy podle sveho gusta ;)

S tou kvalitou vystupu bych se taky nebal, vim co se da z FZ1K dostat, jen jsem chtel rict ze to ma sve omezeni ikdyz az kolem 50%, opticky zoom to na vetsim rozsahu nenahradi,ale na vetsinu techhle hratek to bude stacit. Nutnost stativu ma i vedlejsi benefit v podobe vypnute stabilizace a vetsiho uhlu zaberu, u FZ1000 zacina ohn.vzdalenost docela daleko...se stabilizaci tusim az kolem 37mm prep. bez stabilizace se tusim dostanu k 31mm aspon neco...
joeh (3352)|5.5.2016 16:57
[QUOTE=kultus;42006]Proto to taky pisi, pri normalnim svenku muze byt problem s plynulosti pohybu na PC/notebooku/mobilu/tabletu/starsi TV viz vlakno FZ1000. Pri digitalnim to odpada, protoze se samotna kamera nehybe a pohyb generuje SW...[/QUOTE]

- zle si to vysvetluješ, funkcia má názov 4k live, teda objektív vykresluje snímač o ploche 8Mpx so snímkovou frekvenciou 25Hz a následne ukladá výrez videa o ploche 2Mpx so stejnou frekvenciou 25fps, pričom rešpektuje nastavenie počiatočného a konečného bodu švenku. Prvé video z ukážky = digitálny pohyb, švenk + pohyb mravence pri panáku. Jedná sa o skutočné video, nie softom generované. Soft len určuje, ktoré pixle budú v daný okamih aktívne.
joeh (3352)|5.5.2016 22:26
kultus, ako vlastne v reále funguje tá funkcia Post Focus ? D.
kultus (1295)|6.5.2016 07:54
FZ1000 nema post focus...az od FZ300.

Jeste k tomu videu, prave jsem myslel, ze kdyz se vlastni objektiv pri tom dig.svenku nepohybuje a cely svenk se deje digitalne, ikdyby to udelal SW na pocitaci mohlo by to vypadat vic plynule jako pri klasickem svenku. Prece pocatecni scena by se v 4K nemenila, jen se kdyz to reknu blbe ten dig.crop posouva o nejake pixely za urcity cas (podle nastaveni mist kde ma zacit/ skoncit a casu trvani svenku). Chce to zkusit v nejakem SW ted na to ale nemam cas...samozrejme bude SW svenk plynulejsi i co se tyce samotneho "pohybu" nez kdyz to nekdo udela rukou ikdyby na stativu...
joeh (3352)|6.5.2016 09:35
Ďakujem, myslel som, že Post Focus výrobca sprístupnil prostredníctvom firmware update.
kultus (1295)|6.5.2016 10:32
No na to ze je to porad vlajkova lod bridge fotaku se na nas panacek pekne vysr*l...ne ze by to byla stezejni funkce ale...
Vierzbowski007 (118)|6.5.2016 11:00
ad plynulost švenku: já sem to pochopil tak, že pokud švenkuji mechanicky s foťákem na stativu, tak ten pohyb nemusí být úplně plynulý. Zvláštní kapitolou jsou pak laciné slidery, které fungují na principu suchých kluzných ložisek - tam třeba zcela plynulý pohyb dělat nejde. Pak ten elektronický posun pomocí posunu výřezu má i nějaký smysl.
kultus (1295)|6.5.2016 11:09
Ano dokonale plynule ten svenk udela jen ten SW, tedy pokud je dobre naprogramovany nebo pokud mas profi vybaveni a dobrou ruku :)

pak jeste byla debata o plynulosti pohybu v zavislosti na fps viz. debata ve vlakne FZ1000, kde se 4K "svenkovana'" videa dost cukaji pokud je neprehravas treba na TV, ktera umele softwarove dela pohyb plynulejsi (dalo by se rict ze nahrazuje 50p). Proto bych rad odzkousel, jestli natocenim videa ze stativu (bez pohybu fotaku) a naslednym "pridanim" svenku v SW pri treba 50% cropu dostanu svenkovy pohyb plynulejsi nez kdybych ho delal na stativu s pohybem fotaku pri stejnych parametrech nastaveni t.j. 4K 25p a stejnem cropu...ale kdyby to chtel treba joeh zkusit vubec bych se nezlobil, sam na to ted nemam cas, hlavne na zpracovani v nejakem SW kdyz jsem to nikda nedelal. Ale samozrejme uz vime, ze tento neduh opravuje treba Adobe media encoder pri predelani do 50p. ;)
Vierzbowski007 (118)|6.5.2016 12:12
Z podstaty si myslím, že ten "firmware švenk" tento "problém" nedostraní, protože prostě ten výstup bude pořád v 25fps.

btw: Ta konverze z 25p na 50p mě docela zarazila už v jiné diskusi. Sem dosud žil v domnění, že video se konvertuje max. z třeba 50i na 25p, ale obráceně a ještě k tomu v principu jen díky doublování snímků, mě to přišlo dost zvláštní. Mě totiž na LCD televizích dost odrazuje ten nepřirozeně plynulý pohyb, který mi spíše připomíná TV záznam, než film. Řada lidí si tohoto ani nevšimne, ale já sem z toho dost špatnej.
kolyy (1542)|6.5.2016 13:23
No, ja by som si dovolil namietnuť, že plynulý pohyb naopak prirodzený je.
Vierzbowski007 (118)|6.5.2016 13:37
No ono to na mě působí nepřirozeně - působí to televizně, reportážně. Je to stejné, jako když se Jackson rozhodl natočit Hobbita v 48fps - tato verze řadu lidí odradila a neujalo se to. Na reportáže je to OK, ale pro film mě přijde přirozenější takové to "cukání." Proto jsem také vždycky vykolejený, když u někoho na TV shlédnu nějaký film, který jsem viděl před léty v klasickém 25fps (50i PAL) - SW TV to nějak "zamázne" a působí to pak na mne hrozně - televizně, reportáženě, nefilmově. Když si pouštím filmy na monitoru PC, tak se všechno zdá OK - na LCD televizích mám ale po zážitku. Zkoušel sem někde v MENU TV toto vypnout, ale nepodařilo se mi to.
kolyy (1542)|6.5.2016 13:51
Ale to cukanie nie je nič prirodzené, je to len technologické obmedzenie z minulosti. Pôsobí to filmovo iba kvôli tomu, že sme videli milión filmov natočených týmto spôsobom. Mňa osobne vždy ten trhaný pohyb iritoval a som vďačný, keď nemusím trápiť svoje oči.